11 Şubat 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Yaz Aylarında Kasko Sigortasının Önemi

Yaz ayları ile birlikte sıfır ve 2. el araç piyasası hareketlenmeye başlıyor. Sıfır otomobil piyasasında firmalar yeni model araçlarını satışa sunarken,  2. el piyasasındaki araçlar da yeni sahiplerine ulaşıyor. Araç satışlarının artmasına bağlı olarak sigorta şirketleri de araçların olmazsa olmazı kasko ve araç sigortası için güncel poliçe uygulamalarını tanıtmaya başladılar.

Araçların olmazsa olmazı kasko ve araç sigortası nedir, araç sahipleri neden kasko yaptırmalıdır, kasko ücretleri ne kadardır soruları kasko yaptırırken ele alınması gereken sorulardır.

Kasko Nedir?

Kasko sigortası isteğe bağlı olarak yaptırılan bir sigortadır. Araç sigortası gibi tek yönlü koruma sağlamaz; kaza, çalınma, yangın v.b durumlarda da  koruma sağlayan sigorta türüdür. Kaskoyu trafik sigortasından ayıran fark ise isteğe bağlı olmasıdır. 

Kaskonun Sağladığı Avantajlar

Kasko, araç sigortasındaki gibi sadece belirli teminat şartlarını kapsayan bir uygulama değildir. Yangından hırsızlığa, kazadan doğal afete kadar pek çok konuda belirlenen kriterlerde aracınıza güvence sağlar. Kasko sigortasının teminat seçenekleri esnektir. Risk oluşturacağını düşündüğünüz faktörleri poliçeye ekletebilir, önleminizi kendi istekleriniz doğrultusunda alabilirsiniz.

Kasko ücretleri trafik sigortasına göre yüksek olabilir. Fakat isteğe göre seçilen teminat türüne göre ödeme yapılması ve olası bir olumsuzluk anında sağladığı pek çok güvenlik hizmeti ile daha kârlı bir sigorta türüdür.

Kasko teklifleri, araç sigortası teklifleri gibi değildir çünkü kasko hesaplama işlemi için yapılan başvurularda Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından oluşturulan kriterler baz alınarak kasko ücretleri belirlenir. Bununla birlikte araç sahibinin ihtiyacına göre poliçede eklemeler de yapılabilir.

Neden Kasko Yaptırmalısınız?

Araç sahiplerinin kasko sigortalarını yaptırmak için pek çok gerekçe bulunmaktadır. Bu nedenlerin en önemlileri ise hırsızlık, kaza, yangın gibi risk faktörleridir. Bunlar dışında sel, deprem gibi kontrolünüz dışında yaşanacak olumsuzluklar da risk faktörlerine sayılabilir. Özellikle yaz aylarında trafikteki araç sayısının artması ve buna bağlı kaza riskinin artmasını da bu gerekçelere ekleyebiliriz. Risk olarak değerlendirilen bu durumlar kişilerin yaşadıkları yere ve isteklerine göre düzenlenebilir. 

Sıcak havanın neden olduğu yangın, doğal olayların gerçekleşme ihtimali ve hırsızlık riskinin sürekliliği karşısında tasarlayıp alacağınız kasko sigortası ile  bu durumlara karşı hem aracınızı korur, hem de maddi olarak kendinizi güvence altına almış olursunuz.

Tüm bu olumsuzlukları yaşamamak ve risklere karşı aracınızı ve kendinizi korumak adına kasko işlemleri için en uygun kasko tekliflerini sigortaladim.com üzerinden alabilirsiniz!

İLGİLİ BLOG YAZILARI