MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Olası hasarlı trafik kazası durumlarında trafik sigortası ve kasko, yaşanabilecek maddi zararı güvence altına alır. Kasko ve trafik sigortası ayrımı yapılacak olursa bu iki sigorta arasında önemli farklar vardır. Trafik sigortası, 2918 sayılı Kara yolları trafik kanunu gereğince, araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve olası bir trafik kazası durumunda karşı tarafa verilebilecek zararları teminat altına alan bir sigorta türüdür. Kaza anında karşı tarafa verilen zarar, kabahat durumuna göre kısmen ya da tamamen karşılanır. Fakat araç sahibi kişinin yapılan kazadaki zararı trafik sigortası tarafından karşılanmaz.

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçların trafiğe çıkması yasaktır ve trafik sigortasının her sene yenilenmesi gerekir. Zorunlu trafik sigortası olmayan ya da süresi geçmiş olan araçlar trafikte kontrol noktalarına denk geldiğinde haklarında işlem yapılır ve trafiğe çıkmasına engel olmak üzere bağlanır. Bu gibi durumlarda aracı geri almak için trafik sigortası yapılması gerekir ve belirlenen tutarlardaki ceza ödemesi yapılır.

Tüm bunların yanı sıra kasko, isteğe bağlı olarak yaptırılabilen bir sigorta türüdür, araç sürücüsü dilerse kasko yaptırabilir ya da yaptırmayabilir. Zorunlu trafik sigortası yalnızca herhangi bir kaza durumunda oluşan zararları karşılarken, kasko sigortası, çarpma-çarpışma, yanma ve çalınma durumlarında karşılaşılacak maddi zararları da güvence altına alır. Araç ister seyir halinde isterse park halinde olsun, sigorta kapsamında yer alan bu gibi durumlardan doğan zararlar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Kaza durumunda trafik sigortası yalnızca karşı tarafın zararını karşılarken kasko, iki tarafın da zararını kısmen ya da tamamen karşılar.

Zorunlu trafik sigortasında, sigorta yapılan dönemde meydana gelen hasarlar, bir sonraki yıl ödenecek prim miktarı üzerinde etki eder. Sigortalı yıl her hangi bir hasar meydana gelmemesi durumunda, bir sonraki yılın sigortasına belirlenen miktarda indirim uygulanır. Bu indirim ''hasarsızlık indirimi'' olarak adlandırılır ve yıldan yıla artar. Trafik sigortasında hasarsızlık indirimi kapsamında yapılacak olan indirim en fazla %20 oranında olabilir. Kasko sigortasında teminat kapsamı sigorta yaptıracak kişi tarafından belirlenebilir, bu da poliçe fiyatına etki edecektir. Kasko'da sağlanan teminatlardan yalnızca biri, ikisi ya da tamamı poliçe kapsamına alınabilir.

Kasko ve trafik sigortası farkları hakkında daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız 444 9 832 numaralı 7/24 müşteri ilişkileri hattımızı arayın, size en uygun sigorta poliçesini öğrenmek için destek alın.

İLGİLİ BLOG YAZILARI