Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz

Elektrikli araç nedir?

Devamını Oku
elektrikli araç
elektrikli araç

Elektrikli araç tipleri ve modelleri nelerdir?

Elektrikli araç tipleri ve modelleri nelerdir?

Elektrikli araç şarj yöntemleri

elektrikli araç Batarya Değiştirme (Quickdrop)
elektrikli araç Kablosuz (Wireless) şarj
elektrikli araç Kablolu Şarj

Elektrikli araba nerede şarj edilir?

elektrikli araç Halka Açık İstasyonlar
elektrikli araç Ev
elektrikli araç İş Yeri

Elektrikli araçlar için

sigorta rehberi

Elektrikli araç sigortalarıyla ilgili güncel
bilgileri burada bulabilirsin.

elektrikli araç

Elektrikli araçlar için trafik sigortası; trafikte seyir halindeyken meydana gelebilecek kazalarda, karşı tarafa vereceğiniz maddi ve bedeni hasarları teminat limitleri kapsamında karşılayan sigorta türüdür. Türkiye’deki tüm elektrikli araç sahipleri, trafiğe çıkmadan önce trafik sigortası yaptırmakla yükümlüdür.

Kasko sigortası; trafikte seyir halindeyken veya aracınız park halindeyken meydana gelebilecek çarpma, çarpışma, sel, yanma veya çalınma gibi risklere karşı aracınızı güvence altına alan sigortadır. Elektrikli araçlar için tasarlanan kasko sigortası; kaza, hırsızlık ve doğal afet gibi risklere ek olarak batarya, pil, güç kablosu ve yanlış şarj dolumu hasarları gibi teminatları da içerir. 

İsteğe bağlı yapılabilen elektrikli araç kasko sigortası; geniş teminatları ile elektrikli araçlar ve sahiplerini, trafikte yaşanabilecek birçok riske karşı koruma altına alır.

 

Elektrikli araç modellerinin tamamı için trafik sigortası ve kasko sigortası yapılabilir. Trafik sigortası, Türkiye’de trafiğe çıkan her araç sahibinin yaptırmak zorunda olduğu bir sigortadır. Dolayısıyla elektrikli araç sahipleri de trafik sigortası yaptırmakla yükümlüdür. 

Kasko sigortası ise trafik sigortasına ek olarak yapılır ve zorunlu değildir. Ancak zorunlu trafik sigortası yalnızca üçüncü şahıslar ve karşı tarafın aracını teminat altına alır. Kasko sigortası ile hem kendi aracınızdaki hasarları hem de trafik sigortası teminatlarının yetersiz kaldığı durumlarda ortaya çıkan masraflarınızı güvence altına alabilirsiniz.

 

 

2023 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni düzenleme ile birlikte elektrikli araçların ÖTV matrahlarında değişikliğe gidilmesine karar verildi. Yeni yapılan ÖTV düzenlemesinde elektrikli araçların ÖTV matrah limitleri artırıldı. Bu da elektrikli araç fiyatlarında yüzde 20 oranında bir düşüşe sebep oldu. Yeni yönetmelikle birlikte elektrikli araçların ÖTV matrahlarında değişiklik yapıldı ancak elektrik araç ÖTV oranları aynı kaldı.

Elektrikli araçlarda ÖTV hesaplaması yapılırken; tam elektrikli araçlar için motor hacmi, hibrit araçlar için ise motor hacmine ek olarak piyasa değeri de dikkate alınır.

 

Tam Elektrikli Araçlarda 2023 ÖTV Oranları

Motor Gücü

ÖTV Matrahı

ÖTV Oranı

160 kW ve altı

1.450.000 TL’yi aşmayan

Yüzde 10

160 kW ve altı

1.450.000 TL’yi aşan

Yüzde 40

160 kW ve üstü

1.350.000 TL’yi aşmayan

Yüzde 50

160 kW ve üstü

1.350.000 TL’yi aşan

Yüzde 60

 

elektrikli araç
elektrikli araç

Türkiye'de İllere Göre Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

şarj

Opet Kale Madencilik

Cumhuriyet Mahallesi No:30

Beşiktaş/İstanbul

saat
Şarj Tipi

DC Adedi: 2

İstasyon kullanım tipi

Halka Açık

şarj

Otojet-Serin Beton

Cumhuriyet Mahallesi İstanbul Yolu Caddesi No:41 Yenimuhacir

Beşiktaş/İstanbul

saat
Şarj Tipi

DC Adedi: 2

İstasyon kullanım tipi

Halka Açık

şarj

Otojet-Gökçetepe Tabiat Parkı

Gökçetepe Köyü Sahili Mahallesi No:201 Zeytindere

Beşiktaş/İstanbul

saat
Şarj Tipi

DC Adedi: 2

İstasyon kullanım tipi

Halka Açık

şarj

Marisstone Hotel

Gökçetepe Mahallesi Zeytindere

Beşiktaş/İstanbul

saat
Şarj Tipi

AC Adedi: 2

İstasyon kullanım tipi

Halka Açık

şarj

{{ station.name }}

{{ station.address }}

{{ station.district }}/{{ station.city }}

saat
Şarj Tipi

AC Adedi: {{ station.acCount }}

DC Adedi: {{ station.dcCount }}

İstasyon kullanım tipi

{{ station.serviceType }}

Elektrikli Araç Marka ve Modellerine Göre Karşılaştırması

Marka/Model Motor gücü Maksimum hız Çekiş Şarj süresi Enerji kapasitesi Menzil 0-100 Hızlanma
TOGG T10X 218 Hp 185 Km Tek Motorlu Arkadan İtiş AC(11 kW): 8 Saat
DC (180 kW): 28 Dakika
88.5 kWh 523 Km 7.4 Sn
Tesla Model Y Long Range 396 Hp 217 Km Çift Motorlu Dört Çeker AC(11 kW): 7,5 Saat
DC (180 kW): 15 Dakika
81 kWh 533 Km 5 Sn
Hyundai Kona 218 Hp 180 Km Tek Motorlu Önden Çekiş AC(11 kW): 6 Saat
DC (100 kW): 41 Dakika
65.4 kWh 490 Km 7 Sn
BYD Atto 3 204 Hp 160 Km Tek Motorlu Önden Çekiş AC(11 kW): 6 Saat
DC (88 kW): 29 Dakika
60.4 kWh 420 Km 7.3 Sn
MG ZS EV 156 Hp 175 Km Tek Motorlu Önden Çekiş AC(11 kW): 7 Saat
DC (76 kW): 40 Dakika
69.9 kWh 440 Km 8.6 Sn
BMW İX3 286 Hp 180 Km Tek Motorlu Önden Çekiş AC(11 kW): 7,5 Saat
DC (150 kW): 32 Dakika
80 kWh 460 Km 6.8 Sn
Mercedes - Benz EQB 250+ 190 Hp 160 Km Tek Motorlu Önden Çekiş AC(11 kW): 1 Saat 15 Dakika
DC (100 kW): 35 Dakika
70.5 kWh 481 Km 8.9 Sn
Mini Cooper SE 184 Hp 150 Km Tek Motorlu Önden Çekiş AC(11 kW): 1.5 Saat
DC (50 kW): 35 Dakika
21.6 kWh 235 Km 7.3 Sn
Renault Megane E-Tech EV60 218 Hp 160 Km Tek Motorlu Önden Çekiş AC(11 kW): 2.5 Saat
DC (130 kW): 30 Dakika
60 kWh 450 Km 7.4 Sn
Porsche Taycan Turbo S 761 Hp 260 Km Çift Motorlu Dört Çeker AC(11 kW): 9 Saat
DC (270 kW): 22.5 Dakika
93.4 kWh 416 Km 2.8 Sn

Elektrikli Araçların

Yakıtlı Araçlara Göre Avantajları Ve Dezavantajları

elektrikli araç
Avantajlar

Elektrikli araçlar çevreye duyarlıdır, benzinli ve dizel araçlar gibi egzoz gazı emisyonu üretmezler.

Elektrikli araçların şarj maliyeti standart yakıt tüketimine sahip araçların benzin ve mazot maliyetlerine göre çok daha düşüktür.

Elektrikli araç motorları, sahip olduğu özellikler sayesinde sürücüye sessiz, yumuşak ve standart araçlara göre çok daha konforlu bir sürüş deneyimi sunar.

Elektrikli araçların bakım masrafları, içten yanmalı araçların bakım masraflarına göre oldukça düşüktür.

Özellikle düşük ÖTV diliminde yer alan elektrikli araçların satış bedeli, benzer sınıftaki benzinli/dizel araçlara göre daha uygundur.

Dezavantajlar

Benzinli veya dizel araçların yakıt ikmal süreleri ile elektrikli araç bataryalarının şarj dolum süreleri arasında ciddi fark bulunur.

Şarj istasyonlarının sayısı her geçen gün artsa da elektrikli araç sürücüleri, bulundukları veya seyahat edecekleri bölgede şarj istasyonu bulmakta sıkıntı çekebilir.

Elektrikli araç sahipleri, evinde veya iş yerinde şarj altyapısı kuramayabilir.

Elektrikli Araçlar İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Evet, her elektrikli araç modeli için trafik ve kasko sigortası yaptırılabilir. Trafik sigortası elektrikli araçlar için zorunlu bir sigortadır ancak kasko sigortası isteğe bağlı olarak yapılır.

 

Elektrikli araçlarda batarya ve motor garantisi üretici firmaya göre değişiklik göstermekle birlikte, firmalar çoğunlukla 8-10 yıl garanti sunar.

 

Evet, elektrikli araçlar yağmur veya kar yağarken şarj edilebilir. Mevsim şartları, elektrikli araçların şarj sürelerini ve kilometre başına enerji kullanım seviyesini etkileyebilir. Farklı pil teknolojilerine sahip araçlar, bu koşullardan farklı şekilde etkilenebilir.

 

Sigorta poliçesi aracın yeni sahibine devredilemez. Elektrikli aracınızı satmanız halinde, noter satış sözleşmesi ile birlikte sigorta poliçenizi iptal ettirmeniz gerekir.

Rejeneratif frenleme sistemi; elektrikli aracın frenleme sırasında kaybettiği enerjinin yüzde 5 ila yüzde 10’unun dönüştürülerek bataryaya aktarılmasını ve yeniden kullanılabilmesini ifade eder.

 

Evet, Türkiye’de elektrikli araçların kapalı garajlara girmesi serbesttir.

 

Araçta enerji tüketen bir aksesuar bulunmuyorsa ortalama 3 ay kadar şarjını koruyabilir. Ancak elektrikli araç uzun süre kullanılmadığında batarya seviyesinin düşme ihtimali bulunur. Bu sebeple elektrikli aracın pil seviyesi her ay düzenli olarak kontrol edilmelidir. 

 

Elektrikli araçlarda engelli indirimi devletin belirlediği limit dahilinde uygulanır. Ancak her marka, elektrikli araçlarını engelli indirimli listeye dahil etmeyebilir. Bu sebeple engelli indirimi ile elektrikli araç satın alırken marka ve modelleri de göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. 

Elektrikli araçların lityum pilleri, telefon ve bilgisayarlarımızın pilleri gibi kullanıldıkça kapasite kaybına uğrar. Aracınızın pil teknolojisi ve şarj rutininiz, kapasite kaybının oluşma süresini ve miktarını doğrudan etkiler.

Genelde tavsiye edilen, gündelik kullanımda aracın en fazla %80-%90 marjında şarj edilmesi ve yaklaşık %20 şarj kaldığında şarj yapılmasıdır. Ancak farklı markaların farklı kullanım tavsiyeleri olabilmektedir. Günümüz teknolojisinde, 300,000 km’lik kullanımlarda bile pil kapasite kaybının %10-%20 bandında kalabildiği gözlemlenmektedir.

 

Evet, elektrikli araçlar evde ve iş yerinde şarj edilebilir. Ancak elektrikli aracınızı evde şarj etmek için uygun elektrik altyapısını kurmanız, şarj ünitesi satın almanız ve kurulumunu yapmanız gerekir. Normal prizden şarj, bir seçenek olsa da çok uzun şarj süreleri ve altyapı sebebiyle oluşacak riskler sebebiyle tercih edilmez.

 

Elektrikli aracın şarjı yolda biterse; yol yardım hizmeti ile en yakın şarj istasyonuna aracınızı götürebilir veya yine yol yardım hizmeti ile bulunduğunuz konuma şarj aracı talep edebilirsiniz.

 

Elektrikli araçlar için AC ve DC olmak üzere iki farklı şarj ünitesi bulunur. AC şarj üniteleri alternatif akımı, DC şarj üniteleri ise doğru akımı kullanır. AC, maksimum 22 kW enerji çıkışı sağlar ve DC ünitelere kıyasla şarj süresi uzundur. DC ise elektrik enerjisini araca doğrudan aktarır ve yüksek hızlı şarj istasyonu olarak da bilinir. 

Elektrikli araçlar için yapılan trafik sigortasının teminatları ile standart yakıt tüketimine sahip olan araçlar için yapılan trafik sigortasının teminatları aynıdır. Ancak elektrikli araçlar için kasko sigortası yaptırırken batarya donanımları ve elektrik motorlarını da teminat altına alan, elektrikli araçlar için özel olarak düzenlenen kasko poliçesi tercih etmeniz gerekir.

Sitelerin otoparkına şarj ünitesi kurmak isterseniz, kat maliklerinin beşte dördünün yazılı iznini almanız gerekir.

 

Elektrikli araçlarda ÖTV hesaplaması yapılırken tam elektrikli araçlar için motor gücü, hibrit araçlar için ise motor gücüne ek olarak aracın piyasa değeri dikkate alınır.

 

Elektrikli araçlar için çekici hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu aracın çekiciye yüklenme şeklidir. Elektrikli otomobillerin birçoğunda önde ve arkada veya her iki aksın üzerinde elektrik motoru bulunur. Bu sebeple elektrikli araç, ahtapot adı verilen çekici kolları ile kaldırılarak araca yüklenmelidir.

 

Türkiye’de elektrikli araç şarj hizmeti veren farklı firmalar bulunur. En güncel elektrikli araç şarj istasyonu listelerine ve şarj istasyonu haritalarına firmaların mobil uygulamaları veya web siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Kasko sigortanız varsa kazadan sonra elektrikli aracınızda oluşan hasarlar poliçede belirtilen limitler dahilinde karşılanır.

 

Hayır, elektrikli araç ile kaza yapıldığında ya da araç suya girdiğinde elektrik çarpma riski yoktur.

 

Sel veya su baskını gibi doğal afetler sebebiyle oluşan hasarlar, elektrikli araç kasko sigortası ile teminat altına alınır.

Kasko sigortası yaptırarak elektrikli aracınızı, hırsızlık riskine karşı güvence altına alabilirsiniz.

Elektrikli araç sigortası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Ruhsat sahibinin kimliği
  • Araç plakası
  • Araç ruhsatı
  • Ruhsat sahibinin iletişim ve ikametgah bilgileri
  • Varsa eski poliçe bilgileri

 

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;