MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
banner
7/24 çekici ve hasar hizmeti
Kasko/trafik sigortasında 7/24 çekici ve hasar hizmeti
Güvenilir ortaklık yapısı
Güvenilir ortaklık yapısı
Güvenli ödeme
Güvenli ödeme ile bilgilerin bizimle güvende
Sigorta şirketleri
En çok sigorta şirketi bulunan tek platform!
Uygun ürün, uygun fiyat, hızlı satın alma
Uygun ürün, uygun fiyat, hızlı satın alma
5 yıldızlı deneyim

TRAFİK SİGORTASI

Bilgilerini Gir
Teklifleri Karşılaştır
Satın Al
01

Kimlik ve Plaka Bilgileri

Kimlik ve plaka bilgilerinizi girerek bir sonraki adıma ilerleyebilirsiniz.

yükleniyor başarılı

Senin için sigorta şirketlerinden en doğru teklifi alabilmemiz adına zorunlu bilgidir.

Senin için sigorta şirketlerinden en doğru teklifi alabilmemiz adına zorunlu bilgidir.

Lütfen geçerli bir {{ plateInfo.isIndividual == 2 ? 'Vergi' : 'Kimlik' }} Numarası giriniz.
Lütfen Unvanınızı giriniz.
Lütfen Adınızı giriniz.
Lütfen Soyadınızı giriniz.

Sigorta şirketlerinden teklif alabilmeniz için zorunlu bilgidir. Hatalı girilmesi durumunda teklif gelmeyecektir.

Lütfen doğum tarihinizi giriniz.
yükleniyor başarılı
TR Lütfen geçerli bir Plaka giriniz.
yükleniyor başarılı
Lütfen geçerli bir Ruhsat Numarası giriniz.
Örnek Ruhsat Resmi

Ruhsat Seri No, ruhsat içerisinde adres bilgilerinin bulunduğu sayfanın sağ alt köşesinde yer almaktadır.

Ruhsat Seri No ve bilgilerine: E-Devlet üzerinden buraya tıklayarak erişebilirsiniz. E-Devlet şifrenizi buradan öğrenebilirsiniz.
E-Devlet şifreniz yoksa bankaların online şubeleri aracılığıyla şifreniz olmasa da buraya tıklayarak giriş yapabilirsiniz.
yükleniyor başarılı

Hasarsızlık indiriminden yararlanmak için eski plakanı girebilirsin.

Lütfen geçerli bir plaka giriniz.

yükleniyor başarılı
Aydınlatma metnine buradan ulaşabilirsiniz
yükleniyor başarılı
02

Araç Ruhsat Bilgileri

{{ vehicleInfo.vehicleErrorMessage }} Araç bilgilerinizi girerek devam edebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden gelen araç bilgileri aşağıdaki gibidir.
Bilgilerinizi kontrol edin, doğruysa DEVAM ET'e tıklayın.
yükleniyor başarılı
Lütfen bir Kullanım Tarzı seçiniz.
yükleniyor başarılı
Lütfen Marka seçiniz.
yükleniyor başarılı
Lütfen bir model yılı seçiniz.
yükleniyor başarılı
Aradığınız kriterlere uygun model bulunamamıştır. Lütfen yeniden deneyin. Lütfen bir model seçiniz.
yükleniyor başarılı
03

Ruhsat Sahibi Bilgileri

Ruhsat sahibinin bilgileri aşağıdadır. Sayın Ruhsat Sahibi: {{ insurer.firstName }} {{ insurer.lastName }} İkamet Adresiniz: {{ insurer.cityAndDistrictValue }} E-posta Adresiniz: {{ insurer.email }} Cep Telefonu Numaranız: {{ insurer.phone }} Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgileri eksiktir. Lütfen doldurunuz.
yükleniyor başarılı
Lütfen İl seçiniz.
yükleniyor başarılı
Lütfen İlçe seçiniz.
yükleniyor başarılı
Lütfen geçerli bir E-Posta Adresi giriniz.
yükleniyor başarılı
Cep telefonunuza onay kodu gönderilecektir. Lütfen geçerli bir Telefon Numarası giriniz.
yükleniyor başarılı
Kalan Süre: {{ remainingTime }} Lütfen Doğrulama Kodunu giriniz.
yükleniyor başarılı
{{ insurerInfo.insurerErrorMessage }}
banner

MÜŞTERİLERİMİZ NE DİYOR?

GÜVENİLİR ORTAKLIK YAPISI
DOĞA ve HAYVAN DOSTU PROJELER
SEÇKİN MARKA KAMPANYALARI

TRAFİK SİGORTASI ANLAŞMALI SİGORTA ŞİRKETLERİ

Türkiye'nin en çok sigorta şirketini bünyesinde bulunduran tek platform.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafikte oluşabilecek kazaların ya da hasarların olumsuz etkilerini en aza indirgemek adına trafik sigortası yaptırmak, maddi hasarların giderilmesi noktasında etkili bir çözüm olarak değerlendirilmektedir. Öyle ki, trafik kazalarının kişilerin can ve mal kaybına uğraması noktasında oldukça zarar verici olduğunu söylemek mümkündür. Bu durumda trafik sigortası yaptırmak birçok yönden kişiye avantaj sağlayacaktır. Olası kaza durumlarında meydana gelen maddi hasarlar, trafik sigortası sayesinde karşılanmakta ve ciddi kayıpların önüne geçilmektedir.

Karayolları Trafik Kanunu gereğince araç sahipleri tarafından yaptırılması zorunlu olan sigorta türüne trafik sigortası denir. Trafik sigortası nedir sorusunun cevabı kısaca trafikte oluşabilecek kazaların olumsuz etkilerini minimuma düşüren bir sözleşmedir olarak verilebilir. Araç sahipleri tarafından yaptırılmadığı takdirde cezai işlemlerin uygulanmasına yol açabilen bu zorunlu sigorta türü, ülkemizdeki her araç sahibini yakından ilgilendirir. Trafikte olası bir kaza sonucu üçüncü şahıslara verilebilecek zararlara karşı sizi güvence altına alan trafik sigortası süresi bir yıldır. Her yıl yenilenmesi gereken bu sigorta, trafikte karşılaşabileceğiniz risklere karşı bütçenizi koruma altına alır. Kaza sonucunda karşı tarafın hem maddi hem de bedensel zararlarının karşılanmasını sağlar. Trafik sigortasının bu zararları karşılaması için aracın trafikte seyir halinde olması gerekir. Araç seyir halinde değilken meydana gelen kazalar sonucunda oluşan zararları trafik sigortası karşılamaz. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçlar trafikten men edilebilir, çekilebilir veya araç sahibi maddi yaptırımlar ile karşılaşabilir. Bu sebeple trafik sigortası yaptırmak zorunludur.
Trafik sigortası sorgulamasını internet üzerinden kolayca yaparak sigortanızın var olup olmadığı, poliçenizin yenilenme tarihi gibi bilgileri öğrenebilir; trafikten men edilme ve maddi yaptırımlar gibi olumsuz durumlar ile karşılaşmanızı engelleyebilirsiniz. Trafikte meydana gelebilecek sorunların maddi açıdan kolayca çözülmesini sağlayan bu sigorta türünde anlaşma yapılan sigorta şirketi gerekli hukuki sorumluluğu üstlenir. Poliçe limitleri dahilinde oluşan maddi zararları karşılar ve araç sahibinin zor durumda kalmasının önüne geçer. Araç sahiplerinin hayatını kolaylaştıran zorunlu trafik sigortası, can ve mal kaybını minimuma düşürmeyi hedefler. Haksız taleplere karşı araç sahibini korur ve karşı taraf ile hukuki bir denge sağlar. Şehir içerisindeki trafik akışının da emniyet açısından elverişli olmasını sağlayan trafik sigortası ücretleri araç sahipleri tarafından merak konusu olan bir diğer konudur. Sürücünün hasar geçmişi, aracın trafiğe kayıtlı olduğu şehir, araç modeli, aracın yaşı, sürücünün yaşı ve daha birçok faktöre göre değişkenlik gösterebilen trafik sigortası fiyatları içerisinden bütçenize uygun poliçe teklifini kolayca bulabilirsiniz.
Karşı taraftaki kişinin kaza sonucundaki sakatlık nedeni ile kısmen veya tamamen çalışamaz hale gelmesi durumunda ortaya çıkan zararların da bu teminat kapsamında karşılandığı görülür. Trafik sigortasının karşıladığı zararlar bunlarla sınırlı değildir. Gerçekleşen kaza sonucunda elektrik direği gibi kamuya ait mallara veya ev, dükkan gibi üçüncü kişilere ait mallara kasti olmayarak verilen zararlar da trafik sigortası kapsamında karşılanır. Eğer gerçekleşen kazada suçlu değilseniz ve karşı taraf aksini iddia edip size dava açıyorsa ihtiyacınız olan avukatlık ücretleri için savunma masrafları; sigortanız tarafından karşılanarak hem maddi hem de manevi açıdan sizlere destek sağlanır. Araçlarda oluşabilecek maddi hasarları karşılayan trafik sigortası, geniş kapsamı ile dikkat çeker. Her yıl yenilenmesi gereken bu zorunlu sigorta türü, kaza sonrasındaki sürecin daha hızlı ve rahat bir şekilde geçmesini sağlar. Kaza sonrasında meydana gelebilecek maddi hasarın yanı sıra sağlık konusundaki harcamaları da poliçe dahilinde karşılamayı kapsayan trafik sigortası, kazanın türüne göre farklı ücretlendirmeleri beraberinde getirir. Kazanın türüne göre belirlenen farklı ücretlendirmeler, sigorta teminatları göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir.

Trafik Sigortası Teklifi Al

Bilgilerinizi Girin: Size özel zorunlu trafik sigortası tekliflerini görüntüleyebilmeniz için araç ve kullanıcı bilgilerinizi girin. Bu bilgileri doğru bir şekilde girmeniz, sonraki adımlarda sorun yaşanmaması açısından önem arz eder. Trafik Sigortası Tekliflerini Karşılaştırın: 20’den fazla sigorta şirketinin sizlere sunduğu trafik sigortası tekliflerini aynı anda karşılaştırma fırsatını yakalayabilirsiniz. Bu sayede, ihtiyacınıza en uygun sigorta teklifini kısa süre içerisinde bulmanız mümkün olur. Sigortanızı İndirimli Satın Alın: Seçtiğini sigortayı hem online indirimlerden faydalanarak hem de ev konforunda kolayca satın alabilirsiniz. Teklif almak ve trafik sigortası ödemeleri yapmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Trafik Sigortası Kapsamı

Trafik sigortası kapsamından indirimli bir şekilde faydalanmak isteyen araç sahipleri için trafik sigortası basamakları önem arz eder. Trafik sigortası kademeleri, trafikte almış olduğunuz cezaları kapsar. Hangi basamakta olduğunuz trafik sigortası hesaplama konusu açısından da önemli bir rol üstlenir. Poliçenizin ilk yılında hasar meydana gelirse üçüncü basamakta olduğunuz anlaşılır ve ödeme hesaplamalarına yüzde 50 prim artışı yansıtılır. İkinci yıl da hasar meydana gelirse ikinci basamakta olduğunuz anlaşılır ve yüzde 100 prim artışı yapılır. Üçüncü yılda da hasar meydana gelirse birinci basamakla yüzde 150 prim artışı ile karşılaşmanız mümkündür. Poliçe priminde artışa neden olan bu basamaklarda hasarsız bir geçmişe sahip olursanız indirimli bir poliçe satın alımı gerçekleştirebilirsiniz. Trafik sigortasının neleri karşılayacağını merak ediyorsanız teminatlarını öğrenmeniz gerekir.

Trafik Sigortası Teminatları

Trafik sigortası kapsamında karşınıza çıkan bazı teminatlar bulunur. Yaptıracağınız sigortanın neleri karşılayacağını öğrenmenize imkan tanıyan trafik sigortası teminatları arasında araç ve kaza başına maddi hasar teminatı ön plana çıkar. Meydana gelen kazada araç sahibinin değil karşı tarafın maddi zararlarını karşılayan bu teminat, kaza başına farklı ödeme limitleri sunar. Gerçekleşen kazada karşı tarafın yaşadığı bedeni zararları karşılayan teminat ise kişi ve kaza başına sağlık giderleri teminatıdır. Araçtaki kişi sayısı ve tipi, bu teminat türünde önemli bir rol oynar. Kişi ve kaza başına sakatlanma ve ölüm teminatı, gerçekleşen kazada karşı taraftan birinin sakatlanmasına veya vefatına neden olunduğunda söz konusu olur. Vefat eden kişinin defin masrafları ve vefat eden kişinin geride kalan yakınlarına sunulan manevi tazminat hakkı; zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanır.

Trafik Sigortası için Gerekli Evraklar

Olası bir kaza sonucunda karşı tarafın maddi hasarlarını sigorta limiti dahilinde karşılayan trafik sigortası genel şartları ve teminatlarından yararlanabilmek için temin edilmesi gereken bazı evraklar bulunur. Trafik sigortası kapsamında araç sahibinden istenen evraklar arasında ruhsat bilgisi, kimlik bilgisi ve plaka bilgisinin bulunduğu evraklar ön plana çıkar. Trafik sigortası poliçesi başlangıç tarihi, aracın modeli, aracın üretim yılı, aracın ek aksesuarları gibi bilgilerin yer aldığı evrakların da temin edilmesi gerekir. Sigorta şirketiniz tarafından istenen tüm evrakların sorunsuz bir şekilde temin edildiğinden emin olarak sorunsuz bir sigortacılık deneyimi yaşayabilirsiniz.

Araç Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç sigorta sorgulaması için araç sahibinin e-devlet hesabına girilmelidir. Ardından SBM trafik poliçe sorgulama sayfasına gidilmeli ve aracın plakası girilmelidir. Açılan sayfadan trafik sigortası ile ilgili bilgilere ulaşmak mümkündür.

Trafik Sigortası Zorunlu mu?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, trafiğe çıkacak her araç için trafik sigortasını zorunlu kılmıştır. Devlet tarafından yaptırılması zorunlu kılınan bu sigorta türü, yasalarla desteklendiği için yaptırılmaması durumunda cezai işlemler uygulanır.

Hangi Araçlara Trafik Sigortası Yapılamaz?

Karayolları Trafik Kanununun 2918 sayılı kanununa göre trafiğe çıkan her aracın trafik sigortası yaptırması zorunludur. Aracın tipi, kullanım şekli, yaşı fark etmeksizin trafikte kullanılabilmesi için bu sigorta türünü yaptırmaya tabi tutulur.

Sel, Deprem Gibi Afetlerde Oluşan Hasarları Trafik Sigortası Karşılar mı?

Beklenmedik doğal afetlerde oluşan hasarlar trafik sigortası kapsamında değildir. Çünkü bu sigorta türü, trafikte meydana gelen kazalarda yalnızca karşı tarafın aldığı maddi hasarları ve sağlık giderlerini karşılar.

Trafik Sigortası Kaza Bildirme Süresi Ne Kadardır?

Trafik sigortası hasar ihbarı süresi, kazanın gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 5 iş günüdür. Eğer sigorta sahibi bu süre içinde hasar bildiriminde bulunmazsa, sigorta şirketi ödeme yapma yükümlülüğüne sahip değildir.

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Zorunlu trafik sigortası fiyatı belirlenirken göz önünde bulundurulan uygulamaya hasarsızlık indirimi adı verilir. Bu uygulama esasında, sigorta sahiplerinin hasar geçmişleri incelenir ve inceleme sonucu sigortalılar, 7 basamaktan birinde yer alır. Basamak sayısı yükseldikçe, indirim oranı da artar.

Trafik Sigortasında Değer Kaybı Ödenir mi?

Kaza sonucu karşı tarafın aracında meydana gelen değer kaybı, sigorta eksperlerinin tespiti sonucu sigorta şirketi tarafından karşılanır. Kazada kusuru olmayan tarafın aracında meydana gelen değer kayıpları için vatandaşlar sigorta şirketine başvurabilir ve değer kaybını tazmin edebilir.

Trafik Sigortası Gecikme Cezası Ne Kadardır?

Zorunlu trafik sigortasını zamanında yenilemeyenlere gecikme cezası uygulanır. Para cezası olarak uygulanan bu ceza, gecikme süresiyle doğru orantılı bir şekilde belirlenir. İlk ay için gecikme cezası %5 oranında uygulanır. Bu oran, ilerleyen dönemler için %50’ye kadar ulaşır.

Trafik Sigortası için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmak için gerekli bilgi ve belgelerin eksiksiz ve doğru şekilde sunulması gerekir. Bu bilgi ve belgeler arasında; T.C. kimlik numarası, araç ruhsatı belge seri numarası, araç plakası, aracın markası, tipi ve kullanım şekli yer alır.

Trafik Sigortası Kaza Sonrası Tedavi Giderlerini Karşılar mı?

Kaza sonrası karşı tarafta meydana gelen bedensel zararlar, trafik sigortası kapsamındadır. Kaza ve zararın tespit edilmesinden sonra 8 iş günü içinde hak sahibine tedavi giderleri ödenir. Sağlık giderleri arasında sakatlık ve ölüm masrafları da yer alır.

Trafik Sigortası Kapsamı Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası kapsamında, aracın herhangi bir kazaya karışması durumunda maddi hasar ve bedeni zararları yer alır. Bu zararlar poliçe limitleri ve kusur oranlarına göre sigorta şirketi tarafından karşılanır. Trafik sigortası teminatları ile daha kapsamlı bir trafik sigortası da satın alınabilir.

Trafik Sigortası Yapılmazsa Ne Olur?

Zorunlu olarak yaptırılması gereken trafik sigortası yaptırılmazsa, araç sahibine bazı cezai yaptırımlar uygulanır. Araç sahibi ya para cezası alır ya da trafikten men edilir. Eğer trafik sigortasını yenilemeyen veya bu sigortayı yaptırmayan araç sahipleri trafikte yakalanırsa, bunun cezası trafikten men edilmektir.

Yeni Alınan Aracın Trafik Sigortası Ne Kadar Sürede Yapılmalıdır?

Yeni alınan bir araç için trafik sigortası yaptırma süresi sıfır ve ikinci el araçlarda değişiklik gösterir. Eğer sıfır araç aldıysanız, bu sigortayı anında yaptırmanız gerekir. İkinci el araçlar için trafik sigortası yaptırmak için belirlenen süre ise 15 gündür.

Araç Değişiminde Poliçe Yenilemek Gerekir mi?

Eski aracınızı değiştirip yenisini aldıysanız, bu durumda eski poliçenizi iptal ettirip yeni aracınız için yeni poliçe yaptırmanız gerekir. Çünkü her araç için yapılması gereken trafik sigortası aynı fiyatlara sahip değildir. Eski poliçenizi iptal edip yenilememeniz durumunda bu poliçe, trafik kazalarında geçerli olmaz.

Online Trafik Sigortası Yapılabilir mi?

İnternet üzerinden zorunlu trafik sigortası yaptırmak mümkündür. Bunun için gerekli bilgileri vererek sigorta şirketlerinde teklif alınır. Bu bilgiler; ad soyad, cep telefonu, T.C. kimlik numarası, mail adresi, aracın plakası, ruhsat numarası ve ruhsat seri numarasıdır. En uygun teklifi sunan sigorta şirketiyle internet üzerinden bilgiler paylaşılır ve satış işlemi gerçekleşir.

Trafik Sigortası Taban ve Tavan Fiyatları Nelerdir?

Otomobiller için trafik sigortası tavan fiyatı 1. basamaktadır. Bu basamak için 4.065 TL olarak belirlenmiştir. Taban fiyat ise 7. basamaktadır ve 894 TL’dir. Farklı motorlu taşıtlar arasında en yüksek trafik sigortası fiyatı olan kamyondur. 1. basamaktaki bir kamyon 11.373 TL, 7. Basamaktaki bir kamyondan 3.184 TL öder.

Trafik Sigortası Bitiş Tarihi Nasıl Öğrenilir?

Trafik sigortasının bitiş süresini öğrenmek için trafik sigortası sorgulama işlemi yapılabilir. Bunun için sigorta sahibinin e-devlet hesabına giriş yaptıktan sonra SBM kısmından poliçe sorgulama sayfasına gidilmelidir. Ardından çıkan ekrana aracın plakasını yazıp sorgula butonuna basmanız yeterlidir. Açılan sayfada trafik poliçesinin başlangıç ve bitiş tarihiyle birlikte diğer detaylar da yer alır.

Trafik Sigortasının Ödeme Yapmadığı Durumlar Nelerdir?

Trafik sigortası, üçüncü şahısları güvence altına aldığı için sigorta sahibinin aracında meydana gelen hasarları kapsamaz. Ayrıca aracı park etme veya bir yere çarpma sonucu oluşan hasarlar da trafik sigortası tarafından karşılanmaz. Doğal afet, aracın kayması, ani oluşan arızalar, aracın çalınması gibi durumlar da trafik sigortasının ödeme yapmadığı durumlar arasında yer alır.

Trafik Sigortası Ne Zaman Yenilenmeli?

Zorunlu trafik sigortasının yenilenme süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Her yıl düzenli olarak yenilenmesi gereken bu sigorta tarihleri, araç sahipleri tarafından takip edilmelidir. Ayrıca trafik sigortası yenileme işlemi 1 yıl içinde herhangi bir zamanda da yapılabilir. Sıfır araç alındığında trafik sigortası hemen yaptırılmalı, 2. el araçlarda ise noter devir işleminden sonra 15 gün içinde yaptırılmalıdır.

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

Trafik sigortası ile kasko sigortası arasındaki en önemli fark; trafik sigortasının zorunlu, kasko sigortasının ise isteğe bağlı olmasıdır. Ayrıca trafik sigortası kazalarda karşı tarafın aldığı maddi ve bedensel hasarlar karşılanır. Kasko sigortası ise sigortayı yaptıran kişinin zararını öder. Trafik sigortası sadece trafikte yaşanan kazaları kapsar; kasko ise her türlü durum karşı aracı korur.

Kısa Süreli Trafik Sigortası Yapılır mı?

Kısa süreli trafik sigortası yaptırmak için farklı durumlar söz konusudur. Eğer araç geçici plakaya sahipse, kalıcı plakası gelene kadar araca kısa süreli trafik sigortası yaptırılabilir. Ülke sınırları içinde belli bir süre bulunacak olan yabancı plakalar için de kısa süreli trafik sigortası yaptırmak mümkündür. Son olarak, yolcu ve yük taşıyan araçlar da kısa süreli trafik sigortası yaptırabilir.

TRAFİK SİGORTASI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

TRAFİK SİGORTASI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Trafik sigortası, üçüncü şahısları güvence altına aldığı için sigorta sahibinin aracında meydana gelen hasarları kapsamaz. Ayrıca aracı park etme veya bir yere çarpma sonucu oluşan hasarlar da trafik sigortası tarafından karşılanmaz. Doğal afet, aracın kayması, ani oluşan arızalar, aracın çalınması gibi durumlar da trafik sigortasının ödeme yapmadığı durumlar arasında yer alır.
Yeni alınan bir araç için trafik sigortası yaptırma süresi sıfır ve ikinci el araçlarda değişiklik gösterir. Eğer sıfır araç aldıysanız, bu sigortayı anında yaptırmanız gerekir. İkinci el araçlar için trafik sigortası yaptırmak için belirlenen süre ise 15 gündür.

Araç sigorta sorgulaması için araç sahibinin e-devlet hesabına girilmelidir. Ardından SBM trafik poliçe sorgulama sayfasına gidilmeli ve aracın plakası girilmelidir. Açılan sayfadan trafik sigortası ile ilgili bilgilere ulaşmak mümkündür.

Eski aracınızı değiştirip yenisini aldıysanız, bu durumda eski poliçenizi iptal ettirip yeni aracınız için yeni poliçe yaptırmanız gerekir. Çünkü her araç için yapılması gereken trafik sigortası aynı fiyatlara sahip değildir. Eski poliçenizi iptal edip yenilememeniz durumunda bu poliçe, trafik kazalarında geçerli olmaz.
Zorunlu trafik sigortası yaptırmak için gerekli bilgi ve belgelerin eksiksiz ve doğru şekilde sunulması gerekir. Bu bilgi ve belgeler arasında; T.C. kimlik numarası, araç ruhsatı belge seri numarası, araç plakası, aracın markası, tipi ve kullanım şekli yer alır.
Zorunlu trafik sigortası fiyatı belirlenirken göz önünde bulundurulan uygulamaya hasarsızlık indirimi adı verilir. Bu uygulama esasında, sigorta sahiplerinin hasar geçmişleri incelenir ve inceleme sonucu sigortalılar, 7 basamaktan birinde yer alır. Basamak sayısı yükseldikçe, indirim oranı da artar.
Kaza sonrası karşı tarafta meydana gelen bedensel zararlar, trafik sigortası kapsamındadır. Kaza ve zararın tespit edilmesinden sonra 8 iş günü içinde hak sahibine tedavi giderleri ödenir. Sağlık giderleri arasında sakatlık ve ölüm masrafları da yer alır.
Beklenmedik doğal afetlerde oluşan hasarlar trafik sigortası kapsamında değildir. Çünkü bu sigorta türü, trafikte meydana gelen kazalarda yalnızca karşı tarafın aldığı maddi hasarları ve sağlık giderlerini karşılar.
Otomobiller için trafik sigortası tavan fiyatı 1. basamaktadır. Bu basamak için 4.065 TL olarak belirlenmiştir. Taban fiyat ise 7. basamaktadır ve 894 TL’dir. Farklı motorlu taşıtlar arasında en yüksek trafik sigortası fiyatı olan kamyondur. 1. basamaktaki bir kamyon 11.373 TL, 7. Basamaktaki bir kamyondan 3.184 TL öder.
Trafik sigortası ile kasko sigortası arasındaki en önemli fark; trafik sigortasının zorunlu, kasko sigortasının ise isteğe bağlı olmasıdır. Ayrıca trafik sigortası kazalarda karşı tarafın aldığı maddi ve bedensel hasarlar karşılanır. Kasko sigortası ise sigortayı yaptıran kişinin zararını öder. Trafik sigortası sadece trafikte yaşanan kazaları kapsar; kasko ise her türlü durum karşı aracı korur.

Zorunlu trafik sigortası kapsamında, aracın herhangi bir kazaya karışması durumunda maddi hasar ve bedeni zararları yer alır. Bu zararlar poliçe limitleri ve kusur oranlarına göre sigorta şirketi tarafından karşılanır. Trafik sigortası teminatları ile daha kapsamlı bir trafik sigortası da satın alınabilir.

İnternet üzerinden zorunlu trafik sigortası yaptırmak mümkündür. Bunun için gerekli bilgileri vererek sigorta şirketlerinde teklif alınır. Bu bilgiler; ad soyad, cep telefonu, T.C. kimlik numarası, mail adresi, aracın plakası, ruhsat numarası ve ruhsat seri numarasıdır. En uygun teklifi sunan sigorta şirketiyle internet üzerinden bilgiler paylaşılır ve satış işlemi gerçekleşir.
Zorunlu trafik sigortasının yenilenme süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Her yıl düzenli olarak yenilenmesi gereken bu sigorta tarihleri, araç sahipleri tarafından takip edilmelidir. Ayrıca trafik sigortası yenileme işlemi 1 yıl içinde herhangi bir zamanda da yapılabilir. Sıfır araç alındığında trafik sigortası hemen yaptırılmalı, 2. el araçlarda ise noter devir işleminden sonra 15 gün içinde yaptırılmalıdır.
Trafik sigortasının bitiş süresini öğrenmek için trafik sigortası sorgulama işlemi yapılabilir. Bunun için sigorta sahibinin e-devlet hesabına giriş yaptıktan sonra SBM kısmından poliçe sorgulama sayfasına gidilmelidir. Ardından çıkan ekrana aracın plakasını yazıp sorgula butonuna basmanız yeterlidir. Açılan sayfada trafik poliçesinin başlangıç ve bitiş tarihiyle birlikte diğer detaylar da yer alır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, trafiğe çıkacak her araç için trafik sigortasını zorunlu kılmıştır. Devlet tarafından yaptırılması zorunlu kılınan bu sigorta türü, yasalarla desteklendiği için yaptırılmaması durumunda cezai işlemler uygulanır.

Trafik sigortası hasar ihbarı süresi, kazanın gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 5 iş günüdür. Eğer sigorta sahibi bu süre içinde hasar bildiriminde bulunmazsa, sigorta şirketi ödeme yapma yükümlülüğüne sahip değildir.
Kaza sonucu karşı tarafın aracında meydana gelen değer kaybı, sigorta eksperlerinin tespiti sonucu sigorta şirketi tarafından karşılanır. Kazada kusuru olmayan tarafın aracında meydana gelen değer kayıpları için vatandaşlar sigorta şirketine başvurabilir ve değer kaybını tazmin edebilir.
Karayolları Trafik Kanununun 2918 sayılı kanununa göre trafiğe çıkan her aracın trafik sigortası yaptırması zorunludur. Aracın tipi, kullanım şekli, yaşı fark etmeksizin trafikte kullanılabilmesi için bu sigorta türünü yaptırmaya tabi tutulur.
Zorunlu trafik sigortasını zamanında yenilemeyenlere gecikme cezası uygulanır. Para cezası olarak uygulanan bu ceza, gecikme süresiyle doğru orantılı bir şekilde belirlenir. İlk ay için gecikme cezası %5 oranında uygulanır. Bu oran, ilerleyen dönemler için %50’ye kadar ulaşır.
Kısa süreli trafik sigortası yaptırmak için farklı durumlar söz konusudur. Eğer araç geçici plakaya sahipse, kalıcı plakası gelene kadar araca kısa süreli trafik sigortası yaptırılabilir. Ülke sınırları içinde belli bir süre bulunacak olan yabancı plakalar için de kısa süreli trafik sigortası yaptırmak mümkündür. Son olarak, yolcu ve yük taşıyan araçlar da kısa süreli trafik sigortası yaptırabilir.

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam

SMS Onay

Cep telefonunuza onay kodu gönderilecektir.


Lütfen cep telefonunuza gelen sms onay kodunu girin.

Lütfen 53270XXX00 numaralı telefonuza gelen onay kodunu giriniz.
Kalan Süre: 300
Süre dolmuştur. İşlem yapmak için sayfayı yenileyin.