loading
7/24 çekici ve hasar hizmeti
Kasko/trafik sigortasında 7/24 çekici ve hasar hizmeti
Güvenilir ortaklık yapısı
Güvenilir ortaklık yapısı
Güvenli ödeme
Güvenli ödeme ile bilgilerin bizimle güvende
Sigorta şirketleri
En çok sigorta şirketi bulunan tek platform!
Uygun ürün, uygun fiyat, hızlı satın alma
Uygun ürün, uygun fiyat, hızlı satın alma

TRAFİK SİGORTASI

Bilgilerini Gir
Teklifleri Karşılaştır
Satın Al
01

Kimlik ve Plaka Bilgileri

Kimlik ve plaka bilgilerinizi girerek bir sonraki adıma ilerleyebilirsiniz.

Senin için sigorta şirketlerinden en doğru teklifi alabilmemiz adına zorunlu bilgidir.

Senin için sigorta şirketlerinden en doğru teklifi alabilmemiz adına zorunlu bilgidir.

Lütfen geçerli bir {{ plateInfo.isIndividual == 2 ? 'Vergi' : 'Kimlik' }} Numarası giriniz.
Lütfen Unvanınızı giriniz.
Lütfen Adınızı giriniz.
Lütfen Soyadınızı giriniz.

Sigorta şirketlerinden teklif alabilmeniz için zorunlu bilgidir. Hatalı girilmesi durumunda teklif gelmeyecektir.

Lütfen doğum tarihinizi giriniz.
TR Lütfen geçerli bir Plaka giriniz.
Lütfen geçerli bir Ruhsat Numarası giriniz.
Örnek Ruhsat Resmi

Ruhsat Seri No, ruhsat içerisinde adres bilgilerinin bulunduğu sayfanın sağ alt köşesinde yer almaktadır.

Ruhsat Seri No ve bilgilerine: E-Devlet üzerinden buraya tıklayarak erişebilirsiniz. E-Devlet şifrenizi buradan öğrenebilirsiniz.
E-Devlet şifreniz yoksa bankaların online şubeleri aracılığıyla şifreniz olmasa da buraya tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

Hasarsızlık indiriminden yararlanmak için eski plakanı girebilirsin.

Lütfen geçerli bir plaka giriniz.

Aydınlatma metnine buradan ulaşabilirsiniz
02

Araç Ruhsat Bilgileri

{{ vehicleInfo.vehicleErrorMessage }} Araç bilgilerinizi girerek devam edebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden gelen araç bilgileri aşağıdaki gibidir.
Bilgilerinizi kontrol edin, doğruysa DEVAM ET'e tıklayın.
Lütfen bir Kullanım Tarzı seçiniz.
Lütfen Marka seçiniz.
Lütfen bir model yılı seçiniz.
Aradığınız kriterlere uygun model bulunamamıştır. Lütfen yeniden deneyin. Lütfen bir model seçiniz.
03

Ruhsat Sahibi Bilgileri

Ruhsat sahibinin bilgileri aşağıdadır. Sayın Ruhsat Sahibi: {{ licenseOwner }} İkamet Adresiniz: {{ address }} Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgileri eksiktir. Lütfen doldurunuz.
Lütfen İl seçiniz.
Lütfen İlçe seçiniz.
Lütfen geçerli bir E-Posta Adresi giriniz.
Cep telefonunuza onay kodu gönderilecektir. Lütfen geçerli bir Telefon Numarası giriniz.
Kalan Süre: {{ remainingTime }} Lütfen Doğrulama Kodunu giriniz.
{{ insurerInfo.insurerErrorMessage }}
banner alanı

MÜŞTERİLERİMİZ NE DİYOR?

TRAFİK SİGORTASI ANLAŞMALI SİGORTA ŞİRKETLERİ

Türkiye'nin en çok sigorta şirketini bünyesinde bulunduran tek platform.

TRAFİK SİGORTASI NEDİR?

Trafikte oluşabilecek kazaların ya da hasarların olumsuz etkilerini en aza indirgemek adına trafik sigortası yaptırmak, maddi hasarların giderilmesi noktasında etkili bir çözüm olarak değerlendirilmektedir. Öyle ki, trafik kazalarının kişilerin can ve mal kaybına uğraması noktasında oldukça zarar verici olduğunu söylemek mümkündür. Bu durumda trafik sigortası yaptırmak birçok yönden kişiye avantaj sağlayacaktır. Olası kaza durumlarında meydana gelen maddi hasarlar, trafik sigortası sayesinde karşılanmakta ve ciddi kayıpların önüne geçilmektedir.

Karayolları Trafik Kanunu’na göre her yıl yaptırılması zorunlu olan trafik sigortası ile trafikte meydana gelen hasarların daha kısa sürede çözüme ulaşmasını sağlanmaktadır. Zorunlu trafik sigortası olarak da bilinen ve temel hedefi kazalara karşı üçüncü kişileri güvence altına almak olan bu sigorta ile trafikte yaşanılan hasarların maddi açıdan giderilmesi noktasında avantaj elde edilebilir. Zorunlu olarak yaptırılması gereken trafik sigortası yapılan aracın değil, karşı tarafın maddi hasarlarını en aza indirgemek adına planlanmış bir sigortadır. Bu sayede verilen zarar karşılanabilir ve böylelikle sigortanın olanaklarından yararlanılabilir.

Her araç kullanıcısının yaptırması gereken bu sigorta türü ile meydana gelebilecek sorunların maddi açıdan çözülmesi daha kolay bir hal alıyor. Olası bir kaza durumunda maddi teminatı, sağlık giderleri teminatı ve sürekli sakatlık teminatı gibi olanaklara sahip olan bu sigorta sayesinde karşı tarafa verilen zarar sigorta kapsamında düzeltilebilir. Araç trafik sigortası her yıl yenilenmesi gereken bir sigorta türüdür. Her yıl yenilenmesi kanunen uygun görülen bu sigorta türü kişileri karşılıklı olarak maddi açıdan güvence altına almayı sağladığından, sigorta yaptırmayan kullanıcılara cezai işlem uygulanmaktadır. Sigortasını yenilemeyen araç sahipleri için para cezası uygulanırken aynı zamanda araçlarının trafiğe çıkması da engellenmektedir. Uygulanan bu cezai işlem dolayısıyla şehir içindeki trafik akışının emniyet açısından elverişli olmasına olanak sağlamaktadır.

Zorunlu trafik sigortasının yanı sıra, kısa ya da kısmi süreli bir sigorta türü daha bulunmaktadır. Bu sigorta türünden ise uluslararası yolcu taşıyan araçlar yararlanabilmektedir. Bunun yanı sıra uluslararası alanda eşya taşıyan ya da geçici plakaya sahip araçlar da, kısa süreli trafik sigortasından yararlanabilmektedir. Bu şartları taşımayan araçlar, TC sınırları içerisinde zorunlu trafik sigortası yaptırmakla yükümlüdür.

Zorunlu Trafik Sigortası Genel Şartları

Trafikte oluşabilecek kazaların ya da hasarların maddi açıdan karşılanmasına yarayan sigorta türü olan trafik sigortası, genel şartları itibarıyla araç sahiplerinin ya da kazaya maruz kalan kişilerin kaza esnasında oluşan eksikleri tamamlama noktasında avantajlı olmasını sağlıyor. Bu sigortanın genel şartlarında bulunan birçok madde, kullanıcıların maddi açıdan yüksek oradan eksiklerini geri elde etmesini sağladığından, kişi odaklı bir sigorta olduğunu söylemek mümkün. Genel şartlara göre;

 • Karayolları Trafik Kanunu kapsamında belirlenen bu sigorta türünde sigortacı, sigorta poliçesinde tanımlanan aracın bir kişinin ölümüne, yaralanmasına ya da araca dair bir şeyin zarar uğramasına neden olduğu takdirde, kişiye düşen hukuki sorumluluğu üstlenmek durumundadır. Sigortacının üstlendiği bu hukuki sorumluluk, belirlenen zorunlu sigorta limitine bağlı olarak uygulanır.
 • Zorunlu sigorta limitleri, tavan fiyatlar olarak belirlenmiş olan ücretle doğru orantılıdır. Zorunlu trafik sigortası ödeme işlemlerinde belirlenen miktara uygun olarak yapılan ödemeler, zarar gören aracı büyük oranda güvence altına alacak ve daha emniyetli seçenekler sunacaktır.
 • Meydana gelen herhangi bir kaza ya da hasarda zararın giderilmesi ya da en aza indirgenmesi açısından harcanacak zorunlu ya da makul masraflar da sigortacı tarafından karşılanmaktadır.

Genel şartlarında var olan bu düzenlemeler sayesinde birçok kişinin can ve mal kaybını en aza indirgemeyi başaran bu sigorta türünün zorunlu olması sebebiyle, birçok kullanıcının hayatı daha da kolaylaşmaktadır. Genel şartları kapsamında kişilerin maddi teminatını, sağlık giderlerini karşılayan trafik sigortası, aynı zamanda haksız taleplere karşı kişiyi korumaya yönelik bir sigorta olması sebebiyle hasara neden olan taraf ile hasara uğrayan kişi arasında hukuki bir denge sağlamaktadır. Sigortanın genel kapsamı; kazaya da hasar anında ve sonrasında size birçok açıdan en az olumsuz etkiye maruz kalma garantisi verirken ilerleyen sürelerde de kendinizi hukuki olarak koruma altına almanıza yardımcı oluyor. Kaza yahut hasar durumunda üçüncü kişilerle direkt olarak temasa gerecek anlaşma sağlama hakkına sahip olan sigorta şirketi sayesinde kaza sonrasında gelişen süreç daha hızlı bir şekilde ilerliyor. Zorunlu trafik sigortası fiyatları da kişilere uzun vadede ekonomik avantajlar sağlamaya devam ediyor. Olası bir kaza durumunda araç sahiplerinin büyük oranda sorunlarına çare olmayı başaran trafik sigortası, meydana gelebilecek kazalar daha kısa sürede çözülmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda zorunlu trafik sigortası sorgulama avantajı ile ödenmesi gereken bedel kolaylıkla bulunabiliyor. İnternet üzerinden gerçekleştirilen bu uygulama sayesinde araca bağlı olarak ödenmesi gereken tutar, kısa bir süre içerisinde öğrenilebiliyor.

Trafik Sigortası Zorunlu Mu?

Trafik sigortası, her kullanıcının yaptırması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Öyle ki, sigortanın temel amacı trafik esnasında gerçekleşen kazaların hasarlarını en aza indirgemektir. Karayolları Trafik Kanunu tarafından da yaptırılması zorunlu olarak gösterilen bu sigorta türü, hem araç sahibini hem de karşı tarafı olası bir kaza durumunda hukuki açıdan dengede tutmaktadır. Aynı zamanda maddi açıdan da masrafların karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

Genel şartları kişi odaklı olan ve çözüme ulaşmayı hedefleyen bu sigorta türü sayesinde aracınızı ve kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Zorunlu bir sigorta türü olmasından dolayı, sigorta yenilenmediği takdirde, sigortası olmayan araçların trafiğe çıkması engellenmektedir. Sigorta yaptırmamış ya da yenilememiş olan kullanıcıların araçları trafiğe çıkamamakla beraber aynı zamanda römork yardımıyla otoparka çekilmekte ve şehir içi ya da şehir dışı kullanımdan men edilmektedir. Araç sahiplerinin araçlarını geri almak istemesi durumunda trafik sigortası ödeme işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Gecikme ücretini, otopark ücretini ve aynı zamanda çekici ücretini de ödemek durumunda kalmaktadır. Aynı şekilde, araçlarında sigorta olmayan kullanıcılara belirli bir miktar para cezası da uygulanmaktadır. Sigorta yaptırmama cezası 2019 yılında belirlenen miktara göre 108 TL’dir. Trafik esnasında meydana gelebilecek kazalara ve oluşabilecek hasarlara karşı önlem almak için her kişi zorunlu trafik sigortası hesaplama yöntemine başvurabilir ve sigorta kapsamında ödenmesi gereken bedeli kolaylıkla bulabilir.

Trafik Sigortası Kapsamı

Araçlarda oluşabilecek hasarların maddi açıdan giderilmesini sağlayan bir sigorta türü olan trafik sigortası, kişi odaklı olduğundan geniş bir kapsama sahiptir. Kişilerin her yıl yenilemesi zorunlu olan bu sigorta türü, içeriğinde bulunan genel şartlar itibarıyla kaza sonrasındaki sürecin daha kısa sürede çözüme ulaşmasını sağlıyor. Olası bir kaza durumunda karşı tarafın hasarını gidermek adına planlanan bu sigorta türü aynı zamanda kişileri hukuki olarak da dengelemeyi hedeflemektedir. Oluşabilecek zorunlu ya da makul harcamaları karşılayan sigorta, kaza sonrasındaki sürecin de daha sorunsuz bir şekilde ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Kaza sebebiyle meydana gelen maddi kaybı sigorta limiti dâhilinde karşılayan trafik sigortası aynı zamanda sağlık konusunda da kişilere yardımcı olarak kaza sonrasında meydana gelen bedensel etkileri de gidermeyi sağlar. Trafik sigortası, herhangi bir yaralanma ya da ölüm gibi durumlarda da karşı tarafın kaybını, yine aynı şekilde sigorta limiti dâhilinde gidermeye çalışmaktadır. Sigorta limitleri meydana gelen kazanın türüne göre değişkenlik göstermektedir. Eğer bir ölüm ya da yaralanma yaşandıysa, bu iki olay arasındaki masraflar değişmektedir. Yalnızca maddi bir hasar söz konusuyla, bu duruma uygun bir ücretlendirme yapılmaktadır. Bu kapsamda adlandırılan çeşitli teminatlar söz konusudur.

Araç ve Kaza Başına Maddi Hasar Teminatı: Araç sahibinin değil, karşı tarafın yaşadığı maddi zararlar karşılanmaktadır. Eğer kaza sırasında bir ya da birden fazla araç zarar gördüyse, farklı bir teminat türü devreye girmekte, olay başına bir ücretlendirme yapılmaktadır.

Kişi ve Kaza Başına Sağlık Giderleri Teminatı: Kaza sırasında karşı tarafın yaşadığı bedeni zararlar teminat altına alınmaktadır. Bu teminat türünde araçtaki kişi sayısı ve tipi etken bir rol oynamaktadır.

Kişi ve Kaza Başına Sakatlanma ve Ölüm Teminatı: Kaza sırasında meydana gelen bir ölüm durumunda, ölen kişinin defin masrafları karşılanmaktadır. Buna ek olarak kişinin geride kalan yakınları manevi tazminat hakkından yararlanmaktadır. Sakatlanma teminatı ise, kişinin kısmen ya da tamamen çalışamaz hale gelmesi durumundaki zararları karşılamaktadır.

Kişilerin can ve mal kaybını gidermek adına geliştirilen ve büyük ölçüde avantaj sağlayan trafik sigortası, zorunlu olması sebebiyle de ülke çapında birçok kullanıcının daha temkinli bir şekilde trafiğe çıkmasını sağlamaya devam ediyor. Araç sahiplerinin ya da kaza mağdurlarının maddi ve sağlık açısından eksiklerini tamamlamayı hedefleyen trafik sigortası, manevi koşulları yerine getirmekle yükümlü olmadığından karşı tarafta oluşan hasarları genel çapta maddi açıdan eski haline getirmeyi amaçlamaktadır. Sigorta kapsamında olmayan diğer bir durum ise dolaylı yoldan hasara uğrayanların taleplerini karşılamamasıdır. Bu sigorta kaza durumunda mağdur olan kişileri kapsamakta ve o kişilerin maddi açıdan kayıplarını gidermeyi hedeflemektedir. Kişiler trafik sigortası sorgulama olanağından yararlanarak, araçlarının ihtiyacı olan sigortayı yaptırabilir ve ödemesi gereken ücreti kolaylıkla öğrenebilir. Kişiler aynı zamanda trafik sigortası teklif avantajlarından yararlanarak sigortalarını kısa sürede yaptırabilir ve olası bir hasar durumunda maddi açıdan kayıp yaşamama olanağına sahip olabilirler.

Zorunlu Trafik Sigortası İçin Gerekli Evraklar

Kaza anında karşı tarafın maddi hasarını sigorta limiti dahilinde gidermeyi hedefleyen ve dolayısıyla araç sahibinin de kısa sürede çözüme ulaşmasını sağlayan trafik sigortasının her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunludur. Sigorta kapsamında kişilerden istenen evraklar arasında,

 • Plaka bilgisi,
 • Ruhsat bilgisi,
 • Kimlik Bilgisi

gibi oldukça kısa sürede tamamlanabilecek bilgiler yer almaktadır. Bunların yanı sıra;

 • Poliçe başlangıç tarihi
 • Aracın modeli
 • Aracın üretim yılı
 • Kullanım tarzı
 • Aracın ek aksesuarlarına ilişkin bilgilerin de temin edilmesi gerekmektedir.

Kişiler zorunlu olarak yaptırmaları gereken trafik sigortasını gerekli evrakları temin ederek başlatabilir ve herhangi bir cezai işleme maruz kalmadan trafiğe çıkabilir. Sigorta, iki tarafın da güvenliğini önemsediği için kişisel bilgilerin tam anlamıyla aktarılması oldukça büyük bir öneme sahiptir. Yalnızca trafik için değil, diğer birçok sigorta kişilerin güvencesini temin ettiğinden kişisel bilgilerin eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir. Yaptırılması zorunlu olan sigorta sayesinde özellikle kalabalık şehirlerde oldukça sık rastlanılan trafik kazalarında meydana gelebilecek hasarı sigorta kapsamında karşılamak mümkündür. Trafik kazalarının meydana getirdiği etkilerin maddi açıdan kısa sürede giderilmesinde en büyük yardımcı olan trafik sigortası, ödenen limitler dâhilinde kaza mağdurlarının hasarlarını gidermeyi hedefler. Trafik sigortası fiyatları uygulanan prosedür dahilinde değişim göstermesinin yanında bütçeye uygunluk göstermesi sebebiyle de kullanıcılara kolaylık sağlamayı amaçlamaktadır. Yalnız otomobiller için değil, birçok binek araç için uygulanan bu sigorta ile her kullanıcı daha rahat ediyor. Motosiklet trafik sigortası da tıpkı diğer araçlara uygulanan sigortalar gibi kişilerin can ve mal kaybını önlemek için düzenlenmiş bir sigorta türüdür ve motosiklet kullanıcıları için zorunluluk arz etmektedir. Kişiler için en uygun trafik sigortası fırsatları sigortaladım.com’da yer almaktadır.

Trafik Sigortası Ücretleri

Büyük şehirlerdeki yoğun trafiğin getirisi olarak meydana gelen kazalar, tarafların günlük hayatını olumsuz etkilemektedir. Meydana gelen kaza maddi açıdan kayba neden olacağından sigortasız bir aracın trafiğe çıkması kanunen yasaklanmıştır. Bu prosedür dahilinde araçlarının güvencesini sağlamak isteyen araç sahipleri zorunlu sigortanın yanı sıra tamamlayıcı trafik sigortası avantajından da yararlanmaktadır.

Zorunlu sigorta karşı tarafın maddi kaybını gidermek, sağlık teminatı sağlamak adına geliştirilen bir sigorta türüyken, tamamlayıcı olarak adlandırılan sigorta türü ise kişilerin kendi aracında meydana gelen hasarların giderilmesini sağlamaktadır. Bu sigorta türü yüksek primlere karşı uygun bir alternatif olarak görülmeye devam ediyor. Tamamlayıcı olarak adlandırılan, genişletilmiş trafik sigortası kişilerin araçlarını güvence altına alması sebebiyle de oldukça büyük bir kolaylık sağlıyor. Trafik sigortası ücretleri makul fiyatları ile araç sahiplerine avantaj sunmaktadır. Trafik sigortası ücretlerini etkileyen çeşitli basamaklar bulunuyor. Bu basamaklar, araçların kaza geçmişleri etrafında şekilleniyor. 1. basamakta sıkça trafikte kaza yapan araçlar yer alırken, 4. basamak yeni ve ilk defa araç satın almış sürücüleri kapsıyor. Bir diğer kademe olan 7. basamak ise belli ve uzun bir süredir trafikte herhangi bir kazaya karışmayan sürücüleri içeriyor.

Kişilerin sigortalarını yaptırmadan önce prim tutarlarını kontrol etmeleri ve hasar basamağına göre tavan fiyatı hakkında bilgi sahibi olmaları büyük bir kolaylık sağlayacaktır. 12.04.2017 yılından itibaren yüksek prim tutarının kişileri maddi açıdan olumsuz etkilememesi adına yürürlüğe giren tavan fiyatı uygulaması, sigorta yaptıracak olan ya da yenilemek isteyen araç sahiplerine ekonomik açıdan avantaj sunuyor.

Sigortaladım.com, trafik sigortası anlamında kullanıcıların beklentilerine cevap veriyor. İhtiyaç ve isteklerinizi en iyi şekilde anlayarak, uygun fiyatlı ve geniş teminatlı teklifler sunuyor. Siz de trafik sigortası hakkındaki her konuda müşteri hizmetlerine danışabilir, ihtiyacınız olan bilgilere en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. Sayfamız üzerinden dolduracağınız form ile aracınıza en uygun teklifi alabilirsiniz. sigortaladım.com, sunduğu tüm olanakları ile kullanıcıların tercihi olmaya devam ediyor. Yeni nesil sigortacılık anlayışı ile ilerleyen sigortaladım.com, güçlü altyapısı ve üstün teknolojik imkânları ile her zaman müşterilerine en uygun sigorta seçeneklerini sunuyor.

 

Hak ettiğiniz hasarsızlık indirimi sigorta şirketini değiştirseniz bile devam etmektedir.

Trafik sigortası aracınızın üçüncü kişilere vereceği maddi ve bedeni zararları karşılayan bir sigortadır. Kasko sigortası ise, kendi aracınıza gelen maddi zararları karşılamaktadır. Trafik sigortası zorunlu bir poliçedir ve trafik sigortası olmadan trafiğe çıkılması yasaktır. Kasko poliçesi isteğe bağlı bir poliçedir, herhangi bir zorunluluğu yoktur. Trafik sigortası, kazada sadece karşı tarafa (üçüncü kişilere) verilen zararları karşılamakta olup, kendi aracınızın hasarını ödemez. Aracınızın hasar aldığı herhangi bir kazada sigortadan yararlanabilmek için kasko sigortanızın olması gerekmektedir.

Sigorta şirketleri, teminatların çoğaltılması amacıyla bazı paket sigorta ürünleri de geliştrirebilmektedir. İşte bu kapsamda, kasko sigortaları ile birlikte Ferdi Kaza Sigortası, İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası, Seyahat Araç Yardım Sigortası gibi teminatlarda ek poliçelerle verilmektedir.

Trafik sigortası sorgulamaları E-Devlet üzerinden poliçe sorgulama alanından yapılabildiği gibi poliçeyi bir aracı ile satın aldıysanız sigorta aracınız poliçe sorgulamanızı gerçekleştirebilir.

Eski poliçesini iptal ettirip, veraset ilanına göre yeniden poliçe kestirmeniz gerekmektedir. Poliçedeki hasarsızlık indirim hakkı varisler üzerine geçmemektedir.

Sigortalı, rizikonun gerçekleşmesi halinde, sorumluluğunu gerektirecek bir olayı, haberdar olduğu andan itibaren beş gün içinde sigortacıya ihbar etmek zorundadır. Zarar gören ise, kazaya neden olan kişiyi öğrendiği tarihten itibaren 2 yıl içinde talebini bildirmek zorundadır. Ancak bu süre her halükarda kaza tarihinden itibaren 10 yıl süre ile sınırlıdır. Bu süre bittikten sonra yapılacak talepler karşılanmaz.

Trafik poliçelerinde araç satışı yapıldığı zaman poliçe yeni alıcıya geçmez. Araç sahibi mevcut poliçesini iptal ettirmek zorundadır. Sigortalı, poliçesinde kalan gün kadar prim iadesini alır. Aracın yeni sahibi ise, kendi adına aracın tescil tarihine göre yeni bir trafik sigortası yapmak zorundadır.

Araba satın alan herkes zorunlu trafik sigortası yaptırmakla yükümlüdür, aksi halde trafik memurlarının kontrolünde sigortasız araç tespit edilir ve trafik şube otoparkına çekilir. Aracı geri almak için zorunlu trafik sigortası yaptırılmalı ve diğer mali yükümlülükler yerine getirilmelidir.

Evet ödenir. Hak sahibinin bu genel şartta tanımlanan ve zarar gören araçta meydana gelen değer kaybı dahil doğrudan malları üzerindeki azalmadır. Sigortalının sorumlu olduğu araç kazalarında değer kaybı, talep edilmesi halinde ilgili branşta ruhsat sahibi sigorta eksperleri tarafından tespit edilir. Değer kaybının tespiti sonrasında sigorta sirketi tarafından ödeme yapılır.

Hasar halinde, hasar gören parça, onarımı mümkün değilse veya eşdeğer parça veya ömrünü tamamlamış araçlar mevzuatı kapsamındaki araçlardan elde edilen orijinal parça ile değişimine imkân yok ise orijinali ile değiştirilir.
Kaza tarihine göre model yılından itibaren 3 yılı geçmeyen motorlu araçlarda hasar gören parça, onarımı mümkün değilse öncelikle orijinali ile değiştirilir.

Sigortalı ruhsat ve kimliği ile birlikte poliçesini yaptırdığı acenteden ya da genel müdürlükten alabilir.

Hayır kapsamaz .Otopark sorumluluk poliçesi var ise o poliçeden tazminat alınabilir. Karayolu: 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre karayolu sayılan alanlar ve diğer alanlardan genel trafiğe açık yerler ile karayoluyla trafik bağlantısı olan yerlerde gerçekleşmesi gerekmektedir. Karayolu kapsamı dışında kalan yerler aksine hüküm yok ise aşağıdaki gibidir ve buradaki hasarlar odenmemektedir ; karayolu dışındaki alanlardan kamuya açık olanlar ile park, bahçe, park yeri, garaİ, yolcu ve eşya terminali, servis ve akaryakıt istasyonlarında karayolu taşıt trafiği için faydalanılan yerlerin, erişme kontrollü karayolunda ve para ödenerek yararlanılan karayollarının kamuya açık kesimlerinde ve belirli bir karayolunun bağlantısını sağlayan deniz, göl ve akarsular üzerinde kamu hizmeti gören araçların karayolu dışında olduğu için bu alanlar kapsam dışıdır.

Trafik Sigortasında tazminat, gerekli belgeleri sigorta şirketinin merkez veya kuruluşlarından birine iletildiği tarihten itibaren sekiz iş günü içerisinde ödenir.

Mağdur tarafın, hasarın olduğu ya da hasardan haberdar olunduğu andan itibaren 10 gün içinde ilgili sigorta şirketine bildirim yapılmalıdır. Tarafınıza yöneltilen istemi ise, derhal sigorta şirketine bildirmelisiniz.

Devlet tarafından yaptırılması zorunlu poliçelerden biri olan Trafik sigortası, herhangi bir kaza anında karşı tarafın hasarlarını karşılayarak sürücünün, karşı araca verdiği maddi-bedeni hasarlardan doğabilecek maddi kaybını minimuma indirmek amacıyla var olan bir sigortadır.

Sigortasız trafiğe çıkarsanız  trafik memurlarının kontrolünde sigortasız araç tespit edilir ve trafik şube otoparkına çekilir. Aracı geri almak için zorunlu trafik sigortası yaptırılmalı ve diğer mali yükümlülükler yerine getirilmelidir.

Trafik sigortasında SGK devredilen %10 luk bir tutar vardır bu gibi durumlarda SGK fonundan ödeme yapılarak kişinin hastane masrafları karşılanır.

Kısa süreli poliçeler, aracın geçici plaka olması ve yabancı plaka olması halinde tanzim edilir.

En yakin polis yada jandarma karakoluna müracaatla zabıt tutturmanız gerekmektedir. Sigorta şirketlerimizin sizler için sunduğu 7/24 saat yardım hizmetinden yararlanabilir, arabanızı çekici ile en yakın servise çektirebilirsiniz.

Trafik sigortası fiyatları farklı kademelerden oluşmaktadır. 0 ile 7 kademe arasında uygulanan bu sistemde ilk kez sigorta yaptırılan bir araç için 4. kademeden fiyatlandırma yapılır. Sonraki yıl yenilemesinde ise hasar durumuna göre daha pahalı olan 1. kademeye doğru ya da daha ucuz olan 7. kademeye doğru devam edilir.

Kademe bilgileri şu şekildedir:

0. Kademe  %50 zamlı 

1. Kademe  %40 zamlı 

2. kademe  %20 zamlı 

3. kademe  %10 zamlı 

4. kademe  0 

5. kademe  %10 indirimli 

6. kademe  %15 indirimli 

7. kademe  %20 indirimli

Poliçe vadesi içinde karıştığınız hasar sayısı kadar üst kademede fiyatlandırma yapılırken hasar olmaması halinde bir alt kademedeki oran kadar indirim kazanırsınız. Örneğin mevcut poliçeniz 4. kademeden ve sene içinde 2 tane hasarınız varsa poliçeniz 2. kademeden yenilenecektir. Aynı şekilde sene içinde hiç hasarınız olmaz ve poliçenizi tam olarak gününde yeniletirseniz bir kademe aşağı düşerek indirim kazanırsınız. 

Evet, poliçede belirtilen 2 ayrı teminatın 2 ayrı limitine kadar tazminat ödemesi yapılabilir; önceden ödenen tedavi giderleri ölüm tazminatından mahsup edilmez.

Hasarsızlık indirimi dışında sadece kamu ihalelerinde özel indirim uygulanır. Gerçek ve Tüzel kişilerde indirim uygulanamaz.

Evet. Dava masrafları ile avukatlık ücretleri, poliçe limitleri ile sınırlı olmak kaydıyla trafik poliçesi kapsamındadır. Meydana gelen hasarda sigortalının kusuru yoksa ve yine de açılan bir dava varsa, Trafik sigortası bu masrafları da kapsar.

Tescil tarihinden itibaren 30 güne kadar herhangi bir zamlı prim alınmaz. Geçen her 30 gün için % 5 zamlı prim uygulanır. Gecikme zammı % 50 ile sınırlıdır.

Trafik Sigortası bir motorlu taşıtın kusurlu olarak üçüncü şahıslara verdiği zararları karşılar. Maddi zararlar ile beraber, kazadan kaynaklı tedavi giderleri ile zarar gören kişilerin sakat kalması veya hayatını kaybetmesi hallerinde kazada zarar görenin desteğinden mahrum kalan varislerine ödeme yapar. Destekten mahrumiyet tazminatı kazada hayatını kaybeden veya sakat kalan kişinin yaşına, gelirine göre değişiklik gösterir.

Trafik sigortası sadece 3. Şahıslara karşı oluşan maddi ve bedeni hasarları ödemektedir. Kazadan dolayı oluşacak ruh sağlığının bozulması, bunalım gibi durumlarda tazminat ödemesi yapmamaktadır.

Zarar gören, kazaya neden olan kişiyi öğrendiği tarihten itibaren 2 yıl içinde talebini bildirmek zorundadır. Ancak bu süre her halükarda kaza tarihinden itibaren 10 yıl ile sınırlıdır. Bu süre bittikten sonra yapılacak talepler karşılanmaz.

Trafik sigortaları kendi aracınıza verilen zararları karşılamaz; kanunlar ile belirlenen poliçenin amacı karşı tarafa verilecek hasarları karşılamaktır. Kendi aracınızda oluşacak hasarların karşılanması kasko poliçenizin olması gerekmektedir.

Eski uygulamada trafik denetlemesi sırasında sigorta poliçesi araçta bulunmuyorsa ceza yazılıyordu. Yeni yönetmelikte ise bu zorunluluk kaldırıldı. Trafik polisleri sistem üzerinden aracın sigortalı olup olmadığını görebiliyorlar. Bu sayede sürücülere sigortaları varsa herhangi bir ceza uygulanmıyor. Yine de yaşanabilecek kazalarda uygulanan işlemler sırasında poliçe bilgileri gerekli olduğundan poliçenin araçta bulundurulmasında yarar vardır.

Trafik sigortası 3. Sahıslara verilecek maddi ve bedeni zararları karşıladığı için hayvanın veteriner masraflarını trafik poliçesi karşılamaktadır.

Trafik poliçesinde eski poliçenin iptal edilip yeni alınan araç için yeni poliçe tanzim edilmesi gereklidir.

Trafik sigortaları devlet tarafından fiyatları  belirlenen yaptırılması zorunlu olan poliçeler olduğundan  yenileme döneminde geciktirilmeden sigorta yapılması aksi durumda trafiğe çıkılmaması gerekmektedir. Zorunlu Trafik sigortası olmadan aracınızı kullanmanız durumunda aracınız bağlanır ve trafiğin otoparkına çekilir. Otoparkta geçirilen her gün için Trafik sigortası cezası ile beraber otopark bedelide ödenmelidir.

Araç sahipleri hasarsız kullandıkları her 1 yıllık dönem için hasarsızlık indirimi hak ederler ancak Hasarsızlık indiriminiz olsa dahi poliçenz zamanında yenilenmediyse       yenileme yapacağınız zaman zamlı fiyat uygulaması ile karşılaşırsınız. Sigorta şirketleri geçen her 30 gün için %5 zamlı prim uygulamakla beraber bu oran en fazla toplamda %50 olabilir.

Satış tarihinden poliçe bitiş tarihine kadar ki kullanmayacağınız süre iade edilir.

Aracın yabancı plakalı olması halinde sigortalının pasaport numarası yeterlidir. Kişinin yabancı ama aracın Türk plakalı olması halinde vergi numarası zorunludur.

Aracınızın hasarının boyutunu gösterecek fotoğraflar çekin, 
* Aracınızın konumunu değiştirmeden 155 numaralı telefondan trafik polisini ya da 156 numaralı telefondan trafik zabıtasını arayın.
* Polis ya da jandarma gelen ekibe ifadenizi verin, tutanak tutturmayı unutmayın.
* Kazaya karışan diğer araç sahibinin trafik sigortası poliçesi ve ehliyet, ruhsat fotokopisini alın.

Trafik sigortası 3. Şahısları verilen maddi ve bedeni hasarları ödemektedir. Bu nedenle ağacı ve duvarı öder. Ağaç özel getirip diklilmişse ve faturası var ise ödenir.

Herhangi bir kazaya karışılırsa ve maddi hasar oluştuysa “Trafik Kaza Tespit Tutanağı” tutulması ve bu tutanakla onarım için onarım servislerine başvurulur. Kazada diğer sürücüyle anlaşmazlık yaşanıyorsa  155/156 numaralı telefonlardan trafik ekiplerine haber verilmelidir.

Trafik poliçelerinde araç satışı olduğu zaman poliçe yeni alıcıya geçmez. Araç sahibi mevcut poliçesini iptal ettirir ve kalan gün kadar prim iadesini alır. Yeni alıcı kendi adına aracın tescil tarihine göre yeni bir poliçe tanzim ettirir.

Poliçe bir kişinin adına kesilebilir. Ama açıklama kısmını diğer menfaat sahiplerinin isimleri yazılabilir.

Evet, çeken aracın trafik sigortası araca bağlı çekilen römork, yarı römork veya çekilen diğer bir aracın neden olduğu zararları da kapsar. Ancak römorklar insan taşımada kullanılıyorsa, çeken araçtan ayrı olarak trafik sigortası yapılması gerekir.

Hasarsızlık indirimi devam eder. Ancak, poliçe bitiş tarihinden itibaren her 30 gün için %5 zamlı prim alınır. Bu uygulamada alınacak en fazla zam yüzdesi %50’ dir.

Kaza tespit tutanağı, Hasarlı kısımları gösteren fotoğraflar, Sigortalının ehliyet/ruhsat fotokopisi, Beyan ( kaza tespit tutanağı yok ise ), Aracın anlaşmalı olmayan serviste tamir görmesi durumunda; Fatura, Ödemenin yapılacağı banka, şube ve IBAN no bilgileri gönderilmelidir.

Hafta sonuna (CUMARTESİ, PAZAR VE RESMİ TATİL GÜNLERİNE ) denk gelen poliçeler için ilk iş gününde onaylanması şartıyla gecikme sürprimi uygulanmamaktadır.

Tc kimlik numarasının yanlış olmasından dolayı isim hatası varsa acenteye başvurarak düzeltilebilir. İsminde ya da soyadında harf hatası bulunması halinde bilgileri Tc.Kimlik sitesinden otomatik olarak aldığımız için Nüfüs müdürlüğünden düzelttirmesinin yapılması gerekmektedir. Poliçe vadesi içinde ruhsat fotokopisiyle beraber acenteye ya da genel müdürlüğe başvurarak düzelttirebilir.

Trafik limitlerini, trafik poliçesinde vermiş olduğumuz ihtiyari mali mesuliyet teminatıyla arttırılabilir.

Trafik sigortaları karşı tarafa verilen hasarlarda teminat sağlanması amacıyla tanzim edilir. Poliçeyi satın aldığınız şirket ve verdiği hizmetler alacağınız hizmette belirleyicidir. Herhangi bir kaza anında verilecek minimum teminatlar yine devlet tarafından belirlenmesine rağmen bu değerler aracın kullanım tipine göre (otomobil, kamyonet , otobüs vb.) asgari teminatlar dahilinde karşılanmaktadır.

Poliçenizin aslı ve noter satış sözleşmenizle beraber poliçenizi yaptırdığınız acenteye başvurarak poliçenizi iptal ettirebilir, iadenizi alabilirsiniz.

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam

SMS Onay

Cep telefonunuza onay kodu gönderilecektir.


Lütfen cep telefonunuza gelen sms onay kodunu girin.

Lütfen 53270XXX00 numaralı telefonuza gelen onay kodunu giriniz.
Kalan Süre: 300
Süre dolmuştur. İşlem yapmak için sayfayı yenileyin.