MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832

5 YILDIZLI DENEYİMİ KEŞFET

5 yıldızlı deneyim
7/24 çekici ve hasar hizmeti Trafik/Kasko sigortasında yılda 2 kez ücretsiz çekici ve 7/24 hasar hizmeti Zor anınızda yanınızda olmak için hazırladığımız Yol Yardım Paketi hediyesi ile belirtilen tüm hizmetlerden sadece bir telefon ile 7 gün, 24 saat ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.
444 9 832
star star
>Güvenilir ortaklık yapısı Güvenilir
ortaklık yapısı
TÜV SÜD, Doğuş Grubu ve Bridgepoint güvencesiyle, her zaman doğru bilgiyi sağlama misyonu, şeffaflık ve tarafsızlık ilkesiyle hizmet veriyoruz. En güncel ve yenilikçi teknolojik altyapımız ile sizin için kendimizi sürekli geliştiriyor, tüm gücümüzle çalışıyoruz.
star star
Güvenli bilgi paylaşımı Bilgilerin bizimle
güvende
İhtiyacın olan sigorta ürünü için en uygun teklifi, kişisel bilgilerinin korunduğundan emin olarak güvenli ödeme ile kolayca satın alabilirsin.
star star
En çok sigorta şirketi En çok sigorta şirketi
bulunan tek platform!
sigortaladım.com, Türkiye’nin en çok sigorta şirketini bünyesinde bulunduran tek platformdur. 20’den fazla sigorta şirketinden karşılaştırma yapabilir, poliçe detaylarını inceleyebilir ve en çok merak edilen teminatları da ön planda görebilirsin.
star star
Uygun ürün Uygun ürün, uygun fiyat,
hızlı satınalma
Teklifleri karşılaştırarak en uygun ürünü, en uygun fiyata bulabilir, kolay ve pratik şekilde hızlıca satın alabilirsin.
star star
Stevie Awards’dan En İyi Web Sitesi dahil 2 ödül
7/24 çekici hasar hizmeti
Kasko/trafik sigortasında 7/24 çekici ve hasar hizmeti
Güvenilir ortaklık yapısı
Güvenilir ortaklık yapısı
Güvenli ödeme
Güvenli ödeme ile bilgilerin bizimle güvende
Sigorta şirketleri
En çok sigorta şirketi bulunan tek platform!
Uygun ürün,uygun fiyat, hızlı satın alma
Uygun ürün, uygun fiyat, hızlı satın alma
5 yıldızlı deneyim

KASKO SİGORTASI

Bilgilerini Gir
Teklifleri Karşılaştır
Satın Al
01

Kimlik ve Plaka Bilgileri

Kimlik ve plaka bilgilerinizi girerek bir sonraki adıma ilerleyebilirsiniz.

yükleniyor başarılı

Senin için sigorta şirketlerinden en doğru teklifi alabilmemiz adına zorunlu bilgidir.

Senin için sigorta şirketlerinden en doğru teklifi alabilmemiz adına zorunlu bilgidir.

Lütfen geçerli bir {{ plateInfo.isIndividual == 2 ? 'Vergi' : 'Kimlik' }} Numarası giriniz.
Lütfen Unvanınızı giriniz.
Lütfen Adınızı giriniz.
Lütfen Soyadınızı giriniz.

Sigorta şirketlerinden teklif alabilmeniz için zorunlu bilgidir. Hatalı girilmesi durumunda teklif gelmeyecektir.

Lütfen doğum tarihinizi giriniz.
yükleniyor başarılı
TR Lütfen geçerli bir Plaka giriniz.
yükleniyor başarılı
Lütfen geçerli bir Ruhsat Numarası giriniz.
Örnek Ruhsat Resmi

Ruhsat Seri No, ruhsat içerisinde adres bilgilerinin bulunduğu sayfanın sağ alt köşesinde yer almaktadır.

Ruhsat Seri No ve bilgilerine: E-Devlet üzerinden buraya tıklayarak erişebilirsiniz. E-Devlet şifrenizi buradan öğrenebilirsiniz.
E-Devlet şifreniz yoksa bankaların online şubeleri aracılığıyla şifreniz olmasa da buraya tıklayarak giriş yapabilirsiniz.
yükleniyor başarılı

Hasarsızlık indiriminden yararlanmak için eski plakanı girebilirsin.

Lütfen geçerli bir plaka giriniz.

yükleniyor başarılı
Aydınlatma metnine buradan ulaşabilirsiniz
yükleniyor başarılı
02

Araç Ruhsat Bilgileri

{{ vehicleInfo.vehicleErrorMessage }} Araç bilgilerinizi girerek devam edebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden gelen araç bilgileri aşağıdaki gibidir.
Bilgilerinizi kontrol edin, doğruysa DEVAM ET'e tıklayın.
yükleniyor başarılı
Lütfen bir Kullanım Tarzı seçiniz.
yükleniyor başarılı
Lütfen Marka seçiniz.
yükleniyor başarılı
Lütfen bir model yılı seçiniz.
yükleniyor başarılı
Aradığınız kriterlere uygun model bulunamamıştır. Lütfen yeniden deneyin. Lütfen bir model seçiniz.
yükleniyor başarılı
03

Ruhsat Sahibi Bilgileri

Ruhsat sahibinin bilgileri aşağıdadır. Sayın Ruhsat Sahibi: {{ insurer.firstName }} {{ insurer.lastName }} İkamet Adresiniz: {{ insurer.cityAndDistrictValue }} E-posta Adresiniz: {{ insurer.email }} Cep Telefonu Numaranız: {{ insurer.phone }} Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgileri eksiktir. Lütfen doldurunuz.
yükleniyor başarılı
Lütfen İl seçiniz.
yükleniyor başarılı
Lütfen İlçe seçiniz.
yükleniyor başarılı
Lütfen geçerli bir E-Posta Adresi giriniz.
yükleniyor başarılı
Cep telefonunuza onay kodu gönderilecektir. Lütfen geçerli bir Telefon Numarası giriniz.
yükleniyor başarılı
Kalan Süre: {{ remainingTime }} Lütfen Doğrulama Kodunu giriniz.
yükleniyor başarılı
{{ insurerInfo.insurerErrorMessage }}
banner

MÜŞTERİLERİMİZ NE DİYOR?

GÜVENİLİR ORTAKLIK YAPISI
DOĞA ve HAYVAN DOSTU PROJELER
SEÇKİN MARKA KAMPANYALARI

KASKO SİGORTASI ANLAŞMALI SİGORTA ŞİRKETLERİ

Türkiye'nin en çok sigorta şirketini bünyesinde bulunduran tek platform.

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası kaza, çalınma, yanma gibi çeşitli başlıklar altında aracınızda olası kazaları içeren maddi güvence sunuyor. Zorunlu olmayan bu sigorta türü sıfır veya ikinci el araçlara yapılabilir.Trafik kazaları ve buna bağlı olarak gerçekleşen maddi kayıplar sadece sizden kaynaklı olmamakla birlikte kimi zaman karşı taraftan veya ortamın getirisi olarak da karşınıza çıkabilmektedir.

Aracını güvence altına almak isteyen araç sahipleri tarafından merak konusu olan kasko sigortası nedir sorusu, zorunlu olmayan bir sigorta türünü gözler önüne serer. Sigorta sahibini ve aracını trafikte karşı karşıya kalabileceği kaza, çalınma, yanma gibi her türlü riske karşı koruma altına alan sigorta türüne kasko sigortası denir. Herhangi bir kaza durumunda karşı tarafın maddi hasarını karşılayan zorunlu trafik sigortasının yanı sıra kasko sigortasının sizin hasarlarınızı karşıladığı görülür. Kendinizi ve aracınızı güvence altına almak için yaptırmanız gereken kasko sigortası zorunlu mudur sorusunun cevabı ise hayır olur. Zorunlu olmamasına rağmen sunduğu avantajlar nedeni ile neredeyse her araç sahibinin yaptırdığı bu sigorta türü, sizden kaynaklı oluşan kazalarda da aracınızı güvence altına alır. Aracın araca çarpması ya da araçla çarpışması, yanması, bütün olarak veya parçalarının çalınması gibi durumlarda devreye girerek kurtarıcı bir rol üstlenir. Yapı bakımından dört farklı seçeneğe ayrılan kasko sigortası neleri kapsar sorusunun cevabı da bu seçeneklere göre değişkenlik gösterir.
Tam kasko, dar kasko, kasko ve genişletilmiş kasko olarak karşınıza çıkan bu seçenekler; istek ve ihtiyacınıza uygun sigortayı bulabilmenizi kolaylaştırır. Dar kasko; çarpma, yanma, çalınma gibi durumlardan birkaçını kapsarken kasko hepsini kapsar. Temel kriterlerin üzerine ek riskleri de içererek sizlere daha nitelikli bir kasko deneyimi sunan tam kasko ve genişletilmiş kasko seçenekleri ise isteğinize göre şekillenir. Türkiye Sigortalar Birliği tarafından yapılan düzenlemeye göre kasko sigortası genel şartlar 3 ana başlık altında incelenir. Sigorta kapsamı, hasar, tazminat ve çeşitli hükümleri kapsayan genel şartlar; sorunsuz bir sigortacılık deneyimi yaşamanıza imkan tanır. Kasko sigortası sorgulama işlemini yaparak aracınızın kaskosu, yenilenme tarihi ve diğer detaylar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Arzu ederseniz farklı türlerdeki kaskoları inceleyebilir, bu incelemeler neticesinde kendinize en uygun olan kasko sigortasını seçebilirsiniz. Trafikte karşı karşıya kalabileceğiniz birçok riske karşı sizi ve aracınızı güvence altına alacak kasko sigortanızı hemen şimdi yaptırabilir, güvenli ve hızlı sigortacılık işlemlerinin keyfini çıkarabilirsiniz.
Sel ve su baskını teminatı, ferdi kaza teminatı, ihtiyari mali mesuliyet teminatı, eskime payı düşmeme teminatı, terör teminatı, enflasyon teminatı, hukuksal yardım teminatı, ferdi kaza deprem teminatı, kullanım kaybı teminatı ve yurtdışı teminatı; sıklıkla karşılaşabileceğiniz kasko sigortası teminatlar arasındadır. Bu teminatların yanı sıra kilitsiz sistem teminatı, yanardağ püskürmesi teminatı, alevsiz yangın teminatı, yardım hizmet teminatı ve hasar ikame teminatı da poliçe sözleşmesine ekleyebileceğiniz diğer kasko sigortası teminatları arasında yer alır. Türkiye sınırları içerisinde aracınızı güvence altına alan kasko sigortanıza yurtdışı teminatını ekleyerek sınır dışında oluşabilecek hasarlara karşı da önleminizi alabilirsiniz. Savaş, istila, nükleer kaynaklı hasarlar, ayaklanma, alkollü araç kullanımı gibi teminat dışı durumlar hakkında detaylı bilgi alarak kaskonuzdan sorunsuz bir şekilde yararlanabilirsiniz. Kasko sigortası fiyatları ek teminatlara göre değişkenlik gösterebilir. Eklemek istediğiniz teminatlara ve sigorta kapsamına göre değişebilecek fiyatlar içerisinden kendi bütçenize uygun olanı bulabilirsiniz. Kasko sigortası teminatları farklılık göstermektedir. Bu sebeple en doğru bilgiyi, bilgilerinizi girdikten sonra alabilirsiniz.

Kasko Sigortası Teklifi Al

Bilgilerinizi Girin: Kasko sigortası teklif al işlemleri basit adımlarla gerçekleştirilir. Ev konforunuzda zahmetsiz bir şekilde kasko sigortası teklifi alabileceğiniz bu platformda karşınıza çıkan ilk adım bilgilerinizi girmek olur. Bireysel veya kurumsal sigorta seçeneklerinden sizin için uygun olanı tercih ettikten sonra kimlik ve plaka bilgileri, araç ruhsat bilgileri ve ruhsat sahibi bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde girerek ilk adımı tamamlayabilirsiniz. Kasko Tekliflerini Karşılaştırın: Verdiğiniz bilgilere uygun olarak hazırlanan size özel kasko sigortası tekliflerini karşılaştırıp incelemeniz mümkün olur. Teklifleri karşılaştırarak aradığınızı kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Onlarca farklı sigorta şirketinin sizin için sunduğu farklı poliçe tekliflerini tek bir sayfa üzerinden incelemeniz mümkün olur. Farklı sigorta şirketlerinin sunduğu poliçe tekliflerini karşılaştırarak sizin için ideal olanı kolay bir şekilde seçebilirsiniz. Kaskonuzu İndirimli Satın Alın: Seçtiğiniz teklifi güvenli ödeme ile satın alacağınız aşama olarak karşınıza çıkar. Son teknoloji altyapısı ile güvenli ödeme sistemini sizlere sunan Sigortaladim.com’da seçtiğiniz poliçeyi herhangi bir sorun yaşamadan online olarak satın alabilirsiniz. Kasko sigortası değeri ve poliçe içeriği, teminatları, kapsamı, fiyatları gibi birçok detayı zahmetsiz bir şekilde öğrenerek karar vermenize yardımcı olacak bu adımlar ile ev konforunda kasko teklifi almanın tadını çıkarabilirsiniz.

Kasko Sigortası Kapsamı

Kasko neleri kapsar sorusunun cevabını Türkiye Sigortalar Birliği tarafından hazırlanan genel şartlar içerisinde bulmak mümkündür. Aracın karayolunda ya da demiryolunda kullanılabilen motorlu, motorsuz araçlarla çarpışması, gerek hareket halinde gerek durma halindeyken aracı kullananın iradesi dışında araca ani ve dışarıdan etkiler sonucunda sabit veya hareketli bir cismin çarpması veya aracın böyle bir cisme çarpması, düşmesi, devrilmesi ve yuvarlanması gibi durumlar kasko sigortası kapsamı içerisinde yer alır. Aracın yanması, aracın bütününün veya parçalarının çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi ve üçüncü kişilerin kötü niyetle yaptıkları hareketler nedeniyle oluşabilecek zararlar da kasko kapsamında karşınıza çıkar. Dar kasko, bu durumlardan bir kısmını kapsarken kasko, bu durumların hepsini kapsar. Genişletilmiş kaskonun bu durumlardan hepsini kapsadığı ve ek sözleşme ile bazı risklerin de kapsam içerisine dahil edilebileceği sigorta türü olduğu görülür. Tam kasko ise bu durumlardan hepsini kapsamasının yanı sıra ek sözleşme ile kaskoya dahil edilebilecek tüm riskleri de kapsayabilecek bir sigorta türüdür. Her türlü savaş olayları, istila ve ayaklanma nedeni ile meydana gelen zararlar, sürücü belgesi olmayan kişilerin kullanımı sonucunda oluşan kazalar ve aracın ruhsatında belirtilen taşıma haddinden fazla yolcu ve yük taşıması sırasında meydana gelen kazalar; kasko sigortası kapsamında yer almaz. Kasko kapsamında yer alan ve almayan durumları imzalayacağınız poliçede detaylı bir şekilde incelemeniz tavsiye edilir.

Kasko Sigortası Teminatları

Kasko sigortası ne işe yarar sorusunun cevabını poliçede yer alan teminatlar belirler. Aracın yanması, çalınması, üçüncü kişiler tarafından zarara uğraması, çarpması gibi durumlar kaskonun kapsadığı başlıca teminatlar arasındadır. Dilerseniz ihtiyaçlarınız doğrultusunda kasko sigorta poliçenize ek teminatlar da eklemeniz mümkündür. Ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edebileceğiniz durumlar arasında deprem, fırtına, dolu, toprak kayması gibi nedenler ile oluşan zararlar ön plana çıkar. Bulunduğunuz bölgenin doğal şartlarını ve risklerini göz önünde bulundurarak bu teminatı ekleyebilirsiniz.

Kasko Sigortası için Gerekli Evraklar

Kasko sigortası hesaplama ve satın alma için gerekli bazı evraklar bulunur. Aracınız için yaptırmak istediğiniz kasko sigortası poliçesine karar verdikten sonra bu evrakları hazırlayarak son aşamaya geçebilirsiniz. Kasko poliçesinin hazırlanması için öncelikle aracın trafiğe kayıtlı olduğunu gösteren ruhsat belgesini temin etmelisiniz. Kimlik ve plaka bilgileri, araç ruhsat bilgileri ve ruhsat sahibi bilgilerini içeren evrakları hazırlamanız gerekir. Ayrıca sözleşme yapacağınız sigorta şirketinin sizden istediği diğer belgeleri de hazırlamalı, verilen formları eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlamalısınız. Sigortaladim.com’da üç basit adımda bilgilerinizi girip size özel teklifleri karşılaştırabilir, istediğiniz kasko sigortası poliçesini kolay bir şekilde satın alabilirsiniz.

Kasko Sigortası için Sigorta Eksperi Nasıl Yapılır?

Kasko sigortası için sigorta eksperi yaparken aracın bütün teknik durumlarına bakılır. Sigorta ekspertizleri tarafından yapılan bu inceleme sonucu aracın durumuna göre sigorta şirketleri tarafından araç sahibine teklif verilir.

Alkollü Kazada Hasarı Kasko Karşılar mı?

Karayolları Trafik Yönetmeliği genel şartlarına göre belirlenen seviyenin üzerinde alkol kullanan kişilerin yaptığı kazalarda, oluşan hasarlar kasko sigortası tarafından karşılanmaz. Ayrıca alkol alması yasak olan kişilerin alkol alıp kaza yapması durumunda da hasarlar teminat dışındadır.

Araç Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Araç kasko değeri hesaplanırken TSB tarafından her ay yenilenen kasko değeri listesine bakılır. Bu liste araçların marka, model, üretim yılı gibi özelliklerine göre düzenlenir. Sigorta şirketleri, araç sahiplerine kasko teklifi yaparken kasko değer listesini baz alır.

Kaza Anında Kasko Sahibi Ne Yapmalıdır?

Trafikte yaşanan bir kazada aldığınız hasarların kasko tarafından karşılanması için kazayı sigorta şirketinize bildirmeniz gerekir. Bunun için 5 iş günü içinde başvuruda bulunmalısınız. Kaza anında başvuru yaparken hasarı belgelemeli, gerekli tüm evrakları teslim etmeniz oldukça önemlidir.

Kasko Araç Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Araç kasko değerleri hesaplanırken Kasko Araç Değer Listesi’ne bakılır. Bu listedeki değerler aracın marka, model, üretim yılına göre belirlenir ve aylık olarak güncellenir. Araç bedeli hesaplama için online olarak Türkiye Sigortalar Birliği’nin Kasko Değer Listesi hesaplama aracı kullanılabilir.

Kasko Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet aracılığıyla kasko kasko sorgulama yapmak mümkündür. Sigorta sahibi e-devlet hesabına girmeli, ardından hizmetler sekmesinden Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ni seçmelidir. Kasko poliçe sorgulama sayfasına gidip aracın plakasını yazmalıdır. Ardından sorgula butonuna basarak kasko poliçesi ile ilgili detaylı bilgilere ulaşılabilir.

Tramer Kaydı Olmayan Araçlar için İnternet Üzerinden Kasko Yapılabilir mi?

Tramer kaydı bulunmayan araçların internet üzerinden kasko yaptırması mümkün değildir. Çünkü bu sistem sayesinde araçların hasarlı olup olmadığı görülebilir ve araçlar ilgili diğer bilgilere ulaşılabilir. Tramer kaydı sorgulama işlemleri ise sigorta şirketleri tarafından gerçekleştirilir.

Evden Çalınan Araç Anahtarı Sebebiyle Oluşan Kayıplar Kasko Tarafından Karşılanır mı?

Kaskolu aracınızın anahtarının evden çalınması, gasp edilmesi veya zorla alınması durumlarında, aracınız çalınma teminatı kapsamında değerlendirilir. Eğer anahtar aracın üzerindeyken çalınırsa, bu noktada suiistimal durumu söz konusu oluşacağından birçok sigorta şirketi tarafından aracın hasarı karşılanmaz.

Kasko Poliçesi Ne Zaman Yenilenir?

Kasko poliçeleri genel olarak 1 yıllık yapılır ve 1 yıl sonra yenilenmesi gerekir. Yenilenme yapılmadığı durumlarda kasko poliçesi hasarlar için geçerli olmaz. Ayrıca yenileme yapmak için belli bir zaman sınırı yoktur. Sigorta sahipleri istekleri doğrultusunda 1 yıl içinde diledikleri tarihte kasko poliçelerini yeniletebilirler.

Araç Çalınma Sürecinde Ödeme Ne Zaman Yapılır?

Araç çalındıktan sonra kasko tazminat bedelleri ve ödeme süreleri kanunlar çerçevesinde belirlenmiştir. Tüm belgeler hatasız ve tam olduğu takdirde sigorta şirketi 8 iş günü içinde tazminat ödemesi yapar. Tazminat ödemesini en kısa süre içinde yapabilmek için hasar anında hemen ihbarda bulunmak faydalıdır.

İnternet Üzerinden Kasko Yapılır mı?

Kasko sigortası için internet üzerinden online olarak teklif alınabilir. Online hizmet veren sigorta acentalarından, yine online bir şekilde poliçe satın almak mümkündür. İnternetten kasko yaptırmak için T.C. kimlik numarası, ad soyad, telefon numarası, mail adresi, ruhsat no ve ruhsat seri no bilgilerine gerek duyulur.

Kasko Kapsam ve Teminatları Nelerdir?

Kasko sigortası kapsamında sigorta sahibi ve aracının trafikte yaşayabileceği her türlü risk yer alır. Bu riskler ise kaza sonucu oluşan hasarlar, aracın yanması, çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi, ferdi zararlardır. Bu durumlar standart kasko poliçesinde yer alması gereken teminatlardır. Ek teminatlarla sigorta kapsamını genişletmek mümkündür.

Kasko Nasıl Bozulur?

Kasko sigortasının bozulduğu durumlar arasında poliçe bitiş tarihinden sonra yenileme yapılmamasıdır. Kasko sigortasının ödeme yapmadığı durumlar; ehliyetsiz araç kullanımı, keyif veren maddelerin etkisi altındayken kaza yapma, aracın bakımlarının olmamasından dolayı meydana gelen kazalar kasko poliçesi teminatları içinde yer almaz. Ayrıca kasko sigortasında teminatlar kullanıldığında hasarsızlık oranı etkilenir.

Kasko Sigortası Sahibi Kaza veya Hasar Sonrası Ne Yapmalıdır?

Kaskolu aracınız hasar gördüğünde kaskodan yararlanmak için hasar ihbarı yapmanız gerekir. Sigorta poliçenizden en iyi şekilde yararlanabilmek için kaza durumunu kısa süre içinde bildirmeniz önemlidir. Kazadan sonra ekspertizler tarafından yapılan incelemeler sonrası kaza tespit tutanağı hazırlanır ve sigorta şirketine bu tutanak verilir.

Kasko ve Sigorta Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kasko ve trafik sigortası arasında belli farklar vardır. Kasko tamamen kişinin isteğine bağlı olarak yapılırken trafik sigortasını yaptırmak zorunludur. Ayrıca trafik sigortası kazada karşı tarafın aldığı hasarları karşılarken kasko, kusurlu olup olmamaya bakmaksızın araç sahibinin zararlarını da karşılar. Trafik sigortasının karşılamadığı durumlarda kasko devreye girer.

Kasko için Gereken Evraklar Nelerdir?

Kasko sigortası yaptırmak için istenen belgeler arasında nüfus cüzdanı, aracın ruhsatı, aracın plakası, markası, modeli, üretim yılı yer alır. Sigorta şirketine gitmeden önce bu belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamanız gerekir. Ayrıca kasko sigortası yaptırmak için doldurulması gereken formların da tam ve doğru doldurulması da önemlidir.

Araç Satışında Kasko da Devredilir mi?

Kasko sigortası genel şartlarına göre araç satışında kasko devri yapılamaz. Araç elden çıkarılınca kasko sigortası da otomatik olarak iptal olur. Bu durumda poliçenin geçerli olduğu yıldan geriye kalan gün sayısına göre hesaplama yapılarak araç sahibine para iadesi yapılabilir. Aracın yeni sahibi ise kendi adına yeni bir poliçe düzenletebilir.

Kasko Hasarsızlık İndirim Oranları Nelerdir?

Kasko yenileme dönemlerinde sigorta sahiplerine belli oranlarda indirim uygulanabilir. İlk 12 ay sonraki yenilemede %30, ikinci 12 ay sonraki yenilemede %40, üçüncü 12 ay sonraki yenilemede %50 ve dördüncü 12 ay sonraki yenilemede %60 oranında indirim uygulanır. Bu oranlar, şirketten şirkete değişiklik gösterebilir; ancak genel olarak oranlar bu civardadır.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hangi Durumlarda Kaybedilir?

Kasko hasarsızlık indiriminden yararlanmak için dönem içinde hiç hasar kaydının olmaması gerekir. Kasko sigortası her yıl yenilenmek zorunda değildir; ancak poliçe tarihi bittikten sonra poliçe yenilenmezse ya da ara verilirse indirim hakkı kaybolabilir. Araç el değiştirdiğinde yeni sahibe bu indirim uygulanmaz. Çünkü hasarsızlık indirimi kişiye tanınan bir ayrıcalıktır.

Kasko Sigortası Sağlayan Şirketler Hangileridir?

Sigortaladım aracılığıyla kasko sigortası alabileceğiniz sigorta şirketleri şunlardır:

 • Ak Sigorta
 • Allianz Sigorta
 • Anadolu Sigorta
 • Ankara Sigorta
 • Axa Sigorta
 • BNP Paribas Cardif Sigorta
 • Corpus Sigorta
 • Doğa Sigorta
 • Eureko Sigorta
 • Groupama Sigorta
 • Gulf Sigorta
 • HDI Sigorta
 • Koru Sigorta
 • Magdeburger Sigorta
 • Mapfre Sigorta
 • Quick Sigorta
 • RAY Sigorta
 • Sompo Sigorta
 • Türk Nippon Sigorta
 • Türkiye Sigorta
 • Unico Sigorta

Hangi Hasarlar Kasko Teminatı Dışında Kalır?

Kasko teminatları dışında kalan durumlar arasında savaş, darbe, ayaklanma gibi durumlarda aracın hasar alması vardır. Ayrıca nükleer kazalar sonucu oluşan hasarlar kasko teminatları içinde değildir. Sürücünün uyuşturucu ya da uyarıcı bir madde kullanması nedeniyle oluşan kazaların hasarları da karşılanmaz. Trafik görevlilerin aracı çekmesi esnasında oluşan hasarlar, aracı ehliyeti olmayan kişiler kullanması sonucu oluşan zararlar, aracın bakımının yapılmamasından kaynaklanan hasarlar kasko kapsamında değildir.

KASKO SİGORTASI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

KASKO SİGORTASI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Kamu otoritesi tarafından çekilmesi esnasında oluşan hasarlar teminata dahildir. Bir hasarı takiben aracın çekilmesi sırasında, araçta oluşan hasarlar teminat kapsamındadır.

Evet devam eder. Yeni araç satın alındığında, zeyilname ile yeni aracın poliçeye dahil edilmesi gereklidir. İki araç arasında prim farkı var ise bu fark sigortalıdan tahsil edilir.

Mevzuata göre, araçlara ilişkin mülkiyet değişikliği noter satışı ile mümkündür. Noter satışı olmayan araç için işleten sıfatı değişmez. Her iki tarafın kendi aralarında yapmış olduğu el sözleşmesi satan kişinin sorumluluğunu kaldırmaz.

Eksper, sigorta kapsamında olan rizikonun gerçekleşmesi halinde, hasarın nedeni, niteliği ve boyutlarını tespit eden gerçek ya da tüzel kişidir.

Araç el değiştirdiğinde, kasko poliçesi el değiştirmez. Poliçe iptal edilerek işlememiş günlerin primi gün esasına göre sigortalıya iade edilir. Aracı yeni satın alan kişinin kendi adına poliçe yaptırması gerekir.

TRAMER’de kaydı bulunmayan araçlar internet üzerinden sigortalanamamaktadır.Tramer kayıtlarındaki sorgulama işlemleri Sigorta Şirketleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Tüm hak ve menfaatler ile borçlar, kanuni varislere devreder. Devir için veraset ilamının ibrazı gereklidir.

Poliçe aşamasında aracın hasarsız olup olmadığı kontrol edilmektedir. Poliçe vadesi içinde oluşmayan hasarların tazmini mümkün değildir.

Kasko sigortası sorgulamaları E-Devlet üzerinden poliçe sorgulama alanından yapılabildiği gibi poliçeyi bir aracı ile satın aldıysanız sigorta aracınız poliçe sorgulamanızı gerçekleştirebilir.

* Aracın karayolunda veya demiryolunda kullanılabilen motorlu, motorsuz araçlarla çarpışması
* Araca sabit veya hareketli bir cismin çarpması veya aracın böyle bir cisme çarpması devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kazalar
* Üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptıkları hareketler ile fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin yol açacağı zararlar
* Aracın yanması
* Aracın veya araç parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi
* Grev, lokavt, kargaşalık, halk hareketleri ve terör sonucu oluşan zararlar ile bunların etkilerini azaltmak için yetkili organlar tarafından yapılan müdahalelerde oluşan zararlar
* Sel su baskını zararları
* Araçta sigara ve benzeri maddelerin teması sonucu oluşan yangın dışındaki zararlar
* Yetkili olmayan kişilere çektirilen araca gelen zararlar ile kurallara uygun olmadan çekilen veya çektirilen araçlara gelen zararlar
* Kemirgen hayvanların araca vereceği zararlar
* Sıfır yaş araçlarda Yeni Değer Teminatı
* Hususi (özel otomobil) ve 4 kişiye kadar oturma yeri olan Kamyonet araçlarda 48 saati geçen onarımlarda ikame araç

Araç rayiç değeri her ay Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği tarafından yayınlanan Kasko Araç Değer Listesi baz alınarak belirlenmektedir.

Alkolün kazaya etkisi araştırılarak yasal sınır üzerinde olması durumunda kasko dosyasından tazminat ödemesi yapılmamaktadır.

Sigorta şirketleri arasında kasko poliçesi için ayrı bir rekabet ortamı oluşmaktadır. Her bir sigorta şirketinin kasko fiyatı belirlerken kemikleşmiş sabit kriterleri vardır. Araç sahibinin yaş ortalaması, ikamet edilen adres, araç model tip, yaşı Bunların dışında sigorta şirketleri geçmişte hangi marka/model araçlar için daha az hasar ödemesi yaptı ise bu kriteri de göz önünde bulundurularak markalara özel fiyat uygulaması yapabilmektedirler.

Hasarlı aracı servise sigortalının belirleyeceği tüm kişiler bırakabilir.

* Kişisel eşya teminatı
* Yeni değer klozu
* Piyasa değer farkı
* Hasarsızlık koruma (Sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterir)
* Muafiyetsiz cam teminatı
* İkame araç teminatı (2 Kaza *15 gün)
* Anahtarla çalınma teminatı
* Poliçe prim koruma

1 Nisan 2013’ten itibaren Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları’na göre 4 farklı ürün sunulmaktadır. Bu ürünleri Dar Kasko, Kasko, Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko'dur.

* Kasko sigortası sahibi, hasarın gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 5 iş günü içerisinde durumu sigorta şirketine bildirmekle yükümlüdür.
* Sigortalı sanki sigortalı değilmişçesine gerekli tüm koruma ve kurtarma önlemlerini almalı ve bu amaçla sigorta şirketi tarafından verilen talimatlara elinden geldiğince uymalıdır.
* Aracın çalınması durumunda derhal yetkili makamlara bildirimde bulunulmalıdır.
* Zararın tahmini miktarı ve zarara neden olan olay beyan şeklinde yazılı makul ve uygun bir süre içerisinde sigorta şirketine bildirilmelidir.
* Sigortalı, rücu* işlemlerinde kullanılacak bilgi ve belgeleri gecikmeden sigorta şirketine vermelidir.

* Rücu Hakkı: Sigorta şirketi sigorta bedelini ödedikten sonra hukuken sigorta ettiren kimse yerine geçer. Sigorta ettiren kimsenin oluşan zarardan dolayı üçüncü şahıslara karşı dava hakkı varsa, bu hak tazmin ettiği bedel tutarında sigorta şirketine intikal eder.

* Aracın karayollarında kullanılan motorlu veya motorsuz taşıtlarla çarpışmasında,
* Hareket halindeyken sigortalının yada aracı kullananın iradesi dışında arca sabit veya hareketli bir cismin çarpması veya aracın böyle bir cisme çarpması,devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması;
* Üçüncü kişilerin kötü niyetle yaptıkları hareketler
* Aracın yanması,
* Aracın veya araç parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi durumlarında oluşan hasarlar kasko sigortası ile teminat altına alınır. Bunların yanı sıra kaskonun teminat kapsamına ek teminatlar eklenebilir. Bu teminatlara örnek olarak sel ve su baskınları, deprem, terörist eylemler vb. sıralanabilir.

01.04.2013 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yeni Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartlarına göre, Sigorta şirketleri aracı hasar tarihi itibariyle rayiç değerine kadar teminat altına almaktadır. Hasar durumunda eksik/aşkın sigorta uygulanmaz. Yeni genel şartlara göre, poliçe üzerinde araç sigorta bedeli belirtilmemektedir. Rayiç değer nedir? Nasıl tespit edilir? Rayiç değer için esas alınacak referansa veya rayiç değeri belirleme yöntemine poliçede yer verilir. Bu yönde bir referans belirlenmemişse veya bu belirleme somut değilse Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğince belirlenerek ilan edilen riziko tarihi itibariyle geçerli rayiç değere ilişkin liste esas alınır.

Kasko sigortası sigortalı araca gelebilecek her türlü hasara (yanma, çalınma, hırsızlık, doğal afetler veya kaza) karşı sigortalıyı koruyan bir poliçe türüdür.

* Bir yıllık sigorta süresince meydana gelebilecek %100 rüculu hasarlarda,  en fazla 3 hasara kadar, hasarsızlık indirim hakkı kaybolmaz.
* Poliçe vadesi süresince bir kereye mahsus
olmak üzere radyo- teyp çalınması, cam, far, ayna, sinyal kırılması hasarlarından birinin gerçekleşmesi ve ilaveten en fazla bir tane %100 rüculu hasar olması, ayrıca da başka bir hasar olmaması durumunda, hasarsızlık indirimi devam eder.

Çalınan aracın bulunması için ilgili makamların yapacakları araştırmalar 30 gün içinde sonuç vermediği takdirde, ilgili makamdan aracın bulunamadığına dair yazı alınarak, sigortacı tazminatı öder. Bu ödemeyi takiben çalınan araç bulunduğu takdirde, bu durumu sigortalı yazı ile sigortacıya derhal bildirmekle yükümlüdür; sigortalı, aldığı tazminatı iade ederek aracını geri alabilir veya aracın mülkiyetini sigortacıya devreder.

Kişisel eşyalar teminatı, sigortalıların günlük yaşamda yanlarında bulundurdukları, ticari nitelik arz etmeyen eşyalar için geçerli bir teminattır. Her türlü mücevherat, para, kredi kartı, çek-senet ve benzeri kıymetli evrak ile cep telefonu, taşınabilir bilgisayarlar ve benzeri cihaz ve aksamlar ile tüm elektronik cihazlar teminata dahil değildir. Poliçenizin detaylarında teminat kapsamını kontrol ediniz.

Anlaşmalı servis sigorta şirketlerinin ilgili servis ile belirli sözleşme çerçevesinde cari olarak çalışmış olduğu kurum ve kuruluşlardır. Aracınız anlaşmalı serviste onarım görmesi durumunda araç sahibi kişi veya kişiler tarafından herhangi bir karşılık beklenmeksizin onarımı tamamlanmaktadır.

Anlaşmasız servis, aracınızı teminat altına alan sigorta şirketi ile hasar durumunda tercih ettiğiniz servis arasında herhangi bir sözleşme olmaması anlamına gelmektedir. Hasar bedeli araç sahibinden talep edilir. Araç sahibi ödemeyi sigorta şirketinden talep etmek için Fatura ile birlikte sigorta şirketine başvurmalıdır. Uygulamalar sigorta şirketleri arasında farklılık gösterebimekle beraber anlaşmasız servise gidilmesi durumunda sigorta şirketleri belli oranda ödeme kesintileri de uygulayabilirler.

Gerek hareket halinde gerekse park halinde iken, aracın bakımı yapılırken ya da araca inilip binilirken meydana gelebilecek bir kaza neticesinde araç içindeki kişilerin ölüm, sürekli sakatlık ve tedavi masraflarını temin eder.

Aracın kendi gücüyle girip çıkacağı, ruhsatlı ve tarifeli çalışan gemi ve trenlerde taşınması esnasında oluşan hasarlar teminata dahil olup, diğer taşımalar sırasında oluşan hasarlar kapsam dışındadır.

01.04.2013 tarihinde yürürlüğe giren genel şartlarda


*DAR KASKO
*KASKO
*GENİŞLETİLMİŞ KASKO
*TAM KASKO
olmak üzere ürün isimleri ve içerikleri tanımlanmıştır.Servis ve hasarda kullanılacak parça seçimi sigortalının tercihine bırakılmış, poliçe prim hesaplamasında bu seçim kriterleri de baz alınmıştır.

Dar Kasko: Kasko sigortası genel şartlarında yer alan teminat gruplarından yalnızca bir kısmı için teminatın verildiği üründür.
Kasko: Kasko sigortası genel şartlarında yer alan teminat gruplarının tamamı için teminatın verildiği üründür.
Genişletilmiş Kasko: Kasko sigortası genel şartlarında yer alan teminat gruplarının tamamı ve bu genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek risklerden bir kısmı için teminatın verildiği üründür.
Tam Kasko: Kasko sigortası genel şartlarında yer alan teminat gruplarının tamamı ve bu genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek tüm riskler için teminatın verildiği üründür. Kasko çeşitleri arasında en kapsamlı olanıdır.

* Herhangi bir nükleer yakıttan veya nükleer yakıtın yanması sonucu nükleer atıklardan veya bunlara atfedilen nedenlerden meydana gelen iyonlayıcı radyasyonların veya radyo-aktivite bulaşmaları ve bunların gerektirdiği askeri ve inzibati tedbirlerin neden olduğu bütün zararlar (Bu bentte geçen yanma deyimi kendi kendini idame ettiren herhangi bir nükleer ayrışım olayını da kapsayacaktır), 
* Kamu otoritesi tarafından çekilme hali hariç araçta yapılacak tasarruflar nedeniyle meydana gelen zararlar,
* Poliçede gösterilen aracın, ilgili mevzuat hükümlerine göre gerekli sürücü belgesine sahip olmayan kimseler tarafından kullanılması sırasında meydana gelen zararlar,
* Aracın, uyuşturucu madde veya Karayolları Trafik Yönetmeliğinde belirlenen seviyenin üzerinde alkollü içki almış kişilerce veya aynı mevzuatta alkollü içki alamayacağı belirtilen kişilerce alkollü içki alınmak suretiyle kullanılması sırasında meydana gelen zararlar,
* Araca, sigortalı veya fiillerinden sorumlu bulunduğu kimseler veya birlikte yaşadığı kişiler tarafından kasten verilen zararlar ile sigortalının fiillerinden sorumlu olduğu kimseler veya birlikte yaşadığı kişiler tarafından sigortalı aracın kaçırılması veya çalınması nedeniyle meydana gelen zararlar,
* Aracın bir hasar veya arıza nedeniyle zorunlu olarak taşınması veya çekilmesi nedeniyle meydana gelen teminat kapsamındaki zararlar hariç olmak üzere, aracın kendi gücü ile girip çıkacağı ruhsatlı sefer yapan gemiler ve trenler dışında, kara, deniz, nehir ve havada taşınması sırasında uğrayacağı zararlar,
* Aracın ruhsatında belirtilen taşıma haddinden fazla yük ve yolcu taşıması sırasında meydana gelen ve münhasıran aracın istiap haddinin aşılmasından kaynaklanan zararlar,
* 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda belirtilen terör eylemleri ve bu eylemlerden doğan sabotaj sonucunda oluşan veya bu eylemleri önlemek ve etkilerini azaltmak amacıyla yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler sonucu meydana gelen biyolojik ve/veya kimyasal kirlenme, bulaşma veya zehirlenmeler nedeniyle oluşacak bütün zararlar.
* Zorunlu haller (tedavi veya yardım amaçlı sağlık kuruluşuna gitme, can güvenliği nedeniyle uzaklaşma vb.) hariç olmak üzere bu maddenin 5.4 ve 5.5 nolu bendlerdeki ihlaller nedeniyle, sürücünün kimliğinin tespit edilmesini engellemek için kaza yerinden ayrılması.

 

Kasko sigortalarında teminatların kullanılması durumunda hasarsızlık oranı etkilenmektedir. Hasarsızlık indirimi %60 oranlarına kadar çıkabilmektedir.

Aracınızın anahtarının yaşanan gasp, hırsızlık veya zorlama sonucu çalınması hallerinde aracınız çalınma teinatı kapsamında değerlendirilecektir. Ancak; Anahtar üzerinde iken aracın çalınması suiistimal durumu oluşturduğu için birçok sigorta şirketinde teminat dışı bırakılmıştır.

01.04.2013 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yeni Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartlarına göre, hasar tazmininin ne şekilde yapılacağı poliçede açıkça belirtilir. Onarım yapılacak olması halinde poliçede, onarımın şirketçe belirlenecek servislerde veya sigortalı tarafından belirlenecek servislerden hangisinde yapılacağı hususu açıkça yer alır. Ayrıca hasarın tazmininde orijinal parça veya eşdeğer gibi parça seçeneklerinden hangisinin kullanılacağı belirtilir.

Araç anahtarının çalınması ya da kaybolması durumunda, tutanak tutulması şartı ile yıllık 1500 TL limitine kadar ödeme yapılır. Bu kapsamda sigortalımız, aracının güvenliğini sağlamak için anahtar kopyalama, alarm ve taşınamayan malzemeleri (immobilizer) yeniden kodlanması, komple kilit değişiminin sağlanması gibi durumları güvence altına alır.

İhtiyari mali sorumluluk sigortası, motorlu aracın işletilmesi sırasında üçüncü şahıslara verilen zararın, trafik sigortası limitlerinin üstünde kalan kısmını poliçede belirtilen limitler dahilinde karşılar. Trafik sigortasının limitlerini aşan kısmını teminat altına almaktadır.

Hasarsızlık indirim oranı aracınız üzerinden adınıza tanımlanan indirim oranı olmakla beraber indiriminizi eşler arasında geçişide mümkündür. Bu indirimlerin araçtan araca aktarılması sigorta şirketleri tarafından yapılabilmektedir.

Aracınıza özel  kasko fiyatını öğrenebilmek için www.sigortaladim.com/kasko-sigortasi adresinden formu doldurup kasko teklifi alabilirsiniz.

* İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %30
* İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %40
* Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %50
* Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %60

Bu oranlar şirketler arasında değişiklik gösterir, fakat genelde uygulama bu şekildedir.

Sigorta şirketleri araç marka modelleri fabrika çıkışlı hangi özellikleri taşıyor ise teminat altına almaktadır. Aracınıza sonrasında ilave edilen aksesuar, elektronik cihaz apparat vb aksesuarlar poliçede bildirilmek şartyla hasar korumasına dahil edilebilmektedir.

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam

SMS Onay

Cep telefonunuza onay kodu gönderilecektir.


Lütfen cep telefonunuza gelen sms onay kodunu girin.

Lütfen 53270XXX00 numaralı telefonuza gelen onay kodunu giriniz.
Kalan Süre: 300
Süre dolmuştur. İşlem yapmak için sayfayı yenileyin.