Başa Dön
sigorta

Zorunlu deprem sigortanızı (DASK) yaptırmak için formu doldurun, kısa süre içerisinde sizi arayalım!

Bu alanı boş geçmeyiniz
Bu alanı boş geçmeyiniz
Bu alanı boş geçmeyiniz
Bu alanı boş geçmeyiniz
Bu alanı boş geçmeyiniz
Bu alanı boş geçmeyiniz

DASK SİGORTASI NEDİR?

Dask sigortası Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun yönetmeliğine göre düzenlenen hususlar doğrultusundaki maddeleri kapsayan bir sigorta türüdür. Türkiye’nin coğrafi olarak bir deprem bölgesi olması ve özellikle ülkemiz için yıkıcı bir deprem olarak tarihe geçmiş olan 1999 depreminin ardından yapılması zorunlu hale getirilen Dask (zorunlu deprem sigortası) depremden kaynaklı oluşan taşınmaz zararını önlemeyi amaçlar.

Dask sigortasının yapılmadığı durumlarda kamu kurum ve kuruluşlarında işlemlerin yapılması mümkün değildir. Ayrıca elektrik ve su aboneliklerinde de Dask sigortasının yapılması gerekmektedir. Sigortaladım.com dask sigortası nedir, ne gibi durumlarda yapılır, gerekli evrakları nelerdir, iptal edilebilir mi, neleri kapsar, ne tür hasarları karşılar ve diğer tüm sorularınızı cevaplıyor.

Deprem riski bölgeler arasında değişkenlik göstermekle birlikte yıkıcı etkileri açısından kaçınılmaz sonlar yaratmaktadır. Her an risk altında olduğumuz gerçeği ile Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından zorunlu hale getirilen Dask sigortası tapuya kayıtlı her ev, dükkân, iş yeri ve diğer binalar için yaptırılması gereken bir sigorta türüdür. Siz de depremin etkilerinden korunmak için dask sigortanızı sigortaladım.com üzerinden yaptırabilirsiniz. Sigorta alanında daha iyi bir hayat deneyimi yaşamanıza olanak sağlayan sigortaladım.com ürün ailesi içerisinde yer alan dask sigortası ile taşınmazlarınızı güven içerisinde koruyor. Sahip olduğu 20’den fazla anlaşmalı şirketi ile siz de sigortaladım.com aracılığıyla dask sigortanızı ekstra ücret ödemeden uygun fiyatlara temin edebilirsiniz.

Doğal afetler arasında yıkıcı etki bakımından üst sıralarda yer alan depremler süre açısından kısa olsa da, sonuç olarak büyük etkiler yaratabilmekteler. Ülkemiz genel coğrafya olarak fay hatlarına yakın bir alanda konumlandığından depremin şiddeti daha çok hissedilmekte ve buna bağlı olarak hasar açısından da maliyetleri yüksek olmaktadır. Taşınmazlar deprem olduğunda ilk zarar gören alanlar içerisinde yer almaktadır. Sadece birkaç saniye süren depremler şiddeti büyük olduğunda bu süre içerisinde binlerce kişiyi sadece birkaç dakika içerisinde evinden edebilmektedir. Hasar kaybını minimal seviyede tutma konusunda etkin çözüm sunan sigortaladım.com adresinde bulabileceğiniz Dask sigortası ile evinizi ve sigorta kapsamına giren diğer binalarınızı sigortalatarak olası bir depremde maddi hasarlarınızı minimal seviyeye indirgeyebilirsiniz. Dask sigortası yaptırma işlemleriniz sigortaladım.com ile artık çok kolay. Dilerseniz online sistem üzerinden bilgilerinizi kolayca girerek dask sigorta işlemlerinizi sadece birkaç tık ile tamamlayabilirsiniz.

Dask Sigortası Genel Şartları

Dask sigortası bir diğer anlamı ile zorunlu deprem sigortası tapusu itibarıyla taşınmaz olarak geçen binalar, binaların içerisinde şahsa ait büro ticarethane ve benzer amaçla kullanılan yerleri kapsar. Dask sigortasının genel olarak kapsamı; depremin ardından ve depreme bağlı olarak gerçekleşen erozyon gibi felaketlerden kaynaklı olarak binada oluşabilecek zararları içerir. Bunun yanı sıra deprem anında hasar gören binalar, iş yerleri ve diğer alanlar kapsamına bina içerisinde yer alan asansör, merdiven, kolonlar, tavan, taban, çatı ve benzeri alanlarda deprem kaynaklı oluşan hasarlar da dask sigortası ile korunmaktadır. Bina ve binaya ait uzantılar dask sigortası kapsamında değerlendirilebilmektedir.

Dask sigortası ile aşağıda yer alan maddeleri teminat altına alabilirsiniz. Deprem ve depremden sonra meydana gelebilecek;

  • Yangın
  • Yer kayması
  • İnfilak
  • Tsunami
  • Su baskını, sel gibi hususların maddi hasarını karşılamaktadır.

Bu hususlar çerçevesinde belirtilen alanlarda, deprem kaynaklı olan hasarlar dask sigorta poliçesinde yer alan dask sigorta bedeli tutarındaki meblağının banka hesabına yatırılması ile gerçekleşir.

Dask Sigortası İçin Gerekli Evraklar

Dask sigortası Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun belirtiği alanlar içerisine giren herkesin kanunen yaptırmak zorunda olduğu bir sigortadır. Köylerde yaptırılması zorunlu olmamakla birlikte her an karşılaşabileceğiniz riski içeren depreme karşı hazırlıklı olmak ve bina güvenliğinizi korumak için isteğe bağlı olarak bu alanlarda ikamet edenlerin de yaptırabileceği bir sigorta çeşididir. Dask sigortası depreme bağlı olarak meydana gelebilecek bina içerisindeki hasarlarda, eğer binada hasar yoksa bahçe gibi eklenti alanları içermektedir.

Dask sigortasını yaptırma sürecinde öncelikli olarak talepte bulunmanızın ardından işlemin tamamlanabilmesi için yanınızda bulunması gereken birtakım belgeler vardır. Bunlar TC kimlik numarası, telefon numarası, ikametgah adresi, tapu bilgileri, binanın kullanım türü (iş yeri, ev, depo, mesken vb.), inşa yılı ve kaç metrekare olduğunu gösteren evraklardır. Bu belgelerin dask sigorta poliçesini yaptırdığınız esnada yanınızda bulunması önemlidir. Dask sigortası için gerekli evraklar bilgilerin tam ve eksiksiz olması hususunda önem arz etmektedir. Çünkü yapısı itibariyle zorunlu bir sigorta türü olan dask sigortası kişi üzerine yapılmakta olup iptali mümkün değildir. Evinizi veya dask sigortası yaptırdığınız binayı sattığınız veya el değiştirdiği gibi durumlarda ise dask poliçesi binanın devir edildiği kişiye, isim değişikliği ile geçirilebilir. "Dask sigortası ne kadar?" gibi sorularınız için evin ne derece riskli bölgede yer aldığı, metrekaresi, zemin durumu gibi kriterlere uygun olarak bir poliçe hazırlanmaktadır. Sigorta şirketi ile mülk sahibi arasında yapılan anlaşmaya göre dask sigorta anlaşması iki taraf arasında yapılmaktadır. Siz de dask sigortanızı sigortaladım.com ile yaptırabilir detaylı bilgi için sayfa üzerinden seçenekleri inceleyebilirsiniz.

Trafik Sigortası Kapsamı

Araçlarda oluşabilecek hasarların maddi açıdan giderilmesini sağlayan bir sigorta türü olan trafik sigortası, kişi odaklı olduğundan geniş bir kapsama sahiptir. Kişilerin her yıl yenilemesi zorunlu olan bu sigorta türü, içeriğinde bulunan genel şartlar itibarıyla kaza sonrasındaki sürecin daha kısa sürede çözüme ulaşmasını sağlıyor. Olası bir kaza durumunda karşı tarafın hasarını gidermek adına planlanan bu sigorta türü aynı zamanda kişileri hukuki olarak da dengelemeyi hedeflemektedir. Oluşabilecek zorunlu ya da makul harcamaları karşılayan sigorta, kaza sonrasındaki sürecin de daha sorunsuz bir şekilde ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Kaza sebebiyle meydana gelen maddi kaybı sigorta limiti dâhilinde karşılayan trafik sigortası aynı zamanda sağlık konusunda da kişilere yardımcı olarak kaza sonrasında meydana gelen bedensel etkileri de gidermeyi sağlar. Trafik sigortası, herhangi bir yaralanma ya da ölüm gibi durumlarda da karşı tarafın kaybını, yine aynı şekilde sigorta limiti dâhilinde gidermeye çalışmaktadır. Sigorta limitleri meydana gelen kazanın türüne göre değişkenlik göstermektedir. Eğer bir ölüm ya da yaralanma yaşandıysa, bu iki olay arasındaki masraflar değişmektedir. Yalnızca maddi bir hasar söz konusuyla, bu duruma uygun bir ücretlendirme yapılmaktadır. Bu kapsamda adlandırılan çeşitli teminatlar söz konusudur.

Araç ve Kaza Başına Maddi Hasar Teminatı: Araç sahibinin değil, karşı tarafın yaşadığı maddi zararlar karşılanmaktadır. Eğer kaza sırasında bir ya da birden fazla araç zarar gördüyse, farklı bir teminat türü devreye girmekte, olay başına bir ücretlendirme yapılmaktadır.

Kişi ve Kaza Başına Sağlık Giderleri Teminatı: Kaza sırasında karşı tarafın yaşadığı bedeni zararlar teminat altına alınmaktadır. Bu teminat türünde araçtaki kişi sayısı ve tipi etken bir rol oynamaktadır.

Kişi ve Kaza Başına Sakatlanma ve Ölüm Teminatı: Kaza sırasında meydana gelen bir ölüm durumunda, ölen kişinin defin masrafları karşılanmaktadır. Buna ek olarak kişinin geride kalan yakınları manevi tazminat hakkından yararlanmaktadır. Sakatlanma teminatı ise, kişinin kısmen ya da tamamen çalışamaz hale gelmesi durumundaki zararları karşılamaktadır.

Kişilerin can ve mal kaybını gidermek adına geliştirilen ve büyük ölçüde avantaj sağlayan trafik sigortası, zorunlu olması sebebiyle de ülke çapında birçok kullanıcının daha temkinli bir şekilde trafiğe çıkmasını sağlamaya devam ediyor. Araç sahiplerinin ya da kaza mağdurlarının maddi ve sağlık açısından eksiklerini tamamlamayı hedefleyen trafik sigortası, manevi koşulları yerine getirmekle yükümlü olmadığından karşı tarafta oluşan hasarları genel çapta maddi açıdan eski haline getirmeyi amaçlamaktadır. Sigorta kapsamında olmayan diğer bir durum ise dolaylı yoldan hasara uğrayanların taleplerini karşılamamasıdır. Bu sigorta kaza durumunda mağdur olan kişileri kapsamakta ve o kişilerin maddi açıdan kayıplarını gidermeyi hedeflemektedir. Kişiler trafik sigortası sorgulama olanağından yararlanarak, araçlarının ihtiyacı olan sigortayı yaptırabilir ve ödemesi gereken ücreti kolaylıkla öğrenebilir. Kişiler aynı zamanda trafik sigortası teklif avantajlarından yararlanarak sigortalarını kısa sürede yaptırabilir ve olası bir hasar durumunda maddi açıdan kayıp yaşamama olanağına sahip olabilirler.

Dask Sigortası Sorgulama

Dask sigortası yaptırmak, sigorta hakkında bilgi almak veya teklif almak bunun yanı sıra Dask sigortası sorgulama işlemleriniz için sigortaladım.com'dan bilgi alabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesiyle orantılı olarak iş süreçlerini modern bir konsept dahilinde yürüten sigortaladım.com sayesinde sadece birkaç tık ile Dask sigortasına dair öğrenmek istediğiniz bilgilere hızlıca erişim sağlayabilirsiniz. Dask sigorta sorgulama ekranına gerekli bilgilerini girerek dask sigortanızın sorgulama işlemini başarıyla tamamlayabilirsiniz. Dask sigortası teknik uzmanlık gerektiren bir konu olmakla birlikte uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda kriterler bazında değişkenlik göstermektedir. Bu doğrultuda farklılaşan Dask sigorta fiyatları şehir ve bölgelere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ülkemiz genel itibariyle deprem bölgesi olmasının yanı sıra yapılan incelemeler ile her semt deprem riski açısından 1'den 5'e kadar derecelendirilir. 1. derece deprem bölgesi daha riskli alanları içerirken buna nazaran 5. derecede olan bölgeler risk açısından daha güvenlidir. Bu dereceler aynı zamanda bir deprem olması halinde meydana gelebilecek hasarları kapsamaktadır. Öncelikli olarak zemin incelenir. Zeminler yumuşak veya daha sert olmak üzere ayrılır. Kumsal alanları içeren zeminler yumuşak olması sebebiyle daha düşük şiddette depremlerde büyük hasar alabilirken bunun yanı sıra daha sert zeminli alanlar depremlere karşı daha yüksek direnç gösterebilmektedir. Bu doğrultuda yüzeyin ve bölgenin riski hesaplanır. Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun belirlediği kıstaslar doğrultusunda Dask sigortası fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Dask sigortası hesaplama için öncelikli olarak taşınmazın bulunduğu bölgenin riski ele alınır. Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun riskli alanlarda daha yüksek olmak üzere belirlemiş olduğu risk çarpanı ile evin metrekaresi çarpılır. Elde edilen sayı tekrar Dask’ın belirlemiş olduğu metrekare fiyatı ile çarpılarak Dask sigorta primi hesaplanabilir. Sigortaladım.com Dask sigortası alanında profesyonel hizmet sunuyor. Müşteri odaklı perspektifi ve müşteriyi anlamaya yönelik çalışmaları ile siz de zorunlu deprem sigortasını ekstra çaba harcamadan sigortaladım.com ile yaptırabilirsiniz. "Dask sigortası ne kadar?" gibi sorularınız için uzman ekibimizden bilgi alarak işlemlerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Sigortaladım.com ile ekstra olarak prosedür süreçleriyle vakit kaybetmenize gerek yok. Çünkü online sistem yardımı ile işlemlerinizi hızlı bir şekilde tamamlayabilir ve sigortaladım.com ile dask sigortanıza dair tüm ayrıntılara sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

"Dask sigortası nerede yaptırılır?" gibi sorularınız için sigortaladım.com adresine göz atabilir ve cebinize uygun fiyat seçenekler ile zorunlu dask sigortanızı hemen yaptırabilirsiniz. Sigortaladım.com sunduğu ürün ve hizmetleriyle güvenilir bir marka olmasının yanı sıra sigorta alanına yeni bir bakış getiriyor. Kullanışlı ara yüze sahip ekranı ve dijital iş süreçlerini sizlerle buluşturarak aradığınızı bulma kolaylığı sağlıyor. Sigortaladım.com müşteriye özel sigorta paketleri ve ürün ailesi içerisinde bulunan 20’den fazla şirket ile dilediğiniz an ulaşabilmenin rahatlığını sizlerle buluşturuyor. Dilerseniz 444 98 32 numarasından bize ulaşarak istediğiniz her an müşteri temsilcimizden destek alabilir veya internet adresini kullanarak aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz.

DASK SİGORTASI ANLAŞMALI SİGORTA ŞİRKETLERİ

SİGORTALADIM BLOG

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
sigorta
SMS Onay

Cep telefonunuza onay kodu gönderilecektir.


Lütfen cep telefonunuza gelen sms onay kodunu girin.

Lütfen 53270XXX00 numaralı telefonuza gelen onay kodunu giriniz.
Kalan Süre: 300
Süre dolmuştur. İşlem yapmak için sayfayı yenileyin.