MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
DASK Hasar Ödemeleri Nasıl Yapılır?
29 Aralık 2021 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

DASK Hasar Ödemeleri Nasıl Yapılır?

2000 yılında kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ile birlikte zorunlu hale gelen deprem sigortası, ev sahipleri tarafından istisnasız her yıl periyodik olarak ödeniyor. DASK, düzenli şekilde yenilenmesine rağmen çoğu kişi için hala tüm detaylarıyla bilinmiyor. Örneğin; depremden zarar gören konutlara dair DASK hasar ihbarı ne şekilde ve hangi yollardan yapılabiliyor? Ya da DASK hasar ödemeleri nasıl gerçekleştiriliyor ve DASK ödemesi ne kadar? İşte cevapları... 

Depremden Zarar Gören Yapılar için Hasar İhbarı Nasıl Yapılır?

Deprem sonrasında oluşan hasarları 2 ayrı yoldan DASK'a bildirebilirsiniz. İlk yöntem olarak; zorunlu deprem sigortası poliçenizi düzenleyen sigorta şirketiyle iletişime geçebilirsiniz. İkincisi; 125 Alo DASK'ı arayabilirsiniz veya www.dask.gov.tr üzerinden online olarak da hasar bildiriminde bulunabilirsiniz. Hasar ihbarı konusunda dikkat etmeniz gereken detayların başında ise depremin sebep olduğu tahribatı 15 gün içinde DASK'a bildirmek geliyor. Hasar bildirimi esnasında istenen bilgiler ; 

  • TC kimlik numarası veya DASK poliçe numarası
  • Mevcut tapu bilgisi
  • Hasar gören yerin açık adresi
  • Sigortalıyla iletişime geçebilmek için telefon numarası

Deprem Hasar İhbarından Sonraki Süreç

Hasar bildiriminin ardından ilk olarak ilgili adreste DASK adına bağımsız denetçiler inceleme gerçekleştiriyor. DASK hasar dosyası için veri toplayan bu kişiler, alanında uzman eksperlerden oluşuyor. Hasar tespit çalışmasının ardından belirlenen tutar, DASK aracılığıyla sigortalının banka hesabına 1 ay içinde aktarılıyor. Ek olarak eğer sigortalı DASK dışında farklı bir deprem sigortası teminatına da sahipse bu durumu DASK'a bildirmesi gerekiyor. 

DASK Hasar Ödemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Deprem sonrasında meydana gelen zararlarda sigortalıya yapılacak ödemenin hesabı, ilgili konutun metrekare değeri ve bu metrekare değerinin çarpılması ile bulunuyor. DASK'ın her yıl inşaat maliyetlerine bağlı olarak güncellediği azami tutar 160.000 lira olmakla birlikte toplam hasar bedeli bu tutarı aştığı takdirde azami sınırdan sonrası sigortalıya DASK tarafından ödenmiyor. 

DASK Hangi Hasarları Öder? 

DASK, depremden kaynaklı çıkan yangınlar, patlamalar, su baskınları, toprak kaymaları ve benzeri depremle direkt ilgili hasarlara dair zararları karşılıyor  Ancak depremle direkt bağlantısı olmayan zararlar teminat kapsamı dışında kalıyor  Örneğin; 

  • İlgili adreste kiracı varsa, depremden dolayı evden çıktığında ödenmeyecek olan kiralar DASK tarafından karşılanmıyor. 
  • Yapının kendisiyle birlikte zarar gören beyaz eşya, mobilya ve aksesuarlar da yine zorunlu deprem sigortası tarafından ödenmiyor. 
  • Deprem nedeniyle ilgili adreste bulunanların alabileceği fiziki zararların tedavisi için harcanabilecek sağlık giderleri. 
  • Enkaz kaldırma çalışmaları ve ölüm tazminatı da DASK kapsamı dışında bulunan durumlar arasında yer alıyor. 

DASK ihbar ve ödemeleri ile ilgili tüm detayları öğrendiğinize göre zorunlu deprem sigortanızı yaptırmak ve size en uygun seçeneği bulmak için hemen harekete geçebilirsiniz. 

İLGİLİ BLOG YAZILARI