MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Kolay Bir Şekilde DASK Prim Sorgulama Yapabilirsiniz
18 Ocak 2021 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Kolay Bir Şekilde DASK Prim Sorgulama Yapabilirsiniz

Zorunlu deprem sigortası yaptırılırken sigorta primi bazı unsurlar çerçevesinde hesaplanmaktadır. Ödenecek olan DASK prim risk grubu, yapı tarzı, tespit edilen sigorta bedeline göre belirlenen tarifelere göre hesaplama yapılmaktadır.  DASK prim hesaplama yapılırken kapsamı ve fiyatı yasa gereği tüm sigorta firmalarınca aynı şekilde hesaplanmaktadır. Sigorta için ödeyeceğiniz prim miktarı zorunlu deprem sigortası tarife ve talimatı ile belirlenmektedir. Hesaplama yapılırken önce deprem sonrasında alınabilecek en yüksek limiti belirleyen sigorta bedeli bulunmalıdır. Risk grubu ve yapı tarzına göre 14 farklı tarife fiyatı uygulanmaktadır. İnternet üzerinden dolduracağınız birkaç bilgi ile kolayca DASK prim sorgulama yapabilirsiniz. DASK poliçesi yaptırılırken bazı durumlarda indirim uygulanabilmektedir. Belirlenmiş olan tarife fiyatları üzerinden %10 indirim sağlanabilmektedir. İndirim uygulanması için binanın zemin üstü toplam kat sayısı 3 veya daha az olması ya da süresi dolan poliçenin en geç 30 gün içerisinde yenilenmesi gerekmektedir. Zorunlu deprem sigortası DASK güvencesi ile yapılmaktadır.

DASK Sigorta Primini Etkileyen Unsurlar

DASK primleri zorunlu deprem sigortası yaptırılacak olan konutun metrekaresine bağlı olarak belirlenmektedir. DASK primi hesaplama aşamasında güncel inşaat metrekare fiyatları, konutun deprem risk bilgileri, yaşı gibi unsurlar dikkate alınmaktadır.  Deprem risk derecelendirmesi ilçelere göre farklılık göstermektedir. Konutun yapıldığı yıl ve toplam yüz ölçümü de DASK sigorta primi hesaplama işlemini etkilemektedir.  Zorunlu deprem sigortasını herkesin yaptırabilmesi için DASK prim bedelleri ödenebilir tutarlarda belirlenmeye çalışılmaktadır.  Deprem aniden gelen, önlenemeyen doğal bir durum olduğu için depreme karşı her an hazırlıklı olunmalıdır. Bu nedenle zorunlu deprem sigortası yaptırılması gerekmektedir. Konutunuzu ya da binanızı deprem sonrası meydana gelebilecek hasarlara karşı güvence altına almak için DASK hesaplama aracı kullanarak ödeyeceğiniz sigorta prim bedelini öğrenebilirsiniz.

DASK Sigorta Primi Ödeme

DASK hesaplaması yapı tarzına göre farklılık göstermektedir. Sigorta şirketine göre aynı koşullara sahip bir bina için fiyat değişmese bile bina özelliklerinin değişmesi DASK bedelini etkilemektedir. DASK poliçe primi hesaplama bir defa yapıldıktan sonra 1 yıl süreyi kapsar ve sonrasında fiyat üzerinden herhangi bir değişiklik olmaz. Sigorta firmaları doğru şekilde verilmiş bilgilere istinaden hesaplama yaparlar. Aynı bina için farklı bir prim hesaplama ya da bedel talep edilemez. DASK teklifi için araştırma yapmadan tek bir form ile birçok firmadan teklif alabilir ve kendinize uygun olanı değerlendirebilirsiniz. Her yıl yenilenmesi gereken sigorta poliçelerinizi farklı sigorta şirketlerinden yenileyebilirsiniz. DASK yenileme primi hesaplama yapılırken 30 günlük süre içerisinde yapılırsa yenileme indirimden faydalanabilir. DASK sigorta primi yılda bir kez olarak peşin olarak ödenmektedir.

Kolay DASK Poliçe Prim Sorgulama

Şehir ve bölge konumlarına göre değişkenlik gösteren DASK sigortasına konut ve kimlik bilgilerini beyan eden herkes sahip olabilmektedir. Deprem ve depremin neden olabileceği diğer afetlere karşı konutunuzu güvence altına alan zorunlu deprem sigortası ile hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Deprem sigortanızı yaptırdıktan sonra DASK poliçe prim sorgulama ile poliçeniz hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Yenileme zamanını takip ederseniz indirim uygulanmasından da faydalanmış olursunuz. İlk üç sigorta poliçesi yenilenmesinden sonra DASK poliçe prim hesaplama yapılırken indirim oranı %20 oranında olmaktadır. Ayrıca bina yönetimi olarak binanın tamamen sigorta ettirilmesi durumunda uygulanacak tarife üzerinden %20 indirim sağlanmaktadır. İnşaat ruhsat tarihi de indirim alınmasını sağlayan etkenlerden birisidir. 2007 ve sonrasında alınan inşaat ruhsatları için sigorta yaptırılırken yine %10 oranında bir indirim yapılmaktadır.

DASK poliçenizi kolay ve hızlı şekilde yaptırmak için Sigortaladım.com adresine gelmeniz yeterli.  Online sistem yardımı ve hızlı çözümleri ile sizlere birçok hizmeti bir arada sunan sigortaladım.com sigortacılık alanındaki pek çok ihtiyacınızı karşılıyor. DASK konusunda merak ettiklerinize sitemiz üzerinden ulaşarak inceleyebilirsiniz. Sigortaaldım.com bünyesinde 20’den fazla farklı sigorta şirketi bulunmaktadır. Teklif aşamasından sonra hiçbir ekstra ücret ödemeden diledğiniz firma ile çalışabilirsiniz. Deprem ve depreme bağlı meydana gelebilecek hasarlarınızı minimum seviyede tutmak ve depremin yıkıcı etkilerinden korunmak için sigortaladım.com size etkili çözümler sunuyor. Müşteri temsilcileri, kolay kullanımı ve güvenilirliği ile sigorta alanında yeni bir soluk getiren sigortaladım.com her an sizinle.  Zorunlu deprem sigortası hakkında tüm detaylara sadece bir tıkla ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI