MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Trafikten Men Cezası Nedir ve Neden Verilir?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Trafikten Men Cezası Nedir ve Neden Verilir?

Trafikten men cezası, kuralların hiçe sayılması, çiğnenmesi, belge eksikliği gibi farklı nedenlerle aracın belli bir süre için trafikten alıkonulması işlemine verilen addır. Araç belli bir yere, otoparka çekilerek bekletilir. Aracın eksiğinin olmaması, kurallara uyulması durumunda sorunsuz yolculuklar gerçekleşebilirken, sürücülerin araç rutin bakımı yaptırması, kontrollere dikkat etmesi ve kurallara uyması aracın trafikten men edilmemesi için önerilir. 

Trafikten Men Cezasının Nedenleri

Trafikten men cezası almanıza neden olabilecek birçok durum olabilir. Öncelikle araçta yapılan değişikliği 1 ay içinde tescilletmemek trafikte mene neden olabilir. Tescilli durumdaki araçların devri sonrası yeni araç sahiplerinin 1 ay içinde aracı üzerine alması gerekir, almadığı durumda ceza kesilir.

 

Aracın teknik aksamının sağlıklı olmaması, bakım takvimine uyulmaması sonucu oluşan teknik eksiklikler ceza sebebidir. Trafiğe çıkmaya uygun olmayan araçlar men cezası alır. Servis frenleri, lastikler, ışıklar, fren sistemi tüm teknik yeterlilikleri sağlamalıdır. Araçlara duman veya gürültü çıkaran eklentiler taktırmak, trafik akışını tehlikeye atabileceğinden yasaktır. Eklenti bulunduran araçlar men edilir. Araca taşıyabileceğinden fazla, sınırı aşan bir yük bindirildiğinde, tehlikeli ve zararlı maddeler izinsiz taşındığında, özel izin gerektiren yükler araçta bulunduğunda, tescilli aracın trafik belgesi ve tescil plakası olmadığında yine trafikten alıkoyma işlemi yapılır. Zorunlu trafik sigortasının olmaması, resmi olmayan araçların devlet plakası bulundurması, tescilsiz ve geçici belgesi seyir, araçta olması gereken işaretlerin eksik olması, muayene tarihinin geçmesi, izinsiz yolcu taşımacılığı araçların trafikten uzaklaştırılmasına neden olur. 

Trafikten Men Ceza Sorgulaması

Trafikten men cezası araç alım satımında sorgulanır. Çevrimiçi sitelerden plaka ile, noterden ve trafik şubeden trafikten menin sorgulanması yapılır. Trafikten menin kaldırılması için araçta istenen değişikliklerin, eksik belgelerin ibrazı ve cezanın ödenmesi yeterlidir. Trafikten men edilen araçlar eksikler tamamlanana dek otoparkta bekletilir ve süre ne kadar uzun olursa kullanıcılara o kadar ek maliyet çıkar. Otoparkın günlük ücreti ceza alan sürücüden alınır.

 

Birçok bürokratik işlem gerektiren trafikten men cezasının birincil nedeni trafik sigortasıdır. Sürücüler araçlarına sigorta yaptırmayı ihmal ettiğinde, zorunlu olan sigorta nedeniyle men cezası almaktadır. Araç muayenenizi aksatmamanız, güvenliğinizi tehlikeye atacak herhangi bir sorun halinde trafiğe çıkmamanız önerilirken, tüm bu tavsiyelere dikkat ettiğiniz takdirde men cezası almadan güvenle araç kullanmaya devam edebilirsiniz. 

 

Trafik sigortası durumunuzu öğrendikten sonra sigortaladim.com üzerinden sigortanız bitmişse teklifleri hemen alabilirsiniz. En uygun trafik sigortası teklifini alarak hemen işlemlerinizi gerçekleştirebilir, trafikten men cezası alma riskinizi düşürebilirsiniz.

 

İLGİLİ BLOG YAZILARI