16 Nisan 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Zorunlu Trafik Sigortası ve DASK Sigortası Poliçeleri İçin Yeni Karar

Sigortanın işleyiş şekli ve yapılış amacı kapsamında, sigorta şirketlerini denetleyen ve iş akışının kontrolünü sağlayan kurum Türkiye Sigorta Birliği yeni kararlarını açıkladı. Sigorta şirketlerinin bağlı olduğu Türkiye Sigorta Birliği, yapmış olduğu son açıklamada zorunlu trafik sigortası ve DASK sigorta hizmetlerini ele aldı. Bu sigorta türleri kapsamında poliçe primlerinin ödeme yöntemlerinde değişikliğe gidildi.

Taksit Saylarında Artış

Bireyler zorunlu trafik sigortası ve DASK sigortası prim ödemelerini poliçenin düzenlenme tarihinden itibaren yılda 1 defa yapıyor. Prim tutarları hesaplandıktan sonra bireylerin yaptığı ödemeler için çeşitli yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerden biri peşin ödeme sistemi. Peşin ödeme dışında diğer bir alternatif ise kredi kartı olarak ilerliyor. DASK ve zorunlu trafik sigortası kapsamında bireylerin kredi kartı ile yaptığı ödemeler 3 taksit olarak bölünüyor ve ödeme kolaylığı sağlanıyor. Hazine Bakanlığı tarafından belirlenen deprem sigortası primleri ve zorunlu trafik sigortası için belirlenen primler için yeni bir ödeme yöntemi açıklandı. Açıklanan ödeme yöntemine göre daha öncesinde, peşin ödemeler haricinde kredi kartı ile yapılan prim ödemelerinin taksit sayısı arttırıldı. 3 taksit şeklinde prim ödemelerini yapan bireyler, bundan sonra 5 taksit imkanından yararlanacak. Açıklanan bu yeni gelişmeyle birlikte vatandaşlara büyük bir ödeme kolaylığı sağlanacak.

Erteleme Süresi Boyunca Teminat

Gündemde yaşanan gelişmeleri takiben, prim ödemelerinde taksit sayısının artmasının yanı sıra, teminat ile ilgili de açıklamalar yapıldı. Banka ve kredi kuruluşları bireylere özel olarak yeniden yapılandırma sürecine girmişti. Bu süreci takiben de kredilerin yeniden yapılandırılması veya ertelenmesi konusu tekrar masaya yatırıldı. Banka ve kredi kuruluşları kredi süresinin uzadığı poliçeler kapsamında, uzayan süre boyunca teminat vermeye devam edecek. Koronavirüs küresel pandemisi kapsamında alınan kararlar çerçevesinde sigorta sigorta sektörünü koruyucu önlemler alınmaya devam ediliyor. Yalnızca sigorta sektörü değil, sigortalıların da lehine kararlar almaya devam eden Türkiye Sigorta Birliği, Nisan ayı başta olmak üzere devam eden aylardaki sigorta prim tahsilatlarının 1 ay boyunca ertelenmesi kararını aldı. 1 ay boyunca ertelenen primlerden ek maliyet alınmaması yönünde adımlar atıldı. Yaşanan bu süreç içerisinde sigorta sektöründeki dalgalanmaların ve olası senaryoların önüne geçebilmek adına TSB, prim ödemelerine ilişkin yeni adımlarını açıkladı. Hayat sigortalarında erteleme söz konusu olduğunda bu süre kadar teminat sağlanmaya devam edilecek. Erteleme dışında farklı bir yapılandırma kararı ortaya çıktığı takdirde teminatlar verilmeye devam edecek.

Sağlık Sektörüne Özel TSB Kararı

Koronavirüs pandemi sürecinde durum iyileştirmelerine yönelik atılan adımların bir diğeri ise sağlık sektörü ile ilgili. Sağlık sektörünün hızla çalıştığı bugünlerde, sağlık çalışanlarına destek olabilmek amacıyla sigorta prim indirimleri kararı da gündeme geldi. Sağlık çalışanlarına destek için sigorta ürünleri kapsamında prim indirimlerine gidilecek. Bu indirimler ile birlikte ödeme kolaylığından faydalanacak olan bireyler, Türkiye Sigorta Birliği kapsamında yeni karara uygun olarak ödemelerini gerçekleştirecek. Sigorta sektörünün gelişmesi, iyileştirilmesi ve olası kötü durumların önüne geçmek amacıyla önlemler alınmaya devam ediliyor. Prim ödemelerinden teminat tutarlarına kadar sigortacılık sektöründe süregelen tüm işlemlerde birlik ve düzeni sağlamak adına alınan bu kararlar sigortalının lehine ilerliyor. Türkiye’de hizmet veren tüm sigorta şirketlerinin bağlı olduğu Türkiye Sigorta Birliği, atılan yeni adımlarla birlikte sürecin daha yönetilmesini ve sigorta sektöründeki düzenin korunmasını sağlamaya yönelik kararlar alıyor. Zorunlu trafik sigortası ve DASK sigortası için sağlanan ödeme kolaylıkları da bu zorlu sürecin daha iyi atlatılmasını sağlamaya yöneliktir.

İLGİLİ BLOG YAZILARI