27 Temmuz 2020 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Kaza Tespit Tutanağı, trafik kazası sonucu araçda maddi hasar meydana gelmesi ve hasar sonrası tarafların anlaşma sağlaması halinde, dosyanın oluşturulabilmesi ve değerlendirilebilmesi için doldurulması gereken formdur

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulmalıdır?

Tutanakta yer alan 1 numaralı alana kaza tarihi ve saati ve 2 numaralı alana ise kaza yerine ilişkin bilgiler yazılmalıdır.

(Varsa )Görgü tanıklarının ifadesi 3 numaralı alana yazılmalı , ilgili alanine yeterli olmadığı durumlarda, beyaz sayfa kullanılarak ifadeye devam edilmelidir.

4,5,6 numaralı alanlara sürücüye, araca ve Trafik poliçesine ilişkin bilgiler her iki araç için ayrı ayrı yazılır.

7 numaralı alanda A aracı için ayrı B aracı için ayrı ilk darbenin  alındığı yer işaretlenir

8 numaralı alanın doldurulması zorunlu olmamakla birlikte şirketin olayı kısa sürede değerlendirmesi için önemlidir.

9 Numaralı alana çarpışma yerinin ve anının taslağını mutlaka çiziniz. Taslak üzerinde cadde ve sokak ismi belirtilmeli, aracın gittiği yön işaretlenmeli, yol çizgileri çizilmelidir. Araçlar A ve B aracı olarak işaretlenmelidir.

10 numaralı alana sürücüler kaza ile ilgili görüşlerini yazacaklardır. Sürücü görüşleri için bu alanın yetersiz kalması durumunda ,  beyaz bir sayfa kullanılarak görüş tamamlanabilir.

10 numaralı alanın açıklamadaki şekilde doldurulmasından sonra 11 numaralı alanın sürücüler tarafından imzalanması zorunludur. İmzalanmayan tutanaklar geçersizdir.

Kaza esnasında mutlaka karşı aracı kullanan sürücünün sürücü belgesi üzerinden işlem yapılmalı, farklı bir kişinin sürücü belgesi kabul edilmemelidir. Kazaya karışan aracın sürücü belge sınıfı mutlaka kontrol edilmelidir.

İLGİLİ BLOG YAZILARI