05 Mart 2021 / Cuma Sigortaladım Editörü

Kasko teklifinde kasko değer listesinin yeri nedir?

Otomotiv sektörü günlük hayatın her alanında kişilerin yaşamını kolaylaştırması sebebiyle her dönem ilgi görür. Bu alanda bazı hususlar hakkında bilgi sahibi olmanız işlerinizin daha rahat bir şekilde ve daha kısa süre içerisinde halledilmesinde etkili olur. Kasko değer listesi araç sahibi olan ya da olmayı düşünen kişilerin mutlaka bilmesi gereken detayların başında yer alır. Kasko değer listesini Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği hazırlar ve kamuoyuyla paylaşır. Kasko sigortalarında poliçelerin düzenlenmesinde de yine bu değerler ön plana çıkar. Hatta kasko bedelinin belirlenmesinde öne çıkacak fiyat buna bağlı olarak şekil alır.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Otomotiv sektöründe araçların değerleri piyasadaki durumlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu sebeple de değer listeleri her ay güncellenir ve güncellenmiş haliyle kişilerle paylaşılır. Listelere 15 yaşından küçük olan araçlar dahil edilmektedir. Ayrıca aracın geçmiş durumu, araç sahibinin mesleki konumu ve eğitim seviyesi gibi unsurlar kasko değeri hesaplama sırasında ön plana çıkar. Günümüzde değer hesaplama işlemleri oldukça rahat bir şekilde yapılır. Dilerseniz internet üzerinden dilerseniz de bir uzmandan yardım alarak bilgi sahibi olma şansınız bulunur. Konu hakkında bir uzmandan yardım almanız en doğru bilgiye ulaşmanız açısından daha uygun olur. Aracın kasko değeri sorgulama yapmak için marka, tip ve yaş gibi bilgilerin girilmesi gerekir. Ardından istediğiniz bilgileri kolay bir şekilde inceleyebilirsiniz. Oranlar ilgili aracın bütün modellerinin o yıla ait kasko tutarlarının ortalaması alınarak hesap edilir.

 

Kasko Yaptırırken Değer Listeleri Araçlara Göre Nasıl Şekil Alır?

Araçlara göre kasko tekliflerinde yer verilen değer listelerinde bazı değişiklikler olabilir. Mtv üzerinden de kasko değeri hesaplamanız mümkün olur. Kasko değer listesi mtv ödemenizi de %5 oranında hesaplamanızı sağlar. Hesaplamasını yaptığınız mtv değerinin, kasko değerinin %5'inden fazla olması durumunda bir alt kademede yer alan vergi tutarının ödenmesi talep edilir. Eğer %5 oranından düşükse herhangi bir değişiklik ortaya çıkmaz. Kasko değer listesi traktör sahiplerinin de her dönem dikkatini çeken detaylar arasında ilk sıralarda yer alır. Modeli yıl itibariyle yeni olan araçların değer daha yüksektir. Ayrıca marka imajının da yüksek olduğu modellerde yine değer oranında artış görülür. Traktörler özellikle tarım alanında her zaman ihtiyaç duyulan araçlardan biridir. Bu nedenle kasko tekliflerindeki değer listeleri traktör sahibi olan insanlar için büyük önem arz eder. Tüm araçlar için değer listeleri aynı birim tarafından belirlenir. Eski model araç kasko değer listesi, yeni model araçlara göre daha farklıdır. Eski tipteki araçlara yapılan bakım masrafları yenilere oranla çok Daha fazladır. Bu nedenle eski model olarak sınıflandırılan araçlar için belirlenen değerlerin oranları yeni model sınıfında yer alan araç modellerine göre daha düşük olur. Ancak çok eski olan araçlarda bu hesaplamalar yapılmaz. Bu sebeple aracın yaşı fazlasıyla önemlidir.

Kasko Değer Listesine Nereden Bakılır?

Bazı araçlar için belirlenen kasko değer oranı daha yüksek olur. Bunu temel nedeni ise markaların imaj değeridir. Piyasada yoğun ilgi gören ve satış oranı fazla olan markalarda bu değer de üst sıralara ulaşır. Oto kasko değer listesi şekil alırken her zaman marka, model ve yaş ön planda tutulur. Kasko primlerinin belirlenmesinde ise yaş detayı en fazla rol sahibi olan detaydır. Kasko sigortası yaptırmak isteyen bir kişinin kasko değerini de bilmesi gerekir. Araçların hem alım işlemlerinde hem de satış işlemlerinde bu değerler büyük önem arz eder. Bu sebeple de herkesin bu konu hakkında mutlaka bilgi sahibi olması gerekir. Kasko bedelinin şekil almasında ve aynı zamanda mtv ödemelerinin de daha pratik bir hale gelmesinde değer listesi oldukça önemlidir. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği her ay değer listesini yayınlar. Bu değer listelerine göz atabilir ve aracınız için gerek duyduğunuz işlemleri kolayca yapabilirsiniz. Liste üzerinden dilerseniz kendi aracınızın dilerseniz de başka araçların değerlerine göz atabilirsiniz. Kasko değerleri aynı zamanda trafikte olası kaza yapmanız ve bu kaza sonucunda aracınızın hasar almasına bağlı olarak sigorta şirketi tarafından ödenecek tutarların belirlenmesinde de rol sahibi olur.

Otomobil Dışındaki Araçların Kasko Değer Listeleri Nasıldır?

Zirai kasko değer listesi belirlenirken bazı unsurlar göz önünde bulundurulur. Araba pazarları, online satış mecraları, diğer seçenekler ve galeriler bu noktada büyük rol oynar. Aracınıza kasko yaptırırken ilk etapta kasko değerini sorgulamanız gerekir. Poliçelerin bu değerlerin baz alınarak yapılması aracınızın güven altında olması noktasında da doğrudan etkili olur. Römork kasko değer listesi için de aynı durumlar söz konusudur. Şirketler hesaplama noktasında kendilerine özel yöntemler tercih edebilir. Şirketler, araçların hiç kaza geçirmemesi durumunda hasarsızlık indirimi uygular. Kasko değer oranı yüksek olan araçların durumu önceden belirlenebilir. Bu sayede alım ve satım işlemlerinizde daha dikkatli davranabilirsiniz. Bunun için de sorgulama ve hesaplama işlemi nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekir. Kasko değer listesi motosiklet ve diğer araçlar için sorgulama yaparken bazı bilgiler istenir. Bu bilgileri şu şekilde sıralamak mümkündür;

-İsim ve soyisim

-Tc kimlik numarası

-Cep telefonu numarası

-Araç kullanım amacı (şahsi ya da ticari)

-Araç plakası

-Araç markası

-Araç ruhsat seri numarası

-Araç modeli

-Araç üretim yılı

İLGİLİ BLOG YAZILARI