Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz

2024 yılı En Uygun Kasko Teklifleri için Formu Doldur, Sana Özel Fiyatları İncele!

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası kaza, çalınma, yanma gibi çeşitli başlıklar altında aracınızda olası kazaları içeren maddi güvence sunuyor. Zorunlu olmayan bu sigorta türü sıfır veya ikinci el araçlara yapılabilir.Trafik kazaları ve buna bağlı olarak gerçekleşen maddi kayıplar sadece sizden kaynaklı olmamakla birlikte kimi zaman karşı taraftan veya ortamın getirisi olarak da karşınıza çıkabilmektedir.

Kasko sigortası; isteğe bağlı yapılabilen ve aracınızı yanma, çarpma, çarpılma, çalınma veya üçüncü kişilerin verdiği zararlara karşı koruma altına alan bir araç sigortasıdır.

Poliçemi Neden Sigortaladim.com’dan Almalıyım?

 • 20+ Sigorta şirketi poliçesini tek bir platformdan karşılaştırın

Kimlik ve plaka bilgilerinizi girerek 20’den fazla sigorta şirketinden teklif alın, kasko sigortası tekliflerini tek bir platformdan karşılaştırın!

 • Hızlı ve Güvenli online kasko sigortası poliçesi satın alın

Sigortaladim.com’da kasko sigortası için gelen teklifleri karşılaştırın; hızlı, güvenilir ve online kasko poliçenizi tek tık’la satın alın!

 • Poliçenize ek hediye çeki kazanın

Sigortaladim.com’dan aldığınız kasko sigortanıza ek olarak Migros, CarrefourSA veya Opet’lerde geçerli 1.000 TL’ye varan hediye çeki kazanın!

 • Hediye egzoz gazı emisyon ölçümü kazanın

Kasko sigortanızı sigortaladim.com’dan yaptırın, hediye egzoz gazı emisyon ölçümü kazanın!

Araç Kasko Sigortası

Olası bir kaza durumunda veya aracınız park halindeyken meydana gelebilecek hasarlar sebebi ile aracınızı ve dolaylı olarak sizi güvence altına alan sigorta türüdür.

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından belirlenen 4 temel kasko sigortası bulunur. Bunlar; kasko sigortası, dar kasko sigortası, genişletilmiş kasko sigortası ve tam kasko sigortasıdır. Kasko türlerinin kapsamı, kasko sigortasının ana teminatlarına göre belirlenir.

Kasko sigortasının ana teminatları şunlardır:

 1. Aracın kara veya demir yolunda kullanılan her türlü motorlu veya motorsuz araçla çarpışması
 2. Aracın yanması
 3. Aracın ya da araç parçalarından herhangi birinin çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi
 4. Araca seyir halindeyken veya park halindeyken sigortalının veya aracı kullananın iradesi dışında araca ani ve harici etkiler neticesinde, sabit veya hareketli bir cismin/aracın çarpması, çarpılma, devrilme, yuvarlanma ve düşme gibi kazalar
 5. Üçüncü kişilerin kötü niyetli hareketleri sebebiyle araca gelen zararlar

Bütçeniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda kapsamları belirlenen kasko ürünleri aşağıda verildiği gibidir.

Kasko ve Çeşitleri

Kasko sigortasının ana teminatlarının tamamını içeren, standart kasko poliçesidir.

Dar Kasko Sigortası

Kasko sigortasının ana teminatlarından bazılarını içeren ve bu sebeple primleri düşük olan kasko poliçesidir.

Genişletilmiş Kasko Sigortası

Kasko sigortası ana teminatlarının tamamını ve ek olarak doğal afetler, kemirgen ve diğer hayvanların araca vereceği zararlar gibi ek teminatları da içeren kasko poliçesidir.

Tam Kasko Sigortası

Kasko sigortası ana teminatlarının hepsini içeren ve ek teminatların tamamının da sigorta poliçesine eklendiği kasko türüdür. Genişletilmiş kasko sigortasına göre daha geniş ek teminatlara sahiptir.

Sigortaladim.com’dan dar kasko, genişletilmiş kasko, standart kasko veya tam kasko ürünleri için teklif alıp karşılaştırma yapabilir, bütçe ve ihtiyaçlarınıza en uygun olan paketi seçip birkaç dakika içinde poliçe satın alabilirsiniz.

Kasko Sigortası Teklifi Nasıl Alınır?

Sigortaladim.com’da kasko sigortası tekliflerini birkaç dakika içinde alabilirsiniz!

 • Bilgilerini Gir

Ruhsatınızda yer alan 3 bilgiyi girmeniz yeterli.

 • Kasko Sigortası Tekliflerini Karşılaştır

20’den fazla sigorta şirketinden bütçeniz ve ihtiyaçlarınıza göre teklif alın ve tüm teklifleri aynı anda karşılaştırın.

 • Sigortanı Online Satın Al

Kasko sigortanızı tek tık’la güvenli ve hızlı bir şekilde sigortaladim.com’dan online satın alın!

 

Sigortaladim.com ile ihtiyacınıza uygun kasko sigortasını hemen yaptırın, trafikte başınıza gelebilecek her türlü sorun için hazırlıklı olup yola güvenle çıkın!

Anlaşmalı Kasko Sigortası Şirketleri

İhtiyacınıza en uygun ürünü bulmanız için Türkiye’nin en büyük sigorta şirketleri ile çalışıyoruz!

Kasko Teminatları ve İndirimleri Nelerdir?

Kasko sigortasının teminatları, ihtiyaçlarınız ve bütçeniz doğrultusunda belirlenir ve sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilir. Kasko sigortası indirimleri ise hem aracın hasar durumuna hem de sigortalının mesleğine göre farklı oranlarda belirlenir.

Kasko Ana Teminatları

Çarpma veya Çarpışma

Aracın kara yolu veya demir yolunda kullanılan başka bir motorlu, motorsuz araca çarpması veya bu araçlarla çarpışması güvence altına alınır.

Yanma

Aracın yangın sebebi ile alacağı zararlar güvence altına alınır.

Çalınma

Aracın veya araç parçalarından herhangi birinin çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi gibi tüm riskler güvence altına alınır.

Kişilerden Kaynaklanan Hasarlar

Üçüncü kişilerin kasti olarak yaptığı hareketler ile fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin araca vereceği zararlar güvence altına alınır.

Kasko Ek Teminatları

Yurt Dışı Kasko Ek Teminatı

Türkiye sınırları dışında araçta meydana gelebilecek hasarlar güvence altına alınır.

GLKKNHH + Terör Kasko Ek Teminatı

Grev, lokavt, kargaşalık, terör ve kötü niyetli halk hareketleri ile bunları önlemek için yapılan müdahaleler sonucu araçta meydana gelen zararlar güvence altına alınır. 

Deprem, Yanardağ Püskürmesi Kasko Ek Teminatı

Deprem veya yanardağ püskürmesi sebebiyle araçta meydana gelen hasarlar güvence altına alınır.

Toprak Kayması, Fırtına, Dolu, Yıldırım Kasko Ek Teminatı

Toprak kayması, fırtına, dolu veya yıldırım sebebiyle aracın alacağı zararlar güvence altına alınır.

Sel ve Su Baskını Ek Teminatı

Sel ve su baskını sonucu araçta meydana gelen hasarlar güvence altına alınır.

Sigara ve Benzeri Maddelerin Zararları

Sigara ve benzeri maddeler nedeniyle araçta meydana gelen, yangın dışındaki tüm hasarlar güvence altına alınır.

Yetkili Olmayan Kişilerce Çekilme

Yetkili olmayan kişiler tarafından veya kurallara uygun olmadan çekilen araçlarda meydana gelen zararlar güvence altına alınır.

Kullanım ve Gelir Kaybı

Aracın sigorta poliçesinde yer alan tam veya kısmi hasarlardan herhangi birini alması sonucu, tam hasar alması durumunda tazminat ödemesine kadar, kısmi hasar alması durumunda hasarın düzeltilmesine kadar olan sürede poliçede belirlenen limitler dahilinde kullanım ve gelir kaybına bağlı oluşan zararlar güvence altına alınır.

İhtiyari Mali Mesuliyet

Kaza sonucu üçüncü şahısların uğrayacağı zararların tazminat bedelleri, sigorta poliçesinde belirtilen limitlerin üzerinde olursa, ihtiyari mali mesuliyet teminatı kapsamında bu tazminat bedelleri güvence altına alınır.

Yasal Olarak Taşınmasına İzin Verilen Yanıcı ve Patlayıcı Maddeler

Aracın yasal olarak izin verilen ve kurallara uygun şekilde taşınan patlayıcı ve yanıcı maddeler sebebiyle aldığı hasarlar güvence altına alınır.

Araç Anahtarının Ele Geçirilmesi Sonucu Çalınma

Araç anahtarının belirli haller sebebiyle ele geçirilmesi sonucu, çalınması ve çalınmaya teşebbüs edilmesi nedeniyle meydana gelecek hasarlar güvence altına alınır.

Mini Onarım

Araçta meydana gelen küçük hasarlar, yıl içinde belirli limitlerle anlaşmalı servislerde giderilir.

Kilit Sistemi

Araç anahtarının belirli haller sonucunda ele geçirilmesi veya çalınması ve bunun sonucunda aracın kilit sisteminin değiştirilmesi nedeniyle meydana gelen zararlar güvence altına alınır. 

Kemirgen ve Hayvanların Verdiği Zararlar

Kemirgen ve diğer hayvanların araca verdiği zararlar güvence altına alınır.

Yağsızlık, Susuzluk, Donma, Bozukluk, Eskime, Çürüme, Paslanma ve Bakımsızlık

Yağsızlık, donma, eskime, susuzluk, bozukluk, paslanma, çürüme ve bakımsızlık sebebiyle araçta meydana gelen hasarlar güvence altına alınır.

Mekanik, Elektrik ve Elektronik Arızalar, Kırılmalar ve Lastik Zararları

Aracın mekanik, elektrik ve elektronik arızaları ile kırılma ve lastik zararları sigorta kapsamında yer alan bir olaydan doğmadığı sürece güvence altına alınır.

Kasko Değer Listesi Nedir?

Kaza sonrası aracınızda herhangi bir şekilde meydana gelen maddi zararların karşılanması konusunda sizlere yardımcı olan kasko sigortası, yaygın olarak kullanılmaktadır. Kasko değer listesi ise kasko sigortası için yapılan hesaplamalarda karşınıza çıkacak olan listedir. sigortaladim.com üzerinden 2024 yılına ait kasko değer listesinin güncel haline göz atabilirsiniz.

Araç Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Araç kasko değeri, aracin modeli, üretim yılı, markası ve trafiğe kayıtlı olduğu il gibi bilgiler dikkate alınarak hesaplanır. sigortaladim.com Kasko Değer Listesi Hesaplama aracı ile siz de aracınızı güncel kasko değerini hesaplayabilirsiniz.

Kasko İndirimleri

Hasarsızlık İndirimi

Kasko hasarsızlık indirimi; sigorta poliçesi yapılırken sürücünün kaza ve hasar geçmişi dikkate alınarak uygulanan indirimlerdir. Hasarsız geçirilen her poliçe döneminin sonunda, bir sonraki kasko sigortası poliçesinde belirlenen oranlarda hasarsızlık indirimi uygulanır.

Hasarsızlık indirimi oranları ve uygulandığı dönemler genel olarak aşağıdaki gibidir:

Kasko Poliçe Yenileme Süresi İndirim Oranları
İlk Kez Alınan Kasko Sigortasında %0
1. Yılın Sonunda Yapılan Yenilemede %30
2. Yılın Sonunda Yapılan Yenilemede %40
3. Yılın Sonunda Yapılan Yenilemede %50
4. Yılın Sonunda Yapılan Yenilemede %60

Meslek İndirimi

Sigorta şirketlerinin noter emeklileri, hakim, savcı ve öğretmenler ile üniversite akademik, idari personelleri başta olmak üzere çeşitli meslek grupları için farklı oranlarda uyguladığı indirimlerdir.

Sigorta şirketlerine göre değişiklik göstermekle birlikte, kaskoda meslek gruplarına uygulanan indirim oranları aşağıdaki gibidir.

Meslekler İndirim Oranları
TSK Mensupları ve Eşleri %20’ye varan
Öğretim Üyeleri %20’ye varan
Devlet Memurları %16’ya varan
Öğretmenler %15’e varan
Doktorlar %14’e varan
Yargı Mensupları %10’a varan
Vali ve Kaymakamlar %10’a varan
Eczacılar %10’a varan

Çalışılan Kurum İndirimi

Sigorta şirketlerinin kasko sigortası için kurumlara özel ve farklı oranlarda uyguladığı indirimdir.

Sürücü İndirimi

Sigorta şirketlerinin belirli sürücüler için kasko sigortası poliçesinde uyguladığı indirimlerdir. Sürücü indirimi, özel ve tüzel kişiler için farklılık gösterir ve sigorta şirketlerine göre değişen şartları bulunur.

Kasko Sigortası Fiyatları

Kasko sigortası fiyatları; aracın yaşı, markası, modeli, trafiğe kayıtlı olduğu il ve hasar geçmişine göre değişiklik gösterir.

Aşağıda yalnızca bir otomobil için farklı sigorta şirketlerinden alınan kasko sigortası fiyat tekliflerinin ortalama değeri verilmiştir.

Kasko Sigortası
İl Bazlı / Kullanım Tarzı
Prim Ortalamaları
2024-Ocak 2024-Şubat 2024-Mart 2024-Nisan 2023-Mayıs 2023-Haziran 2023-Temmuz 2023-Ağustos 2023-Eylül 2023-Ekim 2023-Kasım 2023-Aralık
OTOMOBİL ₺ 8.607 ₺ 7.786 ₺ 8.483 ₺ 8.694 ₺ 6.874 ₺ 7.321 ₺ 7.693 ₺ 7.812 ₺ 8.108 ₺ 7.337 ₺ 7.697 ₺ 7.386
İSTANBUL ₺ 8.929 ₺ 7.885 ₺ 8.796 ₺ 8.959 ₺ 7.010 ₺ 7.540 ₺ 7.888 ₺ 8.062 ₺ 8.111 ₺ 7.756 ₺ 7.836 ₺ 7.673
ANKARA ₺ 7.916 ₺ 7.376 ₺ 8.098 ₺ 8.335 ₺ 6.916 ₺ 6.953 ₺ 6.863 ₺ 7.049 ₺ 8.111 ₺ 6.602 ₺ 7.166 ₺ 6.655
İZMİR ₺ 7.990 ₺ 7.944 ₺ 7.406 ₺ 7.821 ₺ 6.168 ₺ 6.640 ₺ 8.223 ₺ 7.786 ₺ 8.087 ₺ 6.800 ₺ 8.007 ₺ 7.146
KAMYONET ₺ 8.397 ₺ 8.881 ₺ 9.382 ₺ 8.697 ₺ 6.708 ₺ 6.855 ₺ 7.461 ₺ 7.622 ₺ 7.691 ₺ 7.182 ₺ 7.491 ₺ 8.894
İSTANBUL ₺ 8.481 ₺ 9.091 ₺ 8.958 ₺ 8.929 ₺ 6.921 ₺ 6.557 ₺ 7.725 ₺ 7.820 ₺ 8.327 ₺ 7.561 ₺ 7.690 ₺ 9.289
ANKARA ₺ 8.389 ₺ 8.902 ₺ 12.345 ₺ 8.009 ₺ 5.289 ₺ 8.177 ₺ 6.971 ₺ 7.619 ₺ 5.337 ₺ 4.839 ₺ 6.857 ₺ 9.524
İZMİR ₺ 8.105 ₺ 7.859 ₺ 8.617 ₺ 7.717 ₺ 7.060 ₺ 6.858 ₺ 5.845 ₺ 6.921 ₺ 3.840 ₺ 6.623 ₺ 7.078 ₺ 4.073
MOTORSİKLET ₺ 8.531 ₺ 8.073 ₺ 11.944 ₺ 10.964 ₺ 13.200 ₺ 16.190 ₺ 11.507 ₺ 10.045 ₺ 5.376 ₺ 9.541 ₺ 9.472 -
İSTANBUL ₺ 8.645 ₺ 7.539 ₺ 11.944 ₺ 11.655 ₺ 10.900 ₺ 16.190 ₺ 11.507 ₺ 11.093 ₺ 5.386 ₺ 8.043 ₺ 8.418 -
ANKARA - - - ₺ 7.831 ₺ 19.010 - - - ₺ 5.277 ₺ 20.031 - -
İZMİR - ₺ 11.076 - ₺ 7.195 ₺ 11.988 - - ₺ 4.800 - - ₺ 14.740 -
MİNİBÜS (Sürücü Dahil 10-17 Koltuk) ₺ 13.385 ₺ 12.507 ₺ 11.738 ₺ 10.552 ₺ 10.947 ₺ 10.374 ₺ 12.683 ₺ 9.304 ₺ 9.075 ₺ 12.201 ₺ 19.310 ₺ 7.179
İSTANBUL - ₺ 11.610 ₺ 10.674 ₺ 11.115 ₺ 10.067 ₺ 10.374 ₺ 10.733 ₺ 9.304 ₺ 9.075 ₺ 14.043 ₺ 19.310 ₺ 7.179
ANKARA - ₺ 7.348 ₺ 14.928 ₺ 6.611 - - ₺ 14.632 - - ₺ 6.675 - -
İZMİR ₺ 21.352 - - - ₺ 13.588 - - - - - - -

*** sigortaladım.com’da satılan kasko sigortalarının ortalama primleri alınarak hesaplanmıştır.

Kullanım Tarzına Göre
Ortalama Primler
2024-Ocak 2024-Şubat 2024-Mart 2024-Nisan 2023-Mayıs 2023-Haziran 2023-Temmuz 2023-Ağustos 2023-Eylül 2023-Ekim 2023-Kasım 2023-Aralık
OTOMOBİL ₺ 8.467 ₺ 7.805 ₺ 8.169 ₺ 8.443 ₺ 6.596 ₺ 7.042 ₺ 7.484 ₺ 7.550 ₺ 7.720 ₺ 7.198 ₺ 7.496 ₺ 7.206
KAMYONET ₺ 8.066 ₺ 8.102 ₺ 8.580 ₺ 8.068 ₺ 6.770 ₺ 6.695 ₺ 6.993 ₺ 7.699 ₺ 7.011 ₺ 6.933 ₺ 7.084 ₺ 7.983
MOTOSİKLET ₺ 8.531 ₺ 8.073 ₺ 11.797 ₺ 10.832 ₺ 11.078 ₺ 14.820 ₺ 8.872 ₺ 8.006 ₺ 7.749 ₺ 7.831 ₺ 10.308 -
KAMYON ₺ 40.940 - ₺ 19.183 ₺ 34.652 - - ₺ 17.023 - - - ₺ 51.944 -
MİNİBÜS (Sürücü Dahil 10-17 Koltuk) ₺ 13.385 ₺ 12.507 ₺ 15.692 ₺ 16.733 ₺ 10.255 ₺ 12.485 ₺ 12.683 ₺ 9.116 ₺ 11.592 ₺ 10.647 ₺ 18.597 ₺ 9.833
OTOBÜS (Sürücü Dahil 18-30 Koltuk) - ₺ 21.610 ₺ 16.728 - - ₺ 12.724 - ₺ 12.288 ₺ 10.516 ₺ 15.167 ₺ 12.895 -
ÖZEL AMAÇLI TAŞIT - - - - - - ₺ 7.406 ₺ 2.602 - - - -
TAKSİ - - - - ₺ 7.012 - ₺ 21.310 ₺ 9.481 - ₺ 16.632 - -
TRAKTÖR ₺ 7.106 ₺ 17.174 ₺ 5.200 ₺ 6.227 - - ₺ 3.672 - - - ₺ 3.292 -

*** sigortaladım.com’da satılan kasko sigortalarının ortalama primleri alınarak hesaplanmıştır.

Müşterilerimiz Ne Diyor?

yıldız

Kampanyalar

Tüm Kampanyalar
Kasko Sigortası satın alan herkese, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları'nda geçerli zorunlu araç muayenesi hediye!
Ücretsiz araç muayene kampanyası
Trafik ya da Kasko sigortasını yaptıranlara, 1.500 TL'ye varan servis indirimi hediye.
volkswagen servis indirimi kampanyası
Trafik ya da Kasko sigortasını yaptıranlara, 1.500 TL'ye varan servis indirimi hediye.
volkswagen ticari servis indirimi kampanyası
Trafik ya da Kasko sigortasını yaptıranlara, 1.500 TL'ye varan servis indirimi hediye.
skoda servis indirimi kampanyası
Trafik ya da Kasko sigortasını yaptıranlara, 1.500 TL'ye varan servis indirimi hediye.
audi servis indirimi kampanyası
Trafik ya da Kasko sigortasını yaptıranlara, 1.500 TL'ye varan servis indirimi hediye.
seat servis indirimi kampanyası
Sigortasını sigortaladım.com’dan alan tüm müşterilerimize CarrefourSA alışveriş çeki hediye ediyoruz.
Trafik ve kasko sigortan alışveriş çekine dönüşüyor!
sigortaladim.com müşterilerine özel, TikTak ile yapacakları ilk kiralamaların yarısı hediye! Kampanya web sitemiz ya da çağrı merkezimiz üzerinden satın alınan Trafik Sigortalarında geçerlidir.
TikTak ile yapılacak kiralamanın yarısı hediye!
Kasko ve Trafik Sigortasını sigortaladım.com’dan yaptıranlar akaryakıt kod hediyesiyle yolların keyfini çıkarıyor.
Opet Yakıt puan kazan, yolların keyfini sür!
Trafik ya da Kasko Sigortası satın alan herkese Migros’tan market alışverişi hediye!
Migros alışveriş kodu ile bedava alışverişin keyfini çıkar!

Kasko Sigortası Firmaları

sigortaladım.com Blog

Tüm Yazılar
Pert Kasko Nedir?
Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sovtaj Nedir? Sovtaj Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Kasko Sigortası İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kasko ve Trafik Sigortası arasındaki en belirgin fark; Trafik Sigortası’nın zorunlu, Kasko Sigortası’nın ise isteğe bağlı olmasıdır. Ek olarak trafik sigortası sorumlu olduğu kusur oranı kapsamında kaza sonucu karşı tarafın aracında meydana gelen maddi hasar talebini karşılarken Kasko Sigortası, kusurlu olduğu tespit edilen araç sahibinin kendi aracında meydana gelen zararını güvence altına alır. Ayrıca Kasko Sigortası teminatları Trafik Sigortası teminatlarına göre daha kapsamlıdır.

Eğer teminatlar kullanılırsa o zaman hasarsızlık oranı etkilenir. Hasarsızlık indirim oranları %60’lara kadar çıkabilir.

Hayır, araç satıldığı andan itibaren kasko sigortası da otomatik olarak devre dışı kalır.

Kasko sigortasının ana teminatları; çarpma, çarpışma, yangın, hırsızlık ve üçüncü kişilerin kötü niyetli hareketleridir. Ana teminatlara ek olarak istek ve ihtiyaçlarınıza göre farklı teminatları da sigorta poliçenize ekletebilirsiniz.

Evet, sigortaladim.com ile yalnızca birkaç dakika içinde internet üzerinden kasko sigortası fiyat teklifleri alabilirsiniz.

İhtiyari Mali Sorumluluk veya diğer adıyla İhtiyari Mali Mesuliyet; kasko sigortası poliçesine ek teminat olarak da dahil edilebilen bir güvencedir.

Kasko sigortasına eklenen İhtiyari Mali Sorumluluk teminatı; kaza sonucu karşı tarafın aracında, trafik sigortasının limitlerini aşan bir hasar meydana gelmesi halinde aradaki farkın karşılanmasını sağlar.

Kasko sigortası poliçesi kapsamına konu risklerden herhangi birinin gerçekleşmesi halinde, sigorta şirketinin belirleyeceği TOBB’a kayıtlı sigorta eksperi (bilirkişi), kazanın sebebini, boyutu, hasarın miktarını ve niteliğini inceler ve hasar ekspertiz raporunu hazırlar.

Evden çalınan araç anahtarı sebebiyle oluşan kayıpların karşılanması için kasko sigortası poliçesine ek teminat olarak bu teminatın eklenmesi gerekir.

Aracın çalınması halinde 30 gün bekleme şartı bulunmakta olup bu süre içerisinde aracın bulunması için arama çalışmaları yapılır. 1 aylık bekleme süresinin ardından araç bulunmamışsa gerekli belgeler sigorta eksperi tarafından araç ruhsat sahibinden talep edilir ve sigorta şirketi tazminat işlemlerine başlayacaktır.

Kasko tazminatı aracın hasar gördüğü tarihteki rayiç bedeli üzerinden hesaplanır. Belgelerin sigorta şirketine ulaştırılması ve eksper raporu ile birlikte sigorta şirketi, 10 iş günü içinde tazminat ödemesini yapar.

Kasko araç bedeli; araç model yılı, araç markası ve aracın tipine göre hesaplanır.

Kasko sigortası ürünleri 4 gruba ayrılır:

 1. Dar Kasko
 2. Kasko
 3. Genişletilmiş Kasko
 4. Tam Kasko

Kasko sigortası yaptırırken ilk dikkat edilmesi gereken ana teminat ve bedeller olmalıdır.. Çarpma, çarpışma, yangın, üçüncü kişilerin verdiği hasarlar ve hırsızlık, kasko sigortasının ana teminatları arasında yer alır ve sigorta poliçesinde mutlaka bulunması gerekir.

Ana teminatlara ek olarak tüketicilerin çoğunlukla kasko sigortasına dahil ettiği ek teminatlar şunlardır:

 • Deprem ve terör teminatı
 • İhtiyari mali mesuliyet teminatı
 • Anahtarla çalınma
 • Kullanım ve gelir kaybı

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği tarafından her ay yayınlanan kasko araç değer listesi kasko araç bedelinin belirlenmesi için esas alınır.

Kaza anında sigortalı araç sahibi, 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine bildirimde bulunmalı ve hasar ihbarı yapmalıdır. Kaza anında ihtiyaç duyulması halinde(aracın hareketsiz kalması, hasarın büyümesi ve yayılması vb. durumlarında) kasko sigorta şirketinden çekici veya seyahate devam araç talebinde bulunulabilir.

Aracın el değiştirmesi halinde hasarsızlık indirimi devam etmez. Çünkü hasarsızlık indirimi, araç sahibine tanınan bir haktır.

Kasko sorgulaması yapmak için;

 1. e-Devlet’e girin.
 2. Arama bölümüne “Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi” yazın.
 3. “Kasko Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” sayfasını açın.
 4. Açılan sayfada plaka bilgilerinizi girin.

Yukarıdaki adımları sırasıyla takip ettikten sonra kasko poliçe ve hasar bilgileriniz ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Kasko sigortası 1 yıllık düzenlenir. 1 yıl içinde aracın bir kazaya karışması ve kaza sonucu oluşan masrafların sigorta şirketi tarafından karşılanması halinde.hasarsızlık kademesi değişecektir.

Kilit sisteminin değiştirilmesi sebebiyle oluşan masraflar, kasko poliçenize ekleyeceğiniz kilit sistemi ek teminatı dahilinde karşılanır.

Kasko Sigortası kapsamında bir riskin meydana gelmesi halinde, olay yeri kaza fotoğrafları ve kamera görüntüleri kayıt altına alınmalıdır.

Ölüm ve yaralanmalı kazalarda bulunan bölgeye göre (Polis/Jandarma) kolluk kuvveti aranmalıdır.

Maddi hasarlı kazalarda taraflar arası tutanak tutulmalıdır. Ehliyet, ruhsat, trafik sigorta fotokopileri, tutanak nüshası ve fotoğraf temini karşılıklı olarak sağlanmalıdır. Aracın hareketsiz kalması durumunda kasko sigortası kapsamında çekici talep edilmelidir. Aracın yürür vaziyette ise kasko sigortası kapsamında servis tercihi yapılarak hasar işlemlerine başlanması gerekir.

Hayır, kasko sigortası zorunlu değildir. İsteğe bağlı olarak yapılan kasko sigortası, geniş teminatları sayesinde trafikte veya park halindeyken farklı risklere karşı aracınızı koruma altına alır.

 • %100 rüculu hasarlar (tüm sigorta şirketleri için geçerlidir ve hasarsızlık indirimi bozulmaz)
 • Yılda 1 kere olmak üzere cam kırılması ve radyo-teyp çalınması (sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterir)
 • Çizik, vuruk ve sıyrık gibi mini hasarlar (sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterir)

Alkollü araç kullanımından kaynaklı bir kazada, yapılan incelemeler sonucunda belirlenen alkol sınırı aşıldığı takdirde araçta oluşan hasarlar, kasko sigortası kapsamı dışındadır.

Ferdi kaza teminatı, kazalardan kaynaklanan ölüm ve sakatlıkları güvence altına alan ve kasko sigortasına isteğe bağlı olarak eklenebilen ek teminattır.

Kasko sigortası yaptırmak için gereken bilgi ve evraklar şunlardır:

 1. Ruhsat sahibinin T.C. kimlik numarası
 2. Kurumsal müşteriler için ruhsat sahibinin vergi kimlik numarası
 3. Araç plakası
 4. Ruhsat seri numarası
 5. Ruhsat sahibinin bilgileri (il, ilçe, e-posta ve cep telefonu)

Kasko hasarsızlık indirim oranları İlk 12 ay için %30, ikinci 12 ay için %40, üçüncü 12 ay için %50 ve dördüncü 12 ay için %60’tır.

Anlaşmalı servisler; sigorta şirketinin her türlü onarım ve bakım için sözleşmeler çerçevesinde anlaşmalı olduğu kurumlardır. Herhangi bir onarımın anlaşmalı servislerde gerçekleşmesi halinde hasar ödemesi anlaşmalı servise yapılacağından sigortalının ödeme yapmasına gerek yoktur.

Anlaşmasız servisler; sigorta şirketinin sözleşme ile anlaşmasının bulunmadığı servislerdir. Sigortalının, aracını anlaşmasız servislere götürmesi halinde servis sigortalıdan hasar bedelini talep eder ve kasko sigorta poliçe teminatı dikkate alınarak, ödenecek hasar tutarından belirli miktarda muafiyet kesintisi yapabilir.

·         Sigortalı, hasarın gerçekleştiği andan itibaren en geç 5 iş günü içinde hasarı sigortacıya bildirmekle yükümlüdür.

·         Sigortalı kişi, sigortalı değilmiş gibi tüm kurtarma önlemlerini almak ve sigortacı tarafından verilen talimatları yerine getirmekle yükümlüdür.

·         Aracın çalınması durumunda, sigortalı kişi anında yetkili birimlere haber vermekle yükümlüdür.

·         Zorunlu durumlar haricinde sigortalı, hasarın gerçekleştiği yer veya şeyler üzerinde değişik yapmamakla yükümlüdür.

·         Sigortalı, hasarın gerçekleşme nedenlerini belirlemeye yarayan bilgi ve belgeleri sigortacıya vermekle yükümlüdür.

·         Sigortalı, tazminat miktarının belirlenmesi için sigorta kapsamında yer alan yer veya şeylerde inceleme yapılmasına izin vermekle yükümlüdür.

·        Sigortalı, üçüncü şahısların haksız eylemleri nedeniyle meydana gelen kazarlar varsa, tanıkların bilgilerini yetkili makamlara bildirmekle yükümlüdür

TRAMER kaydı olmayan araçların kasko sigortaları internetten yapılamaz. Sigorta şirketleri tarafından aracın TRAMER sorgulaması gerçekleştirilmelidir.

Birinci yılın sonundaki yenilemede %30 hasarsızlık indirimi, ikinci yılın sonundaki yenilemede %40 hasarsızlık indirimi, üçüncü yılın sonundaki yenilemede %50 hasarsızlık indirimi ve dördüncü yılın sonundaki yenilemede %60 hasarsızlık indirimi uygulanır.

Araç çalındığında veya pert olduğunda ödenecek meblağ, aracın o günkü rayiç bedeli üzerinden hesaplanır.

Evet, hasarlı aracı servise sigortalının belirlediği herkes bırakabilir.

Kasko sigortası aracınızı yanma, çalınma, çarpma, çarpışma, hırsızlık veya hırsızlığa teşebbüs gibi riskler ve kaza sonucu oluşan hasarlara karşı güvence altına alan sigortadır.

Sigorta poliçesinde belirtilmesi halinde araç aksesuarları da kasko sigortasına dahildir.

Noter satışı olmayan aracın işleten sıfatı değişmez ve her iki tarafın da yaptığı el senedi satan kişinin sorumluluğunu kaldırmaz.

Sigortalının vefat etmesi halinde kasko sigortası kanuni varislere devreder.

Kasko sigortası; yanma, çarpma, çarpılma, hırsızlık veya hırsızlığa teşebbüs durumlarında oluşan zararları karşılamak için devreye girer. Bunlar dışında isteğe bağlı olarak poliçeye ek teminatlar da dahil edilebilir.

Aracın başka bir taşıtla taşınması sonucu meydana gelen hasarlar, kasko sigortası kapması dışındadır. Yalnızca aracın kendi girebileceği, tarifeli ve ruhsatlı gemi ya da trenler ile taşınması sonucu oluşan hasarlar kasko sigortası kapsamındadır.

Kişisel eşya teminatı; sigortalı ve sigortalının aile fertlerine ait ticari nitelik arz etmeyen özel eşyaları, belirli limitler dahilinde teminat altına alır. Ticari nitelik arz eden eşyalar, mücevherat, çek, senet, kredi kartı, para gibi kıymetli kağıtlar ve cep telefonu, bilgisayar, fotoğraf makinesi gibi elektronik cihazlar teminat kapsamı dışındadır.

Hayır, araç el değiştirdiğinde kasko sigorta poliçesi el değiştirmez. Noter Satış Sözleşmesi’ne istinaden gün esaslı poliçe iptali gerçekleştirilir ve varsa kalan günlerin prim iadesi sigortalıya yapılır.

Kasko sigortasının ana teminatları şunlardır:

 • Çarpma, çarpışma ve çarpılma
 • Yanma
 • Çalınma veya çalınmaya teşebbüs
 • Üçüncü kişilerden kaynaklanan hasarlar

Aracın çalınması halinde çalındığını bildiren belgelerin en geç 5 iş günü içinde sigorta şirketine iletilmesi gerekir. Araç 1 ay (30 gün) içinde bulunmazsa, sigorta şirketi tazminat ödemesini yapar.

Kasko sigortalarındaki fiyat farkının sebebi şunlardır:

·         Sigorta yapılacak aracın modeli

·         Ruhsat sahibinin bilgileri

·         Ek teminatlar

·         İndirim olanakları

o   Kasko yaş indirimi

o   Hasarsızlık indirimi

o   Araç güvenliği indirimi

o   Muafiyetler

 

Kasko sorgulamaları e-Devlet üzerinden, “Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi” sayfası aracılığıyla yapılır.

Kasko poliçelerinin süresi 1 yıldır. Poliçenizin bitiş tarihinden 30 gün önce yenileyebilirsiniz.  Aracın teminatsız kalmaması adına, vade bitiş tarihi takip edilmeli ve her yıl düzenli olarak yenilenmesi gerekir.

Sigorta poliçesine isteğe bağlı eklenebilen kasko ek teminatları şunlardır:

 • İhtiyari Mali Mesuliyet teminatı
 • İkame araç teminatı
 • Kullanım ve gelir kaybı teminatı
 • Deprem teminatı
 • Yurt dışı teminatı
 • Terör teminatı
 • Sel ve su baskını teminatı
 • Fırtına, dolu, toprak kayması, yıldırım teminatı
 • Hukuksal yardım teminatı
 • Mini onarım
 • Kilit sistemi teminatı
 • Alevsiz yangın teminatı
 • Ferdi kaza teminatı
 • Anahtarla çalınma teminatı

Hayır, TRAMER kaydı olmayan araçlar için internet üzerinden kasko yapılamaz.

Eğer sürücü yasal sınırın üzerinde alkollü ise kasko tarafından hiçbir ödeme yapılmaz

Evet, hasarsızlık indirimleri şirket değişikliklerinde de devam eder. Çünkü hasarsızlık indirimleri araç üzerinden kişi adına tanımlanır.

Kasko sigortası yaptırmak için ruhsat sahibinin bilgileri, araç ruhsatı ve araç plakası gibi bilgilere ihtiyaç duyulur.

Araç kasko değeri, aracın modeli, üretim yılı, markası ve trafiğe kayıtlı olduğu il gibi bilgiler dikkate alınarak hesaplanır. sigortaladim.com Kasko Değer Listesi Hesaplama aracı ile aracınızın güncel kasko değerini hesaplayabilirsiniz.

Araç anahtarının evden çalınmasını kaskonun karşılaması için bunu ek teminat olarak poliçenize ekletmeniz gerekir.

Poliçe yapılırken aracın hasarsızlığı kontrol edilir. Poliçe süresi içinde oluşmayan hasarlar için tazminat talep edilemez.

Plakası belli olmayan araçların kasko poliçeleri; araç modeli, motor numarası ve şasi numarası üzerinden yapılır.

Araç kasko değeri; aracın modeli, üretim yılı, markası ve trafiğe kayıtlı olduğu il gibi bilgiler dikkate alınarak hesaplanır.

Kasko hasarsızlık indirimi poliçe dönemi boyunca hasar kaydı olmayan araç sahipleri için uygulanır. Poliçenin bitiş tarihinden sonra yenilenmemesi veya uzun süre sonra yenilenmesi halinde hasarsızlık indirimi kaybedilir.

Yetkili olmayan kişiler tarafından çekilen araçlarda meydana gelecek hasarlar sigorta şirketi poliçe şartlarına göre değişkenlik göstermektedir.

 • Savaş ve her türlü savaş olayları ve bunların gerektirdiği askeri hareketler nedeniyle oluşan zararlar,
 • Nükleer yakıtların sebep olduğu zararlar,
 • Kamu otoriteleri tarafından yapılan araçta tasarruf sebepli zararlar (çekilme hariç),
 • Ehliyetsiz ve gerekli sınıfa ait sürücü belgesine sahip olmadan araç kullanımı,
 • Uyuşturucu madde veya belirlenen alkol sınırının üzerinde alkol almış kişilerce sürülen araçlarda meydana gelen zararlar,
 • Aracın bir hasar veya arıza nedeniyle zorunlu olarak taşınması, çekilmesi sonucunda meydana gelen teminat kapsamındaki zararlar,
 • Araca sigortalı tarafından kasten verilen zararlar ile Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartlarında belirlenen diğer zararlar, kasko sigortası tarafından karşılanmaz.

Kasko fiyatlarını öğrenmek ve sigortaladım.com’un size özel sunduğu avantajlardan yararlanmak için formu doldurup birkaç dakika içinde teklif alabilirsiniz.

Kasko sigortalarının genel şartlarında belirtilen kasko çeşitleri dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ve tam kaskodur.

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;