18 Ocak 2021 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Kasko Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Araç sigortasının ihtiyaç duyulan teminatları karşılıyor olması, araç sahipleri tarafından önemli ve gerekli oluyor. Kasko sigortası fiyatları ve poliçesini belirleyen çeşitli farklı husus bulunuyor ve bu hususlar göz önünde bulundurulduğu zaman ödenen kasko sigortası fiyatı zorlayıcı görülebiliyor. Hâlbuki bu sigorta sayesinde ihtiyaçlar karşılanıyor ve zor durumlarda avantajlarından faydalanıyor. Zorunlu olmamakla birlikte isteğe bağlı olsa da kapsayıcı ve koruyucu özellikler sunan kasko sigortası, maddi güvence açısından yapılması gerekli olan bir sigorta modeli oluyor. Olası bir kaza sonrasında ödenen tazminata ek olarak yanma, çalınma, çarpma veya aracın kullanılamayacak düzeyde hasar alması durumunu sigorta kapsamında değerlendiriliyor.

Araç kasko sigortası fiyatları hesaplanırken de birden fazla değişken dikkate alınıyor. Mevcut aracın modeli ve yaşı da sigorta değerini belirleyen faktörler arasında bulunuyor. Araç sahibinin talebi doğrultusunda farklı teminatlar da poliçeye dâhil edilerek net bir bedele ulaşılabiliyor. Sigorta primlerinin farklı olmasının temel sebebi ise sigorta kapsamında değerlendirilen tutar ve risk oranına göre istatistiksel bir değerlendirme yapılması oluyor. Böylelikle kasko primi ne kadar sorusunun cevabı da araca göre değişiyor. Fiyat olarak yüksek bir otomobil sahibi olan kişiler ile daha ucuz fiyatlardaki bir otomobile sahip olan kişiler kendi araçları düzeyinde ödemeler yapıyorlar. Aynı zamanda sürüş tecrübesine göre de değişiklik gösteren fiyatlar, istatiksel olarak değerlendirildiği için risk oranına göre belirleniyor.

Araç Kasko Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Sigorta türü ne olursa olsun, gerçekleşebilecek tüm riskler güvence altına alınıyor ve bu riskler sonucunda kişiler ve kurumların korunması amaçlanıyor. Güvence altına alınan riskin büyüklüğü de genel olarak sigorta fiyatlarını biçimlendiriyor. Sigorta fiyatlarının belirlenme yöntemini anlayabilmek içinse araç sigortası ile diğer branşları ayrı ayrı incelemek daha doğru oluyor. Kasko sigortasının fiyatını belirleyen etkenler temelde araç kasko değeri ve rayiç değer bilgileri oluyor. Bunların haricinde araç varsa aksesuar tutarları, aracın kullanıldığı şehir ve daha önce hasar olup olmadığı gibi hem sürücü hem araca özgü değişikler de belirleyici rol oynuyor. Zorunlu trafik sigortasının fiyatlarının belirleyicisi ile araç plaka ili ile aracın kullanım alanı oluyor. Bu durumda kasko sigortası hesaplama işleminde aracın kullanılacağı şehre göre farklı sonuçlar doğabiliyor. Kasko sigortası hesaplanırken yaş ve yerin önemli olması, sigorta hesaplamasında etkili faktörler olma eğiliminde olmalarından kaynaklanıyor. Motor sigorta primi söz konusu olduğu zaman ise yaşın da önemi oluyor. Eski sürücülerin olası bir kazaya karışma olasılığı daha az olduğu için ödenecek prim daha az olarak belirlenebiliyor. Genellikle araç kullanma konusunda tecrübe sahibi olmak, deneyimi az kişilere göre daha avantajlı olmaya yol açıyor. Aynı zamanda suç oranı yüksek bir bölgede yaşamak da belirleyici faktörlerden biri oluyor. Posta kodundan yola çıkılarak edilen bilgiye göre suç durumunun yüksek olduğu bir konumda bulunuyor sigorta şirketleri aracın zarar görme, çalınma ve hasar alma riskinden dolayı prim fiyatında oynamalar yapabiliyorlar.  Bu durumdan yola çıkılarak da kasko ne kadar öderim gibi bir düşüncede olan kişiler farklı sonuçlara erişiyor. Aynı şekilde kasko sigortası fiyat sorgulama işlemi yapan kişilerin de farklı sonuçlara erişmesi tüm bu faktörler ve belirleyici hususlardan kaynaklanıyor.

Kasko Sigorta Fiyatlarını Belirleyen Durumlar Nelerdir?

Standart bir kasko poliçe bedeli araç model yılı, markası ve tipi gibi bilgiler doğrultusunda belirleniyor. Ancak her sigorta şirketinin de kendine özel politikası olduğu ve poliçe değerinde değişiklik meydana geleceğini unutmamak gerekiyor. Araç kasko değeri listesinde bulunan rakamlar, kasko sigorta fiyatlarını belirlemede önemli etken oluyor. Aynı zaman tek başlarına belirleyici olmadıkları da biliniyor. Araç kasko değeri ise TSRŞB yani Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından belirlenen değer listesi baz alınarak şekilleniyor. Düzenli olarak güncellenen liste ile kasko sigorta ne kadar sorusunun cevabı değişiklik gösteriyor. Kasko kapsamı veya bir başka deyiş ile otomobillerin hangi olumsuz durumlarına karşı güvence altına alındığı konusu kasko sigortası fiyatlarının belirlenmesinde etken oluyor. Standart bir poliçede kaza, çalınma ya da yangın gibi olası riskler karşısında araçlar teminat altına alınıyor ve sigortalanıyor. Buna ek olarak sigorta kapsamı tercihen genişletilerek de ek hizmet alınabiliyor. Doğal afet ve terör olayları gibi faktörler bu ek hizmetlere örnek olarak gösterilebiliyor. Teminat kapsamının genişlemesi aynı zamanda kasko fiyatına da doğrudan etki ediyor. Bir diğer etken poliçe indirimleri oluyor. Elde edilen indirimlerin fiyatı etkilemesinin yanı sıra zaman içerisinde kazanılan hasarsızlık indirimi, araç güvenliği indirimi, kapsam dışı tutulan teminatlardan kazılan indirimler ve sigortalı yaşı nedeniyle kazanılan indirimler kasko sigortası basamakları ve fiyatlarını etkiliyor. Bu indirimlerin çoğu sigortalıya sunulan bir ayrıcalık olarak da değerlendirilebiliyor. Yaş indirimi, güvenlik indirimi gibi faktörler de fiyat belirlemede etken olurken, öte yandan avantaj elde edilmesine de yardımcı oluyor. Bunların yanı sıra otomobil yaşı, markası ve modeli de fiyat belirleyicisi oluyor. Eski ya da yeni olmaları, marka, model, kullanım amacı ve klima, radyo, navigasyon gibi aksesuarlar da kapsam dâhilinde olduğu sürece fiyatlarda değişiklik yaşanabiliyor. Özellikle sıfır araç kasko sigorta fiyatları bu nokta merak konusu oluyor. Son olarak da ruhsat sahibinin yaşına ek olarak ehliyet süresi, yaşadığı şehir, mesleği ve aracı kullanma amacı gibi faktörler kasko fiyatlarında değişiklik yaratabiliyor.

İLGİLİ BLOG YAZILARI