21 Eylül 2020 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

En Uygun Fiyatlı Kasko Sigortası Ürünleri Hangileri?

Trafikte her an başımıza bir şey gelebilme ihtimaline karşı, kasko sigortası günümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Kasko sigortası, trafik dışında da aracınıza gelebilecek olan zararları karşılamanıza yardımcı olan, sizi bu tarz durumlardan kurtaran en önemli araçlardan birisi olarak karşınıza çıkar. Kasko sigortası yaptırmak için öncelikle sigorta şirketleri ile görüşmeniz ve sigorta şirketlerinden teklif almanız gerekmektedir. Eğer sigorta şirketine gitmeden önce, kasko fiyatları hakkında fikir sahibi olmak isterseniz de internet üzerinden kasko fiyatları sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Kasko fiyatlarını sorgularken, aracınızın yaşı, modeli ve markası, sizin yaşınız, T.C. kimlik numaranız gibi bilgilere ihtiyaç duyulur. Bu bilgilerle birlikte alacağınız kasko teklifi de şekillenir. Kasko sigortası için verilecek fiyat teklifini etkileyen, bu saydıklarımızın dışında da etmenler vardır. Hepsinin sonucunda da size yapılacak olan fiyat teklifini değerlendirip, kasko yaptırmak istediğiniz şirketi seçebilirsiniz.

İnternette var olan kasko değeri hesaplama araçları, size tamamen fikir oluşturabilmeniz adına bir fiyat çıkarır. Sigorta şirketlerine gitmeniz halinde, orada tam olarak aynı fiyatı almasanız da sorgulama sırasında elde ettiğiniz fiyata yakın rakamlar duyabilirsiniz. Ayrıca sigorta şirketleri size ek hizmetler sunar ve bunları kabul etmeniz halinde de fiyatta artış olur. Bu konuda karar tamamen size kalmıştır. Aracınız ve kendiniz için en uygun olan teminatı tercih edebilirsiniz.

En Uygun Fiyata Kasko Sigortası

Kasko sigortası yaptırmadan önce, kasko ücreti hakkında genel bir bilgi edinmelisiniz. Edindiğiniz genel bilginin yanında, uygun fiyata kasko sigortası yaptırabilmek için, şirketler hakkında da fikir sahibi olmanızda fayda olabilir. Kasko yaptırmadan önce bilmeniz gereken en önemli şeylerden birisi, kasko ücretlerinin bulunduğunuz şehre göre farklılık göstereceğidir. İstanbul’da yaptırmak istediğiniz kasko sigortasının ücreti ile İzmir’de yaptırmak istediğiniz kasko ücreti aynı olmayacaktır.  En yüksek kasko ücretleri İstanbul’da verilmektedir. Onu takip eden şehir de Ankara’dır ve diğer şehirlerde verilen kasko ücretleri ortalama olarak birbirine oldukça yakındır. Bu nedenle internet üzerinden sorgulama yaparken, bunu da göz önünde bulundurarak bilgilerinizi girmelisiniz.

Kasko fiyatı hesaplama işlemi yapılırken, sigorta şirketleri sizden şu bilgileri talep edecektir;

  • Araç ruhsatı
  • Araç yaşı
  • Aracın kaza geçmişi
  • Araç sahibinin yaşı
  • T.C. kimlik numarası

Bu bilgilerle birlikte kasko fiyat alma işleminize cevap alabilirsiniz. Kasko şirketleri size ana teminatın yanında farklı ürünlerden de söz edecektir ve bunları alıp almamak tamamen sizin tercihinize kalır. Sigorta şirketlerinin sunduğu ek hizmetler, sizi daha fazla güvenceye alacak bazı şeyleri kapsar. Örneğin bir kaza sonrası aracınızın onarılması gerekiyorsa, sigorta şirketiniz size geçici süreliğine araç tahsil edebilir. Bu şirketlerin sunduğu ek hizmetlerden birisidir. Sigorta şirketinizden ek hizmet almak isterseniz, bu teminatlara ek ücret olarak yansır. Ana teminatın dışında alacağınız her ek hizmete karşılık, biraz daha para ödemek durumunda olursunuz. Tabi bunu yaparken, kendinizi de aracınızı da daha fazla güvence altına almış da olacaksınız.

Uygun fiyata kasko sigortası yapmak için yapmanız için, şirketleri karşılaştırmanız gerekmektedir. Hangi şirketin kasko için ne talep ettiğini ve talep edilen rakam karşısında size ne gibi hizmetler sunduğunu bilmeniz gerekir. Bu karşılaştırmayı yaparak aracınızı sigortalamanız halinde, uygun fiyatlı kaskoyu bulmak zor olmayacaktır. Her sigorta şirketinin farklı bir fiyat vermesini göz önünde bulundurarak net bir rakam söylenemese de uygun fiyatlı ana teminatları kapsayan bir paket için, ortalama 3 bin TL talep edilir.

Kasko Sigortasının Ana Teminatında Sunulan Hizmetler

Temel bir kasko sigortası yaptırmak için kasko sigortası paketi içerisinde ihtiyacınız olan şeyleri bulabilirsiniz. Ana teminatlar arasında ek hizmetler yer almasa da tüm temel hizmetler size sunulur. İnternet araştırmanız sırasında kasko fiyatı öğren dediğiniz zaman, en uygun fiyatlı kasko ana teminatları kapsayan kasko olarak karşınıza çıkar. Bundan daha uygun bir kasko teminatı dar kaskodur. Fakat dar kasko içerisinde ana teminattaki tüm hizmetleri bulamazsınız. Bu nedenle araç sahiplerinin genellikle tercih ettikleri ana teminatların tümünü kapsayan kaskodur. Bu iki kasko modeli dışında, genişletilmiş ve tam kasko sigortası vardır. Bunlar da size ana teminatların dışında ek hizmetler de sunmaktadır. Kasko fiyat listesi, hangisini tercih ettiğinize göre değişiklik gösterir.

Ana teminatın tümünü kapsayan kasko sigortasında faydalanabileceğiniz şeylere baktığımızda; aracın herhangi bir motorlu ve motorsuz taşıta çarpması halinde, araca kötü niyetli kişilerin zarar vermesi ya da bilmeden araca zarar verilmesi halinde, aracın yanması durumunda ve araç hareket halindeyken ya da duruyorken, herhangi bir yolla araca bir şeyin çarpması, üzerine bir şeyin düşmesi gibi durumlarda kaskodan faydalanabilirsiniz.

Gittiğiniz şirketleri birbirleriyle karşılaştırırken, size sundukları hizmetleri ve memnuniyetinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Şirketten kasko için fiyat alırken, sunulan ek hizmetlerin size faydasını değerlendirebilmeli ve bununla birlikte diğer şirketlerle arasındaki fiyat farkını ölçebilmelisiniz. Bunlar en uygun fiyata kasko sigortası yaptırabilmeniz adına size yardımcı olacaktır. İnternetten yaptığınız araştırma da yine sigorta şirketlerinden aldığınız teklifleri değerlendirirken işinize yarayacak ve doğru fiyata doğru kaskoyu aracınıza yaptırabilme şansına sahip olacaksınız. Bu nedenle uygun fiyata kasko sigortası yaptırabilmek için, kendi adınıza yaptığınız küçük bir araştırma sizin için oldukça önemli olacaktır.

İLGİLİ BLOG YAZILARI