2022 Trafik Sigortası Fiyatları
15 Haziran 2022 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

2022 Trafik Sigortası Fiyatları

Bütün motorlu araçlara yaptırılması gereken, devlet tarafından zorunlu kılınan sigorta türüne trafik sigortası adı verilir. Her yıl belli oranlarda zam yapılan bu sigortanı, 2022 yılına girilmesiyle de fiyat artışı merak edilmektedir. Trafik sigortası fiyatları için 1 Şubat’tan itibaren yapılacak artışlar aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Şubat ayında bir kez

>Aylık Maksimum Artış

Artışlara Uygulanacak Ek İndirimler/Artışlar

(Yakıt türü ve emisyon değerine göre

%20

%1,5

%10’a kadar

%20 oranında artırılırken; aylık maksimum artış oranı ise %1,5 olarak belirlendi. Trafik sigorta poliçesinin iptal durumunda ise sigorta şirketine ödenen prim en az 40 lira olacak. Bu primin 32 lirası acente komisyonu olarak ödenecek. Yönetmeliğe eklenen yeni maddeye göre ise SEDDK‘nın araçlarının yakıt türü ve emisyon değerine bakılarak bu indirim veya artışlara ek, %10’a varan indirim veya artışlar da uygulanabilecek.

Haziran Ayı İtibariyle Trafik Sigortası Fiyatları Güncellendi

Resmi gazetede yayınlanan habere göre sürüceler 1 Haziran tarihinden itibaren trafik sigortası fiyatlarına %25 zamlı prim ödeyecek. Bir önceki aya göre artış kat sayısının %2.5 olarak uygulanacağı belirtildi.

 

Haziran ayında bir kez

>Aylık Maksimum Artış

Artışlara Uygulanacak Ek İndirimler/Artışlar

(Yakıt türü ve emisyon değerine göre

%25

%2,5

%20’a kadar

 

Trafik Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Oto trafik sigortası fiyatları, araç sahiplerinin hasar geçmişine bakılarak belirlenir. Çok hasar yapanlar daha yüksek prim öderken; hasarsız sürücüler oldukça az miktarda bir ödeme yapar. Araç sahiplerinin hasar basamakları bu fiyatlandırmayı yaparken işi kolaylaştırır. Ayrıca trafik sigortası prim fiyatları aracın türü ve plaka numarasına göre de belirlenir. Hasar geçmişine göre sürücüler 7 basamağa ayrılır ve her biri için belirlenen indirim veya artış oranı farklıdır. Basamaklarla ilgili aşağıda bilgi verilmiştir:

 • İlk kez sigorta primi yaptıracak bir sürücü, sisteme 4. basamaktan girer. Yani bu basamakta prim artırımı ya da indirimi yoktur. Tavan fiyatın tüm primleri bu basamağa göre belirlenir.
 • 1. kademe en çok hasar yapan, 7. kademe ise en az hasar yapan sürücüleri kapsar. Basamak yükseldikçe hasar oranı düşer.
 • 1, 2 ve 3. basamaklar hasarlı sürücülerin, 5, 6 ve 7. basamaklar hasarsız sürücülerin basamaklarıdır.
 • Her yıl hiç kaza yapmayan sürücüler, 7. basamağa kadar yükselebilir ve daha düşük prim ödemesi yapar.
 • Her yıl kaza yaparak sürücüler 1. basamağa kadar düşer ve yüksek prim öder.
 • Basamak düştükçe veya yükseldikçe uygulanan artırım ve indirim oranları değişiklik gösterir.

Trafik sigortası fiyatları hesaplama yapılırken sürücünün geçmiş hasarlarına bakılır ve buna göre hangi basamağa yükseleceği veya düşeceği belirlenir. O basamağın indirim veya artırım oranına göre fiyat çıkarılır. Ayrıca aracın kullanıldığı ile göre de aynı araçlara farklı illerde, farklı fiyatlar uygulanır.

Trafik Sigortası Primlerini Yükselten Faktörler Nelerdir?

Trafik sigorta primleri, her araç sahibi için farklıdır. Bunun pek çok nedeni vardır. Araç sahipleri daha az sigorta primi ödemek için kazadan kaçınmakla birlikte bazı önlemler de alabilir. Trafik sigortası fiyatları sorgulama ile primler kolayca öğrenilebilir. Trafik sigortası primini etkileyen faktörler ile ilgili şunlar söylenebilir:

 • Araç modeli ve özelliklerine göre sigorta şirketleri indirim yapar. Yüksek güvenlikli araçlar, araç içindekileri daha fazla korur; bu yüzden sigorta şirketleri güvenlikli araçlara daha fazla indirim yapar.
 • Aracın yaşının yüksek olması tamir ihtiyacını artıran bir özelliktir. Herhangi bir kaza durumunda hasar oranı yüksektir; bu da sigorta şirketleri için risklidir. Bu nedenle yaşı büyük araçların prim tutarı daha yüksektir.
 • Büyük araçların olası bir kazada hasar alma riski, küçük araçlara göre daha düşüktür. Sigorta şirketleri bunu göz önünde bulundurarak aynı güvenlik önlemlerine sahip araçlardan büyük olan için daha az prim ödemesi uygular.
 • Aracın kilometre değeri, hesaplamada önemlidir. Çünkü kilometresi arttıkça hasarlanma riski de artar.
 • Sürücünün mesleği, yaşı gibi özellikleri de prim ödemesini belirlemede etkilidir. Yaş, deneyimle ilgilidir. Meslek ise sürücünün aracı ne kadar kullanacağını belirleyebilir. Örneğin; işi gereği aracı sık kullanacak araç sahiplerine saha yüksek prim ödemesi uygulanır.

Tüm bu özellikler değerlendirildikten sonra sigorta şirketi tarafından trafik sigortası fiyat teklifi yapılır. Sürücüler, yukarıdaki bilgileri göz önünde bulundurarak sigorta primlerini tahmin edebilir veya primi düşürmek için belli önlemler alabilir. 

Olası bir kaza durumunda trafik sigortası, karşı taraf veya üçüncü kişilerin aldığı hasar karşılar. Kazaya neden olan tarafın trafik sigortası kullanılır. Hem fiziksel hem de maddi hasarlar bu sigorta kapsamındadır. Ayrıca kamuya ait mallara verilen zararlar da sigorta tarafından karşılanır. Kaza sırasında meydana gelebilecek fiziksel hasarlara yapılan ilkyardım müdahaleleri, muayeneler, tedaviler vb. trafik sigortasının kapsamındadır. Eğer kazada bir vefat olmuşsa, bu durumda defin masraflarını da öder. Vefat eden kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler destek alamadıklarından, onların hasarlarını da karşılar. Yeni trafik sigortası fiyatları hakkında bilgi sahibi olarak olası kaza durumlarında meydana gelebilecek hasarlara karşı kendinizi ve karşınızdakileri güvence altına alabilirsiniz.

Trafik sigortası oldukça kapsamlı bir sigorta türüdür; bu nedenle fiyatı düşünüldüğünde çok uygundur. Çünkü olası bir kaza durumunda size büyük bir güvence sağlar ve hasarları karşılar. Örneğin; kazada yaralanan kişiler çalışamaz duruma gelirse ve geliri kesilirse, kendinin ve baktığı kişilerin masrafları da trafik sigortası tarafından ödenir. Hatta kazada suçlu değilseniz ancak karşı taraf suçlu olduğunuzu iddia edip size dava açarsa, savunma masraflarınızı bile trafik sigortası karşılar. Poliçe tarafından pek çok şey teminat altına alınır. Bu nedenle trafik sigortası hem zorunlu hem de gerekli bir sigortadır. Belirlenen 2022 trafik sigortası fiyatları ve hasar geçmişinize göre yeni dönemde ödeyeceğiniz sigorta primini öğrenebilirsiniz. Trafikte olası hasarlara karşı kendinizi ve karşı tarafı koruyabilirsiniz.

Editör Önerileri

Yeniden Değerleme Oranı 2023
Pasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklar - 2022
2022 Alkollü Araç Kullanma Cezaları
2022 Trafik Sigortası Fiyatları
2022 Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezaları
2022 Vergi ve Harç Düzenlemeleri

Bizi Takip Edin

İLGİLİ BLOG YAZILARI