09 Şubat 2021 / Salı Sigortaladım Editörü

2019 Trafik Sigortası Fiyatları

Her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan trafik sigortası, olası bir kaza sonucunda oluşacak maddi ve bedensel zararları güvence altına alır. Zorunlu trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkmaları yasaktır. Sigorta fiyatları ise her yıl belirlenir ve trafik sigortası zammı sigorta şirketlerine Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bildirilir.

Trafik Sigortası Zammı

2017 Nisan ayında yapılan düzenlemeyle devlet sigorta fiyatlarına müdahale etti ve azami fiyat uygulamasına geçildi. Bu düzenlemeye göre iller bazında, araç gruplarına göre ve sürücünün hasar geçmişine göre sigorta ücreti belirlenmeye başlandı. Sigorta fiyatlarını Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın belirlemesiyle trafik sigortası fiyatları yüzde 30 civarında ucuzladı. Aynı zamanda sigorta şirketlerinin azami fiyatın üzerine çıkmasına engel olundu. Daha sonra bakanlık sigorta şirketlerine azami primleri ayda bir kere yüzde 1 artırma hakkı verdi. Daha sonra bu oran 1.5 düzeyine çıkarıldı. Ancak sigorta şirketlerinin zarar etmesiyle birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı enflasyon ayarlamasına gitti. Böylelikle fiyatlara bir kereye mahsus olmak üzere yüzde 5 zam yapıldı. Aynı zamanda uygulanan yüzde 1.5 değerindeki artış oranı da devam ettirildi. 

Bu yıl sigorta fiyatlarına yüzde 1.5 yüzdenin dışında zam yapılması bekleniyordu. Ancak beklendiği gibi olmadı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı trafik sigortası zammı yapmadı. 2019 sigorta düzenlemesine göre 2018 yılının Aralık ayındaki fiyatların ve yüzde 1.5 düzeyindeki artışın devam ettirilmesine karar verildi. Yasal artışın dışında da herhangi bir trafik sigortası zammı gerçekleştirilmedi. Sigorta ücreti artırılmadı ancak teminat limitlerinde de artışa gidilmedi. Buna göre 2019 yılının ilk 6 ayında sigorta fiyatları ve teminat limitlerinin 2018 yılındaki gibi devam ettirilmesine karar verildi. 

2019 Sigorta Fiyatları

Şehre, sürücüye ve araç grubuna göre belirlenen sigorta ücreti, 2019 yılında zamlanmadı. Basamaklara göre belirlenen fiyatlarda 1. basamak hasar frekansı yüksek olan sürücülere, 4. basamak trafiğe ilk kez çıkacak olan sürücülere ve 7. basamak hiç hasar kaydı olmayan sürücülere uygulanan primleri anlatır.

Örneğin İstanbul'daki trafik sigorta fiyatları 1. basamakta 3010, 4. basamakta 1204, 7. basamakta ise 662 TL şeklindedir. Aynı şekilde Ankara'da 1. basamak ücreti 2924, 4. basamak ücreti 1170, 7. basamak ücreti ise 643 TL olarak; İzmir'de 1. basamak 2839, 2. basamak 1136, 7. basamak ise 625 TL olarak belirlendi.

Olası kazalar durumunda alınması gereken en iyi önlem sigorta yaptırmaktır. En iyi firmalara ait kasko ve trafik sigortası ürünleri Sigortaladim.com'da sizleri bekliyor!

İllere göre 2020 Trafik sigortası fiyatları için tıklayın.

İLGİLİ BLOG YAZILARI