MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Araç Sigorta Fiyatını Belirleyen Etkenler
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Araç Sigorta Fiyatını Belirleyen Etkenler

Aracınızı güvenli bir biçimde kullanmanız ve oluşabilecek tüm kaza ve risklere karşı koruma altına almanız için sigorta şirketleri tarafından özenle hazırlanmış sigorta poliçe modelleri bulunuyor. Araç sigortası çeşitlerini zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası olmak üzere iki ayrı başlık altında değerlendirmek mümkün oluyor. Karayolları Trafik Kanunu gereğince araçlara yaptırılması zorunlu olan trafik sigortasının teminat limitleri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından belirleniyor. Teminat ve limitleri standart olan trafik sigortası poliçelerinin fiyat ve ödeme koşulları şirketler arasında farklılık gösterebiliyor. Kasko sigortası için bu durum, teminat ve risklerin çeşitlerine, sigorta şirketlerinin poliçe paketlerine ve ödeme koşullarına göre oldukça farklı biçimde değerlendiriliyor. 

Güvenli Yolculuk İçin Mutlaka Trafik Sigortası Yaptırın

Zorunlu trafik sigortası, kanun kapsamında her aracın trafiğe çıkmadan önce mutlaka yaptırması gereken zorunlu bir sigorta türü olsa da üçüncü kişilere verilen zararların tazminatlarını ödemesi bakımından büyük önem taşıyor. Zorunlu trafik sigortasını maliyet ve zaman kaybı olarak gören kimi sürücüler, herhangi bir riskin gerçekleşmesi durumunda çok daha fazla maliyet ve zaman kaybına uğramaktadırlar. Bu sebeple, aracınızı aldığınız anda trafik sigortasını yaptırmanız veya ikinci el bir araç aldıysanız mevcut poliçenin geçerlilik durumunu kontrol etmeniz büyük önem taşıyor. 

Trafik sigortasının fiyatlarının belirlenmesinde, aracınızın modeli ve hangi amaçla kullanılacağı da sigorta şirketlerinin vereceği fiyat teklifi üzerinde etkili oluyor. Düşük modelli bir araç için daha uygun trafik sigortası fiyat teklifi verilirken, yüksek modeldeki bir araç için daha yüksek bir teklif sunulabiliyor. Bu nedenle farklı sigorta şirketlerinin araç sigortası tekliflerini birbirleriyle karşılaştırarak değerlendirmeniz ve sizin için en uygun trafik sigortası poliçesini edinmeniz bütçeniz açısından yararlı olacaktır. 

Trafik Sigortası Hesaplama Yöntemleri

Aracınıza sigorta yaptırmak için bulunduğunuz yerden internet'e bağlanarak kolayca teklif alabilirsiniz. Değişen teknolojinin günlük hayatı kolaylaştırmadaki etkisi, trafik sigortası hesaplama yöntemlerini de olumlu yönde etkiliyor. Aracınızın, marka, model, plaka, kullanım alanı gibi bilgilerini girerek internet üzerinden trafik sigortası işlemlerinizi kolayca yapabilir ve sizin için en uygun sigorta teklifini alabilirsiniz. 

Araç sigortası çeşitlerinin her türü için de artık kolay yöntemlerle fiyat teklifi almanız mümkün oluyor. İnternet'ten trafik sigortası yaptırabileceğiniz gibi sigorta şirketlerinin müşteri hizmetleri hattı üzerinden de fiyat teklifi edinebilirsiniz. Araç sigorta fiyatları, marka ve modele göre farklılıklar gösterebildiği gibi aracın kullanılacağı ildeki trafik yoğunluğuna göre de fark edebiliyor. 

Trafik sigortası fiyatlarının, limitlerin tüm şirketler tarafından aynı miktarda belirlenmiş olmasına rağmen farklılık göstermesinin bir diğer sebebi de primlerin sigortalılar arasında farklılık göstermesidir. Zira, trafik sigortası fiyatları belirlenirken uygulanan kademe sistemi, aracın sigortalı olduğu sürece yapacağı hasarlı kazalar nispetinde düşürülür ya da yükseltilir. İlk kez trafik sigortası yaptıran bir sürücünün 4 olarak belirlenen kademesi, poliçenin bitiş tarihi itibariyle hiç hasarlı kazaya karışmamış olmasıyla düşürülür ve ödeyeceği prim miktarı da bu düşüşle doğru orantılı olarak azaltılır. Ya da tam tersi olarak sigortalılık süresi içinde hasarlı kazaya karışan bir sürücünün kademesi, bir  sonraki dönemde yükseltilir ve ödeyeceği prim de bu yükselme nispetinde yüzde olarak artış gösterir.

İLGİLİ BLOG YAZILARI