13 Şubat 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

Kış aylarında kar yağışı, don ve hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte lastiklerin yol tutuşu azalıyor. Lastiklerde meydana gelen performans kaybı fren mesafesini uzatarak kazalara sebep oluyor. Düşük sıcaklıklarda olası kazaların önüne geçmek ve güvenli bir sürüş sağlamak için kış lastiği kullanımına geçmek gerekiyor. Ülkemizde her yıl belirli zaman aralığında, trafikte sürüş güvenliğini artırmak ve olası kazaların önüne geçmek amacıyla yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara kış lastiği takma zorunluluğu getiriliyor. Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık tarihinde başlayıp 1 Nisan tarihinde son buluyor. 2018-2019 yılları için de 1 Aralık tarihinde başlayacak olan kış lastiği uygulaması sıkı denetimlerle kontrol edilip uygulamanın etkinliğinin artırılması hedefleniyor.

Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması

Kış aylarında trafikteki araçların güvenli şekilde seyretmesi amacıyla uygulanan zorunlu kış lastiği uygulaması, sadece yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için geçerli olup diğer araçlar bu zorunluluktan muaf tutuluyor. Her yıl Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenen tarihlerde uygulanmaya başlayan kış lastiği zorunluluğu trafik denetlemeleri ile kontrol edilerek kurala uymayan araçlara idari para cezası kesiliyor. 2018 yılında, kış lastiği takmayanlara kesilecek olan para cezası 715 Türk Lirası olarak belirlendi. Zorunlu kar lastiği uygulaması, mevsim şartlarına bağlı olarak 1 ay kadar uzatılabiliyor.

Kar Lastiği Ne Zaman Takılır?

Zorunlu kış lastiği uygulaması sadece ticari araçlar için geçerli olsa da bireysel araç sahiplerinin de sürüş güvenliğini gözeterek kış lastiği kullanımına geçmesi tavsiye ediliyor. Araç sahiplerinin birçoğu, kış lastiğinin sadece kar yağışının görüldüğü iklimlerde kullanılması gerektiğini, bunun dışında yaz lastikleri ya da dört mevsim lastiklerin yeterli olduğu görüşüne sahip olsa da bu kanı son derece yanlış olup trafikte güvenliği tehdit ediyor. Dört mevsim lastiklerin soğuk hava koşullarında güvenli şekilde kullanılabilmesi için resmi onaylı kış lastiği standardı taşıması gerekiyor. 

Sadece karlı, buzlu, yağmurlu havalarda değil, hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına düştüğü ıslak ve kuru tüm hava koşullarında, güvenli sürüş ve yüksek performans için kış lastiğine geçilmesi öneriliyor.

Kış Lastiği Kullanımının Avantajları

Kış lastikleri, kış aylarında meydana gelen zorlu hava koşullarının etkilerini en aza indirmek için özel olarak tasarlanıyor.

  • Kış lastiği, ıslak zeminde fren yapıldığında aracın kaymasını önleyerek kaza riskini azaltıyor.
  • Standart lastikler 7 dereceden düşük sıcaklıkta sertleşerek sürüş güvenliğini riskli hale getiriyor. Kış lastiği soğuk hava şartlarında esnekliğini ve yumuşaklığını kaybetmeyen özel bir kauçuktan üretilmekte olup yol tutuşunun artmasını sağlıyor.
  • Buzlu ve karlı zeminde lastiklerin yola daha iyi tutunmasını sağlarken çekiş gücünü de arttırıyor.

Kar Lastiği Nasıl Anlaşılır?

Bir lastiğin kar lastiği olduğunu anlamak için lastiğin üzerine bakmak yeterli oluyor. RMA (Rubber Manufacturers Association) ve ASTM şartlarını sağlayan lastikler, kar sembolü ile birlikte M+S, MS veya M/S işaretlerini taşırlar. Lastik üzerinde bu işaretlerin varlığı sorgulanarak o lastiğin kış lastiği olup olmadığı kolayca anlaşılır.

Kar Lastiği Ne Zaman Çıkarılır?

Yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması aksi belirtilmediği takdirde 1 Nisan tarihinde son buluyor. Diğer araçların, hava sıcaklıklarının artışa geçmesiyle birlikte kış lastiği kullanımına son vererek yaz lastiği ya da dört mevsim lastiklere geçiş yapması gerekiyor. Yaz aylarında kış lastiği kullanımına devam edilmesinin belirli riskleri bulunuyor. Sıcak ve kuru hava koşullarında kış lastiği kullanmak, fren mesafesinin uzamasına ve yumuşak yapısı nedeniyle keskin virajlarda arabanın yan yatmasına ve kaza riskine neden oluyor. Yazın kış lastiği kullanımı, güvenliği tehdit etmesinin yanı sıra gereksiz yere yakıt sarfiyatının artmasına sebep oluyor.

Zorlu kış koşullarında kendinizin ve sevdiklerinizin güvenliği ve konforlu bir sürüş keyfi için aracın kış öncesi bakımını ihmal etmeyiniz. Kış mevsimi gelmeden önce lastik kontrol ve değişimi, far, antifriz kontrolü, çekme halatı, zincir, takoz gibi ekipmanların kontrolünü yapmak kaza riskine karşı alınabilecek tedbirlerdir.  Tüm bunların yanında, kaza ya da yolda kalma gibi durumlara karşı kasko sigortası yaptırarak aracınızı ve sağlığınızı garanti altına alabilirsiniz. Kasko sigortası hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için sigortaladım.com üzerinden hemen başvurabilir veya 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri Merkezi'mizi arayabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI