MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
2018 İlk Araba Sigorta Fiyatları
05 Ağustos 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

2018 İlk Araba Sigorta Fiyatları

Trafik sigortası zorunlu sigortalar arasında yer alır. Aracın kazaya karışma, hasar alma durumlarında maddi hasarın teminatını sağlayan zorunlu trafik sigortası, sürücülere güven verir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki her vatandaş, araç alması durumunda trafik sigortası yaptırmakla yükümlüdür. Kasko gibi isteğe bağlı olmayan, teminat miktarı da şirketten şirkete, araç modeline göre değişmeyen trafik sigortasında sigorta fiyatları kademe üzerinden belirlenir. 

Kaza Sicili Sigorta Primini Belirler

Zorunlu trafik sigortasında prim tavan ve taban fiyatları her yıl enflasyona göre değişiklik gösterir. Teminat ve teminat limitleri aynı olsa da primlerde ciddi farklar gözlemlenir. Kademe sisteminde 7 basamak yer alır. 0 ile 7 arasında değişen kademelerde ilk kez trafik sigortası yaptıran bir sürücü 4. kademeden başlar. Her yıl yenilendiğinde hasar durumuna ve kaza siciline göre 0 veya 7. kademeye doğru sürücü sigortasında değişiklik yapılır. Sıfır kademe yüksek fiyatlı, 7 ise daha uygun fiyatlıdır. 

Kademelere Göre Araç Sigorta Fiyatları

Sıfır kademede yüzde 50, birinci kademede yüzde 40, ikinci kademede yüzde 20, üçüncü kademede yüzde 10 zamlı prim ödemesi yapılır. Dördüncü kademe yani ilk araba alanlar için belirlenen kademede fiyat netken, beşinci kademedeki sürücüye yüzde 10, altıncı kademeye yüzde 15, yedinci kademeye ise yüzde 20 indirim uygulanır. Poliçe süresince oluşan hasar sayısına göre kademeler arasındaki sıra belirlenir. Örneğin ilk arabam diyerek dördüncü kademeden başlayan bir sürücü yıl içinde iki ayrı hasar alması durumunda kademesi ikinci kademeye çıkar. Yani, yeni dönemde sigorta hesaplama işlemleri yüzde 20 zamlı yapılır. 

2018 İlk Araba Sigorta Fiyatı 1007 Lira Oldu

2018 yılının Ocak ayında belirlenen trafik sigortası primlerine göre, İstanbul'da ilk kez trafik sigortası yaptıran (4. kademe) otomobiller 1007 lira prim ödemektedir. Yıl içinde %1.5 oranında zamla fiyatlarda değişiklik beklenmektedir. Sigorta yapılan aracın bulunduğu ile, ildeki kaza riskine, otomobil, minibüs, otobüs, kamyon ve motosiklet gibi araç türlerine göre prim ücretleri değişiklik göstermektedir. En pahalı primler 1. kademe için belirlenirken en uygun fiyatlı prim ödemelerini ise 7. kademedeki sürücüler yapmaya devam eder. İstanbul'da 1. kademedeki bir sürücü otomobili için 2517 lira öderken, 7. kademedeki isim yalnızca 554 lira ile sigorta priminin ödemesini gerçekleştirir.

Trafik sigortanızı belirlenen primler üzerinden yenilemek için sigortaladım.com aracılığıyla hemen sigorta teklif seçeneklerinizi inceleyebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza en uygun ilk araç zorunlu trafik sigortasını bularak yolculuklarınıza güven katabilirsiniz. 

İLGİLİ BLOG YAZILARI