18 Ocak 2021 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Uygun Deprem Sigortası Teklifi Almanın Yolları

Genelinin birinci ve ikinci risk bölgesinde olduğu ülkemizde deprem sigortası hem binanızın hem de sevdiklerinizin güvenliği sağlamayı hedeflemektedir. Deprem gibi ciddi maddi kayıpların yaşandığı afetlere karşı zorunlu olarak yaptırmanız gerekilen deprem sigortası sayesinde deprem esnasında ve sonrasında meydana gelen kayıplarınızı onarabilecek ve maddi kayıplarınızı onarma şansı elde edebileceksiniz.  %66’sı risk bölgesinde olan Türkiye’de ülkenin pek çok noktasında deprem tehlikesi bireylerin tedirgin olmasına neden olabiliyor. Özellikle kalabalık şehirlerde ve şehir planının daha sıkışık olduğu metropollerde deprem daha fazla hasara neden olacağından zorunlu deprem sigortası ülkede yaşayan her bina sahibinin güvenliğini sağlamayı başarıyor. Zorunlu deprem sigortası özünde bireylerin deprem esnasında meydana gelen maddi hasarlarını üstlenmek üzerine hazırlanmış bir sigorta türüdür. Yalnızca deprem esnasında değil aynı zamanda depremden sonra meydana gelen yangın, patlama ve tsunami gibi durumlara karşı da etkin olan bu sigorta sayesinde riski en aza indirebileceksiniz.

Deprem Sigortası Hesaplama İşlemleri Artık Daha Kolay

Zorunlu olarak yaptırmanız gereken deprem sigortası her binanın yapısına ve yaşına göre değişim göstermektedir. Deprem sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta binanızın hangi bölgede olduğudur. Deprem riskini yoğun olduğu bölgelerde prim ücretleri daha yüksek olduğu gibi aynı zamanda deprem riskinin düşük olduğu bölgelerde de prim ücretleri daha az bir miktara sahip oluyor. Bilhassa büyük şehirler ve metropoller gerek kalabalık olması gerekse deprem riskinin yoğun olduğu bölgeler arasında yer alması nedeniyle ücret açısından köy ve beldelere nazaran farklılık göstermektedir. Deprem sigortası köylerde aktif olarak yapılması zorunlu olan bir sigorta türü olmamakla birlikte yine de güvenlik önlemi ve maddi kaybı engelleme açısından ihtiyarı deprem sigortası seçenekleri kullanıcıların imdadına yetişmektedir. Genel itibariyle riski bölgelerdeki bireylerin deprem esnasında ve sonrasında meydana gelebilecek kazalara ve kayıplara karşı kendilerini emniyette hissetmesini sağlayan deprem sigortasını yaptırırken siz de hangi risk bölgesinde olduğunuzu bilerek ona uygun şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz. Kendinizi ve binanızı koruma altına almak adına yaptıracağınız bu sigortada işlemler de oldukça kısa sürüyor. Kişisel verilerin yanı sıra binanızın bilgilerini de vererek ödemeniz gereken prim ücretini kısa süre içerisinde öğrenebilir ve binanızı güvence altına alabilirsiniz. Gelişen teknoloji sayesinde internet üzerinden teklif almak da zahmetsiz bir hal aldığından deprem sigortası sorgulama işlemi için online platformları tercih edebilirsiniz.

Deprem Sigortası Ne Kadardır?

Ülkemizin bulunduğu jeolojik konum ve iklim özellikleri birden fazla afetin yaşanmasına neden olmaktadır. Gerek bulunduğu konum itibariyle gerekse toprak yapısı itibariyle risk bölgesinde yer alan ülkemizin kalabalık şehirleri de deprem açısından risk teşkil ediyor. Fay hattının üzerinde bulunan Türkiye’de zorunlu olarak yaptırılması gerekilen deprem sigortası hem sizlere hem de çevrenizdekilere büyük ölçüde kolaylık sağlamaktadır. Deprem esnasında binanızın hasarlarını sigortanın kapsamı dahilinde onarabilmek ve maddi kayıpları giderebilmek açısından hangi risk bölgesinde olduğunuzu bilmenin yanı sıra binanızın durumuna da vakıf olmanız gerekiyor. Bina yaşı, binanın bulunduğu bölge de risk durumunu arttıracağı için deprem sigortası hesaplama konusunda binanızın yapısına ve bilgilerine dair pek çok şeyi eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.  Herkesin sosyal sorumluluğu olarak görülen deprem sigortasına başvurmak da artık oldukça kolay. Gerekli evrakları temin etmeniz dahilinde ilgili kurumlara başvuru yaparak sigortanızı aktif hale getirebilirsiniz. Sigorta işlemleri yapılırken prim ücretini etkileyen üç ana faktör vardır. Bunlar meskenin yüz ölçümü, binanın yapısı ve risk bölgesi olarak sıralanıyor.

Deprem Sigortası Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Depremin olumsuz etkilerini en aza indirmek adına geliştirilen bu sigorta seçeneğinde ödeme işlemleri peşin olarak gerçekleştirilmektedir. Kesin bir ücreti olmayan deprem sigortasının ücretlerini belirleyici birtakım faktörler ücretin artmasına ya da daha düşük olmasına olanak sağlıyor. Bu noktada binanızın mesken yüz ölçümü ve binanızın yapısı da oldukça önemli bir yere sahip. Binanızın ahşap, betonarme ya da çelik olması fiyat farkının meydana gelmesine neden olmaktadır. Güvenlik açısından yetersiz olan binalar sigorta dahilince koruma altına alınacağı için fiyat olarak daha yüksek bir prim ücreti le karşılaşmanıza neden olabiliyor. Deprem sonrasında yaşanacak maddi kaybı düşünerek geliştirilen ev deprem sigortası her yıl tekrarlanmakta ve peşin olarak ödenmektedir. Her yıl düzenli olarak yapılması zorunlu olunan deprem sigortasında yenileneme esnasında da çeşitli indirimler almak mümkün. Tapu kaydı, T.C kimlik numarası gibi hem binanın hem de sizin bilgileriniz dahilinde yapılan deprem sigortası her kullanıcıya göre farklılık gösterdiğinden kendi binanızın prim ücretini öğrenmek adına online platformları tercih edebilir ya da deprem sigortanıza dair sorgulama yapabilirsiniz. DASK poliçesi yaptırmayanlar zorunlu deprem sigortası dahilinde herhangi bir hak talep edemeyeceği gibi aynı zamanda karşılanacak zararlara ilişkin de herhangi bir talepte bulunamamaktadır. Sizler riski en aza indirmek ve olası deprem durumlarına karşın maddi kaybınızı kısa sürede onarmak adına pek çok kullanıcının memnuniyetini kazanan sigortaladım.com’u tercih edebilirsiniz. Deprem sigortası fiyat hakkında detaylı bilgilere, deprem sigortası sorgulama ve teklif alma gibi tüm konular için sayfayı inceleyebilirsiniz!

İLGİLİ BLOG YAZILARI