18 Ocak 2021 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

DASK Sigortasını Neden Yaptırmalıyım?

Doğal afetlerin ne zaman ve ne şekilde geleceğini tahmin etmek oldukça zordur. Bu nedenle yaşanabilecek her türlü doğal afete karşı yapılması gereken en önemli şey tedbirli olmaktır. Durum Türkiye için değerlendirildiğinde, ülkemizin deprem ülkesi olduğu bilinmektedir. Bu nedenle en sık rastlanılan doğal afet deprem olarak karşımıza çıkar. Geçmiş yıllarda yaşanan depremlere bakıldığında, bu doğal afetten kaynaklı çok ciddi maddi ve manevi hasarların meydana geldiği de bilinen bir gerçektir. Buna karşı alınan birçok önlemden bir tanesi, zorunlu deprem sigortasıdır. Zorunlu deprem sigortası, her ev için yapılması gereken bir sigorta türüdür.

Deprem sigortası için Doğal Afet Sigortaları Kurumu kurulmuştur ve bu sigortanın bu kurum aracılığı ile yaptırılması gerekmektedir. Deprem sigortası nedir sorusunu özetle cevaplamak gerekirse, yaşanan depremlerin ardından kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), depremden kaynaklı yaşanacak olan can ve mal kaybının en aza indirilmesini amaçlayan bir kuruluştur. Bu kuruma giderek zorunlu deprem sigortanızı yaptırdığınızda, yaşanabilecek bir depremde evinizi ve eşyalarınızı güvence altına olmuş olursunuz. Depremde evin çatısının çökmesi gibi bir durum olduğunda, bu zararı sigortanız karşılar.

Deprem sigortası fiyatı konusuna değinmek gerekirse, bu konuda etkili olan pek çok etmen vardır. Konutun durumu, bulunduğu adres, daire ya da müstakil bir ev olup olmaması, binanı yaşı ve birçok şey bu konuya etki eder. Bu nedenle deprem sigortasının ne kadar olduğuna dair net bir şey söyleyebilmek mümkün değildir.

DASK Sigortasının Yaptırılmaması Nelere Yol Açar?

Öncelikle bilinmesi gereken en önemli şeylerden birisi, konut sahibi olan herkesin Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na giderek deprem sigortası yaptırmak zorunda olduğudur. Bu sigortayı yaptırmak tercihe bırakılmamaktadır. Deprem sigortası zorunlu mu diye merak edenler için cevap evettir. Deprem sigortasını yaptırmamak ilerleyen dönemlerde başınıza birtakım sorunlar açabilir ve hatta evinizi kullanamazsınız. Çünkü deprem sigortası olmayan bir evin, elektrik, su ve doğal gazı açtırılamaz. Bu işlemleri yapmak için sizden DASK belgenizi göstermenizi talep ederler.

Ev kiralamak istediğinizde, ev sahibinize mutlaka deprem sigortasının olup olmadığını sormanız gerekir. Siz ev sahibi olarak deprem sigortası sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız, bunu internet üzerinden yapabilmeniz mümkün. Sorgulama işlemi sırasında deprem sigortasının olup olmadığını kontrol edebileceğiniz gibi, süresi hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Deprem sigortası ne kadar diye merak edip sorgulama yaptığınızda ise size internet üzerinden net bir bilgi verilmesi mümkün değildir. Çünkü internet üzerinden verilen bilgiler, genellikle yuvarlak hesap rakamlar olacaktır. Deprem sigortası için verilmesi gereken ücret için, Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na vermeniz gereken bilgiler vardır. Evinizin bulunduğu muhit bile bu konuda etkilidir ve bu nedenle kuruma gitmeden bu konuda net bir bilgi etmek oldukça zordur.

Deprem sigortası yaptırılmamasının neden olduğu şeylerden bir başkası, evin alınıp satılırken işlemlerin tamamlanamamasıdır. Ev alıp satarken deprem sigortası olmayan bir ev için işleme devam edilmez ve sigorta yapılana kadar beklenir. Kısacası evle alakalı resmi bir işlem yapılamamaktadır. Resmi işlemlerin yanında, deprem sigortası olmayan bir ev, deprem nedeniyle hasar gördüğünde, gördüğü hasar karşılanmaz. Evdeki hasar her ne olursa olsun bunu ev sahibinin karşılaması gerekmektedir. Fakat deprem sigortası var olan bir evde, depremden kaynaklanan tüm hasarlar, sigorta tarafından karşılanır ve ev sahibi de mağdur olmaz. Tüm bunlar, deprem sigortası ne işe yarar sorusunun da cevabıdır. Deprem sigortası yaptırmak için ihtiyaç duyulan şeylerden söz etmek gerekirse, ev sahibinin kimlik bilgileri, evin yaşı, tapusu, açık adresi, yapı tarzı, binanın toplam kat sayısı ve hasar durumu bilgileri gerekmektedir.

DASK Sigortasına Dahil Olmayan Durumlar Nelerdir?

Deprem sigortası yaptırmak, sizi deprem sırasında yaşanacak birçok durumdan kurtarır ve maddi anlamda alınabilecek zararlara karşı size bir teminat oluşturur. Deprem sigortası var olan bir evin, deprem anında şu hasarların oluşması halinde hasarları sigorta tarafından karşılanır;

 • Ana duvarlar
 • Temeller
 • Bahçe duvarları
 • İstinat duvarları
 • Koridorlar
 • Tavan ve tabanlar
 • Merdivenler
 • Asansörler
 • Sahanlıklar
 • Çatılar
 • Bacalar
 • Yapının diğer tamamlayıcı bölümlerinin tümü

Bu bölümlerin hepsi deprem sigortası kapsamındadır ve herhangi bir depremden zarar görmesi halinde, hasarlar karşılanır. Deprem sigortası nerede yapılır diye soranlar için, sigortanın yapıldığı yer Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK)’dur. Bunun dışında diğer sigorta şirketleri ile görüşerek de deprem sigortası yaptırılabilir.

Deprem sigortasının kapsadığı alanlar gibi, kapsamadığı durumlar da vardır. Örneğin, depremden dolayı zedelenmiş ve zaman içerisine hasar görmüş bölümler, deprem sigortası dahilinde değildir. Bununla birlikte evin demirbaşı olmayan, her türlü taşınabilen mal ve eşya, deprem sigortasının dışında kalır. Bedeni olarak zarar görülmesi durumunda, kira mahrumiyeti ya da depremden kaynaklı işin durması, yaşanan kar kayıpları, deprem bağımsız olarak binanın kendi kusurlu yapısı nedeniyle oluşan zararlar, deprem sigortasına dahil edilmez.

Deprem sigortası yaptırdıktan sonra, belli bir süre sonra sigortanın yenilenmesi gerekmektedir. Deprem sigortası ödemeleri yine Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na yapılır. Evle alakal alım satım, kiralama gibi işlerin aksamaması adına, deprem sigortasının süresi kontrol edilmeli ve dolduğu zaman evin yeniden sigortalanması gerekmektedir. Böylece hem ev sahibi hem de kiracı tarafından yaşanabilecek olan mağduriyetlerin önüne geçilmiş olur.

İLGİLİ BLOG YAZILARI