18 Ocak 2021 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Deprem Öncesinde Alınması Gereken 4 Kritik Önlem

Türkiye’nin deprem bölgesinde yer alması sebebiyle sık sık depremlerle karşılaşılır. Yaşanan depremlerde can ve mal kaybının en büyük sebebi tedbirsizlik olmaktadır. Depremin yarattığı can ve mal kaybını önlemek için bir takım önlemler alınması gerekir. Deprem öncesi alınması gereken önlemler sayesinde hem kendinizin hem de sevdiklerinizin hayatını koruma altına alabilirsiniz. Deprem bölgesinde yaşayanların kesinlikle alması gereken önlemler şöyle sıralanabilir:

1. Binanızın Depreme Karşı Dayanıklılığı Öğrenin

Son deprem tablosundaki bilgilere bakıldığında depremlerin birçoğunun tedbirsizlik sonucu can kaybına yol açtığı görülür. Ülkemizde yaşanan depremlerdeki can kaybının en önemli nedeni binalardan kaynaklıdır. Özellikle eski binaların yapımında eksik malzeme kullanılması ve zeminin uygun olmaması yaşanan depremlerde can kayıplarına yol açar. Bu nedenle her şeyden önce oturduğunuz ya da oturmayı plandığınız binanın depreme karşı dayanıklılığını öğrenmeniz gerekir. Binanızın betonarme olup olmadığını kontrol etmeniz oldukça önemlidir. Eğer binanız depreme karşı dayanıklı değilse gereken önlemlerin alınmasını sağlamalı bu konuda ihmalkar olmamalısınız.

2. Evinizdeki Eşyaları Sabitleyin

Evdeki büyük eşyalar sadece büyük depremlerde değil, ufak sarsıntılarda bile tehlikeli hale gelebilir. Eşyaların duvara sabitlenmemiş olması can ve mal kaybının en önemli sebepleri arasında yer alır. Aslında eşyaları duvara sabitlemek oldukça kolaydır. Fakat birçok kişi bu konuda ihmalkar davranır. Ancak; kitaplık, gardrop, buzdolabı ve raf gibi eşyaları sabitlemeniz güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir. Eşyaların sabitlenmesi özellikle evde küçük çocuğunuz varsa sadece bir deprem olduğunda değil, normal zamanlarda da güvenli hale gelmesi açısından gereklidir.

3. Depreme Karşı Hazırlık Yapın

Deprem öncesi hazırlıklar her zaman için çok önemlidir. Deprem hazırlığı yaparken aile bireylerinizle birlikte bir plan oluşturmalısınız. Bu plan dahilinde; deprem esnasında kimin nerede duracağını, hangi eşyalardan uzak durulması gerektiğini ve depremden sonra birbirinizi nasıl bulabileceğinizi anlatın. Ayrıca, aileniz ile birlikte buluşabileceğiniz bir yer belirleyin. Belirlediğiniz yerin deprem riskinden uzak konumda olmasına dikkat edin.

4. Deprem Çantasını Her Zaman Hazır Bulundurun

Depreme karşı yaşam mücadelesini kazanmak için deprem öncesinde yapılması gerekenler harfiyen uygulanmalıdır. Deprem öncesi muhakkak bir deprem çantanızın hazır olması gerekir. Deprem çantası hazırlarken içine; bisküvi, su, düdük, pille çalışan radyo, para, sargı bezi gibi eşyalar koymanız oldukça önemlidir. Eğer çantanız yeterli büyüklüğe sahipse battaniye ve yedek mont gibi soğuk havalardan korunmanızı sağlayan eşyalar da yerleştirebilirsiniz. Çantanızı aile bireylerini göz önünde bulundurarak hazırlayarak önemli bir korunma adımı atmış olursunuz. Ayrıca, evde birkaç noktaya deprem çantası yerleştirebilirsiniz. Bu sayede depreme nerede yakalanırsanız yakalanın daima çantanızı temin edebilirsiniz.

Deprem Öncesinde Neler Yapmalıyız?

Depremden korunmak için; özellikle depremden öncesinde alınması gereken bir takım önlemler bulunur. Deprem esnasında ve sonrasında yapılacaklar her ne kadar gerekli olsa da, deprem öncesi can ve mal kaybını önlemek için bir takım hususlara dikkat etmek gerekir. Deprem öncesinde yapılması gerekenler arasında Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak yer alır. Ülkemizde yaşanan en acı depremlerden bir tanesi 1999 yılında yaşanan ve İstanbul ile Kocaeli olmak üzere birçok yeri etkisi altına alan Marmara Depremi’dir. 1999 senesinde yaşanan can ve mal kaybı günümüzde bile etkilerini hissettirmeye devam eder. Marmara Depremi’nin ardından deprem sigortası yaptırmak zorunlu hale gelmiştir. DASK tarafından verilmekte olan deprem sigortası sayesinde kendinizi, binanızı ve sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz.

Deprem Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? Evde Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır?

 • Eğer mecburi değilse dolapların üzerine kesinlikle eşya konulmamalıdır. Eğer eşya konacaksa düşmesini engelleyecek aparatlarla sabit hale getirilmelidir.
 • Klima ve avize gibi asılan ağır eşyalar çok iyi şekilde sabitlenmelidir. Aile bireylerine deprem esnasında avize ve klimalardan uzak durması konusunda bilgi verilmelidir.
 • Beyaz eşyaların kaymasını engelleyecek tedbirler alınmalıdır.
 • Patlama ve yanma ihtimali olan eşyalar çok iyi şekilde saklanmalıdır. Saklanan yerlerde sabit olması ve yanıcı maddelerin yakınında olmaması sağlanmalıdır.
 • Açıkta bulunan raflara cam bardak ve tabaklar konulmamalıdır. Fakat koymak isteniyorsa önlerine düşmesini engelleyecek nesneler eklenmelidir.
 • Deprem ve diğer afetlerden kaçmak için yangın merdiveni kullanılmalıdır. Eğer yangın merdiveninde yürümeyi engelleyecek eşyalar varsa  kaldırılmalı, güvenli kaçış ortamı oluşturulmalıdır.
 • Hem ev hem de binalardaki acil çıkış kapılarının dışa doğru açılması sağlanmalıdır.

DASK nedir?

DASK; Doğal Afet Sigortaları Kurumu’dur. Deprem sigortası yapan kurum evinizi birçok açıdan güvence altına alır. Bu sayede eviniz; deprem, yangın, tsunami, yer kayması başta olmak üzere birçok afete karşı güvenli hale gelir.

Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

 • Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak yaşanan depremin maddi etkilerini ortadan kaldırır.
 • Deprem sigortası sayesinde evinizde meydana gelen doğal afetler karşısında yaşanan maddi kaybınız giderilir.
 • Deprem sigortası sayesinde maddi zararlarınıza karşı teminat alabilirsiniz.
 • Konutunuzda depreme karşı önlem alarak kendinizi güvende hissedersiniz.
 • Ülkemizde sağlıklı yapılaşmaya katkı sağlamış olursunuz.
 • Toplumumuzda sigorta yaptırmaya karşı bilinç geliştirirsiniz.
 • Devletin  yaşanan depremlere karşı maddi yükünü hafifletirsiniz.
 • Sosyal sorumluluğunuzu yerine getirmiş olursunuz.

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yapılır?

Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak için banka şubesine ya da sigorta acentesine gitmek gerekir. Başvuru esnasında gerekli belgeler eksiksiz olarak temin edilmelidir. Zorunlu Deprem Sigortası fiyatları her yerde sabittir.

Zorunlu Deprem Sigortası İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Zorunu Deprem Sigortası yaptırmak için:

 • T.C. kimlik bilgileri (fotokobi)
 • Kişinin ev adresi, cep telefon numarası ve mail adresi
 • Sigorta yaptırılmak istenen adres bilgisi
 • Vergi kimlik numarası
 • Binanın tapu bilgileri
 • Binanın yapım yılı
 • Binaya dair bilgiler (kat sayısı)
 • Binanın hasar durumu
 • Dairenin yüzölçümü
 • Dairenin kullanım amacı.

Belgelerin eksiksiz olarak getirilmesi gerekir. Sigortalının verdiği tüm bilgiler doğru olmalıdır. Deprem öncesi yapılması gerekenler kısaca bunlardır. Siz de can ve mal  güvenliğinizi sağlamak için tüm tedbirlere uyarak önlem alabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI