18 Ekim 2021 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

2021’de DASK ile İlgili Güncel Gelişmeler

Deprem ve deprem sonucu meydana gelebilecek yangın, tsunami, infilak ve yer kayması gibi olayların doğrudan sebep olabileceği maddi zararlara karşı sizleri güvence altına alan DASK sigortası; yaptırılması zorunlu olan sigorta türleri arasındadır. 2021 yılında DASK ile ilgili gerçekleşen güncel gelişmeler arasında ön plana çıkan DASK yaptırma kampanyaları, vatandaşların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Yüzde yüz sigortalılık için başlatılan seferberlik, tüm ev sahiplerinin zorunlu deprem sigortasını yaptırmasını teşvik etmektedir. ‘DASK Yaptıran Kazanıyor’ ismi ile başlatılan bu kampanya, Türkiye’deki tüm konutları DASK ile güvence altına almayı amaçlar.
1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe giren bu kampanya ile vatandaşlara önemli fırsatlar sunulmaktadır. Zorunlu deprem sigortası teminatları enflasyon oranından arttırılırken bu duruma bağlı olarak oluşan prim tutarı farkının ev sahiplerinden alınmaması, bu fırsatlardan biri olarak karşınıza çıkar. 19 Ocak 2021 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanan Zorunlu Deprem Sigortası Tarife Tebliği’ne göre 2021 DASK ücreti hesaplamalarında prim tutarları sebebi ile doğacak farklar ev sahiplerine yansıtılmayacağı belirtilmiştir. 2021 yılında başlatılan ‘DASK Yaptıran Kazandırıyor’ kampanyasından ilk kez DASK yaptıracaklar ve poliçesini yenileyeceklerin yararlanabileceği ilgili kurumlar tarafından açıklanmıştır. Depreme karşı güvence altına alınmış bir Türkiye için bu kampanyaya siz de katılabilir, fırsatlardan yararlanarak avantajlı bir DASK deneyimi yaşayabilirsiniz.

2021 Yılı DASK Prim Hesaplama Ücretleri

2021 yılı DASK fiyatları, Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimatı’na göre güncellenen prim fiyatları göz önünde bulundurularak hesaplanır. Prim tutarını hesaplamak için teminat tutarının bulunması gereklidir. Teminat tutarının tarife fiyatı ile çarpışmasıyla prim tutarı hesaplanmış olur. Tarife fiyatları, yedi farklı risk grubu ve iki farklı yapı tarzına göre belirlenmiş olan on dört farklı seçenek ile karşınıza çıkar. Yedi farklı risk grubu; Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası kaynakları, bina öznitelikleri ve zemin koşulları kullanılarak belirlenir. DASK resmî web sitesinde yayınlanan prim bedellerinin her yıl, birim m2 maliyetlerindeki artış ile doğru orantılı olarak artırıldığı bilinmektedir.
Zorunlu deprem sigortası için ödemeniz gereken prim tutarını hesaplamak için önce teminat tutarını bulmanız, ardından bulduğunuz sayıyı tarife fiyatı ile çarpmanız gereklidir. Prim hesaplamasında önemli bir role sahip olan metrekare birim maliyetlerinin 2021 yılında güncellenmiş şekli aşağıdaki gibidir:

  1. Betonarme: 1.268 ₺
  2. Diğer: 874 ₺
Tüm yapı tarzları için azami teminat tutarı 268 bin TL’dir. Şehirlerin yapı tipleri ve risk bölgelerine göre prim miktarlarının 2021 yılı için güncellenmiş tablosunu aşağıda inceleyebilir, DASK m2 birim fiyatı 2021 değerleri ile hesaplamanızı kolay bir şekilde yapabilirsiniz: (https://www.dask.gov.tr/zorunlu-deprem-sigortasi-tarife-ve-primler.html )

Konut Sahiplerini Güvence Altına Alan Zorunlu Deprem Sigortası

Türkiye, deprem kuşağında olan bir ülke olduğu için konut sahiplerinin zorunlu deprem sigortası yaptırması daha önemli bir yer teşkil eder. Deprem ve deprem sebebiyle meydana gelebilecek olumsuz durumlara karşı maddi güvence sağlayan DASK, maddi zararları poliçe kapsamında karşılar. Hasar ihbarı yapıldıktan sonra DASK tarafından olay yerine gönderilen bağımsız hasar tespit görevlilerinin hazırladığı raporlara göre ödeme miktarı belirlenir. Belirlenen ödeme miktarı DASK tarafından nakit olarak ilgili kişiye ulaştırılır. Zorunlu deprem sigortasından yararlanabilmek için sigortanın yıllık yenilemesini yaptırmış olmak gereklidir. Yenilemesi yapılmayan sigortalar için ödeme yapılmaz. Yenileme süresi ve ödemeler hakkında detaylı bilgi almak veya sigortayı yaptırıp yaptırmadığınızı öğrenmek için DASK sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.


Yıllık poliçe olarak düzenlenen DASK, konut sahipleri tarafından mutlaka yaptırılmalı ve sene sonunda yenilenmelidir. Sorgulama işlemi ile yenileme, ödeme ve diğer bilgileri öğrenebilirsiniz. E-Devlet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz bu işlem ile poliçenizin var olup olmadığını görebilir, aşağıdaki bilgilere sahip olabilirsiniz:

  1. DASK poliçe numarası
  2. Poliçenin başlangıç ve bitiş tarihi
  3. Riziko adresi
  4. Ada, pafta ve parsel
  5. Sigorta şirketi
  6. Acente
  7. Sigorta bedeli
  8. Prim

Zorunlu deprem sigortası poliçenizin yukarıdaki detaylarını öğrenebilmek için yapacağınız sorgulama işlemini farklı bilgilerinizi girerek gerçekleştirebilirsiniz. Ad, soyad, T.C. kimlik, DASK poliçe no, vergi no, il, ilçe, adres kodu gibi bilgilerinizle sorgulama sistemine giriş yapabilirsiniz. Sorgulama hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

DASK Yaptırma ve Yenileme İşlemleri İçin Doğru Adres sigortaladim.com!

Depremden kaynaklanan maddi zararlara karşı bütçenizi koruma altına almak istiyorsanız hemen şimdi DASK başvurusu yapabilirsiniz. T.C. kimlik numarası, cep telefonu numarası, ikametgah bilgileri, tapu bilgileri, yapının inşa edilme yılı, yapının kullanım bilgileri ve yapının metrekare bilgileri ile online olarak DASK başvurusu yapmak mümkündür. Güvenilir alt yapısı ile sizlere kaliteli bir sigortacılık deneyimi sunan sigortaladim.com ile internet üzerinden kolay bir şekilde DASK yaptırabilirsiniz.


Zorunlu deprem sigortanızın geçerlilik süresinin bir yıl olduğunu ve her yıl yenilemeniz gerektiğini unutmamalısınız. DASK yenileme işlemlerini de internet üzerinden sorunsuz bir şekilde halledebilir, size özel ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz. Yenileme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra olası bir deprem durumunda sigortanızın avantajlarından poliçe kapsamında yararlanabilme hakkına sahip olursunuz. Onlarca farklı sigorta şirketi ile iş birliği içerisinde çalışmalarını sürdüren sigortaladim.com sayesinde güvenilir ve sorunsuz bir DASK yaptırma ve yenileme deneyimi yaşayabilirsiniz. Bütçenize ve isteklerinize uygun sigorta paketleri ve merak ettiğiniz diğer konular hakkında sorularınızın cevabını bulmak için hemen şimdi 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri’ni arayabilir, benzersiz bir sigortacılık deneyimi için ilk adımı atabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI