26 Mayıs 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Güvenli Bir Seyahat İçin Bunlara Dikkat

Tatiller bazen bir yılın yorgunluğunu bazense bir haftanın yorgunluğunu atmaya yarayan bir fırsattır. İster evinizde ister yurt içi isterse yurt dışında bu tatiller değerlendirilebilir. Uzun yolculuklar yapacaksanız uymanız gereken bazı kurallar mevcuttur. Öncelikle kişinin araba kullanırken hız sınırlamasına dikkat etmesi, uyku probleminin olmaması, gözünü ve odağını yoldan ayırmaması bu kurallar arasında sayılabilir. Bunların dışında bir de arabanın rutin kontrollerinin tamamlanmış ve uzun yola çıkacaksa tüm bakımlarının yapılmış olması gerekmektedir. Hayal ettiğiniz o güzel tatilin yalnızca hayalinizde kalmaması için araba bakımlarının aksatılmaması gerekmektedir. Tüm bunların kontrolü ve bakımı sağlandıysa olası olan kazalardan kendinizi korumak ve güven altına almak için seyahat sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Bu sayede kendinizi daha iyi ve güvende hissedeceksiniz.


Yurt Dışı Seyahati Öncesi Hazırlık


Hevesle çıkmış olduğunuz yolda harika bir tatil planlıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Özellikle yapacağınız yolculuk yurtdışına ise uzun bir yolculuk olacağından daha da fazla planlama yapılması ve kurallara mutlak suretle uyulması gerekiyor. Öncelikle kişinin kendisini uzun yola adapte etmesi, uyku düzenini bozmadan ne çok uykusuz kalarak ne de çok fazla uyuyarak düzenini bozmaması gibi faktörlere önem verilmelidir. Uyku düzeni ve diğer noktalar ayarlandıysa arabanızda yapmanız gereken bakımlar vardır. Özellikle de uzun yol ise daha da fazla önem verilmektedir.

 

Arabanızda mutlaka seyahat seti bulundurmanız gerekmektedir. Bu seti uzun yolculuğunuzda gerekli olacak olan ürünlerden oluşturabilirsiniz. Seyahat setinizi doğru bir şekilde ayarlamanız sizi arabada da olsanız evinizde gibi hissettirmeye yarayacaktır. Yurt dışı seyahatlerinizde yanınızda bulundurmanız gereken en önemli belgelerden belki de en önemlisi pasaportunuzdur. Bu belgenizi de seyahat setiniz arasına koyabilirsiniz. Daha büyük ihtiyaçlarınız var ise kıyafetleriniz, ayakkabılarınız, gün içinde size gerekli olacak tüm malzemeleri koymak için seyahat valizi oluşturabilirsiniz. Valizin içine koyacaklarınız eşyalar gideceğiniz yere bağlı olarak da değişiklik gösterebilir.

Yurt dışında kâr tatili düşünüyorsanız montlarınız, botlarınız, kayak malzemeleriniz, rutinde kullanacağınız özel eşyalarınız bulunabilir. Bir yaz tatili planınız var ise denizde veya havuzda giyeceğiniz giysi, deniz ürünleri ve yine gün içinde lazım olacak ürünler olmalıdır. Hangi şehri seçecekseniz hava durumuna bağlı olarak kıyafet seçimi yapılmalıdır. Gideceğiniz tatil yurt dışında olacaksa kişisel hazırlıklarınızın yanı sıra arabanızın bakımına da önem vermelisiniz. Gelecek olan kazadan korunmak ve huzurlu bir yolculuk yapmak için gereken kurallara uyulmalı ve dikkatli olunmalıdır. Bu tür durumların dışında yanınızda sizlere daima yardımcı olacak telefonunuzun şarj aletini de yanınızda bulundurmanızda fayda vardır. Yol tarifi gibi birçok işinize yarayacak uygulamayı telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz. Bu süreçte şarjınızın bitmesi sizi yol esnasında zorlayabilir. Yolculuğunuzun daha fazla uzanamaması için buna da dikkat edilmelidir. Yanınızda belirtilen gereçleri bulundurduğumuz taktirde rahat ve huzurlu bir yurtdışı seyahati yaşayabilirsiniz.


Seyahat Sağlık Sigortası Hakkında


Kişinin yolculuk esnasına kendisini ayarlamasının yanı sıra oluşacak kazadan da koruma altına alması gerekmektedir. Arabanızın tüm bakımlarını yaptırmış olsanız bile yolda oluşabilecek kazalardan veya kişisel rahatsızlıklarınızdan doğabilecek bazı durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle uzun yolculuklarda tansiyon düşmesi veya yükselmesi, kalp rahatsızlığı veya kronik hastalıkları olan kişiler için sizi sizden daha çok düşünen seyahat sigortası yaptırılmalıdır.

 

Harika bir tatil olacak diye yola çıktığınızda bazı şeyler istediğiniz gibi gitmeyebilir. Yolculuk esnasında başınıza ne gelirse gelsin sigortanız olduğu sürece maddi bir zorluk yaşamadan sağlık sigortası sizin için devreye girmektedir. Yolculuğa çıkarken yanınızdaki para miktarı ayarlanmış olabilir ve bu tür beklenmeyen durumlarda kullanabileceğiniz paranız bulunmayabilir. Bu durumda seyahat cüzdanı planlanmış olması gerekmektedir. Gelecek olan kazalara karşı sigortanız hangi hastaneye giderseniz gidin sizin için masrafları karşılayacak ve sizde bu durumdan etkilenmemiş olacaksınız. Gereken her şeyi hazırlamış olabilirsiniz fakat ortaya çıkacak aksilikleri düşünmediyseniz seyahat planınız istediğiniz gibi gitmeyebilir. Siz Her şeyi düşünürken yaptırmış olduğunuz sağlık sigortanızda sizin sağlığınızı düşünür. Bütçenizi zorlamadan sağlık problemlerinizi kolaylıkla çözebilirsiniz.

Seyahat sağlığı sigortasını yaptırmak zorunlu değildir. Gün içinde hangi sorun ve sağlık problemi ile karşılaşılacağı bilinmediği için bu tür tedbirleri almak her zaman kişinin yararına olacaktır. Yolculuğunuza kendinizi iyi ve güvende hissederek yapabilirsiniz. Sigortanız sadece sağlık sorununuz ile ilgili durumları kapsamaz ayrıca kaybolan bir eşyanız veya acil durumda nöbetçi eczaneleri dahil bulabileceğiniz bir uygulamadır. Bu ek talepleri sigorta şirketine bildirip bu durumdan faydalanabilirsiniz. Genel anlamda 0-75 yaş arası kişiler sağlık sigortasından faydalanabilir. Seyahat sigortasının ücretleri kişinin eklediği taleplere, gideceği ülkeye ve kalacağı süreye göre değişiklik göstermektedir. Kalacağınız ülkede 20 gün kalma ücreti ile 2 ay kalma ücreti arasında fark bulunmaktadır. Ek olarak kayıp eşyalarınızın bulunması veya sağlık sorunu ile ilgili bir probleminiz olduğunda bunlar da ödeyeceğiniz ücrete eklenecektir. Huzurla çıktığınız bu yolda tedirgin olmadan ve her şeyin planladığınız gibi gitmesi için kendinizi garanti altına alacak bu yola başvurabilirsiniz. Kendinizi her yerde güvende hissetmek için önlem almanızda fayda olacaktır.


Sağlıklı Bir Seyahatin Kuralları


Güzel hayaller ile çıktığınız tatil yolunda her şeyin yolunda gitmesi istenir. Sağlıklı ve kazasız bir yolculuk, seyahatten beklenilen rahatlığın alınması çok önemlidir. Seyahatten önce iyi bir planlama yapılması ile başlanmalıdır. Nereye ve nasıl gidileceği önceden belirlenmeli ve ona göre bir program çizilmelidir. Gideceğiniz yere göre ne kadar bir masraf tutacağı ve sizin bütçenize uygunluğu tartışılmalıdır. Bulunduğunuz mevsime göre hangi yerler size ve ailenize uygun düşünülmelidir. Seyahatinizi hangi araçla yapacağınıza önemli bir husustur. Gideceğiniz yere göre kıyafet ve gerekli olacak eşyaların seçimi yapılmalıdır. Ekstra olarak kullandığınız ilaç veya bebeğimiz var ise gereksinimlerini karşılayacak tüm gereçler hazırlanmalıdır. Arabanızın tüm kontrolleri yapılmalı ve normalden daha uzak bir yere gidecekseniz daha detaylı bir bakım gerekmektedir. Uyku düzeniniz için birkaç gün önceden vücut alıştırılmalı ki yol esnasında uyuklama durumu yaşanmasın.

 

Genel anlamda yapılan kazaların bir kısmı dikkatsizlikten ileri gelmektedir. Araç kullanırken konuşmamalı, ilgiyi verdiğimiz tek yer yol olmalıdır. Başınıza gelebilecek her türlü olay ve kazadan maddi ve manevi olarak az etkilenmek için sigorta durumunu da aksatmamak gerekmektedir. Planlamış olduğunuz ilk tatiliniz veya seyahatiniz olacaksa ve henüz nasıl bir hazırlık yapacağınızı bilmiyorsanız seyahat rehberi sizleri yönlendirecektir. Seyahat öncesi kişisel hazırlıklarınızdan araba kontrollerine, seyahat valizinden seyahat setine kadar hazırlıklarınızı tamamlamaya yardımcı olacaktır. Bunun haricinde hangi ülkeye seyahat edeceğinizi bilmiyorsanız bu konuda da size destek verip, uçak biletinden gideceğiniz yerlerin turistik alanlarına kadar sizleri yönlendiriyor. Seyahat etmeyi planlıyor fakat bu konu ile ilgili görüş almak istiyorsanız sigortaladım.com üzerinden hem sağlık sigortasının ücretleri ve detaylı bilgi hakkında hem seyahat önerileri hem de sizlere sunulan imkanlar ile ilgili bilgi sahibi olabilir ve size en uygun işlemi yaptırabilirsiniz. 

İLGİLİ BLOG YAZILARI