11 Şubat 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kapsam dışı bırakılan ya da kısmen karşılanan, vatandaşların daha yüksek kalitede almak istediği sağlık hizmetlerinin karşılanması için tamamlayıcı sağlık sigortası devreye giriyor. SGK'nın yaptığı düzenlemeyle özel hastanelerde tedavi olmak isteyen sigortalılara kolaylık sağlanıyor.

Tamamlayıcı sağlık sigortası içeriği nedir diye bakılacak olursa, özel hastanede tedavi olduğunuzda SGK'ya fatura edilen kısım dışında kalan ücret, özel sigorta şirketlerine fatura ediliyor. Böylece fark ücreti ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip olursanız, otelcilik ücretlerini, SGK tarafından bedeli karşılanmayan bazı tedavilerin ücretlerini, fark ücretlerini ve Sağlık Uygulama Tebliği üzerinde kalan ücretleri ödemenize gerek kalmıyor. Estetik operasyonlar, akupunktur tedavileri gibi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ücretleri ödenmeyen sağlık hizmetleri, tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında bulunuyor. Hastanelerin sizden talep edebileceği konaklama ve otel masrafları gibi ilave tutarlar da aynı şekilde karşılanıyor. Fakat hasta katılım payları bu kapsamın dışında tutuluyor. Yine de tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıranların kamu hastanelerinde yatak ücreti, özel hastanelerde ödedikleri fark ücreti gibi ilave tutarların sigorta tarafından karşılanması oldukça büyük bir avantaj olarak gözüküyor. Fakat özel sağlık sigortası tarafından kısmen karşılanacağı için kaçındığınız bir tedavi türünü, tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırarak karşılayabiliyorsunuz. Bu da birçok farklı tedavi için size maddi avantaj sağlıyor. Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortası, bakmakla yükümlü olduğunuz aile bireyleri için de yaptırılabiliyor.

Tamamlayıcı sağlık sigortası, poliçe içinde farklı teminatlar bulunduruyor. Tek başına satın alabileceğiniz yatarak tedavi teminatı da bunlardan biri olarak öne çıkıyor. Tıbbi olarak gerekli görülen durumlarda ya da doktorunuzun raporunda tıbbi gerekçe göstermesi şartı ile hastanede yatarak tedavi olmanız sonucunda ortaya çıkan masraflar da bu kapsama alınıyor. Fizik tedavi giderleriniz, doktor muayenesi ve tahlil gibi işlemler sonucu ortaya çıkan ücretler ise ayakta tedavi teminatı ile ödeniyor. Ayakta tedavi teminatında yılda altı kez kullanım gibi sınırlandırmalar olabiliyor. Yani ayakta yapılan tedavi sayısının 6'yı geçmesi durumda teminat verilmiyor. Harici tedavi masraflarınızın da sigortanız tarafından karşılanmasını istiyorsanız siz de tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortası içeriği ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için sigortaladım.com üzerinden hemen başvurarak ya da 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri Merkezi'mizi arayarak ulaşın, ihtiyacınız olan poliçeye kolayca sahip olun.

İLGİLİ BLOG YAZILARI