Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Egzoz Muayene Ücreti 2023 Fiyatları ve Gecikme Cezası

14 Temmuz 2023

Araçların trafikte sağlıklı bir şekilde seyredebilmeleri için devlet tarafından belirlenen yetkinlikleri karşılamaları gerekir. Bu yetkinlikler, devletin atadığı kurumlar tarafından kontrol edilir. 

Araçların periyodik olarak kontrol ve muayene edilen bir parçası olan egzozun kontrolü, egzoz muayenesi olarak adlandırılır. Egzoz muayenesinde aracın egzozunun insan sağlığını olumsuz etkileyip etkilemediği göz önünde bulundurulur. Belirli standartları karşılamayan egzozlar, muayeneyi geçemezler. 

2021 yılında egzoz muayene ücreti 90 TL iken bu miktar, 2022 yılı içerisinde KDV dahil 110 TL olmuştur. 2023 egzoz muayene ücreti ve gecikme cezası, 2022 yılı içerisinde açıklanan yeniden değerleme oranı doğrultusunda hesaplanır. 

Egzoz Gazı Emisyon ölçümü 10 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla KDV dahil 183,05 TL'dir.

Egzoz Muayenesi 2023 Gecikme Cezası Nedir?

Egzoz muayenesi, araç sahibi tarafından zorunlu olarak yaptırılması gereken bir uygulamadır. Egzoz muayenesi yaptırmayan araç sahipleri para cezasına çarptırılır. 

2022 yılı içerisinde egzoz muayene tarihini geçiren araç sahipleri için belirlenen ceza tutarı 2.815 TL idi.  Aynı yılda standartlara uymayan egzozlar ile seyahat eden araç sahiplerine ise 5.633 TL para cezası uygulanıyordu. 

Yeniden değerleme oranının yaklaşık %123 olarak açıklandığı göz önünde bulundurulursa 2023 yılı egzoz muayene gecikme cezasının 2.815 TL’den yaklaşık 6.277 TL’ye çıkacağı söylenebilir. 

Egzoz muayenesini hiç yaptırmadan trafiğe çıkan araç sahiplerine kesilecek olan ceza ise 2023 yılı içerisinde yaklaşık 5.663 TL'dir. 

Egzoz Muayenesi Nedir?

Araçların arka bölümünde yer alan ve araç içerisindeki zararlı gazları dışarı atma işlevini üstlenen parça egzoz olarak adlandırılır. Araçlar dış ortama zararlı gazlar yaydıklarından, arabaların egzozlarının belirli bir standardı karşılıyor olması gerekir. Bu standartları karşılayan araçların egzozları, dış ortama daha temiz ve sağlıklı gazlar yayacaktır. 

Arabaların egzozlarının devlet tarafından belirlenen kurallar doğrultusunda periyodik olarak muayene ettirilmesi gerekir. Bu muayene, egzoz muayenesi olarak adlandırılır. Sıfır araç sahiplerinin ilk 3 senenin sonunda ve bunun ardından her 2 senede bir egzoz muayenesi yaptırmaları gerekir. 

Trafik Sigortası Poliçenize Ücretsiz Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü veya Hediye Çeki

2023 egzoz muayene fiyatları hakkında düşünmeden rahatlıkla trafikte yolculuk edebileceğinizi biliyor muydunuz? Sigortaladim.com’dan araçları için trafik sigortası satın alan araç sahipleri, egzoz muayene ücreti ödemek zorunda kalmıyor! 

Trafik sigortanızı sigortaladım.com üzerinden yaptırarak ücretsiz egzoz gazı emisyon ölçümü veya hediye çeki kazanabilirsiniz. Siz de trafik sigortanızı sigortaladim.com’dan yaptırın, poliçenizin yanında ücretsiz egzoz gazı emisyon ölçümü kazanın! 

Egzoz Emisyon Ölçümü Nedir?

Araç sahiplerinin belirli aralıklarla yaptırmak zorunda oldukları egzoz muayenesinde, arabaların egzozlarının belirli özellikleri kontrol edilir. Bu kontrol, egzoz emisyon ölçümü olarak adlandırılır. 

Küresel ısınmanın etkisi ve araçların ekolojik dengeye verdiği zararları azaltmak amacıyla uzun zaman önce uygulanmaya başlanan bu kontrol, araçların atmosfere yaydığı zararlı gazları minimum seviyeye indirmeyi amaçlar. 

Egzoz emisyon ölçümünde hidrokarbon ve karbonmonoksit miktarları ölçülür. Bu ölçüm araç rölantideyken ve yüksek devirde iken ayrı ayrı yapılır ve çıkan değerler kaydedilir. Standartların üzerinde zararlı gazı atmosfere salan egzozlara sahip olan araçların trafiğe çıkmalarına izin verilmez. 

Egzoz Muayenesi Yaptıracakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Egzoz muayenesi yaptıracak olan araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken birkaç unsur bulunur. Bunlardan ilki, araç sahiplerinin muayeneden önce araçlarını detaylı olarak kontrol ettirmesi gerektiğidir. Araçlarını bakım servislerine kontrol ettiren araç sahipleri, muayeneden kolaylıkla geçebilir. 

Egzoz muayenesi yaptıracak olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer unsur, aracın bakımının düzenli olarak yaptırılmasıdır. Araçlarının bakımını düzenli olarak yaptıran kişilerin egzoz muayenesi yaklaştığında rutin kontroller dışında fazla bir harcama yapmaları gerekmez. 

Bu doğrultuda araç sahiplerinin egzoz muayenelerinden önce araçlarını düzenli olarak kontrol ettirmeleri, araç bakımlarını düzgün bir biçimde yaptırmaları ve muayeneden önce araçlarını bir servise göstermeleri gerektiği söylenebilir. 

Egzoz Emisyon Ölçümü Zorunlu Mu?

Egzoz emisyon ölçümünün yaptırılması zorunludur. Atmosfere yayılan zararlı gazların insan ve doğayı olumsuz etkilemesi sebebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bazı araç sahipleri için egzoz gazı emisyon ölçümü yapılması zorunlu tutulmuştur. Egzoz muayenesi yaptırmayan araç sahipleri için bu doğrultuda belirli para cezaları uygulanır. Bunun yanı sıra egzoz muayene tarihini geciktirmenin de ayrı bir cezası bulunur. 

Egzoz Emisyon Ölçümünden Muaf Olan Araçlar

Egzoz emisyon ölçümü tüm araç sahipleri için zorunlu değildir. Egzoz emisyon ölçümünden muaf olan araçlar şunlardır:

  • Elektrikli ve hibrit araçlar

  • Mopedler

  • Motosikletler

  • Hidrojen yakıtlı araçlar

  • 1979 yılı öncesi üretilmiş dizel araçlar

  • Tarım ve orman işleri için kullanılan traktörler

Trafik Sigortası Olmadan Egzoz Muayenesinden Geçilir Mi?

Kaza durumunda karşı taraftaki araç sahibinin zararlarını güvence altına alan trafik sigortası, kazaya uğrayan tarafın mağduriyetini ortadan kaldırmak için uygulanır. Trafik sigortası, yasalar çerçevesinde yaptırılması zorunlu tutulmuş bir sigortadır. Buradan hareketle trafik sigortası olmayan araçlar egzoz muayenesinden geçemez.   

Zorunlu trafik sigortanızı yaptırırken aynı anda egzoz gazı emisyon ölçümü kazanmak ister misiniz? Hemen sigortaladim.com’dan trafik sigortası teklifi alın, aracınızın egzoz emisyon ölçümünü ücretsiz yaptırın!

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;