MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
İşten Ayrıldıktan Sonra Sağlık ve Sigortadan Yararlanma Süresi
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

İşten Ayrıldıktan Sonra Sağlık ve Sigortadan Yararlanma Süresi

Düzenli bir şekilde sigorta primlerini ödeyen kişiler, hem ödeme yaptıkları süre boyunca hem de bu prim ödemeleri sayesinde emekli olduktan sonra, Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile sağlık güvencesi altında bulunmaktadır. Sigortalı bir şekilde çalışanlar ve emekliler SGK'nın sağladığı sağlık hizmetlerinden yararlanırken, işten çıkarılan ya da kendi isteğiyle çalıştığı işten ayrılan SSK’lılar, Bağ-Kur’lular ve devlet memurları, belirli bir süre için daha bu hizmetlerden yararlansa da sağlık yardımından yararlanma süreleri kısıtlıdır. 5510 sayılı Kanun kapsamında sigorta priminin ödendiği işinden ayrılan kişinin, sigortalı bir işte çalışmadığı süreçte, sağlık hizmetlerinden faydalanıp faydalanmama durumu sigorta primi ödemelerine göre değişkenlik göstermektedir:

  • Eğer işten çıkarılan ya da kendi isteğiyle işten ayrılan kişinin çıkış tarihinden önceki bir yıllık süre içinde genel sağlık sigorta primi ödemesi 30 günden azsa, bu kişi SGK'nın sağladığı sağlık güvencesinden faydalanamaz. 
  • Eğer kişinin 30 günlük genel sağlık sigorta primi ödemesi var ise bu kişi sigortalılığının sonra erdiği tarihten itibaren 10 gün boyunca Genel Sağlık Sigortası kapsamında SGK'nın çalışanlara sunduğu sağlık hizmetlerinden faydalanabilir. 
  • Eğer 30 gün değil de 90 gün sigorta primi ödemesi varsa, kanun uyarınca, sağlık yardımından yararlanma süresi 100 (90+10) olarak belirlenir. Ayrıca bu 90 günün aynı iş yerinde geçmiş olması zorunluluğu bulunmamaktadır. 


Bu süreler işten ayrılan kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler var ise onlar için de geçerlidir.  

Eğer bu süreler doldurulmuş ve kişi işsizlik maaşı almaya başlamamış ya da herhangi bir işe girmemiş ise söz konusu kişi, sağlık güvencesinden faydalanabileceği eşi, çocukları, anne veya babası varsa bunlar üzerinden sağlık güvencesine sahip olabilir. Ancak kişi böyle bir hakka sahip değil ise bu kişinin Genel Sağlık Sigortası kapsamına girme durumu söz konusudur. Bu durumda kişi bağlı bulunduğu ilçenin kaymakamlığına başvurarak gelir testini yaptırmak zorundadır. Gelir testi yapılmadığı takdirde ise Kanun uyarınca aylık 395 TL cezai yaptırım uygulanacaktır.

Sigorta güvencesi sağlayan bir işten kendi isteğiyle veya iş akdinin feshi yoluyla ayrıldıktan sonra kişilerin, bu tür sıkıntılarla karşılaşmaması, bir sağlık güvencesine sahip olarak hastane ve eczanelerin sigortalılara sağladığı imkânlardan yararlanarak hayatını idame ettirebilmesi kendi sigorta primlerini ödemeleri ile mümkün olabilmektedir. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam ve sigortalılık statüsüne hak kazanmak istiyorsanız siz de bütçenize uygun sigorta poliçeleri ve teklifleri için sigortaladim.com üzerinden formu doldurup hemen başvuru yapabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI