Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Araç Muayene Randevusu Hakkında Bilmemiz Gerekenler

25 Mayıs 2023

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi, Karayolları Trafik Yönetmeliği, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelik ve Avrupa Birliği Direktifleri uyarınca Türkiye sınırları içinde trafiğe çıkan tüm motorlu kara taşıtları ve römorklar, araç muayenesi yaptırmak zorundadır. Araç muayenesi; otomobil, motosiklet, kamyon, kamyonet, traktör ve bunun gibi motorlu bir kara taşıtının yol ve yolcu güvenliği göz önüne alınarak trafiğe çıkabilir kapasitede olduğunun yetkili merciler tarafından kontrol edilmesidir. Sadece TÜVTÜRK aracılığı ile yapılan araç muayenelerinde önceden araç muayene randevusu almanız gerekir. 

TÜVTÜRK Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Aracınızı muayeneye götürmeden birkaç gün önce araç muayene randevusu almanız gerekir. Yoğunluk oluşmaması ve araç sahiplerinin gecikme cezası ile karşı karşıya kalmaması için TÜVTÜRK randevu alma sistemi; 194 sabit, 2 motorsiklet ve 73 gezici istasyon ile hizmet vermektedir. TÜVTÜRK'den telefon veya İnternet sitesi üzerinden alacağınız tüm randevular ücretsizdir. www.tuvturk.com.tr üzerinden plaka numarası, ruhsat seri ve sıra numarası yazarak ve randevu almak istediğiniz istasyonun bağlı bulunduğu şehri seçerek randevu alabileceğiniz gibi TÜVTÜRK randevu telefonu olan 0850 222 88 88 numaralı telefonu arayarak da randevu almanız mümkündür. Araç muayenesinden en az yarım saat önce TÜVTÜRK istasyonunda bulunmanız ise, önceden yapılması gereken işlemler için yeterlidir. 

Randevu tarih ve saatiniz cep telefonu numarasına ve e-posta adresinize ayrıca iletilir. Ancak yine de emin olmak isterseniz yine TÜVTÜRK İnternet sitesi üzerinden TÜVTÜRK randevu sorgulama butonunu kullanarak randevu tarihinizi tekrar kontrol edebilirsiniz. Yine aynı ekranda bulunan güncelle butonu ile randevu tarihinizi değiştirebileceğiniz gibi TÜVTÜRK randevu iptali butonu ile almış olduğunuz randevuyu iptal edebilirsiniz. 

Araç Muayenesine Gitmeden Önce Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Araç muayene randevusuna gitmeden önce; aracınızın varsa trafik cezası, OGS kaçak geçme cezası veya vergi borcunun ödenmiş olması gereklidir. Ayrıca egzoz emisyon pulunun da muayene öncesinde Çevre Bakanlığı'nın ölçüm yetkisi verdiği emisyon ölçüm istasyonlarından veya hemen muayene öncesinde TÜVTÜRK'de bulunan istasyonlardan alınmış olması gerekir. Sadece araç tescil belgesi ile birlikte yapılabilen egzoz ölçüm geçerlilik süresi otomobillerde sıfır araçlarda ilk 3 yıl, sonrasında 2 yıl, resmi araçlarda sıfır araçlar için ilk 2 yıl, sonrasında 1 yıl, diğer otomobiller için ise yine 1 yıldır. Aracın egzoz emisyon kontrolünün yapılmamış olması ve geçerli tarihli egzoz emisyon ölçüm pulunun olmaması, TÜVTÜRK araç muayenesinde ağır kusur olarak değerlendirilir ve araç muayeneden geçemez.

Araç Muayenesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Trafik Tescil Belgesi (Aracın ruhsatı)
 • Süresi geçmemiş araç Zorunlu Trafik Sigortası
 • LPG veya CNG'li araçlar için tadilat sonrası alınması gereken Montaj Tespit Raporu ve Gaz Sızdırmazlık Raporu'dur.

Eğer araç yeni el değiştirmişse; ruhsat devir işlemleri için noterde bulunacağından yine noterden alabileceğiniz EK 44 Araç Tesciline İlişkin Geçici Belgenin yanınızda olması yeterli olur. Bunu dışında sadece araç ruhsat sahibinin aracı muayeneye getirmesi halinde üzerinde TC kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportun da yanında olması gerekir.

Araç muayenesi ruhsat sahibi dışında bir kişi tarafından ilk kez muayeneye getirilmesi halinde vekalet veya yetkilendirme belgesi olmadan yapılabilir. Ancak araç muayene işlemleri bir aracı; eş, anne, baba veya çocuk vasıtasıyla 2.sefer yapılacaksa bu kişi adına düzenlenmiş noter onaylı vekalet belgesinin bulunması gerekir. Yine şirket çalışanı tarafından 2.kez yapılan işlemlerde veya kiralanan araç muayenelerinde imza sirkülerinin de eklendiği, üzerinde;tarih, yetkilendirilen kişinin adı, soyadı ve TC kimlik numarasının yazılı olduğu yetkilendirme belgesi ile işlem yapılabilir. Birden fazla araç için tek kişi adına düzenlenmiş noter onaylı vekaletler de bu durumda geçerlidir. Kamu kuruluşlarında kullanılan resmi araçlar ve konsolosluk araçları ise resmi araç olarak değerlendirilir ve yetki belgesi veya vekaletname istenmez. 

Araç Muayenesinde Araçta Olması Gerekenler Nelerdir?

Araç muayenesi sırasında araçta;

 • İlk yardım çantası,
 • Stepne,
 • Üçgen reflektör,

-Süresi geçmemiş yangın söndürme cihazı bulunmalıdır. İlk yardım çantasının içinde tüm malzemeler eksiksiz olmalıdır. Ayrıca yangın tüplerinin kilogram ölçüleri de aracın büyüklüğüne ve tehlikeli madde taşıyıp, taşımadığına göre değişir. Otomobiller için 1 kilogramlık yangın tüpü yeterli olurken minibüsler için 2 adet 2 kilogram, otobüsler için 1 adet 2 kg ve 1 adet 4 kg, eğer tehlikeli madde taşıyan bir araçsa en az 8 kilogramlık yangın tüpünün olması gerekir. 

Araç Muayenesinde Yapılan İşlemler Nelerdir?

Araç sahipleri tarafından en çok merak edilen soru; "Araç muayenesinde nelere bakılıyor?" olur. Araç muayenesinden hemen önce gerekli olan ücret, vezneye yatırılır ve muayene sırası için araç alana götürülür. Adınız anons edilip kontrol bandına doğru ilerlemeniz istendikten sonra muayene işlemi başlar. Aracın tanıtım, tescil, şasi ve motor numarasının araç ruhsatı ile aynı olup olmadığı kaput açılarak kontrol edildikten sonra;

 • Fren sistemi, 
 • Direksiyon,
 • Farlar, yansıtıcılar, araç elektrik sistemi 
 • Lastikler ve süspansiyon, 
 • Şasi ve şasi bağlantıları,
 • Araçta bulunması gereken zorunlu ekipmanlar,
 • Gürültü kirliliği ölçümü,
 • Ön ve arka koltuklar için emniyet kemeri kontrolü yapılır. 1995 yılından beri otomobillerde arka koltuklar için de emniyet kemeri olması zorunludur. 

Tüm bu işlemler araç özel bir bant üzerindeyken ve tamamen elektronik ölçümleme sistemleri ile yapılır. Muayene sonucunda hafif kusurlar ve ağır kusurlar tespit edilir. Hafif kusurlar ile muayeneden geçilebilir, ancak daha sonra trafik kontrollerinde araç bu hafifi kusurlar nedeniyle ceza alabilir. Eğer araç ağır kusurlu çıkmışsa eksiklerin tamamlanması için 1 ay süre verilir. Bu süre içinde tekrar araç muayenesine gelindiğinde ücret tahsil edilmez. Ancak bu süre aşılırsa ceza işlemeye başlar. Eğer 1 ay içinde trafik kontrolü yapılırsa mevcut araç muayene raporu ibraz edilebilir. Ancak yine süre geçilmişse aracın muayenesi yok kabul edilir ve araç trafikten men edilir. 

Araç Tespit Muayenesi Nedir?

"Araç tespit muayenesi nedir?sorusunu cevabı; ücretsiz yapılan bazı özel işlemlerdir. Bu işlemler için önceden randevu alınmasına gerek yoktur. Tespit muayenesi sadece;

 • Aracın üzerine logo takılması veya sökülmesi,
 • Renk, şasi ve motor numarası tespiti,
 • -Servis araçlarına kuşak takılması veya sökülmesi,
 • Takograf veya taksimetre takılması, 
 • Ticari taksinin hususi araca, hususi aracın da ticari taksiye dönüşmesi işlemleri yapılır. 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;