MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İçin Yaş ve Fiyat Aralığı Nedir?
16 Temmuz 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İçin Yaş ve Fiyat Aralığı Nedir?

SGK'lıların özel hastane hizmetlerinden yararlanabilmesi için en uygun sigorta çeşitlerinden biri olan tamamlayıcı sağlık sigortası ile hem kendinizi hem de ailenizi güvence altına alabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası devlet desteğine sahip, SGK'lı bireylerin anlaşmalı özel hastanelerin hizmetlerinden faydalanabileceği bir sigorta türü olarak bilinir. SGK'nın karşılamadığı ya da limitli bir şekilde karşıladığı tedavi masraflarını karşılayarak sigortalının bütçesini zorlamayan bir sisteme sahiptir. Küçük bir miktarda katkı payı ödeyerek anlaşmalı özel hastanelerden hem siz, hem de aileniz yararlanabilir, yüksek kaliteye sahip sağlık hizmeti alabilirsiniz. Özellikle büyük sağlık problemlerinde güvence altına alarak bütçeyi aşan masrafları sizin yerinize öder. Buna ek olarak sigortalı kişi işverense, gelir vergisi indirimden de faydalanabilir. Sağlık sigortaları için yaş sınırı genel olarak 55 olarak belirlense de, bazı sigorta şirketleri için bu sınır 55 ve 80 arasında farklılık gösterebilir. Tamamlayıcı sağlık sigortasında üst yaş sınırı 60 olarak belirlenmiştir. Bu durum sigorta şirketlerinin esnekliğine göre değişebilir, en doğru bilgi için anlaştığınız sigorta şirketi ile iletişime geçmeniz tavsiye edilir. Ek olarak, tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamındaki hastaneler sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu hastanelere göre çeşitlilik gösterebilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamında Yatarak Tedavi Teminatı

Tamamlayıcı sağlık sigortası genel şartları ve sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilen özel şartları ile kapsam altına alınan teminatlar mevcuttur. Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı nedir sorusu ise şu şekilde özetlenebilir;

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı içerisinde yatarak tedavi ve ayakta tedavi olmak üzere 2 adet ana teminat ve onların alt teminatları mevcuttur. Yatarak tedavide bazı teminatlar limitsizken bazılarında limit olabilir. Sağlık sigortası kapsamı içerisinde bulunan yatarak tedavi teminatında;

Limitsiz teminatlar: Sigorta şirketinin belirli bir sınır koymadan güvence altına altığı hizmetler ambulans, ameliyat, ameliyat öncesi ve sonrasında istenen tetkikler, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz, yoğun bakım ve tıbbi gözlem masraflarıdır.

Limitli teminatlar: Sigorta şirketinin limitli bir şekilde karşılayabileceği sağlık hizmetleri ise,

Evde bakım teminatı: Tedaviye evde devam etmesi gereken hastaların yanına sağlık personelinin getirilmesi.

Suni uzuv teminatı: Kişinin sigorta başlangıç tarihinden sonra yaşadığı bir kaza ya da hastalık sonucu uzvunu kaybetmesi sebebiyle temin ettiği protez ve protez bakımları tamamlayıcı sağlık sigortası kapsam içerisinde kabul edilir.

Tıbbi Malzeme Teminatı: Sigorta süresinde yaşanan kaza ya da hastalık sonucu, kişinin tedavisine yardımcı olacak her türlü malzeme masrafı sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu malzemeler atel, bandaj, tabanlık, korse, kol askısı, dizlik, bileklik, koltuk değneği, walker, alçı terliği, oturma simidi, ürostomi ve kolostomi torbası gibi çeşitleri içerir. Aynı zamanda yanık sonucu oluşan yaraların kapanmasını sağlayan malzemeler de tamamlayıcı sağlık sigortası teminatları arasındadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ayakta Tedavi

Tamamlayıcı sağlık sigortası ayakta tedavi teminatı: Yatarak tedavi gerektirmeyen röntgen, tahlil, muayene, laboratuvar tetkikleri gibi sağlık hizmetleri teminat kapsamında değerlendirilir. Sigorta şirketlerine göre farklılık gösterse de ayakta tedavi teminatında yaklaşık 9-10 doktor muayenesi limiti mevcuttur. Fiziksel tedavi ve rehabilitasyon da ayakta tedavi kapsamında değerlendirilmiş olup, limiti 15 ile 60 seans arasında değişiklik gösterebilir. Tüm teminatların net limit bilgisi için anlaşmış olduğunuz sigorta şirketi ile iletişime geçmeniz tavsiye edilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Kapsam Dışı Kalan Teminatlar

Tamamlayıcı sağlık sigortası sağlık hizmetlerinin çoğunu karşılasa da, kapsam dışı kalan bazı durumlar da mevcuttur. Bunlar;

  • Sigorta poliçesinden önce başlayan sağlık durumları ve harcamaları,
  • Genel Sağlık Sigortasının aktif olmadığı dönemde yapılan sağlık harcamaları,
  • SGK'nın anlaşmalı olmadığı hastanelerde yapılan harcamalar,
  • Diş tedavisi harcamaları,
  • Gözlük ile ilgili tüm harcamalar (lens, gözlük camı, çerçevesi),
  • Yurt dışı harcamaları,
  • Estetik cerrahi harcamaları,
  • Kişinin kendine verdiği zararların harcamaları tamamlayıcı sağlık sigortası kapsam dışı olarak kabul edilir.

Sigortaladım.com, size ve ailenize en uygun sigorta seçeneklerini sunarken aynı zamanda bütçenizi korur. Alanında uzman kadromuza ve 7/24 ulaşabileceğiniz müşteri hizmetlerimizi arayarak aklınıza takılan her soru hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortası geçerlilik süresi, fiyatları, teminatları gibi herkes tarafından merak edilen sorular için hemen şimdi form doldurabilir, bizimle iletişime geçerek dilediğiniz sigortayı yaptırabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI