Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Prim İadeli Hayat Sigortası Nedir ve Vergi Avantajları Nelerdir?

20 Temmuz 2023

Poliçe vefat ve yaşam teminatından oluşmaktadır. Vefat riskinin gerçekleşmesi durumunda kanuni varislerinize ödeme yapılır. Riskin gerçekleşmemesi halinde yaşam teminatı devreye girer ve süre sonunda ödenen prim iade alınır.

Prim ödemeleri Amerikan Doları bazlıdır ve poliçe süresi boyunca sabit kalacaktır. Sigortada yer alan yaşam teminatı sayesinde risklerin gerçekleşmediği durumda sigorta süresi sonunda ödediğiniz primleri dolara endeksli olarak geri alabilirsiniz. Poliçe süresi 12 yıldır, ancak dilerseniz 8 yılın sonunda da poliçenizi kesintiye uğramadan sonlandırabilirsiniz.

Poliçelerde uzun vadeli yapılar olduğundan 1. Yıldan sonra poliçe ara verme gibi alternatif seçenekler yer almaktadır.

Prim Ödemeleri Amerikan Doları bazlı olması sayesinde sigorta süresi sonunda ödediğiniz primlerin tamamını Amerikan Doları karşılığı TL (tahsilat/ödeme tarihinden bir önceki iş gününde saat 15:30'da geçerli olan T.C. Merkez Bankası efektif satış kuru esas alınır) olarak geri ödenir.

Teminatınız USD bazında olduğundan yüksek enflasyon riskinden korunmuş olursunuz.

Poliçenin toplam süresi 12 yıldır. 1.yıl iştira kesinti oranı %100 dür. 1.yıldan sonra iştira kesinti oranı standart pakette %30, premium pakette ise %15 dir. 8. yıldan sonra iştira kesintisi uygulanmaz; yalnızca teminat altında olduğunuz dönem için kesinti uygulanır. 12. yılın sonunda ise bu kesinti de alınmaz ve  yatırdığınız tutarın tamamını alırsınız.

Prim İadeli Hayat Sigortasından Yararlanma Yaşı ve Yaşa Göre İhtiyaçlar

Birikim yapmak ve hayatta karşılaşılabilecek çeşitli risklere karşı teminat sahibi olmak isteyen 18-63 yaş aralığındaki herkes Prim İadeli Hayat Sigortasından yararlanabilir. Peki neden Prim İadeli Hayat Sigortası Yaptırılmalı;

Günlük hayatımızda bulunduğumuz yaş grubu ihtiyaçlarına göre hepimizin muhasebesini yönettiği temel ihtiyaçları, sağlık harcamaları, gelecek planlarında yer alan bazı harcamaları söz konusu. Vefat durumunda sevdiklerinize ödenecek olan teminat tutarı ile sevdikleriniz de yaşam standartlarını sürdürebilir ve düzenlerini devam ettirebilirler. Bu poliçe sayesinde risk gerçekleşmez ise hayat teminatı devreye girer. Yani her şeyin yolunda gittiği bir hayatın içinde bile finansal bir birikim mutlaka olmazsa olmazdır ve siz bunu 2 türlüde garanti altına almış olacaksınız.

Çalışan genç kesim için ihtiyaçların hesaplanması, gelir elde ederken aynı zamanda giderlerimin planlanması, bir de buna ek emekli olacağım yaşa kadar ki yıllarımda sağlayacağım geliri kontrol altına almak en zor işlerden biridir. Hayatın doğal akışında olan yüksek enflasyon riskleri de hesaplanamayan ve ön görülemeyen çok büyük bir bölümdür.

Aile fertlerinin en gencinden en yaşlısına düşündüğümüzde,

-       Kendim, çocuklarım, annem, babam vs. gündelik ihtiyaçlarımız ve olması istenen yaşam tarzı standartları

-       Temel ihtiyaçlarda aldığımız krediler ve kredi kartları gibi finansal desteklerin düzenli ödemeleri

-       Çocukların eğitim planlamaları ve gelecek desteklerinin kurulmasına katkı (evlilik, iş kurma vs.)

-       Planlanamayan riskli hastalık veya tedavilerde ihtiyaç duyulan özel sağlık harcamaları vb.

 

Bu masrafların tamamının toplamı, bugün vefat edilmesi halinde ihtiyacınız olan birikimdir. Zamanla koşulların değişmesi gelir ve gider dengesinin aynı standardı etkilememesi için, bugün ki sabit prim ile riskleri azaltıp, yatırımı büyütmek herkesin ortak ve en büyük ihtiyacıdır.

Prim İadeli Hayat Sigortasında Vergi Avantajı

Bu poliçelerde diğer hayat poliçelerinde olduğu gibi vergi avantajından yararlanılabilmektedir. %40’a varan gelir vergisi avantajı ile ücretli çalışan veya serbest çalışan gibi çalışma durumunuza, brüt maaşınız ve ödediğiniz prim bilgisi gibi bilgiler ile hesaplanmaktadır. İlgili ayın ödemesi gerçekleştiğinde tahsilat makbuzunuzu çalıştığınız kurumun muhasebecisine iletmeniz halinde hesaplanacaktır.

Gelir vergisi mükellefiyseniz; kendiniz, eşiniz ve 18 yaşından büyük çocuklarınız için ödediğiniz hayat sigortası primlerini belirtilen oranlarda gelir vergisi matrahınızdan düşürebilirsiniz. Böylece, ödeyeceğiniz vergi ve hayat sigortaları için cebinizden çıkacak tutar azalır ve daha fazla birikim sağlarsınız.

Vergi avantajınız, ilgili ay için hesaplanmış olup yıl içinde farklılık gösterebilecektir. Gelir vergisi matrahınızdan indirebileceğiniz tutar, aylık brüt maaşınızın %15'ini ve brüt asgari ücretin yıllık tutarını geçemez. Bu poliçede birikimlerini ve vergi avantajını hesaplamak için tıkla!

Prim İadeli Hayat Sigortasının Hayat Poliçesinden ve Birikim Araçlarından Farkı

Emeklilik Sigortaları TL olarak ödeme alır ve sigorta süresince kanuni varis veya belirlenen lehtarlara ödenmek üzere ek bir teminat tutarı yer almamaktadır. Bununla birlikte belirlenen bir poliçesi süresi değil, emeklilik yaş kriterleri doğrultusunda kesintisiz iade sağlamaktadır.

Standart hayat sigortaları ise belirlenen süre için belirlenen vefat teminat tutarı üzerinden düzenlenir. Riski gerçekleşmesi halinde belirlenen teminat tutarı varislere ödenirken, riskin gerçekleşmemesi halinde iade edilen bir tutar yoktur.

Prim İadeli Hayat tam olarak bu noktada devreye girer ve hem poliçe süresinde vefat riskini teminat altına alıp, varislere ödeme yapar; hem de risk gerçekleşmez ise ödenen primi iade eder. Poliçe dövizli olduğu için de ilgili günün kurundan hesaplama yapılarak TL karşılığı ödenir ve yüksek enflasyon riskinden korunmuş olursunuz.

Böylece sadece kendiniz ve ailenizi güvence altına almakla kalmayıp, hem birikimlerinizi güvence altına alır, hem de gelecek planlarınızı garantilemiş olursunuz. Prim İadeli Hayat Sigorta teklifi almak, örnek ödeme tablolarını incelemek ve diğer tüm detaylar için tıkla!

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;