03 Haziran 2020 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası, araçların çarpışma, yangın veya çalınma gibi istenmeyen durumlarda ortaya çıkan zararın karşılanabilmesi için güvence veren bir sigorta çeşididir. Kasko veya zorunlu trafik sigortası yaptırıldıktan sonra poliçe süresi olan bir yıl içerisinde araçların herhangi bir hasara ya da zarara uğramaması halinde gelecek dönemlerde uygulanacak indirime de “hasarsızlık indirimi” denir. Her poliçe döneminde bu indirim geçmiş yıllar göz önünde bulundurularak sigorta şirketleri tarafından yeniden hesaplanır.

Hasarsızlık İndirimi Yıllık Oranları

Araçların hasarsız geçirdikleri poliçe dönemlerini takip eden yıllarda;

1. İlk poliçe yenileme döneminde %30

2. İkinci poliçe yenileme döneminde %40

3. Üçüncü poliçe yenileme döneminde %50

4. Dördüncü poliçe yenileme döneminde %60 civarında indirim uygulanabilir

Hasarsızlık indirimi hesaplanırken zorunlu trafik veya kasko sigortası yaptırılan aracın yaşı, marka ve modeli sigorta bedeline ve indirim oranına etki edecek unsurlardır ve indirim oranları sigorta şirketine göre farklılık gösterebilir.

Hasarsızlık İndirimi Kişiye Uygulanır

Hasarsızlık indirimi sigorta yaptırılan araca değil aracın sahibine tanınan bir ayrıcalıktır. Araç el değiştirdiğinde aracın yeni sahibi indirim oranlarından faydalanamaz. Aracın ruhsat sahibi ise kazandığı indirim hakkını satın aldığı her araçta kullanmaya devam edebilir.

Hasarsızlık İndirimine Etki Etmeyen Durumlar

Araçların maruz kaldığı hasarların her birisi indirimi bozacak türden olmayabilir.

1. Mini onarım ile giderilebilecek ufak hasarlar,

2. Kaza esnasında sigortalı aracın ve sürücüsünün kusursuz bulunması,

3. Cam kırılmaları ve çatlakları,

4. Radyo, teyp arızaları indirim oranları hesaplanırken göz önünde bulundurulmazlar.

Oluşan Hasarların Onarımı

Ortaya çıkabilecek kazalar sonucu oluşacak hasarların zorunlu trafik veya kasko sigortası kapsamında onarımının yapılması hasarsızlık indirim hakkının kaybolmasına neden olur. Ancak indirim hakkının kaybedilmemesi için aracın onarım masrafları poliçeye yansıtılmadan karşılanırsa hasarsızlık indirimi devam eder.

Hasarsızlık İndirimi Sigorta Şirketi Değiştirildiğinde Devam Eder

Poliçe dönemi sona erdiğinde zorunlu trafik veya kasko sigortası farklı bir sigorta şirketi aracılığı ile yenilenirse indirim hakkı kaybolmaz. Hasarsızlık indirimi, zorunlu trafik veya kasko sigortasını düzenli olarak yaptıran ve kaza yapmayan sürücülere verilen bir ödül olarak görüldüğü için sigorta şirketleri bu indirimi kişiler üzerinden uygulamaya devam eder.

Kasko Sigortasına Ara Vermek İndirim Hakkının Kaybolmasına Yol Açar

Zorunlu trafik sigortasından farklı olarak kasko sigortası her yıl yenilenmek zorunda değildir. Kasko sigortası da bir yıl süre ile geçerli olduğu için sigorta yenilenmediğinde ya da kasko sigortasına ara verildiğinde indirim hakkı kaybolabilir. Bu hakkın korunabilmesi için kasko sigorta poliçesinin süresi dolduğunda yenisinin yaptırılması gerekir.

Uygun Sigorta Seçenekleri

Hasarsızlık indirimi hakkından faydalanabilmek ya da mevcut indirim hakkınızı devam ettirebilmek için sigorta şirketlerini ve bütçenize uygun sigorta seçeneklerini sigortaladım.com üzerinden inceleyebilir ve iletişim bilgilerinizi bırakarak aracınızın sigortasını rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI