Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Kasko Yurt Dışı Teminatı Nedir?

01 Nisan 2024

Kasko sigortası; aracınızı hırsızlık, yangın, çarpma ve çalınma gibi risklere karşı güvence altına alır. Ancak standart kasko sigortası poliçeleri yalnızca Türkiye sınırları içinde geçerlidir. Eğer aracınız ile yurt dışına seyahat edecekseniz ve yurt dışındayken de aracınızı güvence altına almak istiyorsanız kasko sigortasına yurt dışı teminatını eklemeniz gerekir. 

Kasko sigortasındaki yurt dışı teminatı ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylar için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz. 

Kasko Sigortası Yurt Dışı Ek Teminatı Nedir?

Kasko sigortası yurt dışı ek teminatı, standart kasko sigortası poliçenizin kapsamını genişleterek yurt dışındaki risklere karşı da koruma sağlar. Yurt dışı ek teminatı ile kasko sigortanızı, Türkiye sınırları dışında meydana gelen hasarlar için de kullanabilirsiniz. 

Araçla Yurt Dışına Çıkarken Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Araçla yurt dışına çıkarken yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Aracınız ile yurt dışına çıkabilmeniz için uluslararası geçerliliğe sahip çipli ehliyetiniz bulunmalıdır.
  • Yurt dışı çıkış harcı ödemeniz gerekir. 
  • Aracınızın gümrükten geçebilmesi için gerekli belgeleri hazırlamanız gerekir.
  • Araçta seyahat eden herkesin pasaportu bulunmalıdır.
  • Araç ruhsatı yanınızda olmalıdır.
  • Yurt dışına çıkışlar için gerekli olan yeşil kart sigortası yaptırmanız gerekir. 
  • Avrupa ülkelerine seyahat için Schengen vizesi almanız zorunludur. 
  • Gideceğiniz ülkenin şartlarına bağlı olarak seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gerekir. 

Trafik Sigortası Yurt Dışında Geçerli Midir?

Trafik sigortası, yalnızca Türkiye içinde meydana gelen kazalar için koruma sağlar. Türkiye’deki motorlu araç sahiplerinin yaptırmak zorunda olduğu trafik sigortası, yurt dışında geçerli değildir. Trafik sigortasının yurt dışında da geçerli olması için seyahatinizden önce yeşil kart sigortası yaptırmanız gerekir. 

Yeşil Kart Sigortası Nedir?

Yeşil kart sigortası, yurt dışında kaza yapmanız halinde üçüncü kişilere verilen maddi hasarları güvence altına alan bir sigorta türüdür. Yeşil kart sigortası ile Türkiye’de yapılan trafik sigortası yurt dışında da geçerli hale gelir. 

Yeşil kart sistemine üye olan ülkelere araç ile yapılacak seyahatlerde meydana gelebilecek kazaları güvence altına alan yeşil kart sigortası, seyahat ettiğiniz ülkenin zorunlu trafik sigortası mevzuatları ve limitleri dahilinde teminat sağlar. Uluslararası geçerliliği bulunan yeşil kart sigortası, poliçe süreniz boyunca yeşil kart sistemine üye olan tüm ülkelerde geçerlidir. 

Yurt dışı seyahatlerinizde de kasko sigortasının teminatlarından yararlanmak ve seyahatlerinizi güvenle gerçekleştirmek için poliçenize yurt dışı teminatını dahil etmeniz önemlidir. Sigortaladim.com ile kasko sigortanız için birden fazla sigorta şirketinden teklif alabilir, tüm teklifleri tek ekranda inceleyerek size uygun olan poliçeyi satın alabilirsiniz.

Siz de hemen sigortaladim.com’dan kasko sigortası teklifi alın, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun olan poliçeyi sigortaladim.com avantajları ile satın alın!

 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?
Kasko Yenileme Süresi Kaç Gün? Kasko Zamanı Geçerse Ne Olur?
İllere Göre Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam