Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Mini Onarım Teminatı Nedir ve Avantajları Nelerdir?

28 Mart 2024

Mini onarım teminatı; kasko sigortasının ek teminatlarından biridir. Araçta meydana gelen küçük çaplı hasarların karşılanmasını sağlayan mini onarım teminatının kapsamı, sigorta poliçesinin şartlarına göre değişiklik gösterebilir. 

Mini onarım teminatı ve avantajları ile ilgili tüm detayları yazımızda sizin için derledik.

Mini Onarım Nedir?

Mini onarım; araçta meydana gelen küçük çaplı hasarlarda devreye giren bir teminattır. Kasko sigortasının geçerli olduğu süre boyunca, herhangi bir ek ücret ödemeden araçtaki göçük, çizik, boya kabarmaları ve plastik parça hasarları gibi küçük çaplı onarımlar, mini onarım teminatı dahilinde karşılanır. 

Mini onarım teminatından yararlanmak için ekspertiz ve tutanak gibi işlemlere gerek yoktur. AUTO KING servis istasyonlarında sağlanan mini onarım hizmeti için yalnızca aracınızı servise götürmeniz ve hasarı belirtmeniz yeterlidir. Mini onarım hizmeti ile gereksiz zaman kayıplarının önüne geçilirken araçtaki hasarların hızlı ve pratik şekilde düzeltilmesi amaçlanır. 

Kasko Mini Onarım Kasko Limiti Ne Kadar?

Araçtaki ufak hasarların tamir edilmesi ve düzeltilmesi, poliçede belirlenen limitler dahilinde mini onarım teminatı kapsamında karşılanır. Kasko sigortasındaki mini onarım limiti, sigorta şirketlerine ve sigorta kapsamına göre değişiklik gösterir.

Bazı kasko sigortası poliçelerinde mini onarım limiti için fiyat aralığı verilirken bazı poliçelerde ise limit, sayı ile belirlenir. Bu sebeple mini onarım limitini öğrenmek için teminatlarınızın detaylarını incelemeniz gerekir. 

Mini Onarım Kaskoyu Bozar Mı?

Çoğu sigorta poliçesinde mini onarım teminatı kaskoyu bozmaz. Bu sebeple avantajı bir ek teminat olarak sunulur. Yani, aracınızdaki ufak çaplı hasarlar için yaptırdığınız işlemler kasko sigortasındaki hasarsızlık indirimini etkilemez ve mini onarım kapsamında karşılanır.

Bazı sigorta poliçelerinde ise mini onarımın kullanılması kaskoyu bozar. Bu sebeple kasko sigortası için teklif alırken mini onarım teminatı ile ilgili detaylı bilgi edinmeniz önemlidir. 

Mini Onarım Hangi Teminatları Kapsar?

Mini onarım, küçük çaplı hasarlarda yapılan onarım işlemlerini kapsar. Çoğunlukla hasarsızlık indirimini etkilemeyen mini onarım teminatı bu açıdan son derece avantajlıdır. Mini onarım teminatı ve limitleri sigorta şirketlerine göre değişiklik göstermekle birlikte çoğunlukla aşağıdaki teminatları kapsar: 

Boyasız kaporta göçük düzeltme: Aracın aldığı darbeye bağlı olarak araç kaportasında meydana gelen göçüklerin, boya kullanmadan ve aracın orijinal halini bozmadan düzeltilmesidir. 

Boya hasarlı kaporta göçük düzeltme: Aracın aldığı darbe sonucu kaportada oluşan ezik, göçük ve vurukların özel tekniklerle düzeltilmesidir. 

Araç boya tamiri (mini yama): Aracın dışarıdan aldığı darbe sonucu çamurluk, tampon ve kapıda meydana gelen çizik, sıyrık ve küçük çaplı boya hasarlarının tamir edilmesidir. 

Araç döşeme tamirleri: Aracın iç döşemelerindeki çizik, yırtık ve yanık gibi hasarların tamir edilmesi işlemidir. 

Ön cam tamiri: Aracın ön camında taş sekmesi ve çeşitli dış darbelerden kaynaklı oluşan hasarların düzeltilmesidir. 

Leke çıkarma: Döşeme kumaşları, halı ve deri malzemelerindeki lekelerin çıkarılmasıdır. Göçük, kopuk ve yırtıklar da bu teminat kapsamında düzeltilir. 

Kasko Sigortasında Mini Onarım Teminatı Yoksa Ne Olur?

Kasko sigortasında mini onarım teminatı bulunmayan araç sahipleri, göçük, çizik ve sıyrık gibi küçük çaplı hasarların onarımı için kasko sigortasından yararlanmak zorundadır. Bu tarz hasarlar sebebi ile kasko sigortasının kullanılması durumunda ise kasko hasarsızlık indirimi bozulacaktır. 

Kasko sigortasında mini onarım teminatı olmayan ve küçük hasarlar için kasko sigortasını kullanan araç sahipleri, bir sonraki kasko döneminde hasarsızlık indiriminden yararlanamaz. 

Kasko sigortası çarpma, çarpışma ve doğal afetler gibi büyük risklere ek olarak mini onarım gibi ek teminatlar ile küçük çaplı hasarlar için de güvence sağlar. Kasko sigortanızı yaptırırken ek teminatları detaylı olarak incelemeniz ve ihtiyacınıza uygun olan teminatları poliçenize dahil etmeniz son derece önemlidir. 

Sigortaladim.com kasko sigortası için aynı anda 20’den fazla sigorta şirketinden teklif almanızı sağlar. Bu sayede tüm teklifleri karşılaştırarak ihtiyacınız olan poliçeyi satın alabilirsiniz. Siz de hemen kasko sigortası için sigortaladim.com’dan teklif alın, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun olan sigortayı online olarak yaptırın!

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?
Kasko Yenileme Süresi Kaç Gün? Kasko Zamanı Geçerse Ne Olur?
İllere Göre Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam