Araç Kasko Değeri Nerede Kullanılır?

  Zorunlu bir sigorta türü çerçevesinde değerlendirilen trafik sigortası, maddi kaybın yaşanmasını önleyerek hem sürücüyü hem de karşı tarafı korur. Olası bir istenmeyen kaza ya da benzeri durumda devreye giren sigorta, sadece maddi kaybı önlemekle kalmaz aynı zamanda sürücüye gönül rahatlığı ile seyahat etme olanağı yaratır. Trafik sigortasına ek olarak satın alınabilen kasko ise güvenlik önlemlerinin arttırılmasını sağlar. Maddi güvence anlamında çok daha geniş ölçüde değerlendirilen kasko, pek çok türde maddi kaybı önler.

  Daha fazla önlem almak ve maddi kayıplar yaşamamak adına hemen kasko yaptırabilirsiniz. Bu noktada devreye giren araç kasko değeri, kasko adına ne kadar değer ödeyeceğinizi temsil eder. Liste içerisinde 15 yıllık kasko değerleri bulunur. Eğer daha eski bir otomobil modeline sahipseniz, sigorta şirketiniz ile bir araya gelerek değerin belirlenmesinde rol oynayabilirsiniz.

  Aracın bütçesini güvenceye almak için tüm sürücülerin yaptırması önerilen kasko poliçesi, sıfır ya da ikinci el aracın sigortalanması, ikinci el aracınızın elden çıkarılması ve hasar ödemelerinin karşılanması gibi durumlar açısından da rol oynar. Bahsi geçen durumlar yaşandığı takdirde kasko poliçesi baz alınarak hesaplama yapılır ve bu bağlamda ne kadar ödeme yapılacağı ortaya çıkar.

  Araç Kasko Değerlerini Etkileyen Faktörler

  Araç kaskosu, pek çok olumsuzluğu kapsar. Trafikte sizi bir anlamda korumayı başaran kasko, olası bir trafik kazasını maddi kayıp olmadan atlatmanızı hedefler. Tabi buradaki önemli olan nokta yine de kurallara uymanızdır. Kaskoya güvenerek kuralları ihlal etmemeli, her daim trafik kurallarına ve diğer sürücülere saygılı olmalısınız. Eğer tüm bunlara rağmen başınıza kötü bir şey gelirse, kazayı maddi anlamda zarar görmeden atlatmanız mümkündür.

  Araç kasko değeri, söz konusu 15 yıllık değerler içerisinde belirlenirken araçların marka ve modeline göre de değişkenlik gösterir. Bunlara ek olarak otomobilin aksesuar paketi bulunuyorsa sigorta şirketiniz ile konuşmanız gerekebilir. Motorlu taşıtlar vergisi için de baz oluşturan araç kasko değerleri, hasar kaydına ve çeşitli durumlara göre de değişkenlik gösterir.

  Bazı Araçlar Kasko Değer Listesinde Olmayabilir

  Belli başlı durumlarda otomobilinizin kasko değer listesi arasında yer almadığını görebilirsiniz. Bu tarz bir durum söz konusu olduğunda sigorta şirketinize danışmanız gerekir. Sigorta şirketiniz ile bir araya gelerek sigorta poliçeniz çerçevesinde araç kasko değeri noktasında bir değer belirleyebilirsiniz. Bu değer, hem aracınıza hem de sigorta poliçesine uygun olacak bir miktarda belirlenecektir. Ancak yine de net rakam için sigorta şirketinize danışmalısınız.

  Herhangi bir yasal zorunluluğu olmayan araç kaskosu, sevdiklerinizle çok daha rahat bir seyahat gerçekleştirmenizi sağlar. Gönül rahatlığı ile aracınızı kullanabilir, herhangi bir maddi kayıp yaşama endişesi olmaksızın otomobilinizin tadını çıkarabilirsiniz. Sizi ve sevdiklerinizi maddi kayıplardan koruyan kasko, trafik sigortasının da devreye girmesiyle karşı tarafın da korunmasında rol oynar.

  BENZER HABERLER

  Hata tepsit ettik!

  Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

  sigorta

  SMS Onay

  Size özel teklifleri görebilmeniz için cep telefonunuza onay kodu gönderilecektir.


  Lütfen cep telefonunuza gelen sms onay kodunu girin.

  Lütfen 53270XXX00 numaları telefonuza gelen onay kodunu giriniz.
  Kalan Süre: 300
  Süre dolmuştur. İşlem yapmak için sayfayı yenileyin.