Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Tesla Türkiye'de Nasıl Sipariş Verilir? Ortalama Bekleme Süresi Nedir?

24 Ocak 2024

Tesla Motors, 2023 yılı Nisan ayında Türkiye’de Model Y için online sipariş almaya başladı. Süreçten önden haberi olan ve bekleyenlerin yanı sıra, elektrikli araçlara geçmeyi düşünen geniş bir kitleden de yoğun ilgi gördü. O tarihlerde, araç piyasasında belirsizlik (uzun bekleme süreleri, değişken fiyatlar, teslim sırası için ek ödemeler) söz konusuyken Tesla’nın Türkiye’de satışa sunduğu Model Y, %10’luk ÖTV diliminin ve Tesla’nın dünyadaki fiyat indirme politikası ile birleşince, birçok kullanıcıya cazip göründü. TOGG’un piyasaya girişi ve şarj istasyonlarındaki artışla birlikte, Tesla’nın görece cazip fiyatlaması elektrikli araca geçmek için bir tetikleyici oldu.

Sipariş süreci, alışılmışın oldukça dışındaydı. Model seçimi ve konfigürasyonun ardından, kredi kartınızdan sadece 10.000 TL’lik bir ön ödeme yapıyorsunuz ve beklemeye geçiyorsunuz. Satış temsilcisi yok, bayi yok, galeri yok, komisyon yok.

Gelin sipariş sürecinin detaylarına yakından bakalım.

Tesla Türkiye'de Sipariş Verme Adımları

İlk adım, Tesla’nın Türkiye sitesine ulaşmak: https://www.tesla.com/tr_tr. Dilerseniz önce ücretsiz bir Tesla hesabı oluşturabilirsiniz veya bu adımı konfigürasyon sonuna bırakabilirsiniz.

Türkiye’de şu an sadece Model Y sipariş veriliyor. “Araçlar” menüsünden Model Y altındaki “Sipariş” linki ile konfigürasyon sayfasına ulaşabilirsiniz.

İlk seçiminiz, 3 Model Y’den hangisini tercih edeceğiniz. Seçenekleriniz Standart (tek motor, arkadan itiş), Long Range (LR) ve Performance. Long Range ve Performance, çift motora ve hem önden hem arkadan çekişe sahip. 

Bu adımda aracın vergisiz bedelini de görebilirsiniz. Takip eden adımlardaki konfigürasyon tercihleriniz, bu bedeli etkileyecek. Her aşamada, farklı konfigürasyon tercihleri ile aracın yaklaşık teslim fiyatını da sayfada göreceksiniz. Unutmayın, ÖTV matrah sınırına bağlı olarak yaptığınız seçimler ÖTV diliminizi değiştirebilir, ufak değişiklikler teslim fiyatında önemli farklılık yaratabilir.

Model seçimi ardından, renk tercihinizi yaparsınız. Beyaz (Pearl White), Türkiye’de ek bedel olmadan satışa sunulan renk. Detay bir bilgi, ek bedelsiz sunulan standart renk her yerde beyaz değil, ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. 

Beyaz dışında tercih edebileceğiniz renkler Siyah (Solid Black), Mavi (Deep Blue Metallic), Gri (Quicksilver) ve Kırmızı (Midnight Cherry Red). Bu sıralama, aynı zamanda artan maliyet farklı sıralaması. Yani en pahalı tercih, Kırmızı.

Bir sonraki seçim, jantlar için. Standart (tek motor) ve Long Range için 19" Gemini Jantlar standart, ek maliyet ile 20" Induction jant tercih edebiliyorsunuz. Ufak bir detay, 19” Gemini jantlar kapaklı. Farklı tasarım jant kapakları da hem Türkiye’de hem global olarak online satılıyor. Performance için ise 21" Überturbine Jantlar standart, farklı bir seçim şansınız bulunmuyor.

Bir sonraki seçiminiz çeki demiri için. 1.600 kg'a kadar çekme kapasitesine sahip, yüksek mukavemetli, Sınıf II çelik çeki demirini bedeli karşılığında konfigürasyonunuza dahil edebilirsiniz. Yüksek tork ve motor gücü ile Model Y, oldukça iyi bir çekme gücüne sahip.

Takip eden seçim, iç mekan rengi. Standart seçim siyah, ek maliyet ile “Siyah ve Beyaz” tercih edebilirsiniz. Koltukların deri kaplama ve sıvı geçirmez olması, koruması zor olabilecek beyaz renk tercihini Tesla Model Y için başka araçlara kıyasla daha olası kılıyor.

Sonraki seçimler, “Geliştirilmiş Otopilot” ve “Full Self-Driving Kabiliyeti” yazılım paketleri için. Bu eklemeleri sipariş aşamasında yapabilirsiniz, ancak unutmayın ki bunlar yazılım güncellemeleri ve aracınızı teslim aldıktan sonra da dilediğiniz zaman satın alabilirsiniz. Önemli bir detay, sipariş aşamasında satın aldığınızda, bu paketler için hem KDV hem de ÖTV ödersiniz. Ancak teslimat sonrası, fiyata sadece KDV eklenir.

Seçimlerinizi tamamladığınızda fiyatı ve tahmini teslim zamanını görürsünüz. “Ödemeye Devam Edin”i tıklayarak henüz yapmadıysanız üyelik oluşturmaya ve kredi kartınızla ön ödeme yapma adımına devam edebilirsiniz. 

Tesla Türkiye Sipariş Teslimat Süresi

Konfigürasyonunuzu tamamladığınızda, tahmini teslim fiyatı ile birlikte tahmini teslimat zamanı bilgisi de ekranda yer alır. Konfigürasyonunuz, teslimat zamanını değiştirebilir. Araçlar Berlin’deki Tesla Giga Berlin fabrikasında üretilmekte ve üretim bandındaki planlamanın sizin talebinizle örtüşmesi ile teslim zamanı şekilleniyor. Elbette nakliye ve gümrük işlemlerinin zamanı da önemli etmenler.

2023 yılında siparişler Nisan’da başlamış, sınırlı sayıdaki ilk teslimatlar Mayıs-Haziran 2023’te gerçekleşmişti. Ancak çoğu teslimat, 3-5 aylık bekleme süreleri ardından Ağustos ve Eylül aylarında gerçekleşmişti. Şu an çoğu konfigürasyon için verilen tahmini teslimat süresi sadece 1-2 ay.

Tesla sitesinde önemli bir gelişme, belirli sayıda “hazır konfigürasyon” araçların doğrudan satışa sunuluyor olması. Bu araçlar ya sıfır kilometre veya çok sınırlı kilometrede, muhtemelen Türkiye’ye getirilmiş ancak satışı bir şekilde iptal olan araçlar. Bu araçlara Tesla sitesinde “Araçlar” menüsünde “Önceden Konfigüre Edilmiş Araçlar” başlığından ulaşabilirsiniz. Mağazada her model ve renkte seçenekler bulunmuyor, ancak size uygun bir konfigürasyon karşınıza çıkarsa şanslısınız, çünkü buradaki araçları normal sipariş bedelinin yaklaşık %10 altına, bekleme süresi olmadan hemen teslim alabilirsiniz.

Tesla Türkiye Sipariş Koşulları

Tesla siparişinizi ister şahıs ister şirket adına verebilirsiniz. Şahıs alımlarında kimliğiniz ve gümrük işlemleri için vereceğiniz vekalet gerekli olacak. Şirket siparişlerinde ise ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi, imza sirküleri ve yine vekalete ihtiyaç olacaktır.

Tesla Türkiye Sipariş Sorgulama ve Konfigürasyonda Değişiklik Yapma

Aracınızı konfigüre edip ön ödemesini yaptığınızda, siparişinizle ilgili detayları Tesla hesabınızda görebilirsiniz. Tesla hesabınızla web sitesine giriş yapabildiğiniz gibi, Tesla uygulamasını da indirip giriş yapabilirsiniz. 

Konfigürasyon detayınıza hesabınız altından ulaşabilir, dilerseniz değişiklik yapabilirsiniz. Ancak unutmayın, konfigürasyon değişiklikleri sadece teslimat fiyatını değil, teslimat zamanını da değiştirebilir.

Tesla Türkiye Sipariş İptali Nasıl Yapılır?

Siparişinizi, Tesla hesabınız altından iptal edebilirsiniz. Haklı gerekçe ile sipariş iptallerinde ön ödemenin iade olduğu bilgisi dolaşsa da, Tesla sitesinde iade koşulları ile ilgili bir bilgi bulunmuyor.

Tesla Türkiye Sipariş Teslimatı Süreci

Siparişinizi verdikten sonra, size atanan görevleri tamamlayın. Bunlar, gerekli belgelerin sisteme yüklenmesi ve teslimat noktasının seçilmesidir. Tesla, ABD ve bazı başka ülkelerde adrese teslimat yapıyor. Ancak Türkiye’de teslimatlar tek noktada, İstanbul Park'ta gerçekleşiyor. Siz de mecburen İstanbul Park’ı seçeceksiniz.

Aracınız, Giga Berlin’den Türkiye’ye gönderilme aşamasına geldiğinde size bir VIN numarası atanıyor ve sipariş onayı için Tesla ekibi e-posta üzerinden sizinle iletişime geçiyor. Bu aşamada, araç için ödeyeceğiniz kesin rakam da belli oluyor ve size bildiriliyor. Yaklaşık 1 hafta içinde onay vermeniz gerekiyor, yoksa siparişiniz iptal ediliyor. Sipariş onayını verdikten sonra, yine yaklaşık 1 hafta içinde ödemeyi yapmanız talep ediliyor. 

Onay isteği ve takip eden ödeme, aracın bildirilen tahmini teslim tarihinden yaklaşık 1 ay öncesinde gerçekleşiyor. Onay sonrası da ödeme için süreniz sınırlı. Dolayısıyla finansmanınızı takvime uygun şekilde ayarlamanız gerekiyor.

Ödemenizi yaptıktan sonra yine uygulama veya web sitesi üzerinden tahmini teslim tarihini takip edebilirsiniz. Bekleme sürecinde, Tesla uygulaması üzerindeki rehber videoları izleyerek ve YouTube’da deneyim ve görüş paylaşan videolara göz atarak teslimat ve sürüş deneyimine ilişkin bir oryantasyonu önden yapabilirsiniz.

Aracınız Türkiye'ye gelip gümrükten çekildikten sonra, size aracı teslim almak için gün ve saat seçmeniz için bir bildirim geliyor. Teslimatı bir Tesla yetkilisinden 15 dakikalık bir temel tanıtım alarak veya tamamen kendi başınıza gerçekleştirebiliyorsunuz. Geriye telefonunuzu anahtar olarak ayarlayıp, koltuğa oturup, yeni Tesla’nızı sürerek İstanbul Park’tan çıkmak kalıyor.

Sigortaladim.com ile elektrikli aracınız için trafik sigortası yaptırmadan önce aynı anda 20’den fazla sigorta şirketinden teklif alabilir, tüm teklifleri tek ekrandan karşılaştırarak ihtiyacınız olan poliçeyi online olarak satın alabilirsiniz. Siz de elektrikli araç trafik sigortanızı sigortaladim.com’dan yaptırın hem Türkiye’nin önde gelen sigorta şirketlerinden teklif alın hem de sigortaladim.com’un size özel sunduğu avantajlardan yararlanın!

 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;