Araç Satışında Yeni Dönem Başladı

  Araç satışında yepyeni bir dönem başlatan "Araçların Satış, Devir ve Tescil Hizmetlerinin Yürütülmesi Hakkında Yönetmelik" bu alandaki işlemlere pek çok açıdan kolaylık getiriyor. T.C. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren bu yeni yönetmelik ile yıllık işlem sayısı 9 milyon civarında olan araç tescil, satış ve devir işlemlerine büyük kolaylık getiriliyor. Bu yeni uygulamayla motorlu trafik belgesi masrafı ve posta masrafı ortadan kalkıyor ve işlem yapanlar 131,5 TL yerine sadece 15 TL ödüyor.

  Araç Alım, Satım, Devir ve Tescil İşlemleri Kolaylaşıyor

  Konu hakkında açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu düzenlemenin verimlilik artışı, iş gücü, zaman ve para tasarrufu sağlayacağı belirtiyor. Yönetmelikle daha önce trafik tescil birimlerinde yapılan bir çok işlem noterliklere devrediliyor. Böylelikle yeni araçların kaydı, araçlarla ilgili belgelerin yenilenmesi, tescil, plaka değiştirme işlemleri, hak mahrumiyeti işlemleri gibi hizmetler noterlikler tarafından yürütülerek daha hızlı ve kolay işlem yapma imkanı getiriyor.

  Emniyet Genel Müdürlüğü personeli açısından da önemli bir iş gücü kazancı getirecek olan uygulama ile bu işlemler için görevlendirilmiş 1727 personelin büyük kısmının trafik denetleme birimlerine aktarılması planlanıyor.

  Hizmet Noktası Artışı ile Kalite Yükseliyor

  Yeni yönetmelikle araçlarla ilgili hukuki değişiklikler, haciz, rehin, ihtiyati tedbir gibi şerhler noterler tarafından elektronik ortamda kayıt altına alınıyor. Ayrıca Türkiye Noterler Birliği, İçişleri Bakanlığı'nın bilgisi dahilinde araçlara verilecek plaka harf ve rakam gruplarını belirleyebiliyor.

  Araç sicili ve bu sicilin tutulmasına dayanak gösterilen belgeleri gizli tutmak ve 10 yıl süre ile saklamak sorumluluğu da noterlere veriliyor. Bu belgeler teftiş veya denetim yetkisi olan kişiler dışında kimse tarafından görülüp incelenemiyor. Ancak mahkemeler ve cumhuriyet savcılıkları bu belgeleri talep edebiliyor. Yol güvenliği, kamu sağlığı veya çevre koruması açısından risk oluşturan araçların sahibi ile ilgili iletişim bilgileri de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na verilebiliyor.

  Trafik Belgesi ve Posta Masrafı Ortadan Kalkıyor

  Trafik güvenliğine olumlu etki yapacak bu önemli adım sayesinde noter sayısı da arttırılıyor. Hizmete kolay ulaşım, işlem yaptırma süresinin kısalması, iş kalitesinin ve memnuniyetin arttırılması için hizmet noktası sayısı 615'ten 1931'e çıkartılıyor. Araç sahiplerinin üzerindeki 131.5 TL'lik yükü alan yeni yönetmelik güvenli, kaliteli, hızlı hizmet ile pek çok konuda tasarruf ettiriyor.

  Noter işlemlerinden sonra yeni araç almış hemen herkes ilk olarak zorunlu trafik sigortasını yaptırıyor. Trafik sigortasının verdiği teminatları yetersiz bulan, olası tüm risklere karşı güvence altında olmak isteyen araç sahipleri ise kasko poliçelerini bir an önce almak ve aracına huzurla binmek yolunu seçiyor.

  Sigorta konusunda kolay teklif alma, detaylı bilgi edinme ve dakikalar içinde poliçe sahibi olmak için işlemlerinizi Sigortaladim.com üzerinden kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

  BENZER HABERLER

  Hata tepsit ettik!

  Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

  sigorta

  SMS Onay

  Size özel teklifleri görebilmeniz için cep telefonunuza onay kodu gönderilecektir.


  Lütfen cep telefonunuza gelen sms onay kodunu girin.

  Lütfen 53270XXX00 numaları telefonuza gelen onay kodunu giriniz.
  Kalan Süre: 300
  Süre dolmuştur. İşlem yapmak için sayfayı yenileyin.