Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Elektrikli Araçlar Uzun Süre Çalıştırılmazsa Ne Olur? Batarya Deşarj Olur Mu?

14 Şubat 2024

Çevreci ve düşük enerji maliyetine sahip olan elektrikli araçların kullanımı her geçen gün daha da artıyor. Ancak birçok sürücü tatil veya seyahat gibi farklı nedenler ile araçlarını uzun süre kullanmayabilir.

Elektrikli araçların uzun süre kullanılmadığı durumlarda bataryasının deşarj olup olmayacağı ise sürücüler tarafından en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. Yazımızda elektrikli araç sahiplerinin, araçlarını uzun süre çalıştırmadığında batarya durumunun ne olacağını ve batarya ömrünü korumak için yapılması gerekenleri detaylı olarak anlattık.

Elektrikli Araç Bataryasının Uzun Süre Boş Kalması Durumunda Oluşabilecek Sorunlar

Elektrikli araç bataryaları uzun süre kullanılmadığı durumlarda bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlardan ilki bataryanın deşarj olmasıdır. EV’lerin bataryaları, uzun süre kullanılmadığında enerjisini kaybetmeye başlar. Bu durum, bataryanın deşarj olmasına yol açabilir.

Araç bataryasının uzun süre boş kalması, batarya kapasitesinin de azalmasına sebep olabilir. Günlük kullanımda elektrikli araçların bataryalarının yüzde 15 ile yüzde 80 arasında olması önerilmektedir. Pil yüzdesi bu seviyenin altında düştüğünde aracın batarya kapasitesi azalabilir.

Son olarak EV bataryalarının uzun süre boş kalması, nadiren de olsa kimyasal bozulmalara neden olabilir. Elektrikli araçların bataryalarının belirli bir sıcaklık ve nem seviyesinde muhafaza edilmesi önerilmektedir. Uzun süre kullanılmayan araçların bataryaları, dış hava sıcaklığı da uygun değilse kimyasal bozulmalara maruz kalabilir. 

Elektrikli Araç Bataryasının Uzun Süre Şarj Edilmemesinin Batarya Ömrüne Etkisi

Elektrikli araçların uzun süre kullanılmadığı ve şarj edilmediği durumlarda batarya seviyesinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. EV üreticilerinin önerisi; araç bataryasının yüzde 50-60 seviyelerinde tutulmasıdır.

Elektrikli aracınızda harici enerji tüketen ek bir aksesuar bulunmuyorsa, aracınızın pili üç ay gibi uzun süre şarjını koruyabilir. Ancak yine de aracın pil seviyesinin ayda 1 kontrol edilmesi önerilmektedir.

Bunlara ek olarak elektrikli araçların uzun süre kullanılmadığı durumlarda, 10 günde bir aracı 15 dakika çalıştırmanız batarya ömrünü korumanızı sağlayacaktır. Bu 15 dakikalık kısa çalıştırma; aracın akü sağlığını olumlu yönde etkiler, batarya ömrünü uzatır aynı zamanda da aracın performansını ve kullanıcı deneyimini de olumlu yönde etkiler.

 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;