Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Elektrikli Araçlar Kapalı Garajlara Girebilir Mi?

05 Şubat 2024

Çevre dostu olan elektrikli araçların kullanımı her geçen gün artarken, EV sahiplerinin merak ettiği konular da değişiklik gösteriyor. Elektrikli araç sürücülerinin sıklıkla araştırdığı konulardan biri de EV’ler ile kapalı garajlara girilip girilmeyeceği.

Elektrikli araçların kapalı garajlara girişi ve güvenliği ile ilgili bilmeniz gereken detaylara yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Elektrikli Araçların Kapalı Garajlara Giriş Şartları Neler?

Elektrikli araçların kapalı garajlara girebilmesi için herhangi bir şart yoktur. Elektrikli araçlar, geleneksel otomobiller gibi kapalı garajlara girebilir. Hatta geçtiğimiz yıllarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından güncellenen Otopark Yönetmeliği’ne göre; yeni yapılan genel otoparklar ile AVM otoparklarındaki belirli bir bölümün elektrikli araçlar için ayrılması zorunluluğu getirilmiştir.

Elektrikli Araçlar Kapalı Garajlarda Şarj Edilebilir Mi?

2020 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Otopark Yönetmeliği’nde yapılan düzenlemeye göre, 2023 yılı itibari ile otopark kapasitesinin yüzde 10’unun elektrikli araçlar için ayrılması ve AVM’lerde hızlı şarj kapasitesine sahip şarj istasyonları bulundurulması zorunluluğu getirildi.

Buna göre elektrikli aracınız ile alışveriş merkezine gittiğinizde, AVM’nin kapalı otoparkına park edebilir ve otoparkta bulunan şarj istasyonları ile aracınızı şarj edebilirsiniz.

Elektrikli Araçlar Kapalı Garajlara Uzun Süreli Park Edilebilir Mi?

Elektrikli aracınızı kapalı garajlarda uzun süreli park edecekseniz dikkat etmeniz gereken nokta aracı park ettiğiniz yerde şarj istasyonu bulunmasıdır. Çünkü elektrikli araçların bataryası uzun süreli park edilme durumunda boşalabilir. Bu sebeple uzun süreli park etmeniz gereken durumlarda, EV’nin bataryasının tamamen boşalmaması için aracı şarj etmeyi ihmal etmemeniz gerekir.

Sigortaladim.com ile elektrikli aracınız için trafik sigortasını birkaç dakika içinde yaptırabilirsiniz. Sigortaladim.com, aynı anda 20’den fazla sigorta şirketinden fiyat teklifi alarak tüm teklifleri tek ekrandan karşılaştırmanızı sağlar. Böylece ihtiyacınıza en uygun olan poliçeyi kolayca bulabilir, trafik sigortanızı sigortaladim.com’un size özel sunduğu avantajlarla yaptırabilirsiniz. Siz de hemen sigortaladim.com’dan elektrikli araç trafik sigortası teklifi alın, trafiğe içiniz rahat çıkın!

 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;