Whatsapp'dan yaz
blog blog

Covid Tedavisinde Sigortanın Önemi

25 Nisan 2022
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Sigorta, bir nevi teminattır. Bireylerin belirli bir prim karşılığında gelecekte yaşanabilecek olumsuzluklara karşı teminat olarak aldığı bir anlaşma çeşididir. Sigorta şirketleri tarafından yapılan bu anlaşmalar, sigorta sahibinin uğrayacağı maddi zararları karşılar. Bu sayede bireyin herhangi bir olumsuz durum karşısında bütçe planlarını bozulmasını engeller. Piyasa üzerinde birbirinden farklı ve geniş çaplı sigorta çeşitleri vardır. Her biri kendi alanında pek çok avantaja sahiptir. Bu avantajlar göz önüne alındığında sigorta yaptırmanın önemi ortaya çıkar.

Sigorta nedir? Sorusu en net şekilde cevaplandıktan sonra sigorta çeşitleri bireyleri ilgilendiren bir diğer konudur. Pek çok sigorta çeşidi vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Zorunlu trafik sigortası

 • Kasko sigortası

 • Tamamlayıcı sağlık sigortası

 • Özel sağlık sigortası

 • DASK zorunlu deprem sigortası

 • Konut sigortası 

gibi daha pek çok sayılabilecek sigorta çeşidi mevcuttur. Tüm bu sigortalar içinde hemen hemen en önemlisi olarak gösterilen sağlık sigortaları bireylerin hayatının önemli bir kısmını tamamlar. 

Sağlık Sigortası Nedir?

Sağlık, insanlığın en çok önem verdiği noktalardan biridir. Ne yazık ki dünya üzerinde birbirinden farklı pek çok sağlık sorunu vardır ve her geçen gün bu sorunlar artarak devam etmektedir. Hastalıklar veya kazalar sonucu olan sağlık problemleri bireylerin hayatını önemli ölçüde etkiler. Hem beden ve ruh sağlığı hem de bunların dışında maddi anlamda da kişileri oldukça zorlayan sorunlar vardır. Bazı hastalıkların tedavileri oldukça masraflıdır. Bu masraflar karşısında insanlar çoğu zaman çeşitli sağlık sigortalarına başvurarak maddi anlamda biraz daha rahatlamaya çalışırlar. 

Sigorta şirketleri bireylere sağlık alanında totalde iki adet sigorta çeşidi sunar. Bunlardan biri özel sağlık sigortası diğeri ise tamamlayıcı sağlık sigortasıdır. Her iki sigorta çeşidi de sağlık alanında farklı yeterlilikleri kapsayan sigorta çeşitleridir. Bunun dışında GSS adı verilen Genel Sağlık Sigortası ise ülke genelinde herkesi sağlık güvencesi içine alan bir sigorta çeşididir. Sağlık sigortası her birey için bir güvence niteliğindedir. 

Covid-19 ile Sağlık Sigortası İlişkisi

Günümüzde yaşanan Covid-19 salgını sebebiyle pek çok kişide çeşitli sağlık sorunları boy göstermeye başlamıştır. Bunların birçoğu Covid19 ile ortaya çıkarken birçoğu da direkt olarak Covid-19’un kendisiyle ilgili olmaktadır. Salgın bireylerde hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olurken maddi açıdan da pek çok insanı zorlamıştır. Bunun en önemli sebebi ise çeşitli hastalıkların tedavi masraflarında yüklü bir fatura çıkmasıdır. Hastalıkların tedavileri dışında özellikle özel hastanelerde muayene ücretleri, çeşitli testlerin ücretleri bireylerin bütçesini zorlayan bir durumdadır. Covid-19'la birlikte sağlık alanında yapılan çeşitli harcamalar, günlük bakılan hasta sayısı veya günlük yapılan pek çok test sayısı normalin çok daha üstünde bir sayıya ulaşmıştır. Bu da pek çok insanın sağlık alanına ciddi bir bütçe ayırması demektir.

Devlet hastaneleri sağlık alanında birçok insanın faydalanmak istediği yerlerdir. Fakat belirli bir kapasitesi olmasından dolayı birçok insan randevu almakta veya doktor bulmakta özellikle pandemi döneminde oldukça zorluk çekmektedir. Bu sebeple bireyler özel hastanelere daha sık gitmek durumunda kalmıştır. Özel hastanelerin de fiyatları pandemi sebebiyle belirli bir oranda artmıştır. Kişiler bu artışlar karşısında sağlık sigortalarının yaptırılmasının hem kendileri hem de aile fertleri için oldukça avantajlı olduğunu fark etmişlerdir. Sigorta acenteleri bu anlamda pek çok farklı avantaja sahip sağlık sigortaları sunar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası veya Özel Sağlık Sigortası Yaptırmanın Pandemi Dönemindeki Avantajları

Özel Sağlık Sigortası, kaza veya hastalık gibi istenmeyen olumsuz durumlarda ortaya çıkan sağlık masraflarının güvence altına alındığı bir sigorta çeşididir. Çeşitli sigorta şirketleri tarafından yapılan bu sigorta çeşidi 1 yıl süre zarfında geçerlidir. Poliçede bulunan teminatlar kapsamında sağlık sorunlarının tedavi masraflarını karşılayan bu sigorta çeşidi bireylere özellikle çeşitli özel hastaneler ile anlaşmalı olmaları durumunda oldukça büyük avantaj sağlamaktadır. Covid sebebiyle pek çok insanın son zamanlarda sıkça hastaneye gitmesi ve her gittiğinde belirli bir miktar ödemesi bireyler için zorlayıcı olabilmektedir. Özel sağlık sigortasında şirketler bireylere iki temel teminat sunar. Bunlar; 

 • Ayakta tedavi

 • Yatarak tedavi olarak karşımıza çıkar.

Bu teminatlara bireylere sunulan ve içinde pek çok çeşitli etken madde bulunduran teminatlardır. Ayakta tedavi genellikle;

 • Doktor muayeneleri

 • Reçeteli ilaç alımı

 • Görüntüleme giderleri

 • Fizik tedavi masrafları 

Gibi çeşitli masrafları karşılarken, yatarak tedavi ise;

 • Ameliyatlar

 • 24 saat yatış gerekliliği olan ameliyatsız tedaviler

 • Kemoterapi, radyoterapi, diyaliz

 • Evdeki tıbbi bakım hizmetleri

 • Cerrahi ve ortopedik operasyonlar

Gibi çeşitli nedenlerden dolayı çıkan masrafları karşılamaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ise, genel Sağlık Sigortası bulunan bireylerin özel hastanelerde katılım payı dışında herhangi bir ücret ödemeden tedavi olmalarını sağlayan bir sigorta çeşididir. SGK ile anlaşmalı olan hastanelerde bu sigorta türü kullanılabilmektedir. Bu sigorta çeşidi teminatlar kapsamında ayakta veya yatarak yapılan tedavilerin giderlerinde SGK tarafından karşılanmayan kısımların ödemesini yapmaktadır. Her iki sigorta türü de bireylerin avantajına sunulan 

 Sigorta fiyatları poliçe yaptırılmak istenen firmalara göre değişiklik göstermektedir. İstenen sigorta türüne ve bu sigortanın içinde bulunan teminatlar göz önünde bulundurularak bir fiyat belirlenmektedir. Dijitalleşmeyle beraber sigorta teklifi alma işlemi oldukça basitleşmiştir. Online sigorta teklifi al seçeneği sayesinde online üzerinden pratik bir şekilde sigorta şirketlerinden teklif alabilmek mümkündür. Teklifleri karşılaştırarak size en uygun poliçeyi seçebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Kasko Sigortasıyla Aracınızı Hangi Risklerden Koruyabilirsiniz?
Kasko Sigortası ile Yanlış Park ve Çalıntı Araç Risklerine Karşı Nasıl Güvence Altına Alabilirsiniz?
Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?
Araç Değer Kaybını Kasko Sigortasıyla Nasıl Telafi Edebilirsiniz?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Seyahat Sağlık Sigortası Yapılması Zorunlu Olan ve Türkiye'ye Vize Uygulayan Ülkeler Hangileridir?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam