Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Yabancıların ve Mavi Kartlıların Türkiye'de Sağlık Sigortalarından Faydalanma Hakları Nelerdir?

20 Temmuz 2023

Sağlık sigortası, çeşitli ihtiyaçlarla ortaya çıkan sağlık giderleri için güvenilir bir sisteme dahil olmanızı sağlayan sigortalar arasında yer alır. Bu sistem sayesinde, belirli prim ödemeleri ve katkı payları üzerinden poliçe imzalayarak sigortalı olabilirsiniz. Böylece sağlık giderleri ve olası kaza, sağlık sorunu durumlarında ihtiyacınız olan mali desteği almanız mümkün olur.  

Ülkemizde zorunlu sağlık sigortası uygulaması meslek yaşamının bir parçası olarak devlet güvencesi altındadır. Ancak sosyal sigorta sistemi pek çok açıdan beklenti ve ihtiyaçları minimum düzeyde karşılar. Bu durum, özel sağlık sigortası hizmeti ile üst düzey standartlara erişmiştir. 

Ülke vatandaşlarının faydalanabildiği bu sistemlerde yabancıların ve mavi kartlıların sigorta hizmetlerinden faydalanma hakkı merak konusu olmaktadır. Yabancılara ve mavi kartlı kişilere dair sağlık sigortası hakları için gereken tüm detayları sizler için yazımızda derledik. 

Yabancı Sağlık Sigortası Nedir? 

Türkiye Cumhuriyeti’nde 1 yıldan fazla ikamet edecek yabancıların yaptırması gereken sigortalardan biri yabancı sağlık sigortasıdır. Yani Türk vatandaşlığına sahip olmayan ancak ülke sınırlarında ikamet alan kişiler; bir yıldan fazla ikamet edecekse yabancı sağlık sigortası yaptırır. 

Bu sigortanın sağlık hizmetlerinde sağladığı avantajların dışında önemli bir işlevi bulunur. Türkiye’de ikamet için veya oturma izni almak üzere yapılan başvurular sırasında sağlık sigortası beyanı gerekir. Bu bağlamda, yabancı uyruklu kişiler başvuru süreçlerinden önce yabancı sağlık sigortası yaptırmalıdır. 

Yabancıların Sağlık Sigortası Yaptırması Zorunlu Mu? 

Yabancı uyruklular için oturma izni sigortası olarak da adlandırılan yabancı sağlık sigortası zorunlu sigortalar kapsamında yer alır. Yabancı uyruklu kişiler, Türkiye’de ikamet edecekleri en az 1 yıllık süre söz konusu olduğunda sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. 

Oturma izni almak veya 1 yılı aşan ikamet için izin talep etmek üzere yapılan başvurularda, sağlık sigortası yasal zorunluluklardan biridir. Dolayısıyla yabancı uyruklu bireylerin, başvuru sürecinden önce hizmet sağlayıcı şirketlerle sigorta poliçesi imzalaması gerekir. 

Yabancı Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir? 

Çalışma amacıyla veya ikamet için Türkiye’ye gelen yabancıların sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu bulunur. Bu sigorta ile kendilerine sunulan hizmet kapsamındaki avantajlardan yararlanabilirler. Yapılan sağlık sigortasının bulunduğu kategori, poliçe şartları ve yaş sınırı gibi çeşitli etkenler sigorta kapsamını etkiler. 

Bu bağlamda yabancı uyruklu kişilerin kendileri için ülkede bulundukları süre zarfında en işlevsel hizmet kategorilerini tercih etmesi önem taşır. Çünkü her sigorta şirketinde hizmet şartları ve sağlık sigortası kategorisinin içeriği birbirinden farklı olabilir. 

Eşi Türk Olanlar İçin Yabancı Sağlık Sigortası Zorunlu Mu? 

Türk vatandaşları çalışma yaşamları boyunca sosyal devlet ilkesi gereği sigorta kapsamına alınır. Dolayısıyla kendileri ve aileleri için sağlık hizmetleri başta olmak üzere çeşitli alanlarda güvence sağlanır. Bu güvencenin temel unsuru çalışma yaşamı boyunca ödenen primler ile SGK kapsamına dahil olmaktır. Bu kapsamdaki Türk vatandaşı çalışanlar, yalnızca kendileri için değil, eşleri için de sigorta hizmeti alabilir.  

Yabancı uyruklu olan kişilerin evlendiği kişilerin Türk olması, sigorta kapsamına girmelerini sağlar. Yani yabancı ülke vatandaşı olan biri, Türk vatandaşı ile evlenirse ayrıca sağlık sigortası hizmeti alması gerekmez. Ancak evlendiği kişinin SGK’lı olması gerekir. 

Türk vatandaşı ile evli olmasına rağmen, eşi SGK’lı olmayan yabancı uyruklu kişiler de yabancı sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. 

Yabancılar Özel Sağlık Sigortası Yaptırabilir Mi? 

Yabancı uyruklu kişiler için özel sağlık sigortası yaptırmak mümkündür. Ancak bu süreçte belirli şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlardan en önemlisi, sigorta yaptırmak isteyen yabancı uyruklu kişinin oturma izni almasıdır. 

Yani özel sağlık sigortası yaptırmak isteyen yabancıların, Türkiye’de en az 1 yıl oturma izni alması zorunludur. Bu bağlamda oturma izni almadan önce de yabancı sağlık sigortası yaptırmış olmaları gerekir. Özel sağlık sigortasından önce oturma izni işlemlerinin; oturma izninden önce de yabancı sağlık sigortası işlemlerinin tamamlanması mecburidir. 

Yabancı uyruklu kişiler hem kendileri hem de aileleri için özel sağlık sigortası yaptırabilir. Bu süreci yönetirken, kendileri için olduğu gibi aile üyeleri için de yasal yükümlülükleri yerine getirmeleri gerekir. 

Yani oturma izni alma şartlarını, özel sağlık sigortası yaptırmak istediği aile üyeleri adına da gerçekleştirmeleri zorunludur. Hem kendisi hem de ailesi için tüm şartları yerine getiren yabancılar özel sağlık sigortası yaptırabilir. 

Sigortaladim.com ile sadece birkaç dakika içinde, yabancı sağlık sigortası için Türkiye’nin önde gelen sigorta şirketlerinden teklif alabilirsiniz. Aynı anda tüm sigorta şirketlerinin tekliflerini tek ekrandan karşılaştırabilir, ihtiyacınıza uygun olan poliçeyi online olarak güvenle satın alabilirsiniz.

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Kredili Kasko Nedir? Kredi ile Kasko Poliçesi Alınır Mı?
2. El Garanti Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
Deprem Tehlike Değeri ve Hasarlı Bina Sorgulama
Deprem Sonrası DASK İçin Başvurulacak Yerler ve Adımlar Neler?
Vize Başvurularında Seyahat Sigortasının Önemi
Çekilen Araç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam