Whatsapp'dan yaz
blog blog

Yabancı Uyruklulara Özel Sağlık Sigortası Çeşitleri Nelerdir?

11 Mart 2022
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Yabancı uyruklu kişilerin, yurt içi ve yurt dışı ikametleri süresince alacakları tedavi işlemleri için sigorta şirketleri tarafından iki ayrı poliçe sunulmaktadır. Yabancı özel sağlık sigortası poliçelerinin içerikleri için belirlenen alanlar şunlardır:

 • Kısıtlı prim ve yıllık masraf sınırına sahip olan ayakta tedavili özel sağlık sigortası

 • Yatarak tedavi masraflarını ve tedavi detaylarını limitsiz hale getiren yatılı hasta özel sağlık sigortası

Tercih edilen sigorta türüne bağlı olarak, özel sağlık sigortası için sunulan ayrıcalık ve hizmetler çeşitlilik gösterecektir. Yabancı uyruklu kişilerin, Türkiye içerisinde ikamet edeceği süreye bağlı olarak, sigorta poliçelerinin kapsamı, süresi ve prim tutarları değişiklik gösterecektir. Anlaşmalı klinik ve özel hastanelerin yanı sıra, devlet hastanelerinde de talep edilen sağlık hizmetleri, özel sağlık sigortası kapsamında karşılanmaktadır. 

Yabancı Uyruklulara Özel Sağlık Sigortası


 

Oturum izni ve vatandaşlığı olmayan, yabancı uyruklu kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için özel sağlık sigortasına sahip olması gerekmektedir. Devlet hastaneleri ve özel hastanelerde sunulan sağlık hizmetlerinin masrafları, Sosyal güvenlik kurumu sigortaları tarafından karşılanmaktadır. Kişilerin SGK sigortasının olmaması ve yabancı uyruklu olması, alınacak sağlık hizmetleri için devamlı ödeme yapmasını zorunlu hale getirmektedir. Devlet hastaneleri, şehir hastaneleri, özel hastaneler ve özel sağlık kliniklerinde verilen hizmetlerin, yabancı uyruklu kişileri de kapsaması için kişilerin yabancı uyruklulara sağlık sigortası teminatına sahip olması gerekmektedir. 

Yabancı uyruklu öğrenciler, çalışma ve oturum izni bulunmayan kişiler, turistler ya da sağlık turizmi tercih eden yabancı uyruklu kişilerin, kendileri için en uygun özel sağlık sigortasını belirlemesi gerekir. Sigorta poliçelerinin türüne ve sigorta talep edilen şirketlerin anlaşmalarına bağlı olarak, özel sağlık kuruluşlarında alınan sağlık hizmetlerinin içerikleri değişiklik gösterecektir. Tüm sağlık hizmetlerinden sorunsuz şekilde faydalanmak ve herhangi bir ücret ödemek istemeyen yabancı uyruklu kişiler, sigorta poliçelerini istedikleri gibi geliştirebilirler. Şehir hastaneleri, devlet hastaneleri, özel hastaneler ve kliniklerden, ücretsiz sağlık hizmeti almak için kapsamlı sağlık sigortalarının oluşturulması yeterli olacaktır. 

Yabacı Uyruklu Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Yabancı uyruklu kişilerin, yurt içi sağlık hizmetlerinden faydalanması ve Türkiye sınırları içinde sunulan, acil ve isteğe bağlı sağlık hizmetlerini kullanması için sigortalar çok kapsamlı hale getirilmiştir. Yabancı vatandaş özel sağlık sigortası poliçeleri kapsamında, kişilere sunulan sağlık hizmetlerinin kapsamı ve özellikleri şu şekildedir:

 • Yabancı uyruklu kişilerin, Türkiye seyahatleri ve Türkiye ikamet süreleri boyunca, sağlık hizmetlerinden faydalanmaları için zorunlu olarak özel sağlık sigortası kullanmaları gerekmektedir. 

 • Tercih edilen sağlık sigortası türüne ve poliçe kapsamlarına bağlı olarak, SGK geçerliliği bulunan tüm hastanelerde, ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanmak mümkündür. 

 • Yatılı tedavi hizmetlerini içeren sigorta paketinin tercih edilmesi durumunda, yoğun bakım hizmetleri dâhil olmak üzere, tüm yatılı tedaviler sigorta kapsamına girmektedir.

 • Ayakta tedavi kapsamlarını içeren sigorta poliçelerinde ise, tedavi masrafları yıllık belirli limitlerle sınırlandırılmaktadır.

 • Sigorta şirketlerinin belirlediği ayakta tedavi kapsamlarında, ortalama yıllık bir bütçe belirlenerek, bu bütçe üzerinden hastane masrafları sigorta teminatıyla ödenir. 

 • Tercih edilen sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu özel hastane ve kliniklerin yanı sıra, SGK geçerliliği bulunan tüm hastanelerde, poliçe kapsamında ücretsiz hizmet alınabilir.

 • Kan tahlilleri, idrar tahlilleri, MR, ultrason, röntgen ve tomografi gibi farklı görüntüleme işlemleri, ücretsiz şekilde gerçekleştirilir. 

 • Doktorların muayene ücretleri ve talep edilen çeşitli tetkikler, sigorta için belirlenen bütçe kapsamında karşılanmaktadır. Yatılı tedavi sigortalarının seçilmesi durumunda, işlemler için herhangi bir bütçe sınırlamasıyla karşılaşılmaz. 

 • Yoğun bakım ve yatılı tedavilerdeki işlem masraflarının yanı sıra, kullanılan malzeme ve ilaçların ödemesi de sigorta şirketlerine aittir. 

 • Trafik kazası sonrası gereken diş tedavileri, ücretsiz şekilde uygulanır. 

 • Protez ve platin uygulamaları, sigorta poliçesi kapsamında sigortalılara ücretsiz şekilde sunulmaktadır. 

Yabancılar için özel sağlık sigortası fiyatları, seçilen sigorta şirketine ve şirketlerin sunduğu poliçelerin kapsamına bağlı olarak, çeşitlilik gösterecektir. Tercih edilen sigortalar için belirlenen prim tutarı, sigorta süresine göre değişir. Yıllık ya da daha kısa süreli poliçe anlaşmalarıyla, Türkiye içerisindeki ikamet süresi boyunca, sağlık hizmetleri güvence altına alınacaktır.
 

Yabancı Uyruklulara Özel Sağlık Sigortasının Avantajları

Yabancı uyruklu kişilerin, seyahat ve turizm amacıyla ya da okul gibi farklı amaçlarla Türkiye sınırlarına gelmesi durumunda, zorunlu sağlık sigortası alması talep edilmektedir. Yabancı uyruklular için özel sağlık sigortası poliçelerinin, kişilere sunduğu ayrıcalıklar, aşağıda ele alınmıştır:

 • Farklı alanlarda değerlendirilen sağlık sigortası poliçelerinde, kişilerin yatılı ve ayakta tedavi masrafları, sigorta kapsamında karşılanmaktadır. 

 • Tercih edilen sağlık sigortası türüne bağlı olarak, SGK geçerliliği bulunan ve SGK kapsamında sağlık hizmeti sunan tüm kuruluşlarda, ücretsiz sağlık desteği alınabilir. 

 • Yabancı uyruklu kişilerin kendilerine ek olarak, eş, anne, baba ve çocukları için de aynı sigorta içerisinde teminat oluşturulabilir. 

 • Tercih edilen sigorta poliçeleri, kullanım süresine bağlı olarak fiyatlandırılarak, kişilere özel fiyat teklifleri sunulmaktadır. 

 • Türkiye sınırlarında, turizm ya da farklı amaçlarla yer alan yabancı uyruklu kişiler, talep ettikleri özel sağlık hizmetlerini, poliçe kapsamında ücretsiz şekilde alabilir. Sadece seyahat için zorunlu tutulan sağlık sigortaları, en uygun fiyatlarla istenen süre boyunca kişilere sunulmaktadır.

Yabancıya özel sağlık sigortası poliçelerini isteğe göre uzatma imkânı bulunur. Ameliyat ve operasyonların yanı sıra, isteğe bağlı gerçekleştirilen sağlık uygulamaları, sigorta tarafından tam kapsamlı şekilde karşılanacaktır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Kasko Sigortasıyla Aracınızı Hangi Risklerden Koruyabilirsiniz?
Kasko Sigortası ile Yanlış Park ve Çalıntı Araç Risklerine Karşı Nasıl Güvence Altına Alabilirsiniz?
Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?
Araç Değer Kaybını Kasko Sigortasıyla Nasıl Telafi Edebilirsiniz?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Seyahat Sağlık Sigortası Yapılması Zorunlu Olan ve Türkiye'ye Vize Uygulayan Ülkeler Hangileridir?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam