Whatsapp'dan yaz
blog blog

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Muayene Süreci

13 Eylül 2022
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Özel hastane sağlık hizmetlerinden daha makul ücretlerle yararlanmak istediğiniz zaman tamamlayıcı sağlık sigortası, tüm beklentilerinizi karşılar niteliktedir. Bu sigorta sayesinde anlaşmalı olan tüm özel hastanelere gidebilir, dilediğiniz sağlık hizmetini kolayca alabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir, Teminatları Nelerdir?

SGK'lı iseniz sigorta şirketinizin belirtmiş olduğu yaş kriterlerine uygunsanız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız tamamlayıcı sağlık sigortası tam size göredir. Küçük bir miktarda sadece katılım payı ücreti ödeyerek, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ve sigorta şirketinizin anlaşmış olduğu özel hastanelerde kolayca sağlık hizmeti alabilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortası muayene süreci için öncelikle ihtiyaçlarınıza bağlı olarak yatarak ya da ayakta tedavi teminatlarından birini seçebilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortası muayene sınırı ve limitleri poliçenize ve teminatlarınıza göre değişiklik gösterebilir. Bu konu hakkında genel bilgi verilecek olursa;

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yatarak Tedavi Muayene Süreci

Yatarak tedavi teminatında sigorta başlangıcından itibaren gerçekleşen ambulans, ameliyat öncesi ve sonrası tetkikler, yoğun bakım, diyaliz, koroner anjiyografi, kemoterapi, radyoterapi gibi hayati önem taşıyan tıbbi masraflar anlaşmış olduğunuz sigorta şirketleri tarafından limitsiz karşılanır. Bunun yanında evde bakım, tıbbi malzemeler, protez gibi suni uzuv temini gibi masraflar sigorta şirketiniz tarafından limitli olarak karşılanabilir. Genellikle yatarak tedavi teminatı, poliçe başlangıcından 3 ay sonra etkin hale gelir. Bu süreden önce tedavi olmanız halinde sigorta şirketiniz herhangi bir masrafı karşılamaz. Bunun yanında kaza ya da hayati bir rahatsızlık gibi acil durumlarda 3 ay beklemek durumunda kalmadan tedavinizi olabilirsiniz, sigorta şirketiniz bu durumda masrafları karşılamakla yükümlüdür. Ek olarak, doktorunuzun SGK ve sigorta şirketinizin anlaşmalı olmadığı bir muayenehanesi mevcut ise, bu durumda tamamlayıcı sağlık sigortası özel muayenehane için geçerli olmamaktadır. Kişinin bu teminatı kullanabilmesi için SGK ve sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu bir özel hastanede, branşta ve doktorda tedavi olması gerekir. Aynı zamanda tedavi edilen rahatsızlığın da poliçe ve teminatlarınıza uygun olması zorunludur.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ayakta Tedavi Muayene Süreci

Ayakta tedavi teminatı, 24 saati aşmayan tedaviler için kullanılan bir teminat türüdür. Sigorta başlangıç tarihinden itibaren doktor muayenesi, tahlil, röntgen, tanı uygulamaları gibi sağlık hizmetlerini kapsar. Dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi, ayakta tedavi teminatında tamamlayıcı sağlık sigortası muayene sınırı bulunmasıdır. Sigorta şirketlerine göre farklılık gösteren limit uygulaması genellikle 8, 9 ya da 10 doktor muayenesini kapsar. Her bir muayene hakkınız içerisinde tanı işlemleri, tahlil ve tetkikler de bulunur. Bir örnekle açıklamak gerekirse, anlaşmalı olan bir özel hastanede göğüs hastalıklarında muayene oldunuz ve doktorunuz sizden tahlil ve röntgen istedi. Aynı gün içerisinde ve aynı doktora bağlı olarak gerçekleştirdiğiniz tahlil, röntgen gibi tüm işlemler 1 muayene içinde değerlendirilir. Buna bağlı olarak 10 gün içerisinde kontrol için aynı doktora gittiğinizde de yine aynı 1 muayene hakkı içerisinde değerlendirilir. Bunun dışında, göğüs hastalıkları doktorunuz başka bir branşa yönlendirilmeniz gerektiğini uygun gördüğü durumlarda işlemleriniz yeni muayene limitinizden düşer. Tüm işlemleriniz için tamamlayıcı sağlık sigortası muayene ücreti ödemeden, yalnızca küçük bir miktarda katkı payı ödeyerek sağlık hizmeti alabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Göz Muayenesi

Tamamlayıcı sağlık sigortası göz muayenesi ve poliçenizin başlangıcından sonra oluşan ve SGK'nın kapsamı altında olan göz ameliyatlarını güvence altına alır. Önce SGK'nın sonra sigorta şirketinizin anlaşmalı olduğu göz hastanelerinden herhangi bir fark ücreti ödemeden tamamlayıcı sağlık sigortası muayene, tedavi ve ameliyatınızın karşılanmasını sağlayabilirsiniz. Örnek olarak, sigorta poliçenizin başlangıç tarihinden sonra oluşmuş katarakt ameliyatınızın masrafları sigorta şirketiniz tarafından karşılanır. Dikkat edilmesi gereken durum, yatarak tedavide olduğu gibi, katarakt ameliyatında da poliçe tarihinden itibaren 3 ay bekleme süresi mevcuttur.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı altına aldığı sağlık hizmetlerinin dışında, karşılamadığı bazı durumlar da mevcuttur. Bunlar;

  • Miyopi, hipermetropi ya da astigmatizm gibi gözde oluşan kırılma kusurlarının tetkikleri, ilaçları ve tedavileri,
  • Gözde şaşılık, görme tembelliği, göz kayması gibi tetkik, tedavi ve ameliyat giderleri,
  • Lazer ameliyatı, gözlük camı, çerçevesi, lens, lens solüsyonu gibi masraflar teminat kapsamı dışında kabul edilir.

Sigortaladım.com, ihtiyaçlarınıza en uygun tamamlayıcı sağlık sigortası hizmetini en uygun fiyatlarla sunmaya devam etmektedir. Siz de hemen poliçe başvurusu yapmak için form doldurabilir, müşteri hizmetlerimizin sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz. Sigortaladım.com tecrübeli kadrosu ve müşteri memnuniyetine önem veren yaklaşımı ile her konuda size yardımcı olmak için yanı başınızdadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Kasko Sigortasıyla Aracınızı Hangi Risklerden Koruyabilirsiniz?
Kasko Sigortası ile Yanlış Park ve Çalıntı Araç Risklerine Karşı Nasıl Güvence Altına Alabilirsiniz?
Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?
Araç Değer Kaybını Kasko Sigortasıyla Nasıl Telafi Edebilirsiniz?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Seyahat Sağlık Sigortası Yapılması Zorunlu Olan ve Türkiye'ye Vize Uygulayan Ülkeler Hangileridir?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam