Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Kullanılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

20 Temmuz 2023

Sağlık sigortaları pek çok formda sunulur ve farklı içeriklere sahiptir. Bu başlıklardan en yaygın olanı tamamlayıcı sağlık sigortasıdır. İşlevsel hizmet içerikleri ile sıklıkla tercih edilen tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde binlerce sigortalı ek olarak hizmet ihtiyaçlarını karşılar. 

Tamamlayıcı sağlık sigortasının tanımı; yatarak ve ayakta tedavi teminatı ile ifade edilebilir. Tamamlayıcı sağlık sigortası satın alırken poliçeye tek başına ayakta tedavi teminatı dahil edilmez. Yani ayakta tedavi teminatı, yalnızca yatarak tedavi teminatı ile birlikte satın alınabilir. Ancak yatarak tedavi teminatını tek başına da satın almak mümkündür. 

Tamamlayıcı sağlık sigortasının teminat limitleri de hizmet sağlayıcıya göre değişkendir. Sunulan teminat avantajları hizmet alımından önce dikkatle incelenmelidir. 

TSS için SGK Aktifliği 

Tamamlayıcı sağlık sigortasının temel özelliği, var olan zorunlu sigortayı tamamlayan bir hizmet türü olmasıdır. Çalışanların zorunlu sigorta teminatlarına ek olarak kullanılan bu hizmeti alabilmek için öncelikle SGK aktifliği olması gerekir. Yani TSS hizmetini yalnızca SGK aktifliği olan vatandaşlar alabilir. Bu nedenle başvuru sürecinden önce SGK aktifliği için kontrol yapmak avantaj sağlar.  

SGK aktiflik durumunu öğrenmek isteyen vatandaşlar için birden fazla yöntem mevcuttur. Bunlar arasında en yaygın olan iki yöntemden ilki ALO 170 bilgilendirme hattıdır. Bu hat üzerinden SGK aktiflik bilgileri sorgulanabilir. Hattı arayan vatandaşlar yetkilinin istediği bilgileri vererek aktif sigorta bilgilerine erişebilir. 

SGK aktifliğinin sorgulanması için kullanılan pratik ve yaygın yöntemlerden bir diğeri ise e-Devlet SPAS sorgulamasıdır. SPAS (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) ile SGK aktifliği sorgulanabilir. Sisteme e-Devlet bilgilerini kullanarak giren vatandaşlar, form doldurma işlemiyle birlikte sorgu sürecini başlatabilir. 

TSS'nin Vergi Avantajı 

Sağlık sigortası hizmetlerini genişletmek açısından eşsiz avantajlar sunan tamamlayıcı sağlık sigortası yalnızca uygulama açısından değil, mali olarak da fırsatlar yaratır. 

Tamamlayıcı sağlık sigortasında ücretli çalışanlar için prim gelirlerine yönelik vergi indirim hakkı sunulur. Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıran SGK’lı çalışanlar, yıllık süreçlerde asgari tutarı geçmeyecek biçimde vergi indirimi alabilir. Aynı durum serbest meslek sahipleri için de geçerlidir. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıran serbest meslek mensupları, kazançlarının beyannamedeki safi kârına ait tutarın %10'u kadar indirim hakkı kazanabilir.  

TSS Hizmeti Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Satın alma süreçlerine başlamadan önce tamamlayıcı sağlık sigortası almak isteyenlerin dikkate alması gereken başlıklar bulunur. Bu başlıklar hem tercih sürecinin dinamiklerini hem de uygulama şartlarını ilgilendirir. Bu nedenle satın almadan evvel TSS hizmetine dair bilgi sahibi olmak önem taşır. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmadan önce dikkat edilmesi gerekenler genel olarak şu şekilde sıralanabilir: 

  • SGK aktifliği 

  • Yaş aralık bilgisi 

  • Ek olarak tanımlanan muayene sayısı 

  • Ömür boyu yenileme garantisi sunan hizmetler 

  • Ek teminat unsurları 

  • Fiyatlandırma paritesi (yıllık prim oranları) 

  • Şirketin anlaşmalı olduğu hastane ağı  

İlk kez tamamlayıcı sağlık sigortası alacak olan kullanıcılar için danışman iletişimi de önemlidir. Hizmet almayı düşündüğünüz sigorta şirketinin danışmanlık servisi olmasına ve bu servisle iletişime dikkat etmeniz avantaj sağlar. Henüz hizmeti almadan önce tüm dikkat başlıkları ve süreç içeriğine yönelik bu kanalları kullanarak bilgi talep edebilirsiniz.  

TSS yaptırırken dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında şirketin anlaşmalı hastane ağı, en önemli detaylardan biridir. Sigortalının mevcut ve olası ihtiyaçlarına uygun şekilde içeriği bulunan anlaşmalı hastane ağı tercih sürecinde kritik rol oynar. Geniş kapsamlı hastane anlaşma ağı olan şirketlerle çalışmak, tamamlayıcı sağlık sigortası alan vatandaşlara avantaj sağlar. 

Sonraki kritik değerlendirme unsuru ise fiyatlandırmadır. Tamamlayıcı sağlık sigortasına dair beklentileri karşılayabilen ve makul ödemelerle hizmet sunan güvenilir şirketlerin tercih edilmesi önem taşır. Böylece nitelikli hizmete uygun şartlarla erişmek mümkün olur. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmadan önce fiyat, teminatlar ve anlaşmalı kurumlar gibi birçok farklı detaya dikkat etmeniz gerekir. Sigortaladim.com, tamamlayıcı sağlık sigortası için aynı anda 20’den fazla sigorta şirketinden teklif almanızı ve tüm detayları tek ekrandan karşılaştırmanızı sağlar. Bu sayede ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan tamamlayıcı sağlık sigortasını seçebilir, sigortanızı online olarak satın alabilirsiniz.

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;