Whatsapp'dan yaz
blog blog

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları İl Bazında Değişkenlik Gösterir mi?

12 Eylül 2022
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Tamamlayıcı sağlık sigortası diğer sağlık sigortalarından farklı olarak SGK anlaşmalı hastanelerde sağlanabilen bir sigorta türüdür. Yatarak tedavi veya ayakta tedavi görecek olan hasta belirli bir yaş sınırı altında olmak üzere bu sigorta türünden rahatlıkla faydalanabilir. Tamamlayıcı sağlık sigortasının birçok teminatı da mevcuttur. Ayakta ve yatarak tedavide muayene, ilaç, tanı esnasında yapılan işlemler gibi durumlar teminat altında sayılırken doğum durumu da teminat olarak sayılmaktadır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyat açısından pek tabii farklılık gösterir. Sigorta şirketlerinin herkese çıkardığı fiyat duruma göre birbirinden farklılık gösterebilir.  Bilindiği üzere tamamlayıcı sağlık sigortasında özel sağlık sigortalarına oranla çok daha fazla prim indirimi mevcut. Yaklaşık üçte biri kadar ödeme yapmaktayız. Bu durum İstanbul dışında çok daha iyi konumda ve durumda. İstanbul dışında prim ücretleri İstanbul’a göre daha fazla olarak karşımıza çıkıyor. Başta yaşınız gibi kriterleri kullanarak sizlere en uygun teklif verilmeye çalışıyor. Yazımızda da tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında birçok soru işaretini gidermeye çalıştık.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası özel sağlık sigortasından farklılık gösteren bir sigorta çeşididir. Tamamlayıcı sağlık sigortasından sadece SGK’lı kişiler faydalanabilirler. Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı özel sağlık sigortası ile karşılaştırıldığında farklılık göstermez. Yatarak tedavide ve ayakta tedavide sağlanan teminatlar her iki sigorta türünde de hemen hemen aynı olarak karşımıza çıkar. Fakat bu sigorta teminatlarından faydalanabilmek, daha doğrusu tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanabilmek için belirli kriterlere uyum sağlıyor olmak gerekiyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası şartları bulunuyor. Bunların başında ise yaş sınırı geliyor. Birçok sigorta şirketi tamamlayıcı sağlık sigortası için yaş sınırlarını kendileri belirliyor, inisiyatife kalmış bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle yaş sınırları farklılık gösteriyor. Fakat genel olarak sigorta şirketleri üst sınır olarak 55 yaşı tercih ediyorlar. Fakat kimi şirkette bu üst sınır daha yukarı çekilmiş durumda. 64 yaşa kadar olan kişilere de sigorta şirketlerinden bazıları yardım ediyor. 80 yaşa kadar yardımcı olan şirketler de azınlıkta olsa bile mevcut. Bu konuda sigorta şirketleri mağduriyet yaşamamanızı sağlıyor. Herhangi bir sigorta şirketine bu konuda başvurmadan önce yaş kriterleri hakkında bilgi edinmenizi öneririz. Çevrimiçi olarak tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi al kısımlarından siz de bilgilerinizi girerek gerekli bilgili edinebilir ve buna göre başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kimi kişilerde emekliler de tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanabilir mi gibi sorular oluyor. Bu sorunun cevabı ise evet diyebilir. Tamamlayıcı sağlık sigortası yapılan kişide emekli olması veya çalışıyor olması gibi bir durum gözetilmiyor. Yaş sınırını sağladığınız müddetçe kendiniz için veya aile büyüğünüz için uygun olan sağlık sigortasını yaptırmanızda bir sakınca görünmüyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsar gibi bir soru da akıllarda canlanıyor. Bu soruya verilecek cevap ise oldukça kapsamlı. Tamamlayıcı sağlık sigortası yatarak tedavi ve ayakta tedavi olmak üzere iki tedavi çeşidinin de masraflarını karşılıyor. Ayakta tedavi doktorunuzun sürekli gözlem gerektiren bir durum olmadığını düşündüğü takdirde sadece ilaçla ve evden yürütülen tedaviye deniyor. Bu tedavi şekli oldukça masrafsız görünse de aslında birçok faktör mevcut. İlk olarak muayene ücreti. Sonrasında ise doktorunuzun size uyguladığı ilacın ücreti işin içine giriyor. Hastalığınızın tanısını koyarken geçtiğiniz aşamalardaki işlemler, tahlil gibi durumlar. Ve röntgen, MR gibi işlemler de ayakta tedavi kapsamında tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından karşılanıyor. Herkesin aklına takılan bir nokta olan fizik tedavi de ayakta tedavi kapsamında sayılıyor. Fizik tedavi için kullanılan korse gibi unsurlar için de tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde ekstra bir ücret ödemeniz gerekmemekte. Yatarak tedavi dendiğinde ise bu teminatlar oldukça fazlalaşıyor. Ayakta gittiğiniz hastanede doktorunuz eğer sürekli gözlem altında kalmanız gerektiğini düşünüyorsa veya bir operasyon geçirecekseniz hastanede yatarak tedavi kapsamında tedavinizin gerçekleşmesi sağlanıyor. Bu kapsamda birçok prosedür ortaya çıkmakta. Öncelikle bu gibi durumlarda refakatçiniz bulunması gerekiyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası bu durumda belirlediğiniz tek refakatçinin odanızdaki konaklama masrafını ve de yediği yemeğin masrafını karşılıyor. En önemli olan maddelerden biri ise ameliyat. Ameliyat maddesi altında birçok masrafı da beraberinde getiriyor. Ameliyatı yapan doktorun ücreti, ameliyat esnasında kullanılan malzemeler ve ameliyathane kullanım ücreti gibi birçok farklı masraf mevcut. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile birlikte bu masrafların önüne geçmeniz mümkün. Yatarak tedavi görseniz bile ayakta tedavi gören hastalar gibi ilaç kullanımına mutlaka devam edeceksiniz. Aynı zamanda da tanı konma işlemlerinden de geçeceksiniz. Bunların yanı sıra doktorunuz tarafından yapılan muayenenin ücreti de mevcut. Bu gibi durumlarda da tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından güvence altına alınıyorsunuz. Artı olarak operasyonlarda sizlere takılan suni uzuv gibi ek maddeler konusunda da sağlık sigortanız güvence vermektedir. Diğer bir madde ise ambulans. Bulunduğunuz hastaneden başka bir bölgeye karayolu aracılığı ile transfer edilebilirsiniz. Bu noktada ambulans kullanımı gerçekleştirilecek. Veya acil ve riskli durumlarda havayolu kullanımı gerekli olabilir. Bu noktada da hava ambulansı kullanımı gerçekleşir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası hastanın şehirden şehire ambulans yolu ile ulaşımını da kapsıyor. Ve son olarak doğum durumlarında da tamamlayıcı sağlık sigortası kullanılıyor. Sezaryen doğum, normal doğum ve hatta direkt olarak hamilelik teşhisi konulduğu andan itibaren bazı teminatlar geçerlilik kazanıyor. Tabii ki sigortanızı yaptırdıktan sonra geçerlilik kazanmaya başladığı tarih önemli. Doğum konusunda doğacak bebeğinizin masraflarının sigorta kapsamına girip girmediği bu tarihlerle belirleniyor. Tüm şirketlerin belirlediği geçerlilik tarihi ise farklılık gösteriyor. Hamilelik teşhisi konulduğunda yapılan tüm testler ve uygulamalar, normal doğumda ve sezaryen doğumda yapılan uygulamalar, bebek doğduktan sonra yapılan muayene, teşhis ve aşılar gibi birçok madde doğum teminatlarının içerisinde bulunuyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Bulunan Hastaneler Nasıl Görüntülenir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası bulunan hastaneler özel sağlık sigortası bulunan hastanelere göre farklılık göstermektedir. Birincil özelliklerden biri ise özel sağlık sigortasında hastaneler hasta tarafından belirlenebilirken, söz konusu tamamlayıcı sağlık sigortası olduğunda bu hastaneler yetkili kurum tarafından, SGK tarafından belirleniyor. SGK ile anlaşması olan bu hastaneler arasından bir de sigorta şirketinizle anlaşması olan hastaneleri seçmeniz gerekiyor. Şirketten şirkete anlaşmalı olunan hastaneler büyük oranda değişiklik gösteriyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası hesaplama yapılarak bulunduğunuz bölgede size en yakın anlaşmalı hastane gösterilir ve bilgileriniz doğrultusunda buna göre teklif verilir. Anlaşmalı olunan hastaneleri gördükten sonra bu doğrultuda bu hastanelere başvurunuzu ayakta hasta olarak yapabilirsiniz. Yatarak tedavi durumunuz ayakta başvurunuz sonrası hekiminiz tarafından belirlenecektir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Farklı Bir İlde Geçerli midir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının prim ücretleri ilden ile farklılık gösterebiliyor. İstanbul dışındaki illerde prim ücretleri İstanbul’dakilere göre oldukça düşük olarak karşımıza çıkıyor. Özel sağlık sigortasında uygulanan miktarın yaklaşık üçte biri olarak bu rakam karşımıza çıkabilir. Bu yüzden farklılık göstermesi adına tamamlayıcı sağlık sigortanızı yaptırdığınız il oldukça önemlidir. İstanbul dışında yapılan sigortalar cebi büyük ölçüde rahatlatmaya yöneliktir. Tamamlayıcı sağlık sigortası ücretleri bu doğrultuda farklılık gösterir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Kasko Sigortasıyla Aracınızı Hangi Risklerden Koruyabilirsiniz?
Kasko Sigortası ile Yanlış Park ve Çalıntı Araç Risklerine Karşı Nasıl Güvence Altına Alabilirsiniz?
Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?
Araç Değer Kaybını Kasko Sigortasıyla Nasıl Telafi Edebilirsiniz?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Seyahat Sağlık Sigortası Yapılması Zorunlu Olan ve Türkiye'ye Vize Uygulayan Ülkeler Hangileridir?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam