Whatsapp'dan yaz
blog blog

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi

05 Temmuz 2023
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK anlaşmalı özel hastanelerde ücretsiz ya da indirimli bir şekilde sağlık hizmeti alınmasını sağlar. Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi, kişilerin bazı özel durumları karşılaması halinde uygulanabilir. Bu özel durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Aylık olarak tamamlayıcı sağlık sigortasına ödenen prim tutarının yıl içerisinde geçerli olan asgari ücreti geçmemesi gerekir.

  • Sağlık sigortası priminin, çalışanların gelirinin %15’ini geçmemesi gerekir.

Bu kriterleri karşılayan kişiler, çalıştıkları kurumlardan bir adet tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi dilekçesi örneği almalı ve bu dilekçeyi ilgili kurumlara iletmelidir. 

İşlemlerin gerçekleşmesinin ardından tamamlayıcı sağlık sigortasında yapılan vergi indirimi çalışanların bordro belgelerine yansır ve ilgili indirim tutarı buradan öğrenilebilir.

TSS Vergi İndirimi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yukarıda bulunan şartları sağlayan kişiler, kısa bir hesaplama yaparak tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimlerinin ne kadarlık bir tutara karşılık geldiğini öğrenebilirler. Bunun için çalışanların tek yapması gereken şey, tamamlayıcı sağlık sigortası primlerinin toplam tutarının %15’ini almaktır. 

Örnek vermek gerekirse; 

  • 12.000 Türk lirası brüt ücret alan bir kişinin toplam tamamlayıcı sağlık sigortasını 5.000 Türk lirasına 6 taksitle satın aldığını düşünelim. 

  • Prim tutarı aylık (5.000/6) 833 TL’ye karşılık gelir. 

  • 833 TL, brüt maaşın %15’ini (1.800 TL) geçmediğinden ilgili kişi tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden yararlanabilir.

TSS vergi iade tutarı, örnekteki toplam poliçe tutarı olan 5.000 TL’nin %15’inin alınması ile bulunur. Bu durumda çalışanın sağlık sigortasından alacağı vergi indirimi 750 Türk lirasına karşılık gelir. Kişinin sağlık sigortası 6 taksitle alındığı için TSS vergi indirimi de 6 taksitte ödenecektir. 

TSS Vergi İndiriminden Kimler Faydalanabilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden yararlanabilecek kişilerin belirli sigorta sistemlerine tabi olmaları gerekir. Bu doğrultuda TSS vergi indiriminden aşağıda yer alan kişiler yararlanabilir: 

  • 4C sigorta sistemine tabi olan memurlar, ilgili şartları karşılamaları durumunda tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden faydalanabilirler.

  • Esnaf kategorisinde yer alan şahıs şirketi sahipleri de TSS vergi indiriminden yararlanabilirler.

  • 4A sigorta sistemine dahil olan maaşlı çalışanlar, prim tutarlarının asgari ücreti geçmemesi ve sigorta primlerinin maaşlarının %15’inden fazla olmaması durumunda TSS vergi indirimi almak için başvuruda bulunabilirler.

  • Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi, gerekli şartları sağlayan serbest meslek erbapları için de geçerlidir. 

Ailece Yapılan Sigortalarda Vergi İndirimi Yapılabilir Mi?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ya da özel sağlık sigortasına aile üyeleri de dahil edilebilir. Bu durumda kişilerin her bir aile üyesi için ayrı miktarda primi ilgili sigorta şirketlerine ödemeleri gerekir. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi söz konusu olduğunda, aile üyelerinin dahil edildiği aile özel sağlık sigortası için özel olarak konulmuş olan bir şart bulunmaz. Bu noktada da kişinin aylık olarak ödediği sigorta priminin gerekli tutarların altında olması gerekir. Bu şartları sağlayan kişiler, ödemekte oldukları sigorta primlerinin %15’ine kadar olan tutarda indirime sahip olabilirler. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimden yararlanmak isteyen kişilerin, bu konuda çocuklar için yapılan sigortalar hakkında bilmeleri gereken özel bir durum vardır. 18 yaşından büyük olan ve öğrenci olmayan ya da 25 yaş üstü çocuklar için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırılamaz. Bu durumda tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden söz edebilmek mümkün değildir. 

Tamamlayıcı sağlık sigortanızı hala yaptırmadıysanız, sigortaladim.com ile birkaç dakika içinde 20’den fazla sigorta şirketinden teklif alarak sigortanızı online olarak yaptırabilirsiniz. Hem kendinizin hem de ailenizin sağlığını güvence altına almak ve özel sağlık kurumlarında en iyi sağlık hizmetlerinden yararlanmak için hemen tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi alın.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Kasko Sigortasıyla Aracınızı Hangi Risklerden Koruyabilirsiniz?
Kasko Sigortası ile Yanlış Park ve Çalıntı Araç Risklerine Karşı Nasıl Güvence Altına Alabilirsiniz?
Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?
Araç Değer Kaybını Kasko Sigortasıyla Nasıl Telafi Edebilirsiniz?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Seyahat Sağlık Sigortası Yapılması Zorunlu Olan ve Türkiye'ye Vize Uygulayan Ülkeler Hangileridir?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam