Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi

05 Temmuz 2023

Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK anlaşmalı özel hastanelerde ücretsiz ya da indirimli bir şekilde sağlık hizmeti alınmasını sağlar. Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi, kişilerin bazı özel durumları karşılaması halinde uygulanabilir. Bu özel durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Aylık olarak tamamlayıcı sağlık sigortasına ödenen prim tutarının yıl içerisinde geçerli olan asgari ücreti geçmemesi gerekir.

  • Sağlık sigortası priminin, çalışanların gelirinin %15’ini geçmemesi gerekir.

Bu kriterleri karşılayan kişiler, çalıştıkları kurumlardan bir adet tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi dilekçesi örneği almalı ve bu dilekçeyi ilgili kurumlara iletmelidir. 

İşlemlerin gerçekleşmesinin ardından tamamlayıcı sağlık sigortasında yapılan vergi indirimi çalışanların bordro belgelerine yansır ve ilgili indirim tutarı buradan öğrenilebilir.

TSS Vergi İndirimi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yukarıda bulunan şartları sağlayan kişiler, kısa bir hesaplama yaparak tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimlerinin ne kadarlık bir tutara karşılık geldiğini öğrenebilirler. Bunun için çalışanların tek yapması gereken şey, tamamlayıcı sağlık sigortası primlerinin toplam tutarının %15’ini almaktır. 

Örnek vermek gerekirse; 

  • 12.000 Türk lirası brüt ücret alan bir kişinin toplam tamamlayıcı sağlık sigortasını 5.000 Türk lirasına 6 taksitle satın aldığını düşünelim. 

  • Prim tutarı aylık (5.000/6) 833 TL’ye karşılık gelir. 

  • 833 TL, brüt maaşın %15’ini (1.800 TL) geçmediğinden ilgili kişi tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden yararlanabilir.

TSS vergi iade tutarı, örnekteki toplam poliçe tutarı olan 5.000 TL’nin %15’inin alınması ile bulunur. Bu durumda çalışanın sağlık sigortasından alacağı vergi indirimi 750 Türk lirasına karşılık gelir. Kişinin sağlık sigortası 6 taksitle alındığı için TSS vergi indirimi de 6 taksitte ödenecektir. 

TSS Vergi İndiriminden Kimler Faydalanabilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden yararlanabilecek kişilerin belirli sigorta sistemlerine tabi olmaları gerekir. Bu doğrultuda TSS vergi indiriminden aşağıda yer alan kişiler yararlanabilir: 

  • 4C sigorta sistemine tabi olan memurlar, ilgili şartları karşılamaları durumunda tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden faydalanabilirler.

  • Esnaf kategorisinde yer alan şahıs şirketi sahipleri de TSS vergi indiriminden yararlanabilirler.

  • 4A sigorta sistemine dahil olan maaşlı çalışanlar, prim tutarlarının asgari ücreti geçmemesi ve sigorta primlerinin maaşlarının %15’inden fazla olmaması durumunda TSS vergi indirimi almak için başvuruda bulunabilirler.

  • Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi, gerekli şartları sağlayan serbest meslek erbapları için de geçerlidir. 

Ailece Yapılan Sigortalarda Vergi İndirimi Yapılabilir Mi?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ya da özel sağlık sigortasına aile üyeleri de dahil edilebilir. Bu durumda kişilerin her bir aile üyesi için ayrı miktarda primi ilgili sigorta şirketlerine ödemeleri gerekir. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi söz konusu olduğunda, aile üyelerinin dahil edildiği aile özel sağlık sigortası için özel olarak konulmuş olan bir şart bulunmaz. Bu noktada da kişinin aylık olarak ödediği sigorta priminin gerekli tutarların altında olması gerekir. Bu şartları sağlayan kişiler, ödemekte oldukları sigorta primlerinin %15’ine kadar olan tutarda indirime sahip olabilirler. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimden yararlanmak isteyen kişilerin, bu konuda çocuklar için yapılan sigortalar hakkında bilmeleri gereken özel bir durum vardır. 18 yaşından büyük olan ve öğrenci olmayan ya da 25 yaş üstü çocuklar için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırılamaz. Bu durumda tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden söz edebilmek mümkün değildir. 

Tamamlayıcı sağlık sigortanızı hala yaptırmadıysanız, sigortaladim.com ile birkaç dakika içinde 20’den fazla sigorta şirketinden teklif alarak sigortanızı online olarak yaptırabilirsiniz. Hem kendinizin hem de ailenizin sağlığını güvence altına almak ve özel sağlık kurumlarında en iyi sağlık hizmetlerinden yararlanmak için hemen tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi alın.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;