MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın Yolları
16 Mayıs 2022 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın Yolları

Özellikle son dönemlerde en sık karşılaşılan duygu durumlarından biri de karamsarlık olmaktadır. Ancak hemen her karamsarlığa da depresyon demek doğru olmamaktadır. Ya da her depresyon aynı belirtileri taşmaz. Bu durum için en iyi yöntemlerden biri de danışmanlık almak olacaktır. Özellikle belirtilere sahip olmanız durumunda mutlaka danışmanlık hizmeti almanız hem sizin hem de sevdikleriniz için en sağlıklı karar olacaktır. 

Aynı zamanda da belirtirler sahip olduğunuz durumlarda yapacağınız basit ancak etkili birkaç madde ile de bu durumu en hafif şekilde geçirmenize ya da belirtilerin en aza inmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu depresyon çeşitlerinden biri de sonbahar depresyonu olmaktadır. Sonbahar depresyonu adından da anlaşılacağı gibi özellikle sonbahar aylarında yükselişe geçer. Bu depresyonun pek çok belirtisi olmaktadır.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon temel de bakıldığında oldukça ağır bir hastalıktır. Bu hastalık psikolojik olarak hem çok yorucu hem de oldukça yıpratıcı olmaktadır. Bu gibi durumların önlenmesi için de belirtiler detaylı olarak incelenmeli ve belirtilerin yoğunluğun yaşandığı anlarda uzmanlardan yardım alınmalıdır. Uzmanlar hem bu belirtileri çok daha iyi yorumlarken hem de bu belirtilerin üzerinden gelmek için en ideal olan yöntemleri sunmaktadırlar. Bu belirtiler genel olarak şu şekilde görülmektedir:

 • Devamlı süren üzgünlük hissi

 • Günlük olarak yapılan hemen her aktivite de ilgi ve bu aktivitelerden zevk alamama hali

 • İştah değişiklikleri

 • Çok yeme ya da az yeme 

 • Uykuya dalmakta zorluk ya da çok uyuma

 • Devamlı süren yorgunluk hissi

 • Değersiz ve mutsuz hissetme

Bu gibi belirtilerin 2 haftadan daha uzun sürmesi durumunda bir uzmana danışmak hem daha sağlıklı hem de oldukça doğru bir karar olacaktır. Ancak bu belirtilere sahip olmanız da sizin depresyonda olduğunuzun net bir ispatı niteliğinde olmamaktadır. Depresyon belirtileri neredeyse hemen her kişi de aynı olsa dahi depresyonun niteliği ve seviyesine uygun olarak değişiklik oluşmaktadır. Bu nedenle depresyonun belirtilerinin de değişkenlik gösterebileceğini de unutmamak gerekir. Ancak her belirtide hemen her durumda olacağı gibi en doğru ve en sağlıklı olan karar bir uzmana danışmak olacaktır.

Sonbahar ve Depresyon İlişkisi

Özellikle sonbahar geldiğinde hemen her kesimden kişinin ortak olarak duyduğu ve gördüğü olaylardan biri de kişilerin daha karamsar ve daha mutsuz olduğudur. Özellikle sonbaharın kapalı, yağmurlu havası ve aynı zamanda ağaçların yaprak döküp her yerin sarı ve turuncu renklere bürünmesi çoğu kişinin ruh halini oldukça hızlı bir biçimde etkilemektedir.  Sonbahar şarkıları ve şiirleri ile de daha da hızlı artış gösteren bu karamsarlık kendini uzun süre devam etmesi ile depresyona kadar ilerletmektedir. Bu gibi durumlar için ise genellikle Sonbahar depresyonu denmektedir. Bu ismi almasında ise en etkili olan nokta mevsimin bireyler üzerinde olan etkisidir. Ancak bu depresyonun da uzun vadeler de sürmesi tedavi gerektirmektedir.

Bu tedaviler her ne kadar toplum içinde halen ön yargı ile karşılasa da oldukça önemli ve düzenli olarak takip edilmesi gereken unsurlardandır. Özellikle vücudunuzdan herhangi bir kısmın ağrıması durumunda nasıl ki uzmana danışılıyorsa aynı durum ruh sağlığı için de geçerli olmaktadır. Aynı zaman da ruh sağlığı ile ilgilenen uzmanlarla görüşen kişilerin oldukça iyi yol kat ettiği de bilinen bir gerçektir. Bu nedenle herhangi bir ruh sağlığı sıkıntınız da uzmanlardan yardım almaktan çekinmemeniz hem sizin hem de sevdiklerinizin mutluluğu için çok daha sağlıklı ve doğru bir karar olacaktır.

Depresyondan Kurtulmak

Depresyon en temel anlamı ile duygu durum bozukluğudur. Tedavi edilmemesi halinde oldukça sıkıntılı süreçler yaratmaktadır. En genel anlamı ile depresyon hem sizin hem de sevdiklerinizin hayatını zorlaştıran ana etmenlerdendir. Ancak depresyondan kurtulmak için de belirli yöntemler bulunur. Bu yöntemler hem oldukça hızlı etki ederken hem de sizi ve sevdiklerinizi sevindirecektir.

 • Depresyonda kurtulmanın ilk ve en işe yarar çözümü bir uzman desteğinden faydalanmaktır. Özellikle alanında uzman kişilerle yapacağınız birkaç seanslık görüşme dahi sizleri oldukça iyi hissettirecektir.

 • Destek dışında aynı zaman da bireysel destek ve motivasyon da son derece önemlidir. Bu konuda ise özellikle yakın arkadaş çevresinden destek alınması faydalı olacaktır.

 • Özellikle bu dönemlerde olumsuz düşüncelere kapılmak da son derece zararlı olmaktadır. En genel itibari ile karamsar düşünceler duygu durum bozukluğu olan depresyonu tetiklemektedir.

 • Her ne kadar kişi yalnız kalmak istese de kişiyi yalnız bırakmak son derece yanlış olacaktır. 

 • Depresyonda olan kişi çok zorlanmadan gerekli olan tedaviler yapılmalıdır.

 • Uzman ile görüşme sonucunda önerilen ilaçlar da takviye edilmelidir.

 • Aynı zaman da sağlıklı beslenme ve yeterli miktarda su içmek de kişinin hem ruhani hem de fiziksel sağlığı için son derece etkili olacaktır.

 • Bu dönemde sıklıkla alkol, sigara gibi etkilerde kalınmaktadır. Bu duruma karşın ise alkol ve sigaradan uzak durmak en sağlıklı kararlardan biri olacaktır.

Bu gibi durumlar için her ne yapılırsa yapılsın uzman desteği kadar etkili olmayacaktır. Hemen her kişinin depresyon şekli farklı olurken yine hemen her kişinin depresyon tedavisi de yine kişiye özel olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle depresyon belirtileri gibi durumlarda derhal uzman ile görüşmek hem en sağlıklı karar olurken hem de en pratik olan çözüm yol olacaktır.

Editör Önerileri

Trafik Sigortasının Fiyatını Kim, Nasıl Belirliyor?
Pasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklar - 2022
2022 Alkollü Araç Kullanma Cezaları
2022 MTV Fiyatları Ne Kadar? 2022 MTV Ödemesi Nasıl Yapılır?
2022 Ehliyet Kurs ve Harç Fiyatları
2022 Trafik Sigortası Fiyatları

Bizi Takip Edin

İLGİLİ BLOG YAZILARI