Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Seyahat Sağlık Sigortası Yapılması Zorunlu Olan ve Türkiye'ye Vize Uygulayan Ülkeler Hangileridir?

20 Ekim 2023

Seyahat sağlık sigortası, Türkiye’ye vize uygulayan ülkeler tarafından zorunlu olarak uygulanan bir sigorta türüdür. Vize başvurusu esnasında seyahat sağlık sigortasını da diğer evraklarla birlikte ilgili ülkelerin başvuru birimlerine iletmeniz gerekir. Bununla birlikte günümüzde seyahat sağlık sigortası yapılması zorunlu olan birçok ülke bulunuyor. 

Avrupa Birliği ülkeleri, ABD, Rusya, Çin, Küba başta olmak üzere birçok ülkeye seyahat ederken vize işlemleri esnasında zorunlu seyahat sağlık sigortasına sahip olmalısınız. Buna karşın bazı ülkelerde ise seyahat sağlık sigortası, tercihe bağlığıdır. Bir ülkeye seyahat etmeden önce ya da vize işlemleri sırasında mutlaka ülkenin vize işlemleriyle ilgili resmî web adresi üzerinden zorunlu seyahat sağlık sigortası talep edip etmediğine bakmalısınız. Aksi durumlarda vize işlemlerinde sorunlarla karşılaşmanız olasıdır. 

Seyahat Sağlık Sigortası Zorunluluğu

Seyahat sağlık sigortası yapılması zorunlu olan ülkeler, T.C vatandaşları için vize işlemleri esnasında belli teminat miktarlarında sağlık sigortası talep eder. Bu zorunluluk, seyahat ettiğiniz ülkede sağlıkla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmanız halinde sağlık hizmeti almanızı sağlar. Buna karşın yurt içinde seyahat ederken sağlık sigortası yapma zorunluluğunuz yoktur.

Ayrıca ülkemizden girişlerde vize talep etmeyen ülkelerde de yine sağlık sigortası yapma zorunluluğu yoktur. Vizesiz giriş yapabildiğiniz tüm ülkelere, aynı zamanda sağlık sigortası yaptırmadan da giriş yapabilirsiniz. Bununla birlikte seyahat sağlık sigortasının zorunlu olduğu ülkelere ziyarette bulunacakların en çok merak ettiği konulardan biri de seyahat sağlık sigortası fiyatlarıdır. 

Seyahat sağlık sigortası fiyatları birçok farklı bileşene göre değişkenlik gösterir. Özellikle seyahat sağlık sigortası isteyen ülkenin teminat talebi, bu noktada en temel belirleyici unsurdur. Bunun dışında seyahat sağlık sigortası fiyatları üzerinde belirleyici olan faktörler şu şekildedir: 

 • Seyahat edilecek ülkenin konumu veya bulunduğu kıta, 

 • Seyahat sağlık sigortasında belirtilen teminatın genel anlamda kapsamı ve teminatın limitleri,

 • Sigortanın geçerli olacağı zaman dilimi,

 • Seyahatte bulunacak olan kişi veya kişilerin yaşı 

Tüm bu faktörler seyahat sağlık sigortası yapılması zorunlu olan ülkeler tarafından talep edilen sigorta işlemlerinde fiyatları belirleyen unsurlardır. 

Türkiye'ye Vize Uygulayan Ülkeler

Seyahat sağlık sigortası yapılması zorunlu olan ülkeler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize talep eden ülkeler arasındadır. Eğer seyahat edeceğiniz ülke, T.C. vatandaşları için vize talep etmiyorsa bu noktada seyahat sağlık sigortası yaptırmak ya da yaptırmamak tamamen sizin istediğiniz doğrultusundadır. 

Dolayısıyla uygun görmeniz halinde seyahat sağlık sigortası yaptırabilir ya da seyahat masraflarını düşürmek adına sigorta işlemini tercih etmeyebilirsiniz. Türkiye’ye vize uygulayan ülkeler genel olarak şu şekilde sıralanabilir: 

 • ABD,

 • Schengen Ülkeleri,

 • Çin,

 • Hindistan,

 • İsrail,

 • Suudi Arabistan, 

 • Türkmenistan,

 • Yemen,

 • Ürdün, 

 • Nijerya, 

 • Gana,

 • Gine 

Bu ülkelerin dışında da Türkiye’ye vize uygulaması zorunluluğu olan belli başlı ülkeler bulunuyor. Ayrıca bu ülkelerden bazılarına ABD vizesi ya da Schengen vizesi ile giriş yapabildiğinizi de bilmelisiniz. Vize işlemlerinden önce mutlaka ilgili ülkenin bu alanda faaliyet gösteren resmi birimlerine ait internet sitesine giriş yaparak ülkenin vize talep edip etmediğini öğrenmelisiniz. 

Vize İşlemleri ve Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat sağlık sigortası yapılması zorunlu olan ülkeler tarafından talep edilen seyahat sigortası, özellikle vize işlemlerinde son derece önemli bir yere sahiptir. Alacağınız vizenin türüne ve ilgili ülkenin taleplerine göre vize işlemi süreci farklılık gösterir. Özellikle Schengen ülkeleri ve ABD’ye yönelik vize talebinde bulunuyorsanız, diğer belgelere ek olarak zorunlu seyahat sigortasını da yaptırmanız gerekir. 

Bununla birlikte alacağınız vizenin türüne göre göstermeniz gereken teminat ve seyahat sağlık sigortasının kapsamı da farklılık gösterir. Aynı zamanda tercih edeceğiniz sigorta firmasına göre de seyahat sağlık sigortası kapsamının farklılık gösterebileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Vize işlemlerinde, her bir ülkenin talep ettiği seyahat sağlık sigortası kapsamı da değişkendir. 

Dolayısıyla seyahat edeceğinizin ülkenin taleplerine uygun şekilde kapsamı bulunan seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gerekir. Sigorta şirketleri genel olarak bu alanda uzmanlaşmış departmanlara sahiptir. Bu doğrultuda seyahat sağlık sigortası yaptırırken sigorta şirketine hangi ülkeye vize almak istediğinizi belirtmeniz halinde ilgili ülkenin taleplerine paralel olarak seyahat sağlık sigortanızın kapsamı ve teminatı belirlenecektir. 

Seyahat Sağlık Sigortası Kapsamı ve Teminatlar

Seyahat sağlık sigortası kapsamı ve teminatları ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Ayrıca bu noktada sigorta şirketinin hizmet standartlarına göre seyahat sağlık sigortası kapsamının farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır. Buna karşın yurt dışı vize işlemleri için seyahat sağlık sigortası hizmeti veren birçok sigorta şirketi tarafından hazırlanan poliçelerde birçok ortak nokta bulunur. 

Genel olarak seyahat sağlık sigortası yapılması zorunlu olan ülkeler için vize başvurusunda bulunurken sağlık sigortası kapsamında yer alan durumlar şu şekildedir:

 • Doktor veya belli bir alanda uzmanlaşmış sağlık personeli tarafından yapılan muayeneler,

 • Ani hastalık ya da kaza gibi tıbbi acil durumlar, 

 • Laboratuvar ya da röntgen uygulamaları,

 • İlgili ülkede doktor tarafından reçete edilen ilaçlar, 

 • Hastaneye yatış işlemleri,

 • Nakil ya da tıbbi tahliye, 

 • Cerrahi uygulamalar ve acil diş sağlığı sorunları

Tüm bu durumlar, çok büyük oranda seyahat sağlık sigortası kapsamı içerisinde yer alır. Aynı zamanda birçok sigorta şirketi, vefat durumunda kişinin ailesine nakdi yardım yapılmasına ilişkin maddelere de poliçe kapsamında yer verir. Sigortaladim.com ayrıcalıklarıyla seyahat sağlık sigortası yapan şirketlere ulaşabilir, en iyi fiyat teklifini alabilir ya da alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

 

Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;