Whatsapp'dan yaz
blog blog

Sağlık Sigortalarında Kapsam Dışı Hastalıklar Nelerdir?

20 Temmuz 2023
Yazar: Gizem Dağdelen

2009 yılında Trakya Üniversitesi Pazarlama bölümünden mezun olduktan sonra, aynı yıl sigorta sektöründe profesyonel çalışma hayatına başlamıştır. 14 yıllık tecrübesinde sağlık branşında uzmanlaşmış olup, satış ve operasyon departmanlarında bireysel emeklilik, hayat ve oto dışı ürünleri de tecrübe ederek, lisans belgelerine sahip olmuştur. Bireysel ve kurumsal sağlık departmanlarında yöneticilik yapan Gizem Dağdelen, sigortaladım.com bünyesinde oto dışı ürün yöneticisi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Sağlık sigortası hizmetlerinde kapsam bakımından değerlendirilmesi gereken hususlardan biri bu kapsamın dışındaki başlıklardır. Çünkü bazı ihtiyaçlara yönelik edinilmek istenen sigortalar için kapsam dışı başlıklardan dolayı sorun yaşanabilir. 

Sağlık sigortası kapsamına girmeyen olası sorunlara karşı hazırlıklı olmak adına bu başlıklara dair detaylı araştırmalar yapmak gerekir. Çünkü uygulama kapsamı, alınan hizmetin türüne ve şirketlerin hizmet politikasına göre farklılaşabilir. Sağlık sigortasında kapsam dışı hastalıklara dair merak ettiğiniz her şeye yazımızı inceleyerek ulaşabilirsiniz. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Karşılamaz? 

Genel anlamda sağlık sigortaları; özel sağlık sigortaları ve tamamlayıcı sağlık sigortaları olarak iki ana başlıkta değerlendirilir. Her iki hizmet için de kapsam ve kapsam dışı uygulamalar önemli bir konudur. Çünkü hizmet almak isteyenler, olası ihtiyaçlarına dair tercihler yapmalıdır. 

Bu bağlamda tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına girmeyen durumlar şu şekilde sıralanabilir: 

 • Diyetisyen

 • Gözlük veya lens

 • Check-up

 • Psikolog / psikiyatri

 • Diş tedavisi

 • Ambulans hizmetleri

 • Doğum hizmetleri

 • Tüp bebek tedavileri

 • İlaç giderleri

Kapsam dışı uygulamalar için sağlık sigortası poliçelerine özel maddeler de eklenebilir. Bu maddeler dahil olmak üzere, uygulama başlıkları dikkatle incelenmelidir. Çünkü uygulama kapsamı ve kapsam dışı başlıkları sigorta şirketinin poliçe politikalarına bağlı olarak değişiklik gösterir. 

Özel Sağlık Sigortası Neleri Karşılamaz? 

Özel sağlık sigortalarının kapsamına ilişkin bilgi edinmek, hizmet öncesi bilinçli ve işlevsel tercih yapmayı kolaylaştırır. Çünkü sigorta şirketleri tarafından verilen hizmetlerden bazıları kapsam dahilindeyken, bazı ihtiyaçlar da bu kapsama dahil edilmez. 

Bu açıdan bakıldığında özel sağlık sigortasına dahil edilmeyen uygulamalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir: 

 • Tüp bebek tedavisi 

 • Sünnet işlemleri 

 • Diş tedavileri 

 • İmplant süreçleri 

 • Check-up uygulamaları 

Poliçelere dahil edilmeyen diğer uygulamalar arasında fıtık tedavileri ve tiroit ile rahim hastalıkları sayılabilir. Ayrıca bazı politikalara bağlı olarak kapsam dışı bırakılan hizmetler ihtiyaca yönelik olabilir. Dolayısıyla hizmet talep eden kişilerin, kapsam dışı uygulamalara dair detaylı bilgi edinmesi önem taşır. 

Geçmişten Gelen Hastalıkları Kapsayan Sigorta Var Mı? 

Sigorta hizmetlerine yönelik önemli konulardan biri de geçmişten gelen hastalıklarla ilgilidir. Genel uygulamalara bakıldığında geçmişten gelen hastalıklar özel ve tamamlayıcı sağlık sigortasına dahil edilmez. Ancak şirketlerin yönetim politikalarına bağlı olarak bu uygulamanın detayları değişkenlik gösterebilir. 

Özel veya tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırırken teklif içeriklerinin değerlendirilmesi bu bakımdan önemlidir. Çünkü bazı sigorta tekliflerinde geçmişten gelen hastalıklar destek kapsamına alınabilir. 

Geçmişten gelen hastalıkların kapsamı, türü ve tedavi süreçlerinin dinamikleri birbirinden farklı özelliktedir. Birtakım geçmiş dönem hastalıkları ise ömür boyu tedavi gerektirebilir. Dolayısıyla sigorta şirketleri geçmiş dönem hastalıklarını kapsayan sigorta hizmetlerini sunmaz. Ancak son dönem taleplerine bağlı olarak bazı şirketler için yeni bir çalışma politikası olarak bu konu benimsenmiştir. Yine de çok sınırlı uygulamalardan biridir ve sigorta şirketlerinin çoğunluğu hala geçmiş dönem hastalıklarını teminatları arasına almaz. 

Sigorta şirketleri tarafından sunulan tekliflerde sigortanın kapsamı, politikaya bağlı olarak kapsam dışı durumların başlıkları yer alır. Bu bağlamda anlaşma öncesinde kapsamda yer alan ve kapsam dışı kalan uygulamalar incelenmelidir.   

Eğer geçmişten gelen hastalıklarınıza ilişkin tedavileri teminat kapsamında görmek isterseniz şirketinizden böyle bir talepte bulunabilirsiniz. Kabul edilmesi durumunda, geçmişten gelen hastalıklar revize ile kapsama dahil edilebilir. Poliçe henüz oluşturulurken talep iletmeniz halinde düzenlemeler anlaşmanıza göre yapılarak geçmiş dönem hastalıkları için teminat sağlanabilir. Bu uygulama için öncelikle sigorta şirketinin bu talebinize onay vermesi gerekir.  

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Geçmiş Hastalıkları Kapsar Mı? 

Tamamlayıcı sağlık sigortası sıklıkla kullanılmak istenen ve teklif talep edilen hizmetlerden biridir. Bu sağlık sigortasında temel unsur, SGK kapsama alanı dışında kalan sağlık desteklerinin sağlanmasıdır. Ancak SGK’nın karşılamadığı teminatlar tamamlayıcı sağlık sigortasına dahil edilmez. 

Öte yandan geçmişten gelen hastalıklara ilişkin teminatlar da tamamlayıcı sağlık sigortasının içeriğinde yer almaz. Ancak sigorta şirketlerinin politikalarına bağlı olarak istisnai uygulamalar ve avantajlar sunulabilir.  

Geçmiş hastalıkların tedavi süreçleri, genelde tamamlayıcı sağlık sigortalarına dahil edilmez. Çünkü geçmişten gelen hastalıklara dair çok farklı ve uzun süreli tedavi kategorileri söz konusu olabilir. Bu nedenle sigorta şirketleri teminatlarına geçmişte yaşanan kronik hastalıklara dair tedavileri dahil etmez. Fakat bazı sigorta şirketlerinde teklif politikasına bağlı istisnalar yapılmaktadır. Dolayısıyla sigorta yaptırmadan önce kapsamlı bir araştırma yaparak bu istisnalardan faydalanmanız mümkündür. 

Özel Sağlık Sigortası Geçmiş Hastalıkları Kapsar Mı? 

Özel sağlık sigortası ülkemizde sigorta şirketlerinden en fazla teklif talep edilen kategorilerden biridir. Sağlık risklerine karşı güvence sağlayan bu hizmetlere erişmek için poliçe kapsamı ve kapsam dışı durumları bilmek tercihte avantaj sağlar. Çünkü bazı hastalık ve operasyonlar özel sağlık sigortasının kapsamına girmeyebilir. Dolayısıyla teklif sürecinde sigorta şirketinin temsilcilerine bu hususlara ilişkin bilgi talebinde bulunmak gerekir. 

Özel sağlık sigortalarında genel olarak geçmişten gelen hastalıklar sigorta kapsamına girmez. Bu sebeple özel sağlık sigortası yaptırmak isteyen kişilerin geçmişten gelen hastalıkları bulunuyorsa bu hastalıkların tedavisi için teminat alamayabilirler. Ancak şirket politikaları ve özel görüşmelere bağlı olarak geçmişten gelen hastalıkların kapsama alındığı uygulamalar da olabilir. Bu istisnaların gerçekleşmesi için sigortalıların detaylı poliçe incelemesi yaparak veya şirketle görüşerek talepte bulunması önem taşır. 

Sigortaladim.com ile hem özel sağlık sigortası hem de tamamlayıcı sağlık sigortası için birkaç dakika içinde online olarak teklif alabilirsiniz. Gelen teklifleri aynı anda karşılaştırarak poliçe teminatlarını inceleyebilir, ihtiyaçlarınıza en uygun olan sigortayı sigortaladim.com güvencesi ile satın alabilirsiniz.

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Kasko Sigortasıyla Aracınızı Hangi Risklerden Koruyabilirsiniz?
Kasko Sigortası ile Yanlış Park ve Çalıntı Araç Risklerine Karşı Nasıl Güvence Altına Alabilirsiniz?
Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?
Araç Değer Kaybını Kasko Sigortasıyla Nasıl Telafi Edebilirsiniz?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Seyahat Sağlık Sigortası Yapılması Zorunlu Olan ve Türkiye'ye Vize Uygulayan Ülkeler Hangileridir?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam