Whatsapp'dan yaz
blog blog

Hamilelikte Özel Sağlık Sigortası Bekleme Süreleri ve Doğum Paketleri

18 Mayıs 2023
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Hamilelik sürecinde alınan sigorta hizmetleri ve bekleme sürelerine yönelik uygulamalar merak konusu olmaktadır. Sınırlı süreye sahip sigortalama hizmetlerinden biri olan ve kritik önem arz eden bu uygulamalar için belirlenen detaylar, sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel uygulamalar söz konusu olduğunda, hamilelikte özel sağlık sigortasının içerikleri ihtiyaca uygun şekilde evrilebilir ve bekleme süreleri sigortalıya uygun şekilde tasarlanabilir.  

Hamilelik süresince sigortadan yararlanma ihtiyacı kısıtlı bir dönem için ve tekrar eden uygulamalardan oluşur. Benzer hizmetlere kısa sürelerde tekrar ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda hamileler için özel sağlık sigortasının içeriğinde özel bir kategori yaratmak, ihtiyaçların karşılanması adına kolaylık sağlar. Bu hizmet değişiklikleri ve bekleme sürelerine dair ayrıntıların tamamına yazımızı inceleyerek ulaşabilir, özel sağlık sigortasına ek olarak doğum paketleriyle ilgili merak ettiklerinizi de öğrenebilirsiniz. 

Hamileyken Doğum Sigortası Alınır Mı? 

Hamilelerin doğum sigortası ile elde edebileceği pek çok avantaj bulunur. Hamilelere özel doğum sigortası hizmeti sunan şirketlerden, hamilelerin de doğum sigortası alması mümkündür. 

Bu sigorta kapsamına dahil olan kadınların 18-45 yaş arasında olması gerekir. Hangi ayda olurlarsa olsunlar, hamileler doğum için sigorta yaptırabilir ve ilgili poliçe teminatlarına erişebilir. Yenidoğan bebek tetkiklerini de kapsayan hizmetlere ilişkin sigorta şirketlerinden bilgi alabilirler. Çünkü bazı şirketler tarafından doğum teminatlarına bebeğin doğum sonrası tetkikleri de dahil edilir. 

Bekleme Süresiz Doğum Sigortası Nedir? 

Bekleme süreleri, sağlık sigortaları başta olmak üzere teminatlar için geçmesi gereken yeniden kullanıma uygunluk süreleridir. Yani poliçede yer alan teminatlardan faydalanan sigortalı, aynı hizmetten sigorta kapsamında faydalanmak isterse belirli bir süre beklemesi gerekebilir. 

Aynı durum tamamlayıcı sağlık sigortaları için de geçerlidir. Ancak bekleme süresiz doğum sigortası sayesinde, bekleme sürelerine gerek kalmadan yeniden kullanım hakkı elde edilebilir. Yalnızca doğum paketi şeklinde satın alınabilen bu hizmet, ayrıca 9 muayene hakkına kadar da eklemelerle düzenlenebilir. 

Hamileyken Sigorta Yapan Firmalar Hangileridir? 

Hamilelikte doğum sigortası hizmeti alınabilen pek çok firma bulunur. Bunlar arasında seçim yaparken, profesyonel hizmet sağlayıcılarla çalışmak avantaj sağlar. Çünkü bu statüdeki sigorta şirketleri, teminat ve fiyatlandırmada uygunluk getireceği gibi güvenli hizmet anlayışı da içerir. Bekleme süresiz doğum sigortası hizmetleri için de aynı değerlendirme ölçütleri söz konusudur.   

SGK’lılar için düzenlenen tamamlayıcı sağlık sigortalarından biri hamileyken alınan doğum sigortasıdır. Bu sigorta poliçelerine ek teminat olarak rutin laboratuvar tetkikleri için %20 indirim eklemesi yapan çeşitli sigorta şirketleri de mevcuttur. İndirim oranı maksimum yüzde yirmi olabileceği gibi bu oranın altında farklı uygulamalarla da karşılaşmak mümkündür. 

Söz konusu indirim oranı, şirketin hizmet politikalarıyla ilişkilidir. Bu durumda sigortalıların tercih sürecinde en avantajlı hizmeti en makul şartlarla sunan profesyonelleri tercih etmesi önem taşır. Böylece hamilelik sürecinde yaptırılan sigortalar için en işlevsel kapsamlar ve en avantajlı teklifler bu yolla değerlendirilebilir. 

Özel Sağlık Sigortası Hamileliği Kapsar Mı? 

Çoğunlukla hamileliğe ilişkin özel sağlık sigortası hizmetleri, henüz gebelik gerçekleşmeden alınan sigortalar için geçerlidir. Özel ya da tamamlayıcı sağlık sigortası hizmetleri alındığı sırada sigortalılar henüz gebe değilse, ileri tarihlerde hamilelik için sigorta hizmetlerinden yararlanabilir.  

Son dönemde ise en merak edilen konulardan biri hamilelik sırasında özel sağlık sigortası alınıp alınmayacağına yöneliktir. Bazı şirketler tarafından tamamlayıcı sağlık sigortası şeklinde yani SGK’ya ek olarak bu hizmet sunulur. Bazı şirketler ise mevcut sigorta poliçesini hamilelik ortaya çıktıktan sonra yeniden düzenleyebilir. 

Bu hizmetler, çalıştığınız sigorta şirketine göre değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla sağlık sigortası hizmeti alırken, alanda uzman ve ihtiyaçlarınıza cevap verebilen şirketlerle çalışmanız avantaj sağlar. 

Hamilelik Teminatlarında Neler Yer Alır? 

Sigorta hizmetleri arasında teminatları en kritik konumda yer alan kategorilerden biri hamilelik sürecine ilişkindir. Sağlık sigortalarının tümü için bu hassasiyet gösterilirken, hamilelik sürecini kapsayan hizmetlerde teminatlar biraz daha önem kazanır. 

Bu bağlamda doğum ya da hamilelik teminatları içinde ayakta yahut yatarak tedavi teminatları yer almaktadır. Ayrıca hamilelik sürecinde ortaya çıkabilecek komplikasyonlar da teminatlara dahil edilir.  

Ayakta tedavi süreçleri, muayene ve teşhis süreçleri, gebelik süresince muhtemel komplikasyonlar, erken doğum riskleri ve ayakta tedavi gerektiren geçici kategorideki hastalıklar hamilelik teminatlarında yer alabilir. İçeriklere ilişkin kapsamlar sigorta şirketlerine göre farklılık göstermekle birlikte genel olarak hamilelik sırasındaki test ve teşhis uygulamaları teminatlar içinde yer alır.  

Doğum Teminatları Sezaryeni Karşılar Mı? 

Genel uygulamalar baz alındığında, özel sağlık sigortalarının teminatlarına sezaryen de dahildir. Hamilelik sırasında yapılan poliçelerin teminatları içine de bu işlem için madde ekleyen sigorta şirketleri mevcuttur. 

Sezaryen uygulamaları için teminat verme durumu şirketlere göre farklı politika ve uygulama alanlarına sahip olabilir. Bu nedenle hizmet incelemeleri sırasında özellikle bu uygulama için teminat bulunup bulunmaması dikkate alınmalıdır. 

Özel sağlık sigortası bulunan kişilerin, gebelikten önce düzenlenen poliçeleri için hamilelik ortaya çıktıktan sonra tüm teminatlar geçerlidir. Ancak bazı sigortalar hamilelik ortaya çıktıktan sonra yapılabilir. Bu hizmeti hamilelik sırasında veren şirketlerle çalışanların, sunulan teminatlar arasında sezaryen karşılama maddelerinin bulunmasına dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde şirketin hizmet kapsamında yer almıyorsa doğum teminatlarına sezaryen dahil edilmez. Yani poliçe imzalanırken, şirketlerin hizmet kapsamı detaylı şekilde değerlendirilmelidir. 

Hamilelik veya doğum teminatlı sigortalar için sigortaladim.com aracılığıyla özel sağlık sigortası ya da tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi alabilirsiniz. Sigortaladim.com sayesinde aynı anda 20’dan fazla sigorta şirketinden teklif alabilir, sigorta şirketlerinin teminatlarını inceleyerek ihtiyacınıza uygun olan poliçeyi tercih edebilirsiniz.

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Kasko Sigortasıyla Aracınızı Hangi Risklerden Koruyabilirsiniz?
Kasko Sigortası ile Yanlış Park ve Çalıntı Araç Risklerine Karşı Nasıl Güvence Altına Alabilirsiniz?
Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?
Araç Değer Kaybını Kasko Sigortasıyla Nasıl Telafi Edebilirsiniz?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Seyahat Sağlık Sigortası Yapılması Zorunlu Olan ve Türkiye'ye Vize Uygulayan Ülkeler Hangileridir?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam